• 1- Çavuşoğlu: Suriye konusunda bize verilen taahhütler yerine getirilmedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler’de (BM) düzenlenen “Mülteciler İçin Küresel Sözleşme” başlıklı oturumda konuşma yaptı.
  2- Rahip Brunson bu ay serbest bırakılabilir, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 'Rahip Brunson bu ay serbest bırakılabilir' dedi.
  - HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Davutoğlu'nun PYD'ye Özgür Suriye Ordusu ile ittifak yapmasını teklif ettiğini iddia etti.
  - Irak'ın Kerkük bölgesinde yaşayan Türkmenler, PKK'nın Kerkük'e yeniden yerleşmeye başlamasının ardından endişeli olduklarını ifade etti. Terör örgütü mensupları, Irak Türkmen Cephesi binaları yakınında ev kiralayarak yerleşmeye başladı.
  - Rusya, Suriye’nin savunma sistemlerini güçlendirmeye karar verdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, müttefiki Suriye’nin, kazara Rus uçağını imha etmesinden dolayı Beşşar Esed rejiminin savunma sistemlerinin yeteneklerini güçlendirmeye karar verdi.
  - Şii İran isim verdi… ‘Saldırganları o iki ülke finanse etti’ Ahvaz'da 25 kişinin öldüğü silahlı saldırının ardından ABD'yi suçlayan Tahran yönetimi, bu kez doğrudan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) hedef aldı. Dini lider Hamaney, 'Saldırıyı yapanlar, S.Arabistan ve BAE tarafından finanse edildi, ABD tarafından da desteklendi' dedi.
  ( İran'dan ABD ve İsrail'e tehdit. İran Devrim Muhafızları yetkilisi Hüseyin Salami, yaptığı açıklamada ABD ve İsrail'i tehdit etti. İran Devrim Muhafızları yetkilisi Hüseyin Salami, İran'ın Ahvaz şehrinde düzenlenen askeri geçite yapılan silahlı saldırıdan Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) ve İsrail hükümetini sorumlu tuttu. Salami, ABD ve İsrail hükümetini uyararak ‘yıkıcı bir intikama hazır olsunlar' dedi. Len sen anandan doğalı hatta İran tarihin'de hiç savaş kazanmış'mı/da atıp tutuyorsun gaz kafa köpek osurmadan ha-bire takiyye yalan.).
 • - Yazıklar olsun; Hamas şii İran'ın Ahvaz kentindeki silahlı saldırıyı kınadı. Hamas tarafından Ahvaz kentindeki silahlı saldırıyı kınayan bir açıklama yayınlandı. Hamas, İran'ın Ahvaz kentinde askeri geçit töreni sırasında meydana gelen silahlı saldırıyı yayınladığı yazılı açıklamayla kınadığını ifade etti. Yazılı açıklamayla birlikte, Hamas yöneticilerinden İzzet er Rişk de saldırıyı kınadı ve İran halkına, hükümetine başsağlığı dileklerinde bulundu.
  1- Rusya: İsrail anlaşmayı ihlal etti. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, '(Rus İl-20 uçağının düşürülmesi) İsrail, Suriye'de olası kazaları engellemeye yönelik anlaşmayı ihlal etti' dedi.
  2- İsrail: Suriye'deki operasyonlarımıza devam edeceğiz. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Rusya'nın düşen askeri uçağından Tel Aviv’i sorumlu tutmasına karşılık, ülkesinin Suriye’de operasyonlara devam edeceğini belirtti.
  1- Erdoğan: En büyük sorun Fırat'ın doğusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin geleceği için en büyük sorunun "Fırat'ın doğusunda büyüyen terör bataklığı olduğunu" söyledi. Af konusuna da değinen Erdoğan, "Af yetkisinin devlette olmadığını" belirtti. Amerika tarafından bir talep gelirse değerlendiririz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin, "Amerika tarafından bir talep gelirse değerlendiririz. Şu anda herhangi bir şey söz konusu değil." ifadesini kullandı.
