Giriş Yap
240 syf.
·
Puan vermedi
Biyografik bir tür olan Aşkın Gözyaşları 1 kitabı isminden de anlaşıldığı gibi Tebrizli Şems'in hayat hikayesini anlatmaktadır. Öncelikle yazar sade ve anlaşılır bir üslup kullanmıştır. Aşkı arayan Şems, diyar diyar dolaşarak onu arıyor. Hocası; Konya'ya gidip aradığının orda olduğunu söylüyor. Konya'ya gittikten sonra uzun uzun sohbet ediyorlar ve zaman ile birbirlerine çok bağlanıyorlar. Mevlana toplum tarafından sevilen biri olduğundan bu sohbetten sonra toplumdan uzaklaşıyor. Bu durum sonucunda Şems'in gitmesi isteniyor ve Şems Konya'yı terk ediyor. Mevlana bu ayrılığa çok üzülerek eve hapis ediyor kendini. Durumun daha da kötüleştiğini fark eden toplum Şems'e mektup yazarak dönmesini istiyor. Mektubu aldıktan sonra geri dönen Şems, Mevlana'sına kavuşuyor. İnsanın hayatına çok fazla değer katacak bir kitaptır. Gerek Şems hakkında gerekse Mevlana hakkında çok güzel bilgiler sunan ve Allah sevgisine ve aşka farklı bir göz ile bakmanıza neden olan bu kitabı okuduktan sonra kendinizde bir şeyleri sorgulayacağınızı düşünüyorum. Kitabın geri kalan serilerini de okumanızı tavsiye ederim.
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
8.3/10 · 16,7bin okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
336 syf.
·
Puan vermedi
Mai ve Siyah" Halit Ziya'nın ustalık döneminin ilk eseri olarak kabul ediliyor. Uşaklıgil bu eseri sayesinde "Türk romancılığının babası" olarak sayılıyor. Mavi kelimesi eskiden mai olarak kullanılıyordu. Mai hayalleri, siyah ise gerçekleri yansıtmasından yola çıkarak yazar eserine bu ismi vermiş
256 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Yazar bir yandan Macide ve Ömer in aşkının gelişimini anlatırken bir yandan da içimizdeki şeytan ile bizi yüzleştiriyor. Sabahattin Ali çok severim. Bu kitabı da çok severek okudum.
İçimizdeki Şeytan
8.6/10 · 137,9bin okunma
607 syf.
·
4 günde okudu
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dikkat spoiler içerir. Serinin son derece güzel dördüncü romanı. İlk olarak İstanbul'daki sorunlu durum ve gazeteci Yunus Nadi, yazar Halide Edip Adıvar, miralay İsmet Bey'in zorlukla Anadolu'ya geçişi ile başlıyor. Yunus Nadi ve Halide Edip'in Anadolu Ajansını kurması, sonrasında 23 Nisan'da Meclisin açılması, Atatürk'ün halkı örgütleyerek güzel bir açılış yapması anlatılıyor. Ege tarafında Anzavur'un isyan başlatması, bulunduğu yerde ciddi bir güç haline gelmesi, Kuvayi Milliye taraftarlarına zorluk çıkarması, Vahdettin ve Damat Ferit Paşa'nın Kuvayi Milliye ve Atatürk hakkında idam fetvası çıkarması, bunun üzerine Atatürk'ün de Rifat Börekçi ile karşı yönde bir fetva yayınlaması, Kuyavi İnzibatiye birliklerinin özellikle Çerkes halk ile beraber anlaşarak sürekli isyan etmesi, düzenli orduya ait olan bir yarbayı şehit etmesi, en sonunda Çerkes Ethem ve Ali Fuat Cebesoy'un birlikleri ile isyana ciddi bir tepki vermesi ve buraları ele geçirmesi anlatılıyor. Bu arada İngiliz Kemal'in Anzavur aleyhindeki faaliyetleri, kılık değiştirmesi ve Amerikan temsilcisi gibi İzmir'de yaptıkları, Bulgar Sadık adındaki komitacının Talat ve Enver Paşa ile olan faaliyetlerinden sonra, İstanbul'a gelerek burada Rum çetelerine karşı isyan etmesi, İngilizlerin peşine düşmesi, Kuşçubaşı Eşref ve Hüsamettin Ertürk ile anlaşarak Damat Ferit Paşa'ya suikast düzenlemeye kalkması ama İngilizlerin amansız bir şekilde peşine düşmesi, eski zamanlarda Abdulhamit Han ile görüşmesi ve onun talimatı ile Makedonya çetelerine saldırması gibi olaylar da anlatılıyor. Fevzi Çakmak paşanın Anadolu'ya geçmesi, Ali Fuat Cebesoy sayesinde Atatürk tarafından affedilmesi ve milli mücadele tarafında yerini alması, Çerkes Ethem'in Yunan Ordusu saldırıya hazırlanırken Atatürk tarafından Yozgat isyanını bastırmak için gönderilmesi, burada mutasarrıfın ilişkileri yüzünden Ankara Valisi Ali Galip'i tutuklamak istemesi ve zorlukla engellenmesi, abisi Reşit yüzünden kendisini başbuğ gibi düşünmesi, ancak Atatürk'ün Kuvayi Seyyare'yi devre dışı bırakmak istemesi ve buna Ethem'in çok üzülmesi, aslında ciddi bir gücü olması ama bunu siyaset yerine Yunanla savaşmak için kullanmak istemesi, bu arada Yunan ordusunun ciddi bir şekilde saldırarak Salihli, Denizli gibi yerleri ele geçirmesi gibi konular anlatılıyor. Soluksuz okunan bir roman.
Kutsal İsyan - 4
9.0/10 · 55 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Tanışalım mı?
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17