Önay ARDA, bir alıntı ekledi.
5 dk.

Ölmek Özgürlüğü
Derler ki bilge yaşayabildiği kadar değil, yaşaması gerektiği kadar yaşar. Şunu da derler ki, doğanın en başta gelen ve halimizden yakınmayı gereksiz kılan lütfu bizi dünyadan göçmekte özgür bırakmasıdır. Hayata verdiği giriş yolu bir tek, ama çıkış yolu yüz binlerce. Yaşamak için toprak bulunur nasıl olsa, Boiocatus'un Romalılara dediği gibi: Dünyadan ne diye yakınırsın? Bağladığı yok ki seni. Dertler içinde yaşıyorsan bu korkaklığın yüzündendir senin; istediğin zaman ölmek elinde. Bir tek hastalığın devası değil, bütün dertlere devadır ölüm. Hiçbir zaman korkulmayacak, çok kez aranacak pek emin bir limandır ölüm.
Hayata ha biz son vermişiz, ha kendi son bulmuş, hepsi bir; ha eceline koşmuş insan, ha beklemiş onu; nerden gelirse gelsin, kendi ecelidir gelecek olan. İplik nerde koparsa ordadır ecel, orasıdır yumağın ucu. En gönüllü olanıdır ölümlerin en güzeli. Yaşamak başkasının istemine bağlıdır, ölmek yalnız bizimkine. En çok ölümde kendi huyumuza suyumuza göre davranmalıyız. Başkalarının ne diyeceği düşünülmez bu işte, çılgınlık olur düşünmek de. Yaşamak kölelik olur, ölme özgürlüğümüz olmazsa.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 170 - İş Bankası Kültür Yayınları)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 170 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Berat Yıldız, bir alıntı ekledi.
10 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

"acaba şu anda o ne düşünüyor? herhalde beni değil.. niçin?.. onun kafasında bir müddet yaşamak için neleri feda etmem ki?.."

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları)
Nurdan, bir alıntı ekledi.
53 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir sevdadır böyle yaşamak,
Tek başına
Ölüme bir soluk kala,
Tek başına

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 20)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 20)

zaman zaman duyduklarımı,gördüklerimi unutup başka daha iyi bir dünyada yaşamak istiyorum.

Yağmur., bir alıntı ekledi.
59 dk. · Kitabı okuyor

İnsanlar tüm hayatları boyunca lehlerine gelişecek tesadüflere muhtaçtırlar - işlerini kolaylaştıran tesadüfi karşılaşmalara, sözgelimi. Ama mutlu tesadüfün sihirli değnekle çağrılamayacağı gerçeğiyle yaşamak zorundadırlar; onun gelişi bahta bağlıdır. Şayet gelirse.

Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 17 - İletişim Yayınları, Çev: Tanıl Bora, 7. Baskı 2017)Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 17 - İletişim Yayınları, Çev: Tanıl Bora, 7. Baskı 2017)
Hilal Aslan, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

"Bütün bu yolculuklar geçmişini yeniden yaşamak için mi?" diye sordu bu noktada Han. Şöyle de sorabilirdi aslında: "bütün bu yolculuklar geleceğini yeniden bulmak için mi?"

Görünmez Kentler, Italo CalvinoGörünmez Kentler, Italo Calvino
Kutay, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Muhtemelen kitabı hemen elime alıp okuduğumu düşüneceksiniz. Kesinlikle hayır! Önce bir kitabım olmasının sevincini yaşamak istiyordum.

Satranç, Stefan ZweigSatranç, Stefan Zweig
Portakal Çiçeği, bir alıntı ekledi.
 1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Irene artık hiçbir şey düşünmemek, sadece yaşamak, kendini uyuşturmak, ruhunu boş ve anlamsız uğraşlarla oyalamak istiyordu.

Korku, Stefan Zweig (Sayfa 33 - undefined)Korku, Stefan Zweig (Sayfa 33 - undefined)

"Yarınımızın bugünden daha güzel olup olmayacağını bilmeyişimiz bile ertesi günü yaşamak için çok güzel bir sebep değil midir?"

Yağmur., bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Yaşamak sanatının ödevi, başarılı bir hayata katkıda bulunmak ve insanı mutlu etmek değil midir? Evet, kısmen öyledir ama başarısız ve mutsuz olmak da vardır insan hayatında. En azından basitçe "def edemeyeceğiniz" için vardır. Başarı zorunluluk değildir, başarısızlık hep bir ihtimaldir.

Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 11 - İletişim Yayınları, Çev: Tanıl Bora, 7. Baskı 2017)Mutsuz Olmak, Wilhelm Schmid (Sayfa 11 - İletişim Yayınları, Çev: Tanıl Bora, 7. Baskı 2017)