Sümeyye Gülsüm Genç, Türk Seri Katiller'i inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Seri katil; Anormal kişilik bozukluklar sonucu, otuz günden daha uzun bir zaman diliminde ve arada bekleme dönemleri de olacak şekilde üç veya daha fazla insan öldüren kişi.

Birden çok insan öldüren her katil “seri katil” olmuyormuş. Ayrıca öldürme güdüsüyle veya terör amaçlı toplu katliam da yapılsa, suç örgütü adına adam da öldürülse seri katil sayılmıyor.
Kitap, 1960 yılından 2016 yılına kadar Türkiye’den gelmiş geçmiş tüm seri katilleri inceliyor. 2000’li yıllara beş seri katille gelen Türkiye’nin artık 20’den fazla seri katili var. Ortalamaya bakıldığında beş saatte bir insan öldürülüyor. Ayrıca, Televizyonlarda kaynağın görüntüsü verilmeden haber yapılamıyormuş.Görüntü yakalanamayan bir bilgi halka iletilemiyor. Haberimiz olmadan aynı havayı soluduğumuz kaç iğrenç yaratıkla birlikte yaşıyoruz, kim bilir. Kitap bu bahsi geçen seri katillerin dosyalarından, görgü tanık ifadelerinden gerçekler sunularak, bilgilerle oynamadan hikayeleştirip anlatılmış. Kitabın arkasında elli sayfalık bir bölüm var. Burada, dava dosyaları, gazete haberleri, katiller ve kurbanlar, kanıtlar her şey mevcut. Yazar katillerin hepsini tek tek incelemiş, bazılarıyla birebir görüşülmüş. Tüm duygu, düşüncelerini, psikolojilerini, nedenini, niyesini anlatmış. Okudum ama anlayamadım. Nasıl anlayabilirim ki? Yaşlı çiftleri sadece yaşlı oldukları için öldüren sonra tecavüz edip yakan birisini nasıl anlayabilirim? Ya iki tane kızını ısırarak öldüren mahluk var, bu adamı neden anlamaya çalışayım ki? Bazı yerlerde yazar sebep olarak terör, yolsuzluk ve gelir dağılım eşitsizliğine bağlamış. 15 kişiyi öldürüp, tecavüz eden adamın, daha sonra namaz kılıp intihar etmesinin sebebi bunlardan hangisi olabilir ki? Tüm bunları yapan bir anadan doğma. Dayanamadım sorguladım. Hangi şartlar altında insan öldürebiliriz? Bu kadar tahammül edemediğimiz, paylaşamadığımız ne var? Hiç tanımadığım, görmediğim bir başkasına karşı, nasıl bu kadar nefret duyabilirim? Bir insanın hayatına son verme hakkını kendimde nasıl bulurum? O insan hayatını bu kadar değersiz kılan nedir? Aklı başında olan, insan olan kimsenin bu sorulara cevabı olamaz. Olmamalı. Çoğu seri katilin ortak özelliği, sevgisiz bir ailede büyümesi, şiddet görmesi, istismara maruz kalması. Çocuğunuza sevgi aşılayın. Başını okşamaya erinmeyin. Kendisini değerli hissettirin. Küçük yaştan itibaren eğitim vermeye başlamalıyız. Sussun daha fazla ağlamasın diye televizyon açıp veya eline tablet verip köşeye çekilmeyin. Sakıncalı şeylere ulaşmak çok kolay. “Çocuğum kitap okuyor, oh ne güzel, yeter ki okusun”demeyin. Önce siz okuyun, acaba çocuğunuza ne aşılıyorsunuz?

•Muhayyîr•, bir alıntı ekledi.
13 Mar 20:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“İslâm’ın öngördüğü savaş, şiddet (terör) değil, cihattır. Cihad, günümüzün şiddet eylemlerinden farklı bir olaydır. Artık şiddetin ve vahşetin diliyle konuşmayan, bir Müslümanlar kalmıştır. Fakat bu yeterli mi? Müslümanlar arasında acaba kaç tanesi asıl “büyük cihat”a, nefsiyle cihat etmeye çıkabilmiştir? Ve kaç tanesi nefsiyle cihat etmenin yolunu, yöntemini doğru dürüst bilebilmektedir? Kaç kişi nefsini nasıl murakabe, muhasebe, muhakeme edebileceğini bilebilmektedir?”

