Adil Adem, Benden Selam Söyle Anadolu'ya'yı inceledi.
8 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta Anadoluda yaşayan Türklerle Rumların yüzyıllarca kardesce yasadiktan sonra siyasi gelismeler sonucunda nasil birbirlerinin kanli dusmani olduklari anlatilmaktadir. Olaylar Anadoluda bir Rum genci olan Manoli Aksiyotisin gözünden ve yaşadıkları üzerinden anlatılır. Manoli 1914-1918 yılları arasında önce amele taburlarında bulunmuş zor bela hayatta kalmıştır. Yunanlılar Egeyi işgale başlayınca Yunan ordusuna katılmıştır. Yunan ordusu yenilince de Yunanistana kaçmak zorunda kalmıştır. Oysa onun tek istediği sevdiği kızla evlenip tarlasıyla bahçesiyle ilgilenmekti. Kendiside Aydın doğumlu olan yazar nobel odüllü bu eserinde olayları oldukça objektif yansıtmış

Öncelikle itiraf etmeliyim ki yapım itibariyle,savaş temalı Filmleri vb. seyretmeyen biri olarak bu kitabı okuduğuma pişman olmadım,tam aksine herkesin bu kitabı okuması gerektiğine inanıyorum.Neden mi???Okuyun da gerçek bir savaşın içinde, daha körpecik delikanlıların nedenini niçinini bilmeden sırf daha çok güç sahibi olmak isteyen devlet büyüklerinin öngördükleri için, düştükleri yürek parçalayıcı acıyı hissedin diye.Yazar savaşın korkunç yüzünü o kadar güzel gözler önüne sermiş ki sanki okumadım,yaşadım.Yüreğim parçalandı,yer yer gözlerimden yaşlar geldi.Bunda yazarın Birinci Dünya Savaşı'nı bizzat yaşamış olmasının büyük etkisi var diye düşünüyorum.Bir iki savaş Filmi seyretmişliğim vardır sırf eşime eşlik etme adına ama bu kitaptaki hissiyat kesinlikle orda yoktu.Eline sağlık Remarque, gerçekten çok değerli bir eser bize bıraktığın için.Umarım bu eserini herkes okur ve gerekli dersi çıkartır.Kitaba on üzerinden dokuz puan vermemin tek nedeni; yazarın bir eksikliğinden değil, bizim "insan"olarak savaşlara engel olamamızdan...İnsanlıktan sınıfta kaldık=(( NOT:Bu kitabı okumamı sağlayan Kasım İ. arkadaşımıza burdan teşekkür etmek istiyorum.

Nuri Torun, Patasana'yı inceledi.
29 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Milattan önce yaşamış olan bir yazman ve onun yazdıklarını bulan arkeolog ekibinin başından geçenleri anlatan bir kitap. Yazman Patasana'nın görevi siyasi, politik alanlarda yazmak olsa da o bu görevinin aksine kendi başından geçenleri anlattığı 28 tabletten oluşan bir eser çıkarmış ortaya. Yazdıkları ise kendisinden sonra gelen medeniyetler için bir ders nitelikte. Ancak yazdıkları çok ama çok uzun bir zaman sonra gün yüzüne çıkıyor.Bu yazılar gün yüzüne çıkmaya başladıkça birbiri ardına cinayetler işlenmeye başlıyor. Katilin kim olduğunu tahmin ettim ama bu tahminimde yanlış sonuca vardım. Okuyan çoğu kişi de yanlış bir sonuca vardı diye tahmin ediyorum çünkü yazar bence bunu planlamış. Ters köşe yapmış adeta. Yazar şimdiyi anlatırken ayrı bir bölümde ise milattan öncesini anlatmış bizlere. Okurken keyif aldım. Sonu ise beni oldukça şaşırttı...

Selen Abalı, Öpüşünde Saklı'ı inceledi.
45 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Serinin son kitaplarına doğru gidildikçe her şey biraz daha klişleşmeye başlıyor. Sanki olaylar tekrar ediyor gibi geliyor bana. İlk kitaplarda aldığım tadı asla alamıyorum. Bir noktada da Bridgerton serisinin bitmesine son bir kitap kaldı, onun üzüntüsünü yaşıyorum. Bir dakika, şu an ağlayasım geldi cidden. Resmen seriyi ikinci kez baştan sona okumuş oldum. Kendi kendime şaşırıyorum.
Her neyse. Olumsuz özellikleri artı olarak Leydi Whistledown'un gitmesiyle bölüm başları çok eksik kalmış ve bunu yazar sanki tiyatro oyunuymuşcasına karakterlerin ne yaptığını söylemekle çare bulmuş. Ama hiç mi hiç olmamış...
Yine de her şeye rağmen benim için bambaşka seri, bambaşka bir yazar Quinn.

Jorge Luis Borges
Büyülü gerçekçiliğin kör dehası Jorge Luis Borges, edebiyattan ve kör bir yazar olma deneyiminden bahsediyor.

"Kör ve yalnız bir adam yazmaktan başka ne yapabilir ki."

