Arif Ay

Arif Ay

Yazar
8.8/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
13
Beğeni
·
1016
Gösterim
Adı:
Arif Ay
Unvan:
Türk Şair ve Yazar
Doğum:
Bor, Niğde, 1953
1953'te Bor/Niğde'de doğdu. İlk ve ortaokulu Balgat'ta (Ankara), liseyi Bor'da okudu. GÜ Eğitim Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi (1988). Bir kamu kuruluşunda eğitim şefi olarak çalıştı (1974-76). Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nda müşavir olarak çalışırken, Kırıkkale Üniversitesi'ne öğretim görevlisi olarak geçti. Halen Ankara'da Başkent Üniversitesi'nde Öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Edebiyat hayatına şiirle başlayan Arif Ay'ın "Denizi Giyinmek" adlı ilk şiiri 1975'te Edebiyat dergisinde yayımlandı. Eyüp Önder, Musa Deniz ve Halis Emre imzalarını da kullanan Ay, Edebiyat dergisinin sorumlu müdürlüğünü üstlendi (1977-84). Yazı ve şiirleri Edebiyat, Yedi İklim, İkindi Yazılan, Kayıtlar, Ayane, Hece dergilerinde yer aldı. "Bosna Alevler İçinde" adlı çizgi filmin senaryosunu yazdı. Yayımlanmış kitapları: Hıra (1978), Dosyalar(1980), Şiirin Kandilleri (1983), Gökyüzü saatleri (1986), İma Kitabı (1989),Flowering Sky Poems (1994), Bin Yılın Destanı (1992), Yirmi Yaş Şiirleri(1995), Dokuz Kandil (1997), Ateş ve Caz (2001), Güne Doğan Koşu/Toplu Şiirler (2006) adlı şiir, Saat Yirmidörtte Saksofon Dersi (1991) adlı öykü kitabı, Gece Yazıları (1993) adlı deneme, Anne Hikâyeleri (1991), Türk Edebiyatında Anne Şiirleri (2001), Türk Edebiyatında çocuk Şiirleri (2001) adlı derleme kitapları bulunmaktadır. Mart 2010’dan bu yana Aylık edebiyat dergisi Edep’i çıkartmaktadır. Şiirimin Şehirleri kitabı 2011 Türkiye Yazarlar Birliği şiir ödülüne değer görüldü.
asırlardır boşlukta
çınlar durur veda hutbesi
kimin eğrisi çoksa
yoktur asude köşesi
Arif Ay
Sayfa 53 - okurkitaplığı
ay parmaklarından geçerken süzülen billur damlalar
yıldızlar tek tek...
diri diri gömülen kızların göğe takılıp kalan gözleri
gökyüzü burada her yerden daha yüksek...
Arif Ay
Sayfa 52 - okurkitaplığı
geceyi çöz dağılsın yıldızlar 
yitik bir kuş, sürüklenen bir yaprak 
hani bizim olan güneş 
ah bu dağlanan yürek 
hangi dağda yaktığın ateş 

bir devir 
buğday mühürlenir 
kitap sürgülenir 
tutuklanır yaşam 

Arif Ay
kırılgan bir geceyi topluyorum
sesimi duyurmak için
bir hatıradır yüzünün güneşi
sesimde bahar rüzgârları tarihin
insan içlendikçe insan
bütün yolların içimden geçtiği
Arif Ay
Sayfa 14 - Hece
96 syf.
·Beğendi·10/10
Şehirlere onların özelliklerine binaen yazılmış şiir kitabı bu kitapla da ödül almış şairimiz. Mekke medine İstanbul kahire semerkand vs. Ek olarak da Bosna verilmiş.
Yunus Özdemir
Yunus Özdemir Fuzulinin Yalnızlık Arkadaşı Sezai Karakoç'u inceledi.
@Kitap04·11 Tem 16:07·Kitabı okumadı
Selamaleyküm, dostlar. Sezai karakoç ün yakın tanıdığı, Edebiyat Ortamı Dergisinin sahibi şair Arif Ay küçük hacimli bir Sezai Karakoç biyografi kitabı hakkında bir değerlendirme yazmıştım. Fikirleriniz benim için önemli.

“En büyük acı şu: insanlık hadım edildi
Hakiki düşünceden gerçek duyarlılıktan ve öz bilgiden
Bayrakların ve sancakların gerisindeki sancak söndürüldü
Karanlıktan suni ışık yapıldı ve gerçek ışık öldü.”

Sezai Karakoç/Alınyazısı Saati

3 Aylık “Edebiyat Ortamı” dergisi her yıl mart sayısında Şiir Yıllığı, mayıs sayısında da Öykü Yıllığı hediye eder okuruna. Edebiyat Ortamı ailesi artık her yıl biyografi türünden kitap hediye edilmesini uygun gördüler. Bu konuda ilk biyografi çalışması, ilk adımı; Sezai Karakoç’a ayırdılar.

