Adı:
Bir Düşten İbaret
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
530
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055872830
Kitabın türü:
Çeviri:
Fatih Kıyman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Kitap cüzamla mücadele etmeye çalışan Hawaii halkını, Hawaii – Japonya savaşını, dinlerin çarpışmasını, küçük bir kızın ailesinden koparılışını ve bir rahibenin Tanrıyı yargılamasını anlatılıyor.
Kurgu farklı, empati bence gayet başarılı. Rachel bir anne, bir çocuk, bir eş, bir dosttu. Ve etrafındaki her şeyi kaybetti ama asla bitmedi düşü. Cüzzam teşhisiyle daha 7 yaşında ailesinden koparılarak Molokai adasına sürgüne gönderilen Rachel'ın akıl almaz mücadelesinin hikayesi. Oldukça sürükleyici bir kitap. Etkisinde kalmamak mümkün değil. Ben beğeniyle okudum ve tavsiye ederim...
Ne zaman okuduğumu hatırlamıyorum ama konu kişiler her şeyi net bir şekilde hatırlıyorum. Kitabı indirimde diye öylesine almıştım. Ama bir okumaya başlayınca hiç kalkmadan bitirene kadar okudum. Eski dönem hastalıklarına merakım olduğu için cüzzam konusu çok güzel anlatılmis
Cüzamlı bir çocuğun aynı hastalığı taşıyanların olduğu bir adaya gönderilmesiyle başlayan bir yaşam mücadelesi.Okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi.Yazarın zaten iki kitabı var.Keşke daha fazla yazsaymış.Öbür kitabını da bulduğum da alıp okuyacağım.
Nereden başlayacağımı bilmiyorum, yani romanda eksiklikler var, çok renksiz. Üslup olarak son derece sıkıcı buldum diyebilirim. Bitmesi için romanla savaş halindeydim desem yeridir bence. Bir de sıklıkla yazım yanlışları ile karşılaştım. Tabi bu da üstüne tuz biber ekti tabiri caizse. Sırf başladığım için sonuna kadar okumak zorunda kaldım. Açıkçası bu kitabın bu kadar renksiz, sıkıcı, sönük olacağını düşünmüyordum. Sıkıcı olduğunu hissettiğim zaman keşke okumasaydım dedim, ama artık çok geçti, başlamıştım bir kere... Kısacası kitap bende bir sonraki sayfaya ait merak uyandırmadı, bu kitap benim için tam bir hayal kırıklığı... Başarısız bir üslup eşittir yetersiz yazar misali anlayacağınız...
Duygu yoğunluğu çok fazla olan bir kitaptı. 6 yaşındaki Rachel'ın cüzzam teşhisiyle ailesinden koparılışı ve 7 yaşında Molokai'ye sürgün edilişinin çarpıcı hikayesiydi. Sevdiği her şeyi ve herkesi kaybetmesine karşın, her kaybedişinde tekrar değer vereceği şeyler bulduğu, sönmeyen umudun öyküsüydü de diyebilirim. Cehaletin, bilgisizlikten ve hurafelerden gelen korkunun toplumu ve aileleri ayırdığı bir hikayeydi ve en kötüsü de hepsinin ve çok daha fazlasının gerçekten yaşanmış olmasıydı. Küçük bir kız çocuğunun yalnızlığı, bir genç kızın heyecanları, bir kadının yitirdikleri ve üç nesle sığan hayat hikayesi herkesi derinden etkileyecek cinstendi.
Hayatımda bir daha böyle bir kitabı asla bulamam.... İnanılmazdı, hikaye muhteşemdi, anlatım mükemmeldi. Şimdilerde o kadar güzel, okunan ve bilinen kitapları bi yana bırakıp, sadece bu kitabı tavsiye ediyorum herkese...
7 yaşıındaki Havaili Rachel in cüzzam teşhisiyle değişen hayatının hikayesi. Çok dokunaklı güzel bir hikaye. Kitap konu olarak çok güzel ancak kitapta çok fazla imla hatası var ve bazı kelimeler hiç tercüme edilmeden aynen yazılmış. Bu yüzden okuma sırasında dikkati dağılıyor insanın. Konusu açısından uygun psikolojide okunası bir kitap. Tabii imla hatalarını ve tercüme edilmemiş kelimeleri gözardı edebilirseniz.
