Küçük Şair, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Turgut, pantalonunu da çıkarır, kolla-
rını açarak bağırırdı: “Ben, senin bilinçaltı karanlıklarına ittiğin ve gerçekleşmesinden korktuğun kirli arzuların, ben
senin bilinçaltı ormanlarının Tarzan’ı! yemeye geldim seni.
Benden kurtulamazsın. Ben, senin vicdan azabınım!”

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 29)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 29)
Bade ϜϓſϞ, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

"-Vicdan vaziyet tanımaz. Her şartta vicdanlı olacaksın.
-Peki zâlime vicdan gösterilir mi hocam?
-Zaten zâlime vicdan gösterebilirsen insan olursun evlâdım.
-Insan olmak ne zormuş. Istemiyorum ben öyle şeyi.
-Bu da, gördüğün gibi bize bırakılmış değil."

Dünya Dönmeden Önce, Veysel Gökberk Manga (Sayfa 102 - Tün)Dünya Dönmeden Önce, Veysel Gökberk Manga (Sayfa 102 - Tün)
CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

ORTA SINIF İNSAN

İnsan ,kendini tümüyle manevi değerlere, Tanrıya yaklaşma çabasına, ermişlik idealine adama olanağına sahiptir. Bunun tersine , kendini tümüyle içgüdüsel yaşama, duygularının isteklerine teslim edip çabasını anlık hazların kazanımına yöneltme olanağıyla da donatılmıştır.

Birinci yol ermişliğe ,manevi şahitliğe, Tanrı uğruna kendini feda etmeye; ikinci yol ise zevkperestliğe ,iç güdüler uğruna canını vermeğe ,çürüyüp kokuşmalar uğruna kendisini gözden çıkarmaya götürü kişiyi.

İşte orta sınıf insanı bu ikisi arasındaki iklimde yaşamaya çalışılır. Asla kendisini gözden çıkarmaz , ne çilekeşliğe ne de zevkperstliğe adar kendini ,asla canını vermeye kalkmaz asla yok olmayı istemez.

Tersine onun ideali nefisten el çekmek değil, ben’ ini ayakta tutmaktır, ne ermişlik ne de onun karşıtı uğruna çaba harcar. Kayıtsız şartsız taraf tutmak onun katlanamayacağı bir şeydir. Tanrıya olduğu gibi zevkperestliğe de kulluk etmek ister ,erdemli olmaya çalışır, öte yandan bu yer yüzünde biraz da adam gibi yaşamaya bakar.

Kısacası ,aşırı uçlar ortasında , şiddetli rüzgarlardan, fırtınalardan korunmuş, sağlığına yararlı ılıman bir bölgede yerleşmeye uğraşır.

Bunun üstesinden gelirse de, kayıtsız şartsızlığa ve aşırılığa yönelik bir hayatın sağlayacağı yaşam ve duygu yoğunluğundan da el çekmek zorunda kalır.

Hayatı yoğun olarak yaşayabilmenin tek yolu, faturayı ben’ e ödetmektir.

Orta sınıftan biri için kendi ben’ inden , kuşkusuz yetirince gelişmeyip güdük kalmış bu ben’ den daha değerli bir şey yoktur.
Dolayısıyla, yoğunluk pahasına kendini ayakta tutar, güven içinde yaşar, Tanrıya sevdalanmışlığını verip vicdan rahatlığını alır karşılığında, hazzı verip hoşnutluğu , özgürlüğünü verip rahatlığı ölümcül ateşi verip tatlı sıcaklığı alır.

Bu yüzdendir ki yaradılış bakımından orta sınıfa mensup biri güçsüz bir yaşam dürtüsüyle donatılmıştır, korkaktır, kendisini elden çıkarmaktan çekinir, kolay yönetilecek biridir. Dolayısıyla ,gücün yerine çoğunluğu ,şiddetin yerine yasayı, sorumluluğun yerine oylamayı seçmiştir.

Bozkırkurdu, Hermann HesseBozkırkurdu, Hermann Hesse
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

‘İnsanların başkalarını kazıkladığına şahit olduğunuz halde duruma kayıtsız kalamazsınız. ‘Herkes yapıyor bunu, elimden ne gelir ki?’ diye düşünemezsiniz. Herkes yapabilir, fakat siz yapamazsınız. Yapamazsınız, yapamam. Bizler vicdan sahibi insanlarız. Bizim yüksek bir makama vereceğimiz bir hesap var, dolayısıyla vicdan seviyemizin de yaptığımız işlerde yüksek olması gerekiyor.’

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 120 - Timaş Yayınları, 2018.)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 120 - Timaş Yayınları, 2018.)

