1000Kitap Logosu
Ahmet İsvan

Ahmet İsvan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
5 Kişi
13
Okunma
0
Beğeni
509
Gösterim
Unvan
Türk tarım uzmanı ve siyasetçi
Doğum
İstanbul, 1923
Yaşamı
1923 yılında İstanbul'da doğan İsvan, tarım uzmanı ve siyasetçidir. Robert Kolej'de eğitim gördükten sonra ABD'de tarım ve meyvecilik öğrenimi gördü. Ardından Türkiye'ye dönerek uzun yıllar Cumhuriyet Halk Partisi'nde görev yaptı. 1973 yerel seçimlerinde ise yüksek bir oy oranı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına seçildi.
292 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Birçok anı kitabı okudum, okumaya da devam ediyorum. Gündelik hayata, dünyaya, insana dair yaşantıları pek severim. İsmini bu anı kitabı vesilesiyle öğrendiğim Ahmet İsvan, İstanbul'un eski belediye başkanlarından. Türkiye'nin en çalkantılı dönemlerinde (1973-77) belediye başkanlığı yapmak ve günümüzde yapılan güzel işlerle anılmak herhalde en büyük hediyedir kişiye. Uzun zamandır demeyeceğim, okuduğum hiçbir anı kitabını bu kadar samimi, içten, naif ve duygulu bulamamıştım. Doğumundan emeklilik yıllarına uzanan bir geçmişi kitabına konu alan İsvan, Türkiye'de insanlığı, emeğin gücünü, bilimin gücünü, eğitimi ve siyasi yozlaşmayı kendi hayatından örneklerle sorguluyor. Tespitlerini o kadar samimi ve naif bir dille yapıyor ki hayran olmamak elde değil. Bu dürüst, halkçı ve nitelikli insan, Türkiye'de ne zorluklarla nelerin yapılabileceğinin kanıtı. Ahmet İsvan'ın başardıkları ''Türkiye'ye rağmen Türkiye için'', ''siyasete rağmen toplum için'', ''cehalete rağmen eğitim için'' yapılan fevkalade mühim işlerdir. Artık bir başucu kitabım daha olduğu için seviniyorum. Bu ülkeden bir Ahmet İsvan geçtiği için ayrıca gururlanıyorum.
Köprüler Gelip Geçmeye
Okuyacaklarıma Ekle
2
304 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
#Ocakyorum2021 #Ahmet İsvan #Köprüler,gelip geçmeye Tarımda Bir Modernleşme Öyküsü(292sayfa) Öncelikle Ahmet İsvan kimdir?Sanırım onu bilmek gerek,zira kitabın anlam ve önemini daha iyi kavrayabilmek icin çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Ahmet İsvan(1923-2017)Egitiminin Türkiye ayağını Robet Kolejinde tamamladıktan sonra,ABD de ziraat ve meyvecilik egitimleri alir.Yalova,Taşköprü beldesinde,( o zamanlar küçük bir köy),1950 yılında biraz aile desteği biraz borcla bir ciftlik satın alır,Reha hanımla ayni dönem evlenerek,iyi eğitimli modern bir çift olarak köy hayatıyla tanışir. Bundan sonrasını kitaptan okumak gerek.Ahmet İsvan,bu ülkeye ilk modern tavukculuk ve yumurtacılık ,ilk hibrit civciv(ithal),ilk hibrit meyve ağacı fideleri,,kimyasal ilaclama,damlama sulama gibi yöntemleri getirerek,tarım alanında pek cok alanda çığır acmiş.Tabii bunca şeyi başarmak elbetteki kolay olmamiş,yasaklar bürokratik engeller le karşılaşmış pek cok kez,yılmamıs,yeri gelmis,gidip Ankara da tarım bakanı ile görüsebilmek derdini anlatmak uğruna otellerde geceleyip,meclis önlerinde sürünmüs. Bu arada 1973/77 döneminde İstanbul Belediye Başkani secilip bir dönem de bu görevde bulunmus. Anılarını kendi kaleminden,büyük bir zevkle okurken,Türkiye tarımı adına o kadar cok sey öğrendim ki ben bile şasirdim,bilmedigim ne cok sey varmis.Soframıza gelene kadar bir sebzenin bir meyvenin hikayesini,gercek bir üreticinin dilinden dinledim. Kesinlikle tavsiye ederim.Bu ülkeden bir Ahmet İsvan gecmiş,iyi ki de gecmis.Kendisini rahmetle aniyorum.
Köprüler Gelip Geçmeye
Okuyacaklarıma Ekle
2