TUTUNAMAYANLAR, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Ben senin bilinç altı karanlıklarına ittiğin ve gerçekleşmesinden korktuğun kirli arzuların; ben senin bilinç altı ormanlarının Tarzanı! yemeye geldim seni. Benden kurtulamazsın. Ben senin vicdan azabını!

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 29)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 29)
Murat çakır, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evvela, kahvehane, pastahane, meyhane dahiliğınden tiksinelim!  Bir dam altına, bir davanın çatısı altına çekilip vicdan rahatıyla temiz bir uyku uyuyalım!
Ertesi sabah da, küflü aynada öz suratlarımızdan güzel güzel yıkanalım, saçlarımızı tarayalım, giyinelim, kuşanalım, göğüslerimizi ilikleyelim, potinlerimizi parlatalım!
Ve herşeyin başında ve sonunda ruhlarımızı tımar edip, sokağa, caddeye, meydana, dörtyol ağzına, kalabalığa, esere, kitaba, deftere, hokkaya, kaleme ulaşalım!
YETER, YETER ARTIK BU SINCAPVARİ KABAK ÇEKİRDEĞİ VE EĞLENCELİK LÛBIYATI.

Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 234 - Büyük Doğu yayınları)Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 234 - Büyük Doğu yayınları)

Gökhan Özcan/Ah ki yarasızlıktır derdimiz.
Kavgayı ne için icat etmiştik, hatırlayan var mı?

Uzun zamandır her konuda sadece deliler gibi didişiyor ve kendimiz dışında herkesi insanlık dairesinin dışına atmaya çalışıyoruz. Bizi birbirimize benzeten neredeyse tek vasfımız artık bu!

Doğruluğu ve mertliği olmayanın sözü nedir, davası nedir, gayesi nedir, varacağı menzil neresidir?

Yeni medyatik paylaşım kültürü, derin acıların, can yıkıcı merakların, kalp sızılarının içimize işlemesinin önüne geçmek için paratoner malzemeler üretti. Duyarlılık esansına batırılmış klişe cümleler, güya vicdan kanatacak fotoğraflar, suçu birilerinin üstüne yıkacak haber başlıkları, özenle bünyeden uzakta tutulan gündelik trend topic yüklenmeleri… Tıkla, paylaş, ardına :(ekle ve kurtul, sonra bir altta sınırsız sorumsuz makaraya devam!

Birbirinin derdiyle dertlenemeyen, kendini bir diğerinin yerine koyamayan, bunu hiç denemeyen, kendi hikayesi dışında hiçbir hikayeyi anlamaya niyeti olmayan ve dolayısıyla kaskatı bir dünyanın içinde kaskatı bir insanlıkla yaşamaya mahkum olan tek kişilik sağır dünyaların sahipleri durmadan neyi kiminle paylaşıyorlar. Bu çılgın paylaşım müptelâlığının anlamı nedir?

“Ne çok acı var” dedi elindeki kitabı kapatarak biri. “Evet yaa, retweetle retweetle bitmiyor!” dedi diğeri.
“Ateş düştüğü yeri yakar” der ya eskiler, işte öyle… Biz, ‘ateş yine bize değil de başkasına düştü’nün örtülü sevincini paylaşıyoruz sanki daha çok kendi aramızda.

Yeni yaşama kültürü sürekli insanı yaralanmaktan alıkoyan bir zihin konforuna, bir insaf uyuşmasına, bir kalp kamaşmasına yatırım yapıyor. Bugün hayatı ve insanı özünden zedeleyen şey aslında biraz da bu. Yarası olmayan acıyı bilmez, sabırla pişmez, kemale yönelmez. Kendi ‘ah’ını bilmeyen başkasının feryadına kulak vermez.

Yaralanmayan yaralar. Canı acımayan can acıtır. Rahmeti bilmeyenin merhameti olmaz. Bakın etrafınıza, bunca yara bere içinde yarasızlıktır bizim asıl derdimiz!

Acıyı tecrübe edenler, paylaşmaya çok da müsait bir şey olmadığını bilirler. Acı öğrenmemiz içindir, insan olmamız içindir. Bir zaman içine girdiğimiz ve dışına çıkamadığımız bir şeydir. İçinde büyüdüğümüz, derinleştiğimiz, katmerlendiğimiz, renklendiğimiz, güzelleştiğimiz bir koza…

Gaye kelebek olmaksa, her koza bir çilehane…

“Yarelerim hoş görünür gözüme/ Bir derdim var bin dermana değişmem” diyor Şah İsmail Hatayî. Vah ki, yarasızlık derdinden muzdaribiz biz bugün!