Sol ayağım ve Uçurtma avcısı beni fena halde ağlatan kitaplardır. Arkadaşlık sevgisi gelen ihanetler vicdan azapları hepsi muhteşem ayrıntıyla anlatılmış. Bana çok dokunmuştu uzun zaman kendime gelemediğimi biliyorum.

Fatih Eskikurt, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Siyah
Siyah, daima siyah, daima ciddiyetin, ölümün ve acımasızlığın rengi.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 62 - İletişim Yayınları)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 62 - İletişim Yayınları)
Fatih Eskikurt, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

Ne Acı Ki "İnsanlık"
İnsanlık - ki her zaman telkinlere yenik düşer- hoşgörüye ve adil olana değil, her zaman sadece kendi gerçeklerini mümkün olan tek gerçek, kendi iradelerini dünya kanunlarının temel düsturu olarak ortaya koyma cesaretine sahip büyük sabit fikirlilere biat eder.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 51 - İletişim Yayınları)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 51 - İletişim Yayınları)
Cem Eren, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu

"Çocuklar vicdan azabı çekmezler, demiş babası, çünkü vicdan azabı çekilecek olaylar için, daha zamanları olmamıştır. Vicdan azabı çekilecek işler yapmak için büyümek, büyük adam olmak gerekir."

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Doğukan Yaşin, bir alıntı ekledi.
16 saat önce

İmansızda vicdan olmaz çocuğum
Kırk cesette bir can olmaz çocuğum
Tay büyük at olur, ona sözüm yok
İt büyüyüp insan olmaz çocuğum

Gerdanlık 1, Abdurrahim KarakoçGerdanlık 1, Abdurrahim Karakoç
Gürkan ((şair)), Suç ve Ceza'yı inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rodya Romanoviç Raskolnikov yoksul bir gençtir; Petesburg Üniversitesi'ndeki hukuk öğrenimini yarıda bırakır. Aklı Batı'dan gelen siyasi ve felsefi düşüncelerle karmakarışıktır. Nefret edilen kötü bir tefeciyi öldürecektir. Böylece finansal problemlerini çözerken aynı zamanda dünya kötü değersiz bir parazitten temizlenecektir. Raskolnikov daha yüksek bir amaca hizmet eden bir cinayetin kabul edilebilir olduğuna inanır. Bir sürü hesap kitaptan sonra harekete geçer ve kadının evine giderek onu baltayla vahşice öldürür. O anda Alonya ile birlikte yaşayan ve kimseye bir zararı dokunmayan üvey kız kardeşi beklenmedik biçimde içeri girdiğinden Raskolnikov onu da öldürmek zorunda kalır. Müşterilerin rehin için bıraktıkları birkaç küçük süs eşyasını alır ve kimseye görünmeden oradan ayrılır.
Kimsenin kendisini görmediğini bildiği halde, Raskolnikov son derecede tedirgindir. Tedirginliği ailesi ve yakın çevresini de etkilenir. Raskolnikov'un hayatında üç kadın vardır. Bunlardan ilki olan annesi düşkün ve müşfik bir kadındır. Hayatındaki ikinci kadın kız kardeşi Dounia'dır. Hayatındaki üçüncü kadın ise Marmeladov adındaki işsiz kâtibin kızı Sonia'dır. Raskolnikov onunla ara sıra buluşmuş arkadaşlık etmiştir. Sonia'nın ailesi babasının ayyaşlığı yüzünden çok yoksuldur. Sonia, ailesine bakmak için fahişelik yapmaya başlamıştır. Raskolnikov öldürdüğü kadının evinden aldıklarını ve diğer delilleri saklayıncaya kadar çılgın gibidir. Ödenmemiş bir borç yüzünden karakola çağrıldığında polislerin yanında baygınlık geçirir. Günlerce hasta yatar. "Katilin cinayet yerine dönmesi" kuralına uygun olarak yakalanmayı ve rahatlamayı, arınmayı isteyen genç adam öldürdüğü tefeci kadının evine gelir. Komiserle tanışır ve davranışlarıyla dikkat çekerek soruşturmanın baş zanIısı olur. Zeki bir adam olan Komiser Porfiry Petro viç Raskolnikov'un katil olduğunu düşünür. Raskolnikov Sonia'ya suçunu ve aşkını itiraf eder. Sonia fahişelik yapmasına rağmen inançlı ve iyi yürekli bir kızdır. Ona acır ve suçunu polise itiraf etmesi ve bedelini ödemesi gerektiğini söyler. Sonunda vicdan azabı Raskolnikov'a suçunu itiraf ettirir. Sibirya'ya sürgün edilir. Sonia onun serbest kalacağı günü bekleyecektir. Raskolnikov yine de aşırı bir pişmanlık duymamaktadır. Fakat Sonia'nın sayesinde kendini dine verebilecektir.