Ömür Yarım

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.845
Gösterim
Adı:
Ömür Yarım
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054737253
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
Nasılsa
Bana aşık,
Nasılsa
Beni çok seviyor diye düşünme.
Kızlar;
Sabahın köründe
Onca emekle yaptığı makyajı
Akşam olduğunda
Bir çırpıda silip atabiliyor.
Sen de kim oluyorsun ki?
(Tanıtım Bülteninden)
208 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sensizlik denilen meret tıpkı hiç yüzmeyi bilmeyen birinin suya ilk girmesi gibi bir şey, boğulmamak için ne kadar çırpınsa da, su onu içine çeker.
Ve bende bu haldeyim. Ne zaman gözlerini görsem, sanki okyanusun derin sularında boğuluyorum. Ne kadar çırpınsam da, o gözlerin aklımdan çıkmıyor. İçinde ''Sen'' olan bir cümle ile savaşmaktan kurtulamıyorum.
Nasıl bir savaştır bu? Ortada sen yoksun, ama ben yokluğunla yarışıyorum.
Evet haklısın bu savaşın galibi sensin. Çünkü hiç yoksun, olsan da bir şey değiştirmez zaten. O gözlerine mağlup düşerim.
Ben beyaz bayrak atıyorum artık. Teslim oluyorum o güzel gözlerine ve gülüşüne.
Savaşsam da bir şey değişmeyecek zaten. Canı yanan, üzülen, kırılan, kırılmak mı? Paramparça olan taraf ben olacağım. Sensizlik denen meret ile savaşım bitti artık.
Namağlup sen kazandın.
Kaybettiğin tek şey sevmediğin birinin, o güzel aşk dolu sevgisi...
Üzülme... (Benim kadar sevilmeyeceksin)

Ahmet Balaban & Ömür Yarım
208 syf.
·Puan vermedi
Bir çırpıda okuyup bitirmek yerine içindeki her kelimeyi sindirerek okumak gerekiyor. Çünkü her kelimesi yürekten dökülerek hissedilerek yazılmış.
208 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Ömür Yarım herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, hissederek yazılmış bir kitap. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen oldukça başarılı bir eser. Kalemine sağlık Ahmet Balaban...
208 syf.
Duyguların hikâye tadında anlatıldığı bir şiir kitabı. Ben biraz Ahmet Batman, zaman zaman da Kahraman Tazeoğlu okuyormuş hissine kapıldım. Bunu olumlu anlamda söylüyorum. Bence başarılı.
208 syf.
"Şiire olan ilgim, beni bu türden kitaplar okumaya mecbur kılıyor" demeyi çok isterdim. Fakat işin aslı bu değil maalesef..

Lise yıllarımdı.. İlk defa bir kitap fuarına gidiyor olmamın vermiş olduğu heyecanla gezerken stantları.. Birden gözüme bu kitap ilişti. O zamanlar kahve edebiyatı ile çay edebiyatı canhıraş yarışıyordu. Bir tarafta Kahveciciler diğer tarafta Çaycıcılar. Fecr-i Ati ve Servet-i Fünun gibi düşünün. Sonra bir de durup; şiirimizin ne halde olduğunu düşünün, Vesselam..

Kitabın kapağı ve ismi, ergenliğime ziyadesiyle hitap edici olduğu için fevri bir hareket ile alıvermiştim kitabı. Kahveciciler, Ahmet Batman ve Kahraman Tazeoğlu gibi isimler sayesinde, Çayçıcılardan birkaç adım üstündü. Malum, Ahmet Batman ve Tazeoğlu o zamanlar kendilerini şair ilan etmemişti.. Ahmet Balaban, Kahvecicilerin şairi olabilir miydi?

İşte bu merak ve hevesle okudum kitabı. Hala kitaplığımda da duruyor. Zira biliyorum ki ortalama bir asır sonra bu kitabın kıymeti anlaşılacak.. Sonuç olarak "Kahveciciler şairi Ahmet Balaban'ın Ömür Yarım eseri.."