Dert insana lazımdır, yara cana lazımdır.

Kendi kalbinin duvarına ucu küt kalemiyle, “Tevekkülün serinliğine ermek istiyorsan, sabır ateşinde pişmeye gönüllü olacaksın!” diye yazdı beyaz saçlı adam…

Kendini, yaralarıyla iyileştiren insanlar da var.

“Sanma ki derdinden kaçanın” dedi meczup “yolu dermana çıkar!”

Rukiye, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

Bir sürü aptalın saldırısına uğrayan, daha fazlasının da yok saydığı ahlaki vicdan, var olan ve daima var olmuş bir şeydir, yoksa ruh denen şeyin bulanık bir fikirden öte olmadığı dördüncü zaman filozoflarının icadı değildir. Zaman geçtikçe, birlikte yaşarken ve genetik değişimler olurken, vicdanımızı giderek damarlarımızda dolaşan kanın rengine ve gözyaşlarımızın tuzuna buladık, bu da yetmiyormuş gibi, gözlerimizi içimizi gören birerer aynaya dönüştürdük, sonuçta gözlerimiz, ağzımızla inkar etmeye çalıştığımız şeyleri çoğu zaman hiç çekincesiz gözler önüne serer hale geldi.

Körlük, José SaramagoKörlük, José Saramago
Abdullah Dağlı, bir alıntı ekledi.
17 saat önce

Fakat herhalde ikinci bir aşka atlamak senin için o kadar güç olmamıştır. İnsan evvel' kendi kendisinden utanır gibi olur ama, bilir misin, bizim en büyük maharetimiz nefsimizden beraat kararı almaktır. Vicdan azabı dedikleri şey ancak bir hafta sürer. Ondan sonra en aşağılık katil bile yaptığı iş için kafi mazeretler tedarik etmiştir.

Değirmen, Sabahattin AliDeğirmen, Sabahattin Ali
Cihan erkaya, Olağanüstü Bir Gece'yi inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kahramanımız kitapta hisleri olmayan vurdumduymaz vicdan muhasebesi yapmayan birey gibi başlıyor ve başına gelenlerden sonra hayatın bu şekilde yürümeyeceğini anliyor bu kitaptan cikartmamiz gereken ders su bizler başımıza gelen bir takim olaylar karsisinda ne kadar öz eleştirisi yapıyoruz herkesin bu soruyu kendine sorması gerekir işte o zaman dünya belki biraz daha yasanilir hâle gelebilir

Elif, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi de affa değer olanı zaten herkes affeder.
Asıl af,affa layık olmayanı da affetmek değil mi?Tıpkı vicdan gibi.Onu kaybetmeye en fazla hakkımız olduğu anda koruyabildiğimiz şey değil miydi vicdan.

Mücellâ, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 325)Mücellâ, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 325)
ÖMER CAN KOÇ, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

İçinde bulunduğumuz modern çağda öyle bunaldık, modern kültür adıyla savrulduğumuz kültürsüzlük içinde öyle daraldık ki âsûde zaman ve mekânlardan bir teselli arar olduk.
Hayhuy içinde hayatın manâsını da lezzetini de yitirip yarış atı gibi sadece koşuyoruz. Telâşla ve anlamsızca. Mutlu olmak için yaptıklarımız ve edindiklerimiz ise mutluluk vermek şöyle dursun, sırtımıza ayrıca yük oluyor.
Boşa harcanan zaman ve duymazdan gelinen vicdan intikamını alıyor. En hafif bedel huzursuzluk ve stres.

İşte Geldik Gidiyoruz, Hayati İnançİşte Geldik Gidiyoruz, Hayati İnanç
Numan..., bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Vicdan
Antakya'da harcadığı paraların hesabı sorulunca Scipio bu hesabı vermek üzere senatoya geliyor ve koltuğunun altındaki koca bir defteri gösteriyor, ne verip ne aldığının orada yazılı olduğunu söylüyor; defter istenince vermiyor: Verirsem kendimden utanırım diyor ve senatonun önünde kendi elleri ile paramparça ediyor defteri. Vicdanı rahat olmayan birinin böylesi bir güven gösterişi yapabileceğini sanmam. Yüreği yaradılıştan öyle büyük, yükseklerde bulunmaya öyle alışmıştı ki, suç işlemeye eli varmaz, suçsuzluğunu savunma durumuna düşmeyi kendine yediremezdi.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 79 - İş Bankası)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 79 - İş Bankası)