1000Kitap Logosu
Resim
Ahmet Balaban

Ahmet Balaban

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.4
16 Kişi
60
Okunma
24
Beğeni
5,9bin
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Çankırı, 13 Mayıs 1996
Yaşamı
Ömür Yarım kitabının yazarı olan Ahmet Balaban 13 Mayıs 1996 Tarihinde Çankırı'da dünyaya geldi. Aslen Malatyalı olan Balaban, Öğrenim hayatını İsmet İnönü İlköğretim okulunda başlattı. Lise hayatında bazı geçimsizlilkleri sonucunda okulu bıraktı. Lise hayatına son veren Balaban, kendini yazmaya adadı. Ve yazdıkları gittikçe beğenilmeye başlaması sonucunda kitap çıkartma girişimlerine başladı. Kısa bir zamanda çok fazla yol kat eden Balaban, 2014 Yılının Aralık ayında (Ömür Yarım) adlı eserini okuyucularına sundu.
208 syf.
Koftan Şiirimsi Dingo'lama -2-
"Şiire olan ilgim, beni bu türden kitaplar okumaya mecbur kılıyor" demeyi çok isterdim. Fakat işin aslı bu değil maalesef.. Lise yıllarımdı.. İlk defa bir kitap fuarına gidiyor olmamın vermiş olduğu heyecanla gezerken stantları.. Birden gözüme bu kitap ilişti. O zamanlar kahve edebiyatı ile çay edebiyatı canhıraş yarışıyordu. Bir tarafta Kahveciciler diğer tarafta Çaycıcılar. Fecr-i Ati ve Servet-i Fünun gibi düşünün. Sonra bir de durup; şiirimizin ne halde olduğunu düşünün, Vesselam.. Kitabın kapağı ve ismi, ergenliğime ziyadesiyle hitap edici olduğu için fevri bir hareket ile alıvermiştim kitabı. Kahveciciler, Ahmet Batman ve Kahraman Tazeoğlu gibi isimler sayesinde, Çayçıcılardan birkaç adım üstündü. Malum, Ahmet Batman ve Tazeoğlu o zamanlar kendilerini şair ilan etmemişti.. Ahmet Balaban, Kahvecicilerin şairi olabilir miydi? İşte bu merak ve hevesle okudum kitabı. Hala kitaplığımda da duruyor. Zira biliyorum ki ortalama bir asır sonra bu kitabın kıymeti anlaşılacak.. Sonuç olarak "Kahveciciler şairi Ahmet Balaban'ın Ömür Yarım eseri.." Okuduğum için pişman değilim arkadaşlar. Ki zaten "0.facebook" jenerasyonuyuz biz. Herkes depresif ve arabesk takılırdı o zamanlar. Çünkü sigara yasağının olmadığı zamanlarda doğmuştuk ve İstanbul-Tokat arası sefer yapan otobüs firmalarında; yaklaşık 14-15 saat boyunca sigara dumanı soluyarak büyümüştük. Parklarda sallanmak yerine, parkların çayır çimenine oturur ve Bayhan falan dinlerdik. Tüm mahalle; kime aşık olduğunu bilmeden ve henüz aşk kavramına yabancıyken, aşk acısı çekerdi. TDK'nın kapanma eşiğine geldiği dönemlerdi. Haliyle yayınevleri de ayakta durma mücadelesi veriyordu. Kitabı okuduğum için pişman değilim ama para verip de aldığım için pişmanım. Üstelik Sezai Karakoç ve İsmet Özel gibi yaşayan efsanelerin kitaplarını PDF olarak okumuş olduğumu hatırlayınca; bu pişmanlık daha da katmerleniyor. Son tahlilde diyeceğim şu ki; bu kitaplar, şiir kitapları değil. Bu satırlar, mısra değil. Kaldı ki "satır" oluşu dahi muammadır. Bu sebeple; mezkur kitabın türünü "günlük" olarak saptıyor ve böylece değerlendirmeyi zaruri buluyorum. *** Ahmet Balaban, "Ömür Yarım" isimli güncesinde, yaşadığı aşk acısını anlatmıştır. Yer yer galeyana gelip; maskulen raconlar kesmiş ve bir sonraki sayfada; "Sen de kim oluyorsun? Kadın dediğin bir çırpıda silip atar seni, ayağını denk al" gibi cümlelerle, hanım okuyucuların gönlünü de fethetmiştir. Kitap bana birçok şey kattı diyebilirim. Nitekim o yıllarda serbest şiirler yazıyordum. Bu kitabı okuduktan sonra hece şiirine geçiş yapmıştım. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; bu kitap sizin ufkunuzu açacak. Çünkü hiçbir zaman okumayacaksınız.
Ömür Yarım
6.4/10 · 61 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu kitabı cok begendim icerisinde biraz uzücü olsada guzel cumleler var. Harika duygular. Bu kitap yanlızlıgı cok iyi anlatiyo. Okumanizi tavsiye ederim .
Ömür Yarım
6.4/10 · 61 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Ömür Yarım herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, hissederek yazılmış bir kitap. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen oldukça başarılı bir eser. Kalemine sağlık Ahmet Balaban...
Ömür Yarım
6.4/10 · 61 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.