Müslümanca Yaşamak, Rasim ÖzdenörenMüslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören

Kitap İbrahim TELEMEN'in ihbar mektupları neticesinde ortaya çıkan kaçakçılık zincirini anlatıyor. Kimlerin hangi yollar ile ne kaçırdığı 60'lı yıllardan başlayarak 80 sonrasına kadar devam eden zincirin halkaları var kitapta. Ülkeye sokulan kaçak silah ve mermilerin 70 li yılların sağ sol ortamında iyi bir pazar elde ettiğini anlatıyor. Yalnız ben Uğur Mumcu'yu tarafsız,objektif bir yazar olarak biliyordum. Fakat kitapta her ne hikmetse 70 li yılların eylem olayları anlatılırken hep milliyetçi olayları anlatıyor. Sol eylemlere pek yer vermemiş. Oysa ki o dönem bir tek milliyetçiler silahlı eylem yapmadı sol militanlar da eylem yaptı. Birini görüp diğerini görmezden gelmek pek objektiflik işi değil.

Neyzen Tevfik, Türkçe '' Off '''u inceledi.
 13 Mar 00:18 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 7/10 puan

Feyza Hanım, bu kitapta (okuduğum yere kadar) medyada bulunan, sanatçısından siyasetçisine onlarca kişinin dili kullanma yeterliliğini incelemiş ve onları önümüze çıkararak kararı bizim vermemizi alaycı fakat yerinde bir üslupla bizden istemiştir. Ayrıca, hem cümle hem de bölüm aralarında bize dil bilgisi dersleri vermiş bulunmaktadır.

-(Tansu Çiller'in) ''Uluslararası terör ve bu konuda işbirliğine hazırız.'' biçimindeki sözleri, belki de o zamanlar pek farkında olmadığımız ''devlet-mafya-siyaset'' ilişkilerini, ''Susurluk Çetesi''ni ilk kez ele veren önemli açıklamalardı. Anlamadık ki! Yine dili sürçüyor sandık.Verdiği örnekler arasında fazlalığı sebebiyle dikkatimi çeken Tansu Çiller olmuştur. Acaba kendisiyle bir derdi mi vardır, Tansu Çiller'in Türkçe ile derdi olduğu gibi veya onunla siyasi görüşlerinin farklı olması gibi?

-'Sayın Tansu Çiller hükümeti ...' dendiğinde ''sayın'' olan Çiller değil, hükümet olur. Çiller'in ''sayın''lığında ısrarcı iseniz ''Çiller''den sonra bir ''-ın'' eki getirmek zorundasınız.Şu bir gerçek ki kitaptan sıkılana kadar, nedenini birazdan söyleyeceğim, en az beş sayfada bir güldüm verdiği örneklere.

-Çırılçıplak gazetecilere yakalanan Sibel Can, Ateş Hattı'na konuştu.
Gazeteciler neden çırılçıplak? Sibel Can'a ''nazire'' mi yapmaya çalışmışlar?

-Başka bir popçu da bir şeyler söylemeye çalışıyor: ''İyi birine, güzel birine benziyorsanız beni mutlu ediyor yani sonuçta.'' Şimdilik ne söylediği anlaşılmıyor. Biraz daha büyüyünce konuşmayı sökecek gibi görünüyor.
Kitaptaki birkaç örneği tam anlayamadım veya yanlış buldum. Örneğin;

-Futbolcu Tanju'nun ''Hayat güzel şey; ama yaşanırsa Hıncal Abi.'' sözü edebi bir bakış açısıyla kolaylıkla anlaşılabilir ve sorun çıkmaz diye düşünüyorum. (Açıklamada yaşanmayan şeyin hayat olmayacağı söylenmiş.)

