1000Kitap Logosu
Austin Bay

Austin Bay

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
30
Okunma
6
Beğeni
781
Gösterim
Unvan
Yazar,profesör,savaş oyunu tasarımcısı
256 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
"ben asker olarak doğdum, asker olarak öleceğim"
biz Türklerin en çok bahsedip anlamadığı, anlasa bile anlatmaktan kaçtığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Austin Bay çok iyi anlatmış, mutlