bayan limon kekiği, bir alıntı ekledi.
Dün 11:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çok karanlık bir ortamda, yere çökmüş bir kuşa benzetilebilecek model iki parçadan oluşuyordu. Temsili kuşun baş ve boyun kısmını oluşturan ince uzun parça, dolgun ve yuvarlak kıç kısmının ucuna diklemesine yerleştirilmişti. "Gördüğünüz gibi bir kuş beyinli bile bu oyuncağı bıldırcın zannetmez. Nitekim bizim erkek kuşumuz da böyle bir yanılgıya düşmüyor ve bu işe yaramaz oyuncakla başlangıçta hiç ilgilenmiyor. Ama heyhat, bu durum uzun sürmeyecektir! Erkek bıldırcınımıza günde yedi sekiz kere dişisiyle çiftleşme imkanı veriyoruz. Ancak dişi kuşun kafesine girmeden önce her seferinde bu kutuyu kaldırıyoruz ve otuz saniye süreyle bu modeli görmesini sağlıyoruz. Elbette çok kısa bir süre içinde erkek kuş, modeli bir seks habercisi olarak algılamaya başlıyor ve kutu açılır açılmaz dişinin kapısının dibinde bitiyor...

Tatlı Rüyalar, Alper CanıgüzTatlı Rüyalar, Alper Canıgüz
sueda reyyan, Cümle Kapısı'ı inceledi.
 15 Mar 12:41 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

İki gündür kaç defa oturdum masama, inceleme adına bir şeyler yazmaya çalıştım, defalarca karaladım sildim, olmadı. İnceleme yazmak değil niyetim, sadece hissettiklerimi paylaşmak.

Kendimi daha zarif hissediyorum kitaptan sonra. Evet daha zarif, daha hassas. Ve Nazan Bekiroğlu okuyabilen erkekgilleri anlamak için bu nadide türleri dikkatle korumak ve tüketmemek gerektiğini düşünüyorum artık.
( Burak’ a kocaman selamlar).

Yıllar önce nette Bekiroğlu için yazılan kendisine hayran okurlarının yorumlarını okurken rastlamıştım bu cümleye :
‘’Morun asilliğinin ispatı vücudu’’ ..
Neden mor hiç düşünmedim. Nazan Bekiroğlu deyince aklıma mor orkide gelir. Her toprakta biten papatya değil. Menekşe ya da karanfil de değil. Bakımı zor, dili hassas. İşte bence Bekiroğlu her ortamda, her vakit okunabilecek bir yazar değil sanki. Dopdolu bir zihinle araya sıkıştırılabilecek kitaplar değil, şöyle koskocaman yer açmalı önceden. Çünkü sonra cümleler dalga dalga büyüyor insanın içinde. Ve bence devamlı okunası da değil, demlenmesini beklerken uzaklaşılası :)

Bir de yıllar önce nerede okudum hatırlamıyorum, renklerin tasavvufi manalarını okurken dikkatimi çekmişti. İki ucun rengidir mor. Fani- baki temsili . Uç ruhların temsilidir diye. Nazan Bekiroğlu okurken hem ölesiye yoruldum, hem de garip ama dinlendim. Sanki merakla morun binbir tonuyla çevrili koca bir aleme girdim de, içeride gözlerim de gönlüm de yoruldu biraz. Paragrafların içinde bile uçlar, hatta cümle içlerinde kelimelerde bile. Bir tarafı dünya, bir tarafı ukba. Bir tarafı yerme, bir tarafı övme. Biraz deniz biraz toprak?? Ben de gittim geldim uçlar arasında, yoruldum habire dinlenmek için.

Edebi yönüne inceleme yazmak haddim değil elbet, konusu hakkında belki dilim dönerse. Sayfa sayfa kelimelere bile sindirilmiş uçlar içinde koskoca alemler.. Yeri geldi 'Zindan Risalesi'ni okurken; elinden kalemi ve kağıdı alınan şairlerin yazamadığı dizeler oturdu içime, yeri geldi hapishane duvarları oldum mahkum yazarların gözyaşları ile nemlenen. Yeri geldi Piraye’yi, yeri geldi Berin Hanım’ı dinledim açık hapishane mektuplarında aşkı sorgularken, yeri geldi intiharla tarihe geçen yazarların mezarlarını gezdim kutsal emanetin ağırlığıyla. Denizin sesini duyar oldum, toprağın kokusunu. Anlamadım da bu kadar hissetmişken nasıl okuduklarımı anlatamadığımı, kelimelerimin yetmediğini???

Galiba başka seçeneğim ya da fırsatım olsaydı, üstün yeteneklerim ya da 24 saati aşan günlerim; ikinci bir eğitim şansım olsaydı ya edebiyat ya da ilahiyat talep ederdim. Öğrencisi olmak isterdim Nazan Bekiroğlu’nun. Kelamla hal dilinin farklarını tekrarla zikretmiş ya yazar ; kitaplarından sonra dinlemek, gözlemlemek isterdim kendisini. Öğrencisi olabilenlere ne mutlu:)

Keyifli okumalar, sevgiler, saygılar...

