Alex Rovira

Alex Rovira

Yazar
8.2/10
21 Kişi
·
61
Okunma
·
0
Beğeni
·
721
Gösterim
Adı:
Alex Rovira
Unvan:
İspanyol Yazar ve Ekonomist
Doğum:
Barselona, 1 Mart 1969
Farz et ki sen,çiçeği ektiğin toprak gibisin.Senin içinde ,hayatında, ne ekersen (kendi ritminde) o büyüyecek.
Bazen, doğru gibi görünen koşullarda bile İyi Şans yakalanmaz.
Bu durumda, gereksiz gibi görünen ama vazgeçilmez olan koşulları küçük ayrıntılarda arayın.
Alex Rovira
Sayfa 104 - Epsilon
Eğer şu anda İyi Şans'tan yoksunsanız, belki de bu, mevcut koşullardan kaynaklanıyordur.
İyi Şans'ı yakalamak için, yeni koşullar yaratmalısınız.
Alex Rovira
Sayfa 52 - Epsilon
İyi Şans için gerekli yeni koşulları oluşturmak, sadece kendi çıkarlarınızı düşünmeniz anlamına gelmez. Başkalarına da yardımcı olacak koşulları yaratırsanız, İyi Şans'ı yakalama olasılığınız artar.
Alex Rovira
Sayfa 70 - Epsilon
Şövalye, asıl önemli olanın, başka insanların bilmediği şeyleri bilmek olduğunu biliyormuş. Kilit unsurların küçük ayrıntılarda saklı olabileceğinin farkındaymış. "Gereksiz görünen, ancak vazgeçilmez olan'' pek çok şeyin olduğunun da bilincindeymiş.
Alex Rovira
Sayfa 100 - Epsilon
158 syf.
İki yaşından on yaşına kadar geçen zaman diliminde, sekiz yıl süren çocukluk arkadaşları Max ve Jim.

Tam elli yıl sonra, altmış dört yaşlarında Central Park'ta, tesadüf eseri karşılaşırlar. Max fakir bir geçmişe sahip. Şansın kendisinden yana olmadığı için, kendi İyi Şansını kendi yaratmak adına yirmi iki yaşında küçük bir atölye devralarak, hayatını tümden değiştirecek girişimlerde bulunur. Çünkü büyükbabasından öğrendiği bir Öykü'den ilham alarak, şansı olmadığını zanneden insanların, İyi Şanslarını kendilerinin yaratması gerektiğini öğrenmiştir.

Max ise kendi iyi şansının peşine düşmek adına, sınırları zorlamaya, her daim yeni fırsatlar yaratmaya çalışır. Bu süreçte de en büyük avantajı, gün içinde yaşanan sorunları, ertelemeden gün içerisinde çözmeye ihtimam göstermesidir. Bunun neticesinde de Max, yaptığı şeye olan inancını asla kaybetmeyerek, şansın yardımıyla değil, gerekli koşulları kendi yaratarak yani kendi İyi Şansını fırsatlar ve çabaları sonucunda elde ederek büyük bir servete sahip olur.

Jim ise rahat bir geçmişe sahiptir. Üstelik babasına amcasından büyük bir miras kalmıştır. Ama, birbiri ardınca gelişen aksilikler neticesinde, parasız kalır önce arkadaşları, sonra eşi tarafından terk edilir. Bunun sorumlusu olarak da, şansız olduğu yargısına varır. Hayatta her zaman bazı aksiliklerle karşılaşabiliriz. Nitekim olağan seyreden hayatımız, birdenbire alt üst olabilir. Öyle ki Jim'de ailesine miras kaldığında, sadece şanslıydı ama bu tür bir şansın kişiye bağlı olmadığının farkına varamadığı için, etkilerinin de kısa vadeli olacağının ayrımına varamadı. Dolaysıyla da mevcut koşullarını iyileştirme çabasında bulunmadığından hayatta hem parasız, hem de yalnız kaldı. Beş parasız kalan insanların hazin sonudur, unutulmak ve terk edilmek.

Jim gibi şansız olduğuna inanan bütün insanlar aslında aynı şeyi yapar. Kendi düşüncelerini onaylayacak insanlarla birlikte olmak! Elbette kendini kurban göstermek güzel bir duygu değildir ama kişiyi o an için kötü tecelli eden olayın, sonucunun sorumluluğundan kurtarmak adına başvurulan en mükemmel bir kaçış yöntemidir. Genelde çevremizde çok sık rastlarız. Kaderin arkasına saklanıp, gidişattan yakınan insanlara. Oysa ki, Allah hiçbir kuluna kötü kader yazmamıştır ki! Ta ki kulu, o yolu seçene kadar. Ama gel de anlat , anlatabilirsen. Jim de pes ederek, kendine olan inancını yitirmeseydi ve şansı başkalarının sunmasını beklemeseydi belki, mal varlığını ikiye katlayacaktı.

