Amy Chua

Amy Chua

Yazar
7.0/10
11 Kişi
·
48
Okunma
·
2
Beğeni
·
659
Gösterim
Adı:
Amy Chua
Tam adı:
Amy Chua L.
Unvan:
Yale Üniversitesi Hukuk Profesörü
Doğum:
Champaign, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri, 26 Ekim 1962
"Bu kitapta gerçekleri mi anlatmak istiyorsun, yoksa iyi bir hikaye mi olsun istiyorsun?" dedi Sophia.
"Gerçekler," diye cevapladım.
"Bu zor olacak çünkü gerçekler hep değişiyor," dedi Sophia.
Bir anne ya da baba olarak çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük kötülük onun vazgeçmesine izin vermektir. Konuya öbür tarafından bakınca da: Bir şeyi yapamayacağınızı zannedip de, sonunda yapmayı başarmak kadar özgüven artırıcı bir şey olamaz.
Sık sık onun hastalığından alınacak ders ne, diye düşünüyorum. Hayat o kadar kısa ve geçici ki, hepimiz her aldığımız nefesten keyif almalıyız.
Ama içimden, bir şeyi sadece sevmek onda iyi olmayı getirmez diye düşündüm. Çalışmazsan olmaz. Çoğu insan sevdikleri şeylerde berbattır.
Çocuklar anne ve babalarını seçmiyorlar. Onlar doğmayı bile seçmiyorlar. Onları hayata getirmeyi seçen kişiler anne ve babalarına hiçbir borçları yok. Onların sorumluluğu kendi çocukları olacaktır.
Anne ve baban senin anne ve babandır, her şeyi onlara borçlusundur (borçlu değilsen bile) ve onlar için her şeyi yaparsın (bu, hayatını mahvetse bile).
256 syf.
·Beğendi·5/10
Kitabı okuyunca Çinli çocukların neden spor ve sanatta başarılı olduğunu anlıyorsunuz. Batılı ve Çinli ailelerin çocuk yetiştirmeye bakış açılarını anlatan güzel bir kitap. Açıkçası hangi yöntemin daha faydalı olduğu konusunda kararsız kaldım.Çocuk gelişimi, aile ilişkileri ile ilgilenenlere tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Amy Chua
Tam adı:
Amy Chua L.
Unvan:
Yale Üniversitesi Hukuk Profesörü
Doğum:
Champaign, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri, 26 Ekim 1962

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 48 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.