"Yeni nesil, internette sosyalleşiyor ve kimliğini neredeyse bu uzay ve zaman boyutunda inşa ediyor. Artık sanal dünyada, bizim yerimize geçen karakterler, temsili kişilikler yani avatarlar var. Çocuklarımız kendilerine sanal dünyada bir değil, belki onlarca farklı isimde, renkte, cinsiyette ve farklı yerlerde sanal kimlikler oluşturuyor. Bu kimlikler, birer oyun ve fantezi olarak düşünüldüğünde zararsız olarak değerlendirilebilir. Ancak yeni neslin fiziksel gerçeklikte birer sanal kişilik haline gelme ihtimali kuşkusuz endişe verici bir durum." ÖZNUR SAAT YILDIRIM

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 12 Mar 09:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Osmanlı sofrası hem estetik, hem de kültürel bağlamda bir sanat eseridir! Ayrıca Osmanlı sofrası, "tatbikî adab-ı muaşeret (görgü)" ve "temsilî hayat dersleri" açısından da bir okuldur.
Çocuklar ve gençler, basit bir karın doyurma olayının hem bir sanat şölenine, hem de bir okula dönüşmesini yaşayarak izler, imparatorluk tarihinden ve coğrafyasından beslenen ritüelleri özümseyerek düzgün davranışlar kazanır, aynı zamanda da bu gücü sağlayan devlete ve millete güvenmeyi öğrenirlerdi.
Yani Osmanlı sofrasının, "beslenme" ile sınırlanmayan bir dinî ve milli misyonu da vardı. O sofra sohbetleri sayesinde tarihimiz nice "adam gibi adam"lar kaydetti.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 32)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 32)

Doğruluk çoğunluğa ğöre belirlenemez oysa temsili demokraside doğruluğun ölçütü çoğunluktur.

Emine Tuba Hayali, bir alıntı ekledi.
 11 Mar 16:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Biri beni seviyor dedikten 5 sn sonra temsili:
Islak gece

biraz sonra bir kara kedi
sıçrayıp camdan içeri girdi
ve kucağıma oturup pırlamaya başladı,
çok güzel bir hayvandı
alıp mutfağa götürdüm
ve birlikte birer dilim salam yedik.
sonra bütün ışıkları kapatıp
yattım
kedi de gelip yanıma uzandı pırladı
düşündüm de, eh, beni seven biri var,
sonra kedi işemeye başladı,
her yerime ve bütün çarşafın üzerine işedi

Suda Yan Ateşte Boğul, Charles Bukowski (Sayfa 183)Suda Yan Ateşte Boğul, Charles Bukowski (Sayfa 183)

Doğrudan demokrasi ütopyadır. Günümüzde uygulanan temsili demokraside (temsili hükümet) ise halk, sadece sunulan seçeneklerden istediği seçeneği seçme özğürlüğüne sahiptir. Buda bilinmelidir ki temsili demokraside ğerçek olan oliğarşik yönetim şeklinin olmasıdır. Halk istediği seçeneği bile medyanin yada kanaat liderlerin onlarda olan duyguları (milletçi, vatancı, islami) dürtmeleriyle yine istedikleri seçeneği halka seçtirirler.

Berika•, Canım Aliye, Ruhum Filiz'i inceledi.
07 Mar 21:02 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

•Bir Sabahattin Ali naifliği ve güzellemesidir•

Sevengül Sönmez tarafından hazırlanan bu kitap bizlere Sabahattin Ali, Aliye (eşi) ve Filiz (ruhum diye hitap ettiği, kızı) arasında geçen mektupların bir sayfada osmanlıca bir sayfada latince halini sunmakta. Mektuplara aşırı düşkün biri olarak ben, mektuplardaki hislerin ifade ediş şekline, hitaplara duygu yoğunluğuna hayran kaldım.

Uzun zamandan beri okumak için hem sabırsızlandığım hem de kıyamadığım kitap bitti ama içimde yeni esintiler bırakarak... beni yine bahar gelmiş bir sahilde, çiçek açmış ağaç dallarının arasına gizleyerek... bu sebeptendir ki bu bitişi uzun soluklu bir başlangış kabul ediyorum.

Sabahattin Ali beni Kürk Mantolu Madonna'sıyla beş buçuk saat kendine esir bırakmıştı. Orada da Raif Bey'in kara kaplı defterini okumuştuk. Bir nevi insanın hayata karşı yazdığı mektuplar olarak değerlendirilebilir. Ah Sabahattin Ali, nereden bilebilirdin ki seninde yazdığın mektuplar bir kitap haline gelecek. Beyan ettiğin hislerin, mahrem saydığın kelimelerin ve güzel olan kalbin..
Canım diye bahsettiğin Aliye'n, Ruhunun temsili Filiz'in..

Bu kitabı okumakla Sabahattin Ali hakkında daha çok fikir sahibi olduğumu söyleyebilirim. Size de tavsiyem mektup yazmayı-okumayı seven biriyseniz bu kitaba mutlaka vakit ayırın.
Kitaplı günler hep bizimle olsun! :)