Kitapta öykü içerisinde öykü anlatılması, hepimizin yakından bildiği, artık bir klasik olan ünlü yapıt Simyacı'yı anımsatmakta. Yazarın dili akıcı ve anlatım dili zengin. Ayrıca bölümler arası geçişler, belirli kurallar ile pekiştirilmiş.
Hayatta fırsatların peşinden koşmanın ve başarıyı elde etmenin sırrının, kişiye odaklı olduğunu anlatan bu eseri mutlaka okumalısınız...
125 syf.
·10/10
Kitabın arka kapağında yer alan en can alıcı noktaya değinmek istiyorum sevgili yazarımız çok iyi bir tanımlama yapmış çoğumuz hayatın anlamı üzerine kafa yormuşuzdur. Kimi zaman hayatın boş ve anlamsız ya da insanı tüketen bir şey olduğunu düşündüğümüz anlar yaşamışızdır...
Hiç sıkılmadan sizi diyardan diyara sürükleyen noktalara nişan alan yazarımız biz okuyucular için yaşam sevincimizi ve kurallarımızı belirlemede çok yardımcı olacağına inanıyorum okumak isteyen okuyucuların pişmanlık duymasını çok düşük olasılıkla sunabilirim iyi okumalar diliyorum :)
125 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Katalan yazar Alex Rovira'nın okuyucularında yaşamaktan keyif almayla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan bir kitap olmuş. Kitapta anlatılanlar bende hiç bir etki yaratmadı. Kendimi bir düşünürün, bilginin ya da bir felsefecinin satırlarını okuyormuş gibi değil de gazete köşelerinde nasihat veren ya da pazar eklerinin yazılsa da olur yazılmasa da kıvamındaki yazarlarını okuyormuş gibi hissettim. Kitapta pek çok yazarın, şairin , psikiyatristin, düşünürün, bilim adamının, tıpçının sözlerine de yer vermiş yazar. Kitabın adından da anlaşılacağı gibi hayat ile ilgili anektodlara yer vermiştir. Pek sarmadı beni bu tür kişisel gelişim, psikolojik kitapları okurken kaynak göstermek daha makul diye düşünüyorum..

Ama yine de merak edip okumak isteyebilirsiniz.
158 syf.
·2 günde
" Çocukluk arkadaşı olan Max ve Jim, tam elli yıl sonra bir parkta karşılaşırlar. Max hayatta büyük başarılara imza atmıştır. Jim'in ise hayal kırıklıklarıyla dolu bir geçmişi vardır. Max'ın başarısının sırrı, büyük babasının ona yıllarca önce anlattığı bir öyküde gizlidir. Öykü içindeki bu öykü, artık bir klasik olan ünlü yapıt Simyacı'yı anımsatmakta, hayat fırsatların peşinden koşmanın ve başarıyı elde etmenin sırlarını anlatmaktadır. Sürpriz bir sonla biten İyi Şanslar!, okuyucuya ilham vermeyi ve yol göstermeyi amaçlıyor ve bunu başarıyor."
Kitap arka sayfasında üstte paylaştığım paragraf var.
Benim diyeceklerim çok, akıcı bir ilkokula giden çocuğun bile anlayabileceği kadar basit anlatımı olan masalımsı bir kitap. Bu yalın anlatımın içinden ise bazı dersler çıkarabilmek mümkün.
En başta;İyi şansı yaratmanın sırrı, koşulları yaratmaktır.
158 syf.
·2 günde·9/10
Anladım ki insan isteyince herşeyi yapar ve şanslı insan yoktur, şansı yaratan insan vardır buda sadece fırsatları iyi değerlendirerek ve inancını yitirmeyerek olur... Çok çok çok beğendim ama keşke Jim ile Max'ın diologları biraz daha fazla olsaydı...
208 syf.
·1 günde·7/10
Mutluluk labirenti. insanın kendi iç sesinin vereceği kararların hayatını etkilediğini mutluluğun çok uzakta olmadığını anlatan bir kitap. Kısa bir yolculuk sırasında keyif ile okunabilecek bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alex Rovira
Unvan:
İspanyol Yazar ve Ekonomist
Doğum:
Barselona, 1 Mart 1969

Yazar istatistikleri

  • 61 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 46 okur okuyacak.