Emre AK, Kumru İle Kumru'yu inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

İmgelerle simgelerle kalemini konuşturmuş yazar.. Kitabın ana teması olarak arka kapağında belirtilen, tüketim toplumu içindeki varoluş savaşı ve dönüşümünün,insanın köklerinden kopuşunun hikayesidir yazısına kısmen katılmıyorum.
Bizi türlü meta veya nesnelere bağlanmak suretiyle kendimize yabancılaştıran,köklerimizden kopuşumuz değil bilâkis insan kökünden oluşumuzdur..!
Biz, ne elde edersek edelim memnuniyet duymayacak şekilde genetik kodlanmışız..

Beyza Önerli, Küçük Prens'i inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

Cemal Süreya ve Tomris Uyar çevirisi okunmalı, diğer çevirileri de okumuş biri olarak gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Bir Türkçe öğretmeni olarak yanlış olan şu algıyı da değiştirmek isterim bu incelemeyi okuyanların kafasında “Küçük Prens” kesinlikle bir çocuk kitabı değildir. Yazar bu kitabı yetişkinler için yazmıştır ancak adından ve kitabın içinde bulunan metaforlardan ötürü çocuk kitabı olarak bilinmektedir. Okumayan yoktur zannediyorum ama var ise kitabın son sayfasını buruk bir tebessümle çevireceğinden eminim.

FIRAT YAMAN, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Ay Karanlık
Maviye
Maviye çalar gözlerin,
Yangın mavisine,
Rüzgârda âsi,
Körsem,
Senden gayrısına yoksam,
Bozuksam,
Can benim, düş benim,
Ellere nesi?
Hadi gel,
Ay karanlık...

İtten aç,
Yılandan çıplak,
Vurgun ve belâ
Gelip durmuşsam kapına
Var mı ki doymazlığım?
İlle de ille
Sevmelerim,
Sevmelerim gibisi?
Oturmuş yazıcılar
Fermanım yazar
N'olur gel,
Ay karanlık...

Dört yanım puşt zulası,
Dost yüzlü,
Dost gülücüklü
Cıgaramdan yanar.
Alnım öperler,
Suskun, hayın, çıyansı.
Dört yanım puşt zulası,
Dönerim dönerim çıkmaz.
En leylım gecede ölesim tutmuş.
Etme gel,
Ay karanlık...

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 47)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 47)
Fatih Beyazkaya, Atatürk'ün Din ve Laiklik Anlayışı'ı inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocukluğumuzdan beri beynimizi yıkayan yobazlar yüzünden Mustafa Kemal Paşa'yı tanımamız uzun bir zaman sonra gerçekleşti. Lise iki de adam akıllı okumaya başladığım zamanlarda ilk olarak elime aldığım kitaplardan biriydi Atatürk ile ilgili yazılan kitaplar. Okudukça Atatürk'ü tanımaya, sevmeye ve hayranlıkla saygı duymaya başladım. Bu kitapta yazılanlar ise genel olarak ona atılan özellikle din ile ilgili olan iftiralara çok güzel bir şekilde cevap verilmiş. Şahsen ben Atatürk'ü şu konuda kınıyorum(!) Neden tüm din, iman, peygamber gibi değerleri suistimal edenleri idam etmediğini. Yok arkadaş ne geldiyse bu ülkenin başına, arabın ve farsın bozulmuş değerlerini İslam diye aldığımız zaman geldi. Türk Devletlerinin İslam ile tanıştıktan sonra onların yıkılmasına neden olan birçok unsurun beslendiği konulardan biri de din müesesi olmuş. Busbeq, Kanuni'ye elçi olarak gönderildiği vakit Osmanlı sınırlarına girdiğinde her kapıdan hızlı bir şekilde geçmek ve işlerinin görülmesi için rüşvet verdiğini yazar. Rüşvet ise bize Farslardan gelmiş aşağılık bir iş idi. İşte Atatürk'ün mücadele ettiği cemaatler ve din kisvesi altında dini suistimal edenlerdi... Atatürk'ü tanımadan etmeden kesinlikle sağdan soldan duyduklarınıza inanmayın, kendiniz yabancı ve Türk kaynaklardan yazılmış eserleri okuyarak Atatürk'ü gerçek manada tanıyabilirsiniz...

Saniye SAFKAN, Kadından Kentler'i inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın isminden yola çıkarsak yazar adeta tuğla tuğla işleyerek bir kent oluşturmuş. Oluşturduğu kentte de kadın ve onun dünyası adına gizli saklı bir şey kalmamış gibi. Her hikayede farklı bir karakter, nokta atışı psikolojik tahliller, bireysel sezişler var. Hikayelerin kurgusu da asla sıkmıyor. Birbirinden farklı mizaca, ruh haline, mesleğe vs. sahip bir "kadın dünyası kartelası" tutuyorsunuz elinizde. Tıpkı hayat gibi kitap; ister başından, ister ortasından, ister sonundan başlayın, bu kentte bir kadın ve onun elinin, ruhunun değdiği sokaklar çıkacak karşınıza.

Hem hemcinslerime hem de kadınları anlamaya çalışan karşı cinse tavsiye ederim :) Bu arada yanınıza altı çizilecek cümleler için bir kalem almayı unutmayın.

"İnsan masumiyetini bazen bir başkasının günahıyla kaybeder."[Sayfa 138]