  2- ÖSO'dan İdlib mutabakatı açıklaması: Elimiz tetikte Suriye'nin İdlib kenti ile ilgili Rusya ve Türkiye arasında yapılan mutabakat ile İdlib'te çatışmasızlık ortamı konusunda adım atılmış oldu. ÖSO ise bu duruma 'Elimiz tetikte olacak' diyerek tepki verdi.
  - Imran Han'dan Hindistan'a tepki: 'Küçük adamlar büyük ofislerde Hindistan ve Pakistan dışişleri bakanları arasındaki görüşmenin Hindistan tarafından iptal edilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirten Imran Han, Hint yönetimine 'kibirli' yakıştırmasında bulundu.
 • Hasan Sabbah, tam 33 yıl Alamut Kalesi'nde, bu kanlı faaliyetlerini sürdürdü. İran şiîlerinin bu anarşist şebekesi, yüzlerce, binlerce Müslümanın kanına girdiler. İçtimaî sükûnu kaçırdılar, terör estirdiler. Dirayetli bir devlet adamı olan, Selçukluların dünyaca meşhur veziri, Nizâmülmülk'ü şehid ettiler. Şiilerin yayılmasına mani gördükleri âlim ve fakîhler, Hasan Sabbah'ın fedaileri tarafından katledildiler.
 • Hasan Sabbah Şia'nın Bâtıniye koluna mensup olup, Şia hareketinin gelmiş geçmiş en büyük bozguncularından biridir. Asya'da ilk defa kelimenin tam mânâsı ile anarşizmi o müesseseleştirmiştir. Alamut Kalesi'nde sistematik bir biçimde her türlü terör hareketlerini plânlamış, tatbik sahasına koymuştur.
 • - Fransa’da emeklilik yaşı 62’ye çıktı. Fransa'da 60 olan emeklilik yaşı meclisin aldığı kararla 62 oldu. Meclisin kararı 2023'te devreye girecek.
  ( Assange: Özgürlüğü yaşayan son kuşağız. Dünya siyasetinin yönünü değiştiren WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, devletlerin insanların bilgilerini kayıt altına alma konusu ile ilgili konuşmasında 'Şu anda dünyaya gelen insanlar, dünyanın son özgür kuşağı' dedi.).
  - Irak'ta IŞİD'e karşı Şii güçlerin sahra operasyonu. Irak ordusu, ülkenin sahra bölgelerinde yuvalanan terör örgütü IŞİD'e karşı, Musul, Enbar ve Salahaddin vilayetlerinde geniş bir operasyon başlattı.
  ( İran'da askeri geçiş konvoyuna silahlı saldırı. İran'da askeri geçiş töreni esnasında gerçekleştirilen silahlı saldırıda çok sayıda yaralı olduğu öğrenildi.)
  - MHP'nin af teklifine tepki: Rahşan Affı'ndan sonra suç oranları patladı. İyi Parti TBMM Grup Başkanı Ahat Andican, Rahşan affından sonra suç oranlarından ciddi bir artış yaşandığını belirtti.İyi Parti TBMM Grup Başkanı, İstanbul milletvekili Andican, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'kader mahkumları' olarak nitelediği suçlulara yönelik yaptığı 'af' çağrısına ilişkin şunları söyledi: Bu ülkede bir genel af doğru değil. Rahşan affı genişletildi ve bir sürü bu toplum için zararlı insan sokaklarda kaldı. O döneme bakarsanız suç oranlarının da aftan sonra ciddi bir şekilde arttığını görüyoruz. O insanların yüzde 40'ı da yeniden suç işleyerek cezaevine girdi. MHP'nin af teklifi 24 Eylül'de TBMM'ye sunulacak.
 • Canlılar söz konusuysa terörle bir yere varılmaz. Hangi gelişmişlik seviyesinde olurlarsa olsun. Her zaman bunu iddia ettim, ediyorum ve edeceğim. Terörden boşa medet umuyor onlar. Hayır efendim, hiç faydası olmaz. İster beyaz, ister kızıl, isterse de kahverengi! Terör sinir sistemini tamamıyla felç eder.
 • ...evrende her şeyin genellikle yanlış gidişinin geceleri bende yarattığı terör...
  Virginia Woolf
  Sayfa 218 - İLETİŞİM YAYINLARI