Ann Kramer

Ann Kramer

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
360
Gösterim
Britanya yolcu gemisi Lusitania 7 mayıs 1915'te.Almanlar tarafından 18 dakikada batırıldı ..Gemide bulunan 1559 kişiden 1198'i öldü. .bu olay Amerkanın birinci dünya savaşına girrme nedenlerinden biridir ..
Ann Kramer
Sayfa 31 - Türkiye iş bankası kültür yayınları
15 Ekim 1917 de bu kez Paris'in kenar mahallelerinde birindeki bir mezbelelikte idam mangasının karşısına başka bir kadın çıktı ..Bir Alman casusu olmakla suçlanan bu kadın Margretha Zelle Macloud'du ...daha iyi bilinen adıyla Mata Hari ..
Ann Kramer
Sayfa 32 - Türkiye iş bankası kültür yayınları
1915'te Hamil Grant, kadınların iyi casus olamayacağını, çünkü onların kişiliksiz ve romantik ilişkilerden etkilenmeye çok açık olduğunu söyledi.Ama bunların hiçbiri SOE(Özel Harekat Komutanlığı) kadınlarına uyabilecek görüşler değildir.
Violette Szabo,
"Carve her name with pride(1958)" filmiyle ölümsüzleşen ve pek çok kitaba konu olan SOE'nin en ünlu kadın kuryelerinden biri.Her ajan şifreleme işlerinde kullanılmak üzere kendisine has bir şiir kullanıyordu.Violette'nin "The life that i have" adlı şiiri, ikinci dünya savaşının en bilindik şiirlerinden biri oldu.
Gabrielle Petit şubat 1916'da casuslukla suçlandı. Brüksel'de hapis yatarken diğer ajanların kimliklerini açıklamayı reddetti.23 yaşında idam mangası tarafından kurşuna dizilirken gözlerinin bağlanmasını reddetti ve "Vive la Belgique"[Yaşasın Belçika] diye bağırmıştı. Savaştan sonra Belçika'nın milli kahramanı oldu; Brüksel'e heykeli dikildi ve adı bir meydana verildi.
"Birinci dünya savaşı sırasında Rus kadınlar "Ölüm Taburu" adlı grupta cephede savaştı ..
Maria Botchkareva "nın liderlik ettiği bu tabur 300 civarında Rus kadından oluşuyordu ve cephede erkeklerle.yanyana savaşıp ağır zayiatlar verdi ..
Ikinci dünya savaşda "Gece cadıları_ (Night Witches) olarak bilinen sovyet kadın pilotlar Alman topraklarındaki demiryollarını ,cephanelikleri ve topçu mevzilerini hedefleyerek 23 binden fazla gece bombardımanı gerçekleştirdi .Mahrumiyet ve tacizden muzdarip oldukları işgal bölgelerinde de kadınlar, kendilerini ve ailelerini savunmak için silaha sarıldılar ve direniş hareketlerine katılarak düşmanı bozguna uğratıp öldürdüler. "
Ann Kramer
Sayfa 13 - Türkiye iş bankası kültür yayınları
İKON CASUS MATA HARİ

Mata Hari, Margaretha Zelle olarak 1876'da Hollanda'da zengin bir şapkacının kızı olarak doğdu. 18 yaşına geldiğinde Hollanda toplumunun katı tutuculuğundan kaçma isteğiyle bir "yalnız kalpler" ilanına yanıt verdi kendisinden 20 yaş büyük yüzbaşi MacLeod'la evlenip Java'ya yerleşti.Fakat anlaşamayan çift ayrıldı ve Mata Hari Paris'e gidip kendini baştan yarattı.Paris salonlarında gösteriler yapan bir dansçı oldu.Java tapınak dansından uyarladığı erotik dansı ve yari ciplak sergilediği gösteri sayesinde pek çok hayran kazandı ve Paris halkının diline düştü.Ayrıca pek çok askeri memurun , işadamının, politikacıların metresi olarak sevgililer zinciri oluşturdu. Mata Hari'nin dansi ,aşıkları ve savurgan hayat tarzı onu zamanın en kötü şöhretli kadınlarından biri yaptı ve 1915'te İngiliz istihbaratı için çoktan şüpheli hale geldi.Adli tatbikat onun askeri sırlara ulaşmak için cinselliğini kullandığını ve sırları Alamanlara vermiş olduğunu söyleyerek 1917'de idam mangası tarafından kurşuna dizdirtti.
SOE(Özel Harekat Komutanlığı) kadın ajanların çoğunu Fransa'ya gönderdiği için Fransızcayı akıcı konuşma yeteneği tercih sebeplerinin en başında geliyordu.
"Oyunu nasıl doğru oynayacağınızı biliyorsanız, kadın olmanın büyük avantajı vardır...Bütün kızların, sahaya giden bütün kadınların aynı şeyi hissettiğine inanıyorum. Erkekler kadar şuphe çekmediler, bir durumdan kendilerini kurtarmaya gelince çok ince düşünebildiler, pek çok göstermelik hikayeleri vardı...Ayrıca çok itinalıydılar..Harika telsiz operatörleri oldular;çok sakin ve cesur."
Vera Atkins,SOE(Özel harekat komutanlığı)
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ann Kramer
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.