Anıl Kaya, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

"..
-Acılaşıyorsun dedi,
aynalardaki üç tane kendinin üçüne de. İçinde küçük bir istek kalmış olduğunu sanıyordu. D'yi duymak isteği. Ancak bu istek, buzullar serinliğinde, uzay dinginliğindeki, yeri menekşe taşlarıyla kaplı odada daha iki adım atar atmaz ölüyor. Tümüyle sönüp sörpüyor.."

Sessizliğin İlk Sesi, Adalet AğaoğluSessizliğin İlk Sesi, Adalet Ağaoğlu
Batuhan, Gün Olur Asra Bedel'i inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Çok akıcı bir kitap soluksuz olduğum bu kitap yaklaşık 4 konu üzerinde ilerliyor. Yedigey’in en yakın arkadaşı olan kazangap’ın ölümün üzüntüsü ve onun defin işleriyle ilgilenmesi, uzaylılarla iletişime geçilmesi Amerikalı astronot 1-2 ve Rus astronot 2-1 in uzay yolculuğu macerası, Cihan harbinden Gazi olarak baş kahraman Yedigey’in hayatından da bahsediyor. Çok severek okudum, tavsiye edeceyim kitaplar listesinin başında gelecek bir kitap.

Yalnızlığı Denemek
Gecenin ortasında ne işin var
yıldızlara dokunma yanarsın
bak birazdan ay da batacak
karanlık bulaşmasın ellerine
tersine döner yolunu bulamazsın

içi dışı uzay tozu yansımalar
sahi mi yalan mı anlayamazsın
bir rüya gemisi iskele sancak
dokunup geçiyor hayallerine
ağlayasın gelir ağlayamazsın

sevmek insanın yüreği kadar
küçükse büyüğünü taşıyamazsın
yalnızlığı da dene oldu olacak
nasıl yankılanır derinden derine
iyi midir kötü mü çıkaramazsın

insan insanı kendisi tamamlar
içinde başka dışında başkasın
eksikliğin fazlana elbet bulaşacak
öbürü sığacak bunun derisine
yoksa sabaha sağ çıkamazsın

İlgilenen arkadaşlara duyurulur !!!
Ortadoğu hakkında , biyoloji-anatomi arşivi ,kpss,ALES, YGS LYS kitapları ve notları,kpss alan kitap arşivleri,evrim kitapları , tus kaynakları, uzay konulu dokümanlar... Liste böyle uzayıp gider ilgilenen arkadaşlar yorum kısmına dilediği konu/kaynak yazması yeterlidir.

Kevser, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Yaşlandığını mı düşünüyorsun!? Yerini değiştir! :)
Newton'ın devinim yasaları uzayda mutlak konum düşüncesine son verdi. Görelik kuramı ise mutlak zamanı çöpe attı. Bir çift ikiz düşünelim. Diyelim ki ikizlerden biri dağın tepesinde yaşasın, ötekisi deniz düzeyinde. İlk ikiz ikincisinden daha çabuk yaşlanacaktır, yani yeniden karşılaştıklarında, öbüründen daha yaşlı olacaktır. Bu örnekte yaş farkı çok az olur, ama ikizlerden biri ışık hızına yakın hızdaki bir uzay gemisiyle uzun bir yolculuğa çıksa bu fark çok daha büyük olabilir. Döndüğünde, Dünya'da kalan ikizinden çok daha genç olduğu görülür. Bu, ikizler paradoksu olarak bilinir, ama insan, kafasından mutlak zaman düşüncesini atarsa bu paradoks ortadan kalkar. Görelik kuramında biricik bir mutlak zaman yoktur, bunun yerine herkesin, nerede olduğuna ve nasıl devindiğine bağlı olarak işleyen kendi özel zaman ölçüsü vardır.