-... soru tonlamasıyla bir ''Tamam?'' duyacaksınız. Yanıt için başka sözcük aramaya gerek yok. ''Tamam!''
Günlük hayatta pratiklik önemlidir ve bunun dil için de uygulanmasının yanlışlığını kavrayamadım.

-''Hoşça kal diyorum size.'' Yalnızca ''Hoşça kal'' dese, bunu ''dediğini'' anlamaz mıyız?
Anlardınız, fakat farklı kullanımlardan da zarar gelmez eğer doğruysa.

-... Çünkü ''oldukça'' sözcüğü, sanıldığının tersine çokluk değil, azlık anlamı katar.
TDK'dan aldığım açıklama şu şekildedir kelimenin anlamı ile ilgili:(Anlamı değişmiş olabilir.)Olabildiğince: "Bu oyun oldukça geniş bir sahada taammüm etmiştir." -A. K. Tecer. Ve görüldüğü gibi azlık anlamı da bulunmamaktadır.
Metindeki kişilere güldük geçtik, fakat yayında oldukları ve yazılı bir açıklama yapmadıkları için bu hatalarını ''affedebilir'' miyiz diye de düşünmedim değil.

Kitapta da geçtiği gibi, yapılan bu yanlışlar gün geçtikçe ve ihmalkar medyanın etkisiyle kök saldı ve normalleştirdi ne yazık ki.
Genel olarak, kitabı örnek teşkil etmesi ve dikkat çekici olmasından dolayı beğendim. Yazar, herkesin sahip olduğu dili koruma görevini, bu kitapla tamamlamış. Ben ise, ne yazık ki, yaklaşık 100 sayfasını okuyabildim. Bunun sebepleri ise örnek ve ardından gelen açıklama ikilisinin gittikçe monotonlaşması ve bu dil kullanımı yanlışlarının çoğunun farkında olmamdı.

Celaletdin Camcı, Terör'ün ve Cihad'ın Retoriği'yi inceledi.
12 Mar 23:47 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Terör ve Cihad'ın zaman ve zemine göre, çoğunlukla otoriteler tarafından kendi menfaatleri lehine kullanılmak suretiyle gerçek anlamlarından nasıl uzaklaştırıldıkları ve güç/iktidar/ekonomik üstünlük uğruna her dönemde kullanılan bir metaa haline getirilmiş olduklarını anlatan "yükte hafif pahada ağır" bir makale. Her zamanki gibi Caner hocanın sağlam tarihi ve felsefik açıklamaları ile ortaya koyduğu bir risale.

Pink, bir alıntı ekledi.
12 Mar 23:34 · Kitabı okudu · İnceledi

Gerçi robespierre de burjuva sempatizanlarinca giyotine yollandi
... gerçi on yıl önce ölen Rousseau'nun, ''terör devrinde'' düşmanlarını giyotine gönderen Robespierre'i onaylaması düşük bir ihtimaldi. Muhaliflerin kafasını kesmek, Roousseau'nunkindense Machiavelli'nin düşünce şekline daha yakındı

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 75 - Alfa)Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 75 - Alfa)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
12 Mar 23:07 · Kitabı okuyor · Beğendi

Batı, İslam'ın toplu bir mukavemet odağı olmamasını garantilemek için İslam'ı ve Müslümanları parçalama, nitelikli Müslüman kuşaklar oluşmasını önleme yolunu seçti. Ancak hep birlikte gördük ki bu yol, Batı'nın ta bağrında mekan tutan bir 'getto İslamı' yaratmanın ötesinde bir işe yaramamıştır. Bu getto İslamı, geri bırakılmış, üçüncü-dördüncü sınıf olmaya mahkum edilmiş kitleleri, 'getto sömürücüleri' olan radikal-siyasal dincilerin kucağına itti. Bunun anlamı ve sonucu şu oldu:
Batı, ilan edilmiş, cephesi belli bir savaştan kaçarken, nerede, kim tarafından, nasıl verileceği belli olmayan bir getto-terör savaşları serisine maruz kaldı. Bu savaşın, birinciden daha tehlikeli, yıkıcı ve yıpratıcı olduğunu hepimiz biliyoruz.
Kısacası, Batı, İslam meselesinde, modern-laik çizgideki akılcı-evrensel Müslümanları koruyup gözetmek yerine, kısa vadeli politik çıkarları seçti ve farkında olmadan, gözünü oyacak hurafeci-kinci ve kancı hizipleri destekledi. Bunun elbette bir faturası olacaktı. Görünen o ki,bu faturanın ödenme süreci, 11 Eylül günü başlamış bulunuyor.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 125 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 125 - Yeni Boyut Yayınları)
Mustafa A., Semerkant'ı inceledi.
 12 Mar 21:10 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Atlas Okyanusu'nun dibinde bir kitap yatıyor.Anlatacağım işte onun hikayesi." diyerek yazar kitabına başlıyor ve bu hikâyenin içine okuyucuyu da çekiyor.

