Alan Brennert

Alan Brennert

Yazar
8.4/10
61 Kişi
·
122
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.649
Gösterim
Adı:
Alan Brennert
Unvan:
Yazar ve yapımcı
Doğum:
Englewood, New Jersey, ABD, 30 Mayıs 1954
1954 doğumlu, Amerikalı yazar, televizyon yapımcısı ve senaristtir.
Hayatın en garip yerlere tutunup, orada büyüyebilmesi çok garip, değil mi?
Alan Brennert
Sayfa 529 - Martı yayınları
`Şirretlerin bile kusuru vardır.` Ya da, başka bir deyişle: `Hayatta hiçbir şey mükemmel değildir.`
Alan Brennert
Sayfa 347 - Martı yayınları
Bazen Pono, topallayarak, Rachel ile beraber ziyaretçi odasına girerdi-mai pake sol ayağının zayıflamasına ve kasılmasına yol açmıştı-ve espriler yapar, kolları altındaki yeğenini gıdıklardı. Ve o anlarda Henry kardeşinin cüzzamlı olmasına imrenirdi-Rachel'a dokunabildiği, onu güldürebildiği, ya da göz yaşlarını silebildiği için.
Alan Brennert
Sayfa 67 - Martı Yayınları
''Yol verin! Yol verin!'' diye bağırdı, gözyaşlarının ardındaki barikatı zor görüyordu; itişip kakışarak kalabalıktan sıyrılmaya çalıştı ve sonunda cüzzamlı et duvarının dışına çıktı ve annesinin, babasının, Ben'in, Kimo'nun, ve Sarah'ın tahta bariyere yapışmış olduğunu gördü. Onu gördüklerinde elleri uzandı, adını söylediler, vücutları bariyere bastırdı. Rachel'ın arkasındaki kalabalık kabardı ve Rachel, dev bir dalganın üzerindeki köpük balonu gibi savruldu; elini uzattı, parmağının ucu annesinin avucunu sıyırdı ve insan dalgası onu ileri sürükledi. Gelecek yıllarda Rachel o son dokunuşu sevgiyle anacaktı; annesinin teninin sıcaklığını, büyük parmaklarının Rachel'ınkileri nasıl az daha kavrayacak olduğunu ve annesinden çalınan sevginin, çehresinde görünen perişan duruşunu.
Alan Brennert
Sayfa 80 - Martı Yayınları
Kurgu farklı, empati bence gayet başarılı. Rachel bir anne, bir çocuk, bir eş, bir dosttu. Ve etrafındaki her şeyi kaybetti ama asla bitmedi düşü. Cüzzam teşhisiyle daha 7 yaşında ailesinden koparılarak Molokai adasına sürgüne gönderilen Rachel'ın akıl almaz mücadelesinin hikayesi. Oldukça sürükleyici bir kitap. Etkisinde kalmamak mümkün değil. Ben beğeniyle okudum ve tavsiye ederim...
`Başarılı bir tarihi kurgu romanı yazmak demek, dönemin ayrıntılarını sıradan bir hikayeye rastgele işlemek demek değildir. Tam aksine roman, okuyucuya başka bir dünyanın kapılarını açmalıdır.
Ne zaman okuduğumu hatırlamıyorum ama konu kişiler her şeyi net bir şekilde hatırlıyorum. Kitabı indirimde diye öylesine almıştım. Ama bir okumaya başlayınca hiç kalkmadan bitirene kadar okudum. Eski dönem hastalıklarına merakım olduğu için cüzzam konusu çok güzel anlatılmis
güzel kitaptı lakin konuları biraz geç bağlıyordu yani kendinizi zorlamanız lazım bitirebilmek için. Yazarın toplam zaten 2 kitabı bulunmakta.
Kitaplarında belli bir yere takılıp kalmayan , okurlarına bilgiyi aşılamayı seven bir yazar. Bu kitabında Kore halkı hakkında fikirlere sahip olmakla kalmayıp Havai'ye bir nevi ziyaret yapıyorsunuz. Dram sevenlere tavsiye ederim. Ayrıca bu kitabı sevenlerin aynı yazarın Bir Düşten İbaret adlı kitabını da tavsiye ederim.
Benim ilk okuduğum kitaplardan biriydi. O zamanlar Kore kültürüne baya ilgiliydim ve konusunda Kore olduğunu görünce hiç tereddüt etmeden okumuştum. Beklentim vardı ve bu kitap beklentilerimi karşıladı.
Cüzamlı bir çocuğun aynı hastalığı taşıyanların olduğu bir adaya gönderilmesiyle başlayan bir yaşam mücadelesi.Okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi.Yazarın zaten iki kitabı var.Keşke daha fazla yazsaymış.Öbür kitabını da bulduğum da alıp okuyacağım.
Nereden başlayacağımı bilmiyorum, yani romanda eksiklikler var, çok renksiz. Üslup olarak son derece sıkıcı buldum diyebilirim. Bitmesi için romanla savaş halindeydim desem yeridir bence. Bir de sıklıkla yazım yanlışları ile karşılaştım. Tabi bu da üstüne tuz biber ekti tabiri caizse. Sırf başladığım için sonuna kadar okumak zorunda kaldım. Açıkçası bu kitabın bu kadar renksiz, sıkıcı, sönük olacağını düşünmüyordum. Sıkıcı olduğunu hissettiğim zaman keşke okumasaydım dedim, ama artık çok geçti, başlamıştım bir kere... Kısacası kitap bende bir sonraki sayfaya ait merak uyandırmadı, bu kitap benim için tam bir hayal kırıklığı... Başarısız bir üslup eşittir yetersiz yazar misali anlayacağınız...
Duygu yoğunluğu çok fazla olan bir kitaptı. 6 yaşındaki Rachel'ın cüzzam teşhisiyle ailesinden koparılışı ve 7 yaşında Molokai'ye sürgün edilişinin çarpıcı hikayesiydi. Sevdiği her şeyi ve herkesi kaybetmesine karşın, her kaybedişinde tekrar değer vereceği şeyler bulduğu, sönmeyen umudun öyküsüydü de diyebilirim. Cehaletin, bilgisizlikten ve hurafelerden gelen korkunun toplumu ve aileleri ayırdığı bir hikayeydi ve en kötüsü de hepsinin ve çok daha fazlasının gerçekten yaşanmış olmasıydı. Küçük bir kız çocuğunun yalnızlığı, bir genç kızın heyecanları, bir kadının yitirdikleri ve üç nesle sığan hayat hikayesi herkesi derinden etkileyecek cinstendi.
Hayatımda bir daha böyle bir kitabı asla bulamam.... İnanılmazdı, hikaye muhteşemdi, anlatım mükemmeldi. Şimdilerde o kadar güzel, okunan ve bilinen kitapları bi yana bırakıp, sadece bu kitabı tavsiye ediyorum herkese...

Yazarın biyografisi

Adı:
Alan Brennert
Unvan:
Yazar ve yapımcı
Doğum:
Englewood, New Jersey, ABD, 30 Mayıs 1954
1954 doğumlu, Amerikalı yazar, televizyon yapımcısı ve senaristtir.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 122 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.