Arif Ay’ın kaleminden, Karakoç’un aldığı ışığın filizlenen bir hayatın, kendisine has bir ilhamla şekillenen bir sanatın daha da derine indiğimizde bütün varlığıyla oluşan düşüncenin varlık kapısında bir anahtar işlevi göreceği bu kitabı hazırlamıştır. İnsan kişiliğini keşfetmenin yolu tanımak/araştırmakla geçer. Keza, biyografi türündeki kitapların işlevleri de bu değil mi? Elbette! Tamda bu konuda Arif Ay, Karakoç’u yazma cesaretinde bulunarak, kitap için niyetini şöyle açıklar: “Biz burada daha çok da gençlerin sıkılmadan bir solukta okuyacağı özet bir çalışama ortaya koyduk.” Diye belirtir.
Arif Ay’ın Dokuz Kandilinden Sezai Karakoç Portresi Arif Ay’ın Dokuz Kandilinden: “Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş Veli’nin, Hacı Bayram Veli’nin, Mevlana’nın yüzyılımıza düşen izdüşümü; bir medeniyet mefkûrecisi. Onlar, Moğol istilasıyla, Haçlı Savaşları’yla tarumar olan Anadolu’nun dirilişini gerçekleştirmişlerdi. Bu yüzyılda da aynı misyonu yükleyenlerden biri de Sezai Karakoç’tur.

Bir kaynak suyu kadar tabii; arı-duru bir sanat ve fikir mimarı. O, “ulu hocalar”ın öğretemediklerini öğreten öğreti ustası. Bir haberci, bir muştucu .

İslam coğrafyasının fikir seyyahı. Hacca gitmeden haccı anlatan. Şeyh Galip’in sakalsızı. Fuzuli’nin yalnızlık arkadaşı.
Necip Fazıl’ın, soluğuyla erittiği buz dağından sonra, ortaya çıkan çalkantılı deryada gemisini karaya oturtmadan, Ulu Önder Peygamber çizgisinde yol alan kaptan.
Hikmet burcunda bir şair. İnsan-ı kâmil burcunda bir nazar. ”

Kendi ruh dünyasını var eden, varlığıyla şekillenen toplumun içinde yalnız kendi özünde suyunu içer. Susamışlara nefessizce, soluksuzca koşan bir teste su olur. Afrika’nın bir köyünde; o güneşte, boğazı kurumuş küçük bir kız çocuğuna ferahlatıcı/muştucu bir avuç su olur. Şiir yazmak bende bir kader meselesi ve de Tanrı armağanıdır, diyen Karakoç şiirinin evrensel boyutu/ufkuyla tüm insanlığın dirilişi ve kurtuluşu muştular. Ve bir çıkıştan bahseder kurtuluşu İslam aydınlığıyla olacağını anlatır.

Bir merhamet abidesidir şiiriyle/kaderiyle; “Bırak ben ağlayayım/Esir pazarında satılan Afganistan’a/Açlıktan milyonları kırılan Afrika’ya/Filipinler’e/Habeşistan’a Eritre’ye Filistin’e/Esaret prangasıyla kıvranan/Kafkaslar Azerbaycan Türkistan’a/Bütün milletlere ülkelere/Irmaklar gibi ben ağlayayım ” diye gönlü çağlar dünyanın dört bin tarafına…
Karakoç’un düşünce dünyasının iki yüzü vardır. Bu yüzden biri içinde yaşadığımız dünyaya dönük, öteki yüzü ise ahirete dönüktür . Dünya ile ahiret hayatında insanın gelip yerleştiği mutlak bir varlık yeridir. Bunun yanında dünya ile ahireti yöneten/şekillendiren zekâ tek başına değildir. Zekânın güçlenmişi ve olumsuzluklardan olanca arınmışı akıl, daha güçlüsü gönül ve hepsinden daha güçlüsü ruhumuz vardır. Ruhumuzun sadece akla ve gönle dönük pencerelerinden bakmamız, hayat çelişkilerini ve trajedisinin altında ezilmemizi önleyemez. Mutlaka ruhumuzun Mutlak’a açılan pencerelerini de görmeliyiz. Vahiy ve ilhamı da görmeliyiz. Hatta aklı ve gönlü, bu iki ilahi ışığın aydınlığında kendi doğal yaşantılarıyla doldurmalı ve dolumlaştırmalıyız.

“Hakikat Medeniyeti”nin olduğu yerde Yaratan(c.c.)’ı işaret eden saklı izler vardır. Tarih şahittir ki bu saklı izler Mekke ve Medine’ye gider. Lakin Mekke’nin, Medine’nin ışığı aydınlatmıştı dünyayı. Kudüs, Şam, Bağdat, Buhara, İstanbul, Kurtuba bu ışığı taşımıştı elden ele. Bu ışıkla güzelleşmişti yeryüzünün köşeleri.