Okuduğum için pişman değilim arkadaşlar. Ki zaten "0.facebook" jenerasyonuyuz biz. Herkes depresif ve arabesk takılırdı o zamanlar. Çünkü sigara yasağının olmadığı zamanlarda doğmuştuk ve İstanbul-Tokat arası sefer yapan otobüs firmalarında; yaklaşık 14-15 saat boyunca sigara dumanı soluyarak büyümüştük. Parklarda sallanmak yerine, parkların çayır çimenine oturur ve Bayhan falan dinlerdik. Tüm mahalle; kime aşık olduğunu bilmeden ve henüz aşk kavramına yabancıyken, aşk acısı çekerdi. TDK'nın kapanma eşiğine geldiği dönemlerdi. Haliyle yayınevleri de ayakta durma mücadelesi veriyordu.

Kitabı okuduğum için pişman değilim ama para verip de aldığım için pişmanım. Üstelik Sezai Karakoç ve İsmet Özel gibi yaşayan efsanelerin kitaplarını PDF olarak okumuş olduğumu hatırlayınca; bu pişmanlık daha da katmerleniyor.

Son tahlilde diyeceğim şu ki; bu kitaplar, şiir kitapları değil. Bu satırlar, mısra değil. Kaldı ki "satır" oluşu dahi muammadır. Bu sebeple; mezkur kitabın türünü "günlük" olarak saptıyor ve böylece değerlendirmeyi zaruri buluyorum.

***

Ahmet Balaban, "Ömür Yarım" isimli güncesinde, yaşadığı aşk acısını anlatmıştır. Yer yer galeyana gelip; maskulen raconlar kesmiş ve bir sonraki sayfada; "Sen de kim oluyorsun? Kadın dediğin bir çırpıda silip atar seni, ayağını denk al" gibi cümlelerle, hanım okuyucuların gönlünü de fethetmiştir. Kitap bana birçok şey kattı diyebilirim. Nitekim o yıllarda serbest şiirler yazıyordum. Bu kitabı okuduktan sonra hece şiirine geçiş yapmıştım. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; bu kitap sizin ufkunuzu açacak. Çünkü hiçbir zaman okumayacaksınız.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı cok begendim icerisinde biraz uzücü olsada guzel cumleler var. Harika duygular. Bu kitap yanlızlıgı cok iyi anlatiyo. Okumanizi tavsiye ederim .
Şöyle aşık olabileceğim biri lazım bana. Sımsıkı sarılacağım, güveneceğim, ağladığımda da güldüğümde yanımda olan. Ne biliyim böyle hiç gitmeyecek birisi lazım bana. Öyle ev boş diyebileceğim değil. Annem evde gel elini öptürmeye götüreceğim diyeceğim biri lazım. Lazım ama işte yok. Nerdesin be sen beklediğim insan? Nerdeysen çık gel artık..
Ömür bitiyor...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ömür Yarım
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054737253
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
Nasılsa
Bana aşık,
Nasılsa
Beni çok seviyor diye düşünme.
Kızlar;
Sabahın köründe
Onca emekle yaptığı makyajı
Akşam olduğunda
Bir çırpıda silip atabiliyor.
Sen de kim oluyorsun ki?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 55 okur

  • Gökçe Erdal
  • Handehavva erdoğan
  • Hazal
  • Kalemderce
  • Vural kızıl
  • Emrah Boz
  • Kapalı Mavi
  • Leyla coskun
  • Fidan kamış
  • ❁Şüheyda❁

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%9.1
18-24 Yaş
%63.6
25-34 Yaş
%18.2
35-44 Yaş
%9.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.8
Erkek
%34.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (6)
9
%0
8
%13.3 (2)
7
%6.7 (1)
6
%0
5
%0
4
%13.3 (2)
3
%6.7 (1)
2
%0
1
%20 (3)