Semerkant kitabı, tarihe damgasını vuran üç İranlının, şair, astrolog ve matematikçi Ömer Hayyam, Selçuklu veziri Nizam-ülmülk ve Alamut kalesinden dünyaya terör estirmiş Hasan Sabbah'ın hikâyesini anlatıyor.

Kitap, anlattığı olaylar itibariyle tarihi bir roman.Gerçekliği her ne kadar tartışılsada, bu üç İranlının aynı dönemde yaşadığı bilinen bir gerçek.

Kitap 4 bölümden oluşuyor.İlk bölümde Ömer Hayyam'ın tarih sahnesine çıkışı, Hasan Sabbah ve vezir Nizam'la arkadaşlıkları anlatılıyor. İkinci bölümde Hasan Sabbah'ın Alamut yolculuğu ele alınmış.Son iki bölümde ise zaman 1070'li yıllardan 1900'lü yıllara geçiyor. Ömer Hayyam'ın o meşhur kitabı Rubaiyat'ın elden ele dolaşması ve Titanic gemisiyle birlikte hayat sahnesinden silinişi ile son buluyor.

Kitapta Ömer Hayyam ile ilgili bolca rubai de var.Bilinen birçok rubainin Hayyam'a ait olmadığı öne sürülür.Bu rubailerin Hayyam'a ait olup olmadığını -eğer doğruysa- Atlas okyanusunun derinlerinde yatan Rubaiyat bulunmadığı sürece bilemeyeceğiz. Bu konuyla ilgili olarak Amin Maalouf'un da aynı fikirde olduğunu şu alıntıdan anlayabiliyoruz.
" Ne zaman bir şair başına bela açabilecek bir dörtlük yazsa, onu Ömer'e mal ediyordu; böylece kendisine ait olmayan yüzlerce rubai de Hayyam'ınkilerin arasına karıştı. Öyle ki yazma da ortada olmayınca gerçeği sahteden ayırmak imkânsızlaştı." (sayfa 167)

Semerkant'ı okuyanlara Alamut Kalesi, Alamut Kalesi'ni okuyanlara ise Semerkant önerilir.Aslında içerik olarak benzer kitaplar olmasına rağmen, kitaplarda anlatılanların birbirinden farklı olduğu görülüyor.İki kitapta anlatılan Hasan Sabbahlar birbirlerinden çok farklı.Ayrıca Semerkant, Ömer Hayyam üzerine kurulmuş bir kitap ve Hasan Sabbah'tan Alamut Kalesi'ne göre daha az bahsedilmiş. Alamut Kalesindeyse Ömer Hayyam neredeyse yok. Ben okumayan arkadaşlarımıza iki kitabı da tavsiye ediyorum.İlk olarak Semerkant'ın okunması gerektiğini düşünüyorum.

Amin Maaoluf'un sade bir dili ve akıcı bir anlatımı var.320 sayfalık tarih kokan bu kitabı bir çırpıda okuyacak ve hiç sıkılmayacaksınız.

