A. Muhsin Toprak

A. Muhsin Toprak

Yazar
9.6/10
5 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
799
Gösterim
Adı:
A. Muhsin Toprak
Unvan:
Yazar
Nefis, kötülüğü emredicidir. Nefis, takva ve din ile gemlenmez ve devamlı kötülüklerden sakındırılıp iyiliğe teşvik edilmezse sahibini oldukça aşağı seviyelere düşürür.
"... ama kim Rabbinin makamından korktu, nefsini heva ve hevesinden alıkoyduysa, işte muhakkak ki cennet onun varacağı yerin ta kendisidir."
(Naziat, 40-41)
Dilleri bir şeyler anlatırken, nefisleri başka bir şeye kayanlar, kendi iç tutarsızlıklarından dolayı muhatablarına güven vermezler. Muhatabı etkileyecek dava, davetçinin ruhuna sinmiş olan davadır, dilinde telaffuz ettiği değil.!
İnsan nefsi, hayır ve şerden, helal ve haramdan, hak ve batıldan etkilenir. Her şeyi içine alabilen bir küp gibidir. Yani hidayeti alabildiği gibi, sapkınlığı da alabilir.Temizliği ihtiva edebileceği gibi kirliliği de kapsayabilir.
Yüce Allah'ın "Her bir nefse ve onu düzenleyene, sonrada hem kötülüğü, hem takvayı ilham edene yemin ederim ki... (Şems, 8-9)sözünün manası budur.
İslami hareketin bağlıları; önce kendilerine yönelmeli, Allah ve Rasulüne itaat etmeli, emir ve yasaklara baş eğinceye kadar nefsiyle mücadele etmelidir. Rasulullah(sav) bu gerçeği şöyle açıklamıştır:
"Mücahid, Allah'a itaat etmek için kendi nefsiyle mücadele edendir.(Tirmizi, İbn Mace)
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
A. Muhsin Toprak
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 1 okur okuyacak.