1000Kitap Logosu
kim güçlü kadın?
Başını modernizm okşarken, sırtını reformizm sıvazlarken, moda doktrinlerin kuş tüyü yatağında Kleopatra kesilmek kolay. Nefs Firavun'unun karşısında, sırtını egosantrizm kırbaçları kanatırken bir Asiye yumruğu vurabiliyor musun hevâ ve he vesine? Bütün yılışık ve gevşek 'izm'lerin pohpohladığı egonu ardına alıp uzaktan şeriata plastik fişek fırlatmak kolay. Eline şeriatın çelik gürzünü alarak tek başına kendi egonun üstüne yürüyüp; kendi kibrinin, kendi nefsinin başına balyoz indire biliyor musun asıl? Kim güçlü kadın? Başına Yunan mitoloji Tanrıçası Athena tacını, omzuna Amazon kadın savaşçısı Penthesilea apoletini takarak, çağın tüm dalkavuk izm'lerinin tahtında güçlü kadın edebiyatı yapmak kolay. Tacını, tahtını, onca şaşaalı debdebe ve tantanayı bir Süleymanî hakikat karşısında terkedip hiçliğin saltanatına tırmanabilen bir Belkıs olabiliyor musun asıl?
Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyecek insanlar çıkacak karşına ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık , kimininki aydınlıktır . Geceyle gündüz gibi ! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme , herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama ! Kendini koru kızım , insanlara karşı kendini koru !
134 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
İnsan Ne ile Yaşar?
 "Adam bir senelik hazırlık yapıyor oysa akşam olmadan öleceğini bilmiyor."(s.61) Elimde bulunan bu kitapta Tolstoy dört hikayeyi iki kapak arasında inceleyip, insanlara ders vermek amacıyla bu kitabı yazmıştır. Tolstoy eserlerinin merkezine 'insan'ı almıştır. Bu kitabının da başlığı" İNSAN NE İLE YAŞAR?"dır. Kitabın vermek istediği mesajlar bütününde insan yatıyor. Öncelikle, gözü doymak bilmeyen çok fazla toprak sahibi olmak isteyen adamın ibretlik sonlu hikayesini, bir kadına kıyamayıp canını alamayan meleğin cezasını konu edinen hikayesini, üç soru üzerine düşünen ve bu soruların cevabını bir münzevide arayan adamın hikayesini ve son olarak aç gözlü efendinin ölümle sonuçlanan hikayesini anlatıyor. Bu hikayeleri anlatırken verdiği mesajlar ile en anlamlı şekilde okura iletmeyi başarıyor, Tolstoy. Kitapta; insana sevginin hükmettiğini, insana ihtiyaçlarının bilgisinin verilmediğini ve insanın sevgiyle yaşadığını öğreniyoruz. Ayrıca bununla birlikte "Üç Soru" başlıklı hikayede bulunan münzeviden ; önemli olan zamanının şu anki zamanının olduğu, en önemli kişinin ise o zamanda görüştüğün kişinin olduğunu ve en önemli işin iyilik yapmak olduğunu öğreniyoruz. "Tek önemli zaman vardır;içinde bulunduğunuz an." (s.69) Aslında, nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi unutmamak gerektiğini bir kez daha hatırlatan bu kitap, herkes için, ders çıkarmak adına çok güzel bir kitaptır. İnsanın sevgiyle yaşadığını öğrendiğimiz bu kitabı, okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim. "Bir saat sıkıntı çek, bir ömür yaşa." (s.28)
İnsan Ne İle Yaşar?
8.6/10 · 130,9bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Münacaat
Hata yapmak fırsatını Adem’e veren sendin bilmedim onun talihinden ne kadar düştü bana gençtim ben ve neden hata payı yok diyordum hayatımda
İsmet Özel
İsmet Özel
“İş için sizlere gelenlere, size sıkıntı veren sinek muamelesi yapmayınız! Elinizden geldiğince işleri kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız! Herkese karşı güler yüzlü, iyi niyetli olunuz! Sonuçta halk şunu anlasın ki, eğer bir iş sonuçlanmıyorsa sizin işi yapmak istemediğinizden değil, yasal olaraq işin yapılması mümkün olmadığındandır.”
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.