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 35 - Milliyet yayınları/epub)Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 35 - Milliyet yayınları/epub)
Peyroux, bir alıntı ekledi.
 Dün 11:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mayalar
1935 yılında Planque'de (Eski Krallık), büyük bir ihtimalle tanrı Kukumatz'ı (Yucatan'da Kukulkan) gösteren bir taş kabartma bulundu. Kabartmadaki resme önyargılardan uzak bir bakış, en kuşkulu kişiyi bile durup düşündürecek güçteydi.
Resmin ortasında, gövdesinin üst bölümü motosiklet yarışçısı gibi eğilmiş bir insan vardı. Kullandığı aracı çocuklar bile roket olarak tanımlayabilirlerdi. Ön bölümü ince bir uzantı meydana getiriyor, biraz aşağıya inince kenarları çentikleşiyor ve en altına doğru daha da genişleyerek, alevler püskürten roket biçimi alıyordu. Büzülmüş adam, elleriyle ne olduğu anlaşılamayan birtakım kontrol kollarını yönetiyor, sol ayağıyla da pedalımsı bir şeye basıyordu. Giyimi çok düzgündü: geniş kemerin tuttuğu bir kısa pantolonu, yakası Japon stili açılan bir ceketi ve kollarıyla bileklere sıkı sıkıya yapışan bantları vardı. Buna benzer modern astronot resimleri hakkındaki bilgimiz yüzünden, adamın kafasında başlık eksik olsaydı çok şaşırırdık doğrusu. Ama o da vardı; bilinen çentikleri, tüpleri ve tepesinde antenimsi bir çıkıntıyla birlikte...Uzay yolcumuz (adam açıkça bu şekilde tasvir edilmiştir) öne doğru eğilmekle kalmıyor, aynı zamanda gözlerini tepesinden sarkan bir alete dikmiş dikkatle bakıyordu. Astronot koltuğu, üstünde simetrik biçimde düzenlenmiş kutular, daireler, noktalar ve helezonlar bulunan kıç bölümünden desteklere ayrılmıştı.
Bu kabartma bize ne anlatmak istiyor? Hiç bir şey mi? Herkesin kolaylıkla uzay gemisiyle
bağdaştırabileceği bir resim, budalaca bir hayal gücünün ürünü olabilir mi?

Tanrıların Arabaları, Erich Von DanikenTanrıların Arabaları, Erich Von Daniken
Kağan Kalava, Einstein'ın Düşleri'ni inceledi.
21 Mar 22:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herkese merhaba ! Uzun zamandır bu sitede işimin yoğunluğundan dolayı inceleme yazısı yazamamıştım ne yazık ki !

Bir kaçamak yaptım ve değerli bir kitap için bir inceleme yazısı yazmaya gayret edeceğim:

-Zaman nedir ? Einstein'in söylediği gibi 4.bir boyut mu ?

-Sürekli mi yoksa durağan mı ? Bir duyumsama mı bir olgu mu ? Gerçek mi hayali mi ?...bir dünya soru zaman hakkında.İşte bu kitap da zaman şöyle olsa idi böyle olsa idi sorularına fantastik bir şekilde cevap veriyor olay örgüsü ve betimlemelerle tarih tarih not ederek.

Kitap da tarihler ve tarihlere bahşedilen zaman şöyle ise bu sorulara verilen cevaplar var.Dikkatimi çeken tarihler daha doğrusu zaman şudur sorusuna cevap veren durumları inceleyeceğim kitapta bazı tarihlere gönderme yaparak.


14 Nisan 1905
-Zamanın bir çemberden ibaret olduğu her yaşanan günün tekrar tekrar yaşandığı örnekleyen kuram ''Groundhog Day(Bugün Aslında Dündü) (1993) filmine esin kaynağı olmuş.

http://www.imdb.com/title/tt0107048/


16 Nisan 1905
Zaman içinde geçmişe dönük yolculuğun gelecekte kırılmalara yol açacağı fikri;''Kelebek Etkisi'' filmine esin kaynağı oluşturmuş.

http://www.imdb.com/...289879/?ref_=nv_sr_1


19 Nisan 1905
Uzay üç boyutludur,eni,boyu ve yükseliği.Yazar zamanın da uzay gibi üç boyutlu olduğunu ve zaman içinde sonsuz dünyalar olduğunu belirtiyor bu bölümde .