SEMERKANT DAHA FAZLA OKUNMALI

Şeriatın tanımı, gerekliliği ve maslahatları
ŞERİAT-İSLAM-KUR'AN: Anlamaya ve yaşamaya çalışanlara öğretici, eğitici, işlerinde yol gösterici, temel hak ve hürriyetlerin, sosyal hukuk ve sosyal adaletin yerine getirilmesini sağlayıcı, insana insan olmayı öğreticidir...
Şahsi ve toplumsal suçları belirleyici, işlenen suçlara ceza vermekten, cezalandırıcı olmaktan önce, şahsı suç işlemekten caydırıcı ve ıslah edici bir sosyal hukuk ve adalet sistemidir.
Toplumda bir suç işlenmişse, o suça verilen cezalar, o suça eşdeğer cezalar olduğu için, yaptığı suçu yanına kâr olarak bırakmaz. Temel hak ve hürriyetler, sosyal hukuk ve sosyal adalet esasından toplum vicdanını rahatlatıcıdır.
Temel hak ve hürriyetlerin öğretilmemesi, kısıtlanması, yasaklanması ve gasp edilmesi ile toplumda terör meydana gelir ve bütün insanlığı ve toplumu hedef alır.
İslam Dininde; İnsanların temel hak ve hürriyetleri ile toplum düzeni esas olduğundan, toplumun bekası için, terör çıkarmak büyük suç sayılmıştır. Terör suçundan caydırmak için ağır cezalar öngörülmüştür.
Amaç, suçluyu cezalandırmaktan öte, o suçtan caydırmaktır. Ceza verirken sosyal toplum vicdanını rahatlatmaktır.
İslam Dininde, fuhuşun, zinanın, ırza geçmenin, tecavüzlerin, sapıklığın, hırsızlığın, gaspçılığın, terörist canilerin, cinayetin, hortumculuğun vs. toplumsal yapıyı bozduğu, insan nesebinin devam sürecini yok ettiği için cezaları ağırdır. Toplumdan başka bir yere sürgün, tecrit edilme cezası, dövme cezası ve idam cezası vs. vardır. Cezaların ağır olmasının amacı ise; Fuhuş, zina, ırza geçme, tecavüz, sapıklık, cinayet, hırsızlık, gaspçılık, tinercilik, mafyacılık, hortumculuk vs. suçlarını işlemekten caydırmaktır ve sosyal adaleti sağlamaktır.
Bu suçları işleyenlere, mevcut yasalarımızda hapis cezası vardır, lakin ırzına geçilenlerin, tecavüz edilenlerin, sapıklığa uğrayanların, katledilenlerin; bu mağdurlukları yetmiyormuş gibi, suçluları da; ödedikleri vergilerle ceza evlerinde beslemek ve barındırmak zorunda kalıyorlar. İnsanların ırzına geçenler, katledenler, mallarını talan edenler, ceza evlerinde besleniyorlar. Bu nasıl sosyal adalet anlayışıdır?
Aynı zamanda suçlular; ceza evinden çıktıklarında sosyal hayata adapte olamadıkları gibi tekrar suç işlemekten de geri durmuyorlar.
Kul yapımı ceza yasalarımız, bu suçlulara "insan hakları adı altında" suçluya işlediği suçun dengi bir ceza vermemekle, suçlara teşvik etmektedir. K. ÇANDARLIOĞLU

Maide Suresi
44 - (...) İnsanlardan korkmayın, benden korkun, âyetlerimi az bir paraya satmayın. Kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.
49 - Aralarında Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. Allah'ın sana indirdiğinin bir kısmından seni saptırmalarından sakın. Eğer Allah'ın hükmünden yüzçevirirlerse, bil ki Allah, bir kısım günahları sebebiyle onları musibete uğratmak istiyor. Muhakkak ki insanların çoğu yoldan çıkanlardır.
50 - Yoksa cahiliyye hükmünü mü arıyorlar? kesinlikle bilen bir toplum için Allah'tan daha güzel hüküm veren kim olabilir?

"Dostoyevski notlarında sosyalistlere "şeytanlar" demiş ve terör hakkında şöyle yazmıştı: "Kan. Sadece kanla yıkanan şeyler sağlamlaşır. Ama unutuyorlar ki; kan dökenler değil, kanı dökülenler için. Dünyadaki kan yasası budur."