Giriş Yap
GEÇMİŞ BU GÜNE AYNA TUTAR
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 12 Eylül Darbesiyle ilgili olarak: - 11 Eylül’deki terör olayları, 12 Eylül’de bıçak gibi kesilmişse, bu olayları kimin çıkarttığı belli demektir.
Reklam
"Zihinsel kısayolların faydalı adaptasyonlar olmaları şart değil. Evrim sürecinde tesadüfi bir yan etki olabilecekleri gibi, salt kültürel şartlandırmalar da olabilirler. Önemli olan, otomatik çalışmaları ve yaygın olmaları. Araştırmacılarımızın ilk bulgularından biri, 'bulunabilirlik kısayolu' idi. Aklımıza daha kolay gelen şeylerin daha önemli olduklarına veya daha sık gerçekleştiklerine inanıyoruz. Kimin bana ne zaman kazık attığı, kimin ne kadar yardımcı olduğu, kaç gün yağmur yağdığı gibi bilgiler, tarih boyunca bizim için önemliydiler fakat hepsinin istatiksel dökümünü çıkaracak bir zihinsel kapasite çok maliyetli. Biz de çözüm olarak, 'eğer bir şey önemliyse veya sık sık oluyorsa, aklımda yer eder' gerçeğini aldık, 'eğer bir şey aklımda yer etmişse önemlidir veya sık sık oluyordur' kısayoluna dönüştürdük. Bu dönüşümün temelindeki mantıksal safsataya rağmen, kısayolumuz genelde yeterince isabetli fakat uç örneklerde sonuçlar epey sapıyor. ... ABD vatandaşlarının yarısı, kendilerinin veya bir aile yakınlarının, teröre kurban gitmesinden endişeliler ve bu rakam 11 Eylül saldırılarından beri aşağı yukarı aynı. Halbuki bu zaman diliminde ortalama bir vatandaşın herhangi bir terör saldırısından ölme ihtimali senede yaklaşık 40 milyonda birdi. Öte yandan, her gün 2000 kişi kalp hastalıklarından, 100 kişi trafik kazalarından, 30 kişi de silahlı saldırılardan ötürü ölürken kimse bu tehlikeler için orantılı bir endişe duymuyor. ... Bizim hislerimizin çözünülürlüğü, istatistik bilgimizi kaldıracak seviyede değil. Asıl önemli nokta ise, bu bulunabilirlik kısayolu, medya ve korku arasındaki pozitif geri besleme döngüsünü kavramak. Birkaç adımdan oluşan bir döngü bu. Bizi çok korkutan şeyleri daha çabuk hatırlıyoruz. Bu yüzden çok sık gerçekleştiklerini sanıyoruz, sorunun sözde yaygınlığından ötürü daha da korkuyoruz, medyadaki haberler arasında bunlara odaklanıyoruz, medya zaten rating yüzünden bu içerikleri öne çıkarıyor, sorunun büyüklüğüne ve yaygınlığına iyice ikna oluyoruz, başa dön, yani bizi çok korkutan şeyleri daha çabuk hatırlıyoruz. Bu basit daire o kadar etkili ki normalde yeterince isabetli olması gereken tahmin, bazen yüzlerce misli şaşabiliyorlar."
Terör şiddetinin sadece daha fazla şiddetle başarılabileceğini düşünürler. Oysa daha fazla şiddet, daha fazla teröre yol açar ve daha fazla sayıda masum insan tehdit altına girer. Terörizmi kötü diye nitelemenin sorunu daha da alevlendirmektir ve bu da, bilmeden yapımsanız bile, lanetlediğiniz barbarlığın ta kendisiyle işbirliği yapmak demektir.
💢Mersin'in Mezitli ilçesindeki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 22 şüpheli gözaltına alındı. gercekbudue2021.blogspot.com/2022/09/mersinde-po...
Reklam
408 syf.
·
23 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Osman Balcıgil'in kalemiyle yeni tanışıyorum ve doğruyu söylemek gerekirse bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. Melek, terörist, fahişesi bir zamanlara damgasını vuran ASALA ve JCAG terör örgütlerinin Türkiye ve diğer ülkeler üzerindeki emel ve etkilerini, bu emellerini gerçekleştirirken eski genelev patroniçesi ve bir dönemin vergi rekortmeni Matilt Manukyan'nı da nasıl tesir altına aldıklarını muhteşem bir akıcılıkla anlatan bir dönem romanı. Yazarın yazmış olduğu birkaç dönem kitabı daha varmış geç tanımış olmanın verdiği buruklukla diğerlerini de bir an önce okuyup görüşlerimi bildireceğim.
Melek Terörist Fahişe
9.4/10 · 32 okunma
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42