24 Nisan 1905
Dünyada iki zaman vardır diyor yazar biri mekanik saat diğeri bedensel saat.
Mekanik saate göre yaşayanlar saatlerin esiri olmuştur.Saat 8.00 iş başı 12.00-13.00 öğle tatili,17.00 iş sonu...

Bedensel saate göre ise yaşayanlar canı istediği zaman yer,içer,canı istediği zaman çalışır...Kısaca saatlere ve toplumsal bir düzene bağlı değil,özgür bir yaşam içinde !

''Kapitalizm, çalışanların bedenlerini olduğu kadar zamanlarını da satın almıştır.'' Paul Lafargue(Tembellik Hakkı)

Tembellik Hakkı />

24 Nisan 1905
Zaman dünya merkezinden uzaklaştıkça yavaşlar kütle çekiminin etkisi ile''.İkizler paradoksu''.

Hızlı yaşamak mı daha iyi sizce yavaş yaşamak mı ?

8 Mayıs 1905
Eğer dünyanın yok olacağı tarihi,gün-saat-dakika-saniye...olarak bilseydiniz ve tek günlük ömrünüz kalsaydı siz ne yapardınız ? Dünya nasıl bir yer olurdu '

Yazar bu soruyu şu şekilde cevaplamış:

''Tek günlük dünyada herkes eşit.''(Sayfa 39)


29 Mayıs 1905
Hareket arttıkça zaman yavaşlar.Kitapta anlatılmayan bir örnek gerekirse;bir kişinin karadeliğin içine girdiğini düşünelim(Kütlesel çekimin gücüne karşı koyduğunu,gemisinin parçalanmadığını varsayalım ).O kişi ışığın bile kaçamayacağı ufuk çizgisinden sonra kütlesel çekimin en yoğun olduğu karadeliğin merkezine geldiği anda zaman durma noktasına gelir ve zaman durur.Sonrası mı sonusuz tekillik,fizik kurallarının çöktüğü uzay alanı.Açıkcası bu noktadan sonrasını bilim adamları dahi bilmiyor.Birbirinden farklı kuramlar mevcut bu noktada !


2 Haziran 1905
Zamanın tersten aktığını,yaşlı iken bebekliğe doğru giden zamansal dalgalanma da şu filme örnek oldu;yaşlı iken sürekli gençleşen ve en son bebekliğe dönen film'':Benjamin Button'in tuhaf hikayesi ''

http://www.imdb.com/...421715/?ref_=nv_sr_1


5 Haziran 1905
Zamanın bir duyumsamadan ibaret olduğu görüşü...Bir olay yaşandığında x kişisi,y kişisi ve z kişisi ve o olayı gören,duyan,hisseden...kişilerin her biri olayı farklı yorumlar.Bu görüşü anlatan bir film:'' Vantage Point ''

http://www.imdb.com/...443274/?ref_=nv_sr_1


Sonuç:Zaman şöyle olsaydı böyle olsaydı sorularına günlük hayattan eğlenceli öyküler yazarak anlatan bir kitap.Dili ve okunması basit,anlatmak istedikleri ise ağır hem toplumsal hem bilimsel yönde !