Çatıda setlerde ufuk çizgisinin olduğu her yerde/Her Müslüman gönülde ve yüzde/Bin bir yol gider bir yola varır. İşte tamda bu yerde Karakoç, şaire şiir için yolu uzun/engebeli bir misyonla süsler. Keza kutlu bir yolun, yolcusudur şair. Heybesine kandillerden dökülen Kevser suyundan doldurur. Şair, yüreğinin sıcaklığıyla çıkardığı sesiyle geçmiş/gelecek/bugüne hadi biraz daha öteye gittiğimizde öte dünyaya, Kuran’ın dilinden, Hz. Âdem’den Hz. Muhammed(sav)’e, bütün Peygamberlerin ayak izlerinden muştular. Daha öteye gittiğimizde Ehli Beyt halkından, sahabelerden, velilerden hakikati muştular. Karakoç, şiirlerinden bir an gece ya da gündüz vaktinden İmam-ı Azam, İbn-i Arabi, Gazali, Mevlana, Yunus, Fuzuli, Şeyh Galip, Yahya Kemal, Mehmet Akif, Necip Fazıl ile sıcak bir kucaklamayla, selamlar bizi ve öteyi muştular. Kadim yolun öncü kuşakları, bindir yolun sıkıntılı/çilesinden Peygamberimizin bir/tek/kutlu yolunda ömür tamamlarlar.

Arif Ay, yol bilmez, iz bilmez ya da yolunu karıştıran ya da yolunu bulmak isteyen okura Karakoç’u anlamak, tanımak için kılavuz özelliğinde bu kitabı yazmıştır. Okuyucuyu, Gün Doğmadan; Güne, Taha’nın Kitabına, Hızırla Kırk Saat geçirmeye, velhasıl düşünce sahibi olmak için Ruhun Dirilişine, Kıyamet Aşısına, Diriliş Muştusuna, İslam’ın Dirilişine yelken açtıracaktır.

Yunus Özdemir.

Arif AY, Fuzuli’nin Yalnızlık Arkadaşı, Sezai Karakoç, Edebiyat Ortamı Yayınları, Ankara – Haziran 2016, 96 sayfa.

21 Ağustos 2016 Pazar
19:04:13 AĞRI.
110 syf.
·Beğendi·8/10
Güzel şiirleri olan bir kitaptır. Bir çoğu da anlamlı gerçekten. Tavsiye ederim. Okunmaya değer bir kitap. Şiir okumayı sevenlere tavsiyemdir. Şans verin derim.
Kutsal şehirler şiirlerle bu kadar güzel bestelenebilirdi!
Bu kitapla şehirleri en güzel haliyle tanıtmış şair... Okunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
Arif Ay
Unvan:
Türk Şair ve Yazar
Doğum:
Bor, Niğde, 1953
1953'te Bor/Niğde'de doğdu. İlk ve ortaokulu Balgat'ta (Ankara), liseyi Bor'da okudu. GÜ Eğitim Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi (1988). Bir kamu kuruluşunda eğitim şefi olarak çalıştı (1974-76). Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nda müşavir olarak çalışırken, Kırıkkale Üniversitesi'ne öğretim görevlisi olarak geçti. Halen Ankara'da Başkent Üniversitesi'nde Öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Edebiyat hayatına şiirle başlayan Arif Ay'ın "Denizi Giyinmek" adlı ilk şiiri 1975'te Edebiyat dergisinde yayımlandı. Eyüp Önder, Musa Deniz ve Halis Emre imzalarını da kullanan Ay, Edebiyat dergisinin sorumlu müdürlüğünü üstlendi (1977-84). Yazı ve şiirleri Edebiyat, Yedi İklim, İkindi Yazılan, Kayıtlar, Ayane, Hece dergilerinde yer aldı. "Bosna Alevler İçinde" adlı çizgi filmin senaryosunu yazdı. Yayımlanmış kitapları: Hıra (1978), Dosyalar(1980), Şiirin Kandilleri (1983), Gökyüzü saatleri (1986), İma Kitabı (1989),Flowering Sky Poems (1994), Bin Yılın Destanı (1992), Yirmi Yaş Şiirleri(1995), Dokuz Kandil (1997), Ateş ve Caz (2001), Güne Doğan Koşu/Toplu Şiirler (2006) adlı şiir, Saat Yirmidörtte Saksofon Dersi (1991) adlı öykü kitabı, Gece Yazıları (1993) adlı deneme, Anne Hikâyeleri (1991), Türk Edebiyatında Anne Şiirleri (2001), Türk Edebiyatında çocuk Şiirleri (2001) adlı derleme kitapları bulunmaktadır. Mart 2010’dan bu yana Aylık edebiyat dergisi Edep’i çıkartmaktadır. Şiirimin Şehirleri kitabı 2011 Türkiye Yazarlar Birliği şiir ödülüne değer görüldü.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.