Ahmet Hamdi Tanpınar
Eğer yaşamak kelimesinin manası her şeyden mahrum olmak ve ıstırap çekmekse, her an küçülmek ve bunu nefsinde her lahza duymaksa, bir türlü aşamayacağı bir çemberin içinde durmadan çırpınmaksa, şüphesiz ben de, benimkiler de en derin şekilde yaşıyorduk.

Merve SÜZÜK, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yeni bir dünya var, anlıyor musun Olric? Her şeyi geride bırakmak gerekiyor. Bir sabah kalkacaksın, arkana bakmadan... Hürriyet kötü bir kavram Olric. Öyle, anlattıkları gibi özlenecek bir ortam değil. Bu hürriyet, kulağıma kötü şeyler fısıldıyor Olric. Duymak istemiyorum. Hayır, çalışacağım önce: araştıracağım. Bütün gücümü bu araştırmaya vereceğim. Bitkinlikten, hürriyeti düşünemeyecek duruma gelinceye kadar çalışacağım. Yeter bu miskinlik! Demek aylardır ölüyormuşum ben. Peki bu nasıl iş Olric? Selim de başka türlü yaşadı: yani, yaşayamadı, öldü. Belki de bu görev size verildi, efendimiz. Selim, sadece ışık mı tuttu Olric? Belki de, efendimiz. Hiç olmazsa düşünmeyi öğretseydi bana ölmeden önce. Bu kadar gizlenmeseydi. Gizlendiğini sanmıyorum, efendimiz. Biliyorum, çok şey öğrendim Olric: fakat ölümü? Onu gizliyor. Siz yaşayacaksınız, efendimiz. Ölümü bilerek yaşamak istiyorum Olric. Yaşamanın anlamını bilmek için, ölümün anlamının karanlıkta kalmasını istemiyorum

Tutunamayanlar, Oğuz AtayTutunamayanlar, Oğuz Atay
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
24 Nis 2018

'Olgunlaşmamış insanin özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir, olgun insanın özelliği ise bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir.'

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 176 - Yapı Kredi Yayınları)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 176 - Yapı Kredi Yayınları)
Bade Turan ϜϓſϞ, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2018 · Kitabı okuyor

"Türk milletinin esir olarak, esaret zinciri taşıyarak yaşamak imkanı yoktur."

Türk İhtilali'nde Vatan Müdafaası, Mahmut Esat Bozkurt (Sayfa 61)Türk İhtilali'nde Vatan Müdafaası, Mahmut Esat Bozkurt (Sayfa 61)
Mihriban, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2018 · Kitabı okuyor · İnceledi

-Niye öyle söyledin?dedi.Senin sadist bir tarafın var bana karşı.Sen bende yaşayan en iyi şeyleri hırpalamaktan hoşlanıyorsun.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 112)Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 112)

"Mış gibi yaşamak"
İçimde biriken tüm gözyaşları ,tüm hüzünler ,sonbahar mevsimini andırır gibi dökülen umutlar...nereye gidiyor.Bilinçdışına mı ? Düşüncelerimin derinine mi?Rüyalarıma mı ?Hayata karşı bir savunma mekanizmasına mı dönüşüyor yoksa ? Bilemiyorum.Nedenler istemiyorum, sonuçları yaşarken.Soruyorum kendime bir tutkun var mı ? Bir isteğin ? Bir hayalin ? Tam anlamıyla, tüm inancınla.Kendimi kandırdığım çoğu kez. Mış gibi yapanlardan oldum.Ne değişti ki? Mış gibi yaşıyorum.

"Sen her gün başka bir güzel olsan
Ben her gün başka bir âşık
Her göz göze gelişimizde
Yıldırımla vurulmuş gibi olsak
Yepyeni bir aşk olsa aramızdaki
Her seferinde
Ne harika olurdu yaşamak"
C. Sıtkı Tarancı

Sükut, bir alıntı ekledi.
Dün 23:59 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ahiret odaklı yaşamak...
İnsanlar mesai saatinin dışındayken,ofislerinden çıkış saatleri kayda geçip de özgür olduklarında nasıl rahatlıyorlar biliyorsunuz.Doğrusu, biz meleklerle daimi bir mesai halindeyiz...

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 197)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 197)

Yaşamak çarpısı derlerdi buna,yaşamak çarpıntısı.
Ne acelemiz vardı? Kime kavuşacaktık?
Yokuşu göze almak mı? Niçin?

... İsmet Özel...