Bir düşten ibaret kitabinda, gecmiste yaşanilan cüzzam hastalarinin dramini anlatiyor. Basrol oyuncusu da diger cüzzam olan hastalarla beraber bir adaya hapsediliyor.
Çaresizliğin romanı diyebilirim bu kitaba,cüzzam teşhisiyle 7 yaşında ailesinden koparılıp karantina altına alınan bir çocuğun hayat hikayesi. Cüzzamın nasıl bir hastalık olduğunu öğretiyor insana ilk etapta,sevdiklerinden koparılmanın ne demek olduğunu,korkuyu,ne olursa olsun hayata tutunmanın ne kadar gerekli olduğunu vurguluyor.Akıcı bir dili var fakat çeviride yerel kelimelere çok değinilmiş bu biraz rahatsız edici.Kitap gerçek bir hikayeden alıntıymış,okurken kimi zaman tüyleriniz ürperecek,kimi zaman gözyaşlarınız dökülecek.
Akıcıydı , sürükleyiciydi ama bir şeyi eksik gibiydi..dram sevenlere tavsiye ederim
Cüzzam (lepra) hastalarının yürek burkan yaşam mücadeleleri ve
hasta yakınlarının hayatlarına etkisi konusunda oldukça kapsamlı,
gerçeklerin yansıtıldığı okunması gereken bir roman.
Cok fazla yabanci kelime var ve bunlarin anlami yazilmamis.Ayrica basim hatasi ve devrik cumle sayisi da rahatsiz edici derecede fazla.Tum bunlara ragmen ilginc olan konusu sizi kitabi bitirme konusunda cezbediyor.
Bazen Pono, topallayarak, Rachel ile beraber ziyaretçi odasına girerdi-mai pake sol ayağının zayıflamasına ve kasılmasına yol açmıştı-ve espriler yapar, kolları altındaki yeğenini gıdıklardı. Ve o anlarda Henry kardeşinin cüzzamlı olmasına imrenirdi-Rachel'a dokunabildiği, onu güldürebildiği, ya da göz yaşlarını silebildiği için.
Alan Brennert
Sayfa 67 - Martı Yayınları
''Yol verin! Yol verin!'' diye bağırdı, gözyaşlarının ardındaki barikatı zor görüyordu; itişip kakışarak kalabalıktan sıyrılmaya çalıştı ve sonunda cüzzamlı et duvarının dışına çıktı ve annesinin, babasının, Ben'in, Kimo'nun, ve Sarah'ın tahta bariyere yapışmış olduğunu gördü. Onu gördüklerinde elleri uzandı, adını söylediler, vücutları bariyere bastırdı. Rachel'ın arkasındaki kalabalık kabardı ve Rachel, dev bir dalganın üzerindeki köpük balonu gibi savruldu; elini uzattı, parmağının ucu annesinin avucunu sıyırdı ve insan dalgası onu ileri sürükledi. Gelecek yıllarda Rachel o son dokunuşu sevgiyle anacaktı; annesinin teninin sıcaklığını, büyük parmaklarının Rachel'ınkileri nasıl az daha kavrayacak olduğunu ve annesinden çalınan sevginin, çehresinde görünen perişan duruşunu.
Alan Brennert
Sayfa 80 - Martı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Düşten İbaret
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
530
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055872830
Kitabın türü:
Çeviri:
Fatih Kıyman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Kitap cüzamla mücadele etmeye çalışan Hawaii halkını, Hawaii – Japonya savaşını, dinlerin çarpışmasını, küçük bir kızın ailesinden koparılışını ve bir rahibenin Tanrıyı yargılamasını anlatılıyor.

Kitabı okuyanlar 69 okur

  • Çağla Türk
  • ÇAGNUR SAYGIN
  • Fadime Sevde YAĞMUR
  • Arzu
  • Gulbahar Sarı
  • Sangrariel
  • S.Eyüpoğlu
  • Şila
  • Sümeyye
  • Ayşe Demirr

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%16.2
25-34 Yaş
%29.7
35-44 Yaş
%24.3
45-54 Yaş
%16.2
55-64 Yaş
%5.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.1
Erkek
%6.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.5 (15)
9
%6.1 (2)
8
%15.2 (5)
7
%12.1 (4)
6
%9.1 (3)
5
%9.1 (3)
4
%0
3
%3 (1)
2
%0
1
%0