Özgenur, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Belirli yaşam koşullarına normalde ayak uyduramayıp kötü kaderinden ve hayatından sürekli yakınma,kendine güvenmeyen insanların önemli karakter özelliklerindendir.

Özgüven Kazanmak, Özcan Göknar (Sayfa 58)Özgüven Kazanmak, Özcan Göknar (Sayfa 58)

Anılar
Anılarla yaşamak öyle zor ki;
Ardından akşamlar kadar, anmak seni,
Aramak... Çaresiz ve yorgun,
Mum gölgende ki hayalini.

Öyle zor ki dört mevsim yokluğuna dayanmak,
Gelecekten umutsuz anılarla yaşamak,
Öl ölebilirsen, haydi bitsin yaşam denen saltanat,
Akşam sensiz başlıyor sabah sensiz doğacak.

Ölmek!...
Nedir ki! sensizliğin yanında
Zor olan şey anılarla yaşamak

Beyazıt Çeken

Benim yaşam kaynağım haricisine nusayrisine ateistine ibinesine saplamak apolitiklik kabul edilemez!

Henry David Thoreau
ormana gittim
çünkü bilinçli yaşamak istiyordum
hayatı tatmak ve yaşamın iliğini özümsemek istiyordum
yaşam dolu olmayan herşeyi bozguna uğratmak için
ve ölüm geldiğinde aslında hiç yaşamamış olduğumu farketmemek için

Cihat, Geleceği İnşa Eden Adam'ı inceledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

‘Madeni bir eşya yapmayı öğrenmek zorundaydım. Hayatımda hiç CNC tezgâhı görmemiş, karbon fiber kullanmamıştım. Bunlar hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ancak kitap okur ve uzmanlarla görüşürseniz bunu kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Oldukça basit bir iş. Sadece kitap okuyun ve insanlarla konuşun; ama özellikle kitap okuyun. Okumayla kazanılan veri aralığı, biri konuşurken kazanılandan çok daha büyüktür.’

Özellikle son zamanların çok konuşulan ismi olan Elon Musk’ın söyleşilerinden derlenen bu kitapta özellikle Musk’ın hayata ve olaylara bakış açısını ; imkansız denilen şeyleri inanarak başarması; insana verdiği değeri ve en önemlisi de geleceğe dair hayalini kurduğu projelerin detaylarını bulabilirsiniz. Günümüzün dahi çocuğunun neler yaptığını ve neler yapmak istediklerini okuyunca insan hayran kalmadan edemiyor. En önemli detay ise küçük yaşlarından beri kitap okumaya verdiği önem.

Geleceği kafasında bambaşka bir şekilde tasarlayan Elon Musk’ın bilindiği üzere en büyim hedeflerinin başında uzayda hayat ve kendi kendini idame ettirebilen bir yaşam kolonisi kurmak. Bunun yanı sıra şehirlerin trafik sorununa bulduğu çözüm ve bu çözümü uygulamaya geçirmek için çalışmalara başlaması; sürdürelebilir enerji ve elektrikli araçlar da başlıca çalışmalarından ..

Kitabı diğerlerinden ayıran özellik ise söyleşilerinden alıntılar şeklinde basılması.

Tavsiye ediyorum


Keyifli okumalar..

«Bir kitapta şöyle bir şey okumuştum: Yaşamın anlamı yoktur. Ne demek istediğini hemen anlayamamıştım. O biçim yaşamı bilirim ben. İnsanın kafasında düşünceler olur, ama birbiriyle bağlantısı olmaz. Çobansız koyunlar gibi dolaşıp durur, onları toparlayacak kimsecikler yoktur... Anlamı olmayan yaşam bu işte. Hiç geriye bakmaksızın bu yaşamı koyup kaçabilsem bir... azbuçuk aklı erdi mi çok üzüntü duyar insan!

Horizon17, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Sen, Harry, hep bir sanatçı ve düşünür hayatı yaşadın, için hep sevinçle, inançla dolup taştı, büyük ve ölümsüz şeylerin peşinde koştun hep, sevimli ve küçük şeylerden asla memnunluk duymadın. Ne var ki, yaşam seni uyandırıp kendine yaklaştırdıkça çaresizliğin büyüdü, acıların, korkuların ve umarsızlıkların batağına giderek daha çok saplandın, gırtlağına kadar gömüldün içine, bir zaman güzel ve kutsal bilip baş tacı ettiğin şeyler, insanlara ve bizim yüce misyonumuza beslediğin inanç imdadına koşamadı, hepsi yitirdi değerini, un ufak oldu, inancın soluyacak havadan yoksun kaldı. Havasızlıktan boğulmak ise çok acı bir ölümdür.

Bozkırkurdu, Hermann HesseBozkırkurdu, Hermann Hesse
Ayse Baykal, Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapla ilgili o kadar çok yorum okudum ki işimle ilgili olarak resmen arada kalmıştım okuyup, okumama konusunda. Ama şu an 'iyi ki okudum' diyorum. Kitapta bahsedilen her şey uzun yaşamak gibi görünse de aslında yazarların anlatmak istediği, hayatımızı nasıl yaşanılabilir bir hale getirmek. Amacımız olursa yaşamak keyif verir. Bir uğraşımız olursa ancak hücrelerimiz var olduğunu hisseder. İşin özü bu!