Ayrıca zaman nedir? sorusuna kısmen cevap veren değerli filmleri(Yukarıda verdiğim örnekler dışında) de izlemenizi öneririm:


1.Donnie Darko
http://www.imdb.com/...246578/?ref_=nv_sr_1


2.La Jatee(Dalgakıran)
http://www.imdb.com/...119/?ref_=fn_al_tt_1


3.Yaşam Şifresi
http://www.imdb.com/...945513/?ref_=nv_sr_1

Samet Ö., bir alıntı ekledi.
 21 Mar 21:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toprağı bol olsun.
Çağımızın tanınmış astrofizikçilerinden Stephen W. Hawking Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabında, evrenin başlangıcı ile ilgili şunları söyler:
"Uzay ve zamanın sınırı olmayan kapalı bir yüzey oluşturması fikri, aynı zamanda Tanrının evrenle ilgili işlerdeki rolü için derin imalar taşır. Bilimsel kuramların olayları tanımlamadaki başarısıyla, birçok kimse Tanrının, evrenin bir dizi yasalara göre evrimleşmesine izin verdiğine ve evrenin bu yasaları çiğnemediğine inanır. Bununla beraber, yasalar bize evrenin başlangıçta neye benzemesi gerektiğini söylemez; saati kurmak ve nasıl başlayacağını seçmek hâlâ Tanrının işidir. Evrenin başlangıcı olduğu sürece, bir yaratıcısının var olduğunu varsayabiliriz. Ancak eğer evren tamamen kendi içine kapalı, sınırı veya kenarı olmayan bir şey ise ne başlangıcı ne de sonu olacaktır; yalnızca olacaktır. O zaman yaratıcıya gerek olur muydu?"

Evren Nasıl Oluştu?, Halil Kırbıyık (Sayfa 56 - Odtü)Evren Nasıl Oluştu?, Halil Kırbıyık (Sayfa 56 - Odtü)
DeliBilge, bir alıntı ekledi.
 21 Mar 12:37 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Günümüzde fizikçiler arasında yer çekimi dalgalarının mümkün olmadığı lakin kendi evrenimizde çevrede gezindikleri konusunda geniş fikir birliği bulunmaktadır. Fizikçiler, yıldızların patlayarak süpernova olduklarındaki gibi olaylarla oluştuklarına inanmaktadır. Çoğu fizikçi, yer çekimi dalgalarının büyük patlamadan (big bang) hemen sonra evrenin ilk zamanlarından beri üretilmeye başladığına ve bunların günümüzde evrende seyahat ettiklerine inanmaktadır. Yer çekimi dalgaları, Newton yer çekiminin tam zıddı olan genel izafiyet kuramının yeni temel tahminlerinden biri olarak görülmektedir.
Yakın zamana kadar, hikayenin sonu buraya kadardı: Bir asır önce tahmin edilmiş, bulunmaları için milyarlarca dolar sarf edilmiş ve ön yıllar boyu emekler adanmış olsa bile herhangi bir yer çekimi dalgası hiç gözlenmemisti. Fakat 14 Eylül 2015 günü, sabahın erken saatlerinde bu durum değişmiştir. İlk kez, biri Louisiana ve diğeri Washington'da olmak üzere iki ayrı Lazer Girişimölçer Kütleçekimsel Dalga Gözlemevi (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory, LIGO) tesisinde yerküremizden geçmekte olan bir kütleçekimsel dalganın sinyalleri kaydedilmiştir. Bu sinyallerin analiz edilmesiyle, dalganın bir milyar ışık yılı mesafede üretildiği, iki karadeliğin birbiriyle çarpışarak uzay ve zamanda bir dalgalanmaya sebep olduğu ortaya çıkarıldı. Bu keşif, teorinin tanımladığı bir uzay - zaman yapısı da dahil olmak üzere, genel izafiyet için güçlü bir kanıt teşkil etmektedir.

Boşluk-Hiçliğin Tuhaf Fiziği, James Owen Weatherall (Sayfa 104)Boşluk-Hiçliğin Tuhaf Fiziği, James Owen Weatherall (Sayfa 104)
Kemal Albayrak, Şu Acayip Işık ve Renk'i inceledi.
21 Mar 10:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Uzay hesaplamaları gözünüzü korkutuyorsa bilimadamları nasıl Mars ve Ay üzerine düşünebiliyor diyorsanız basit bir dille anlamanızı sağlayacak. En azından Einstein şoförü kadar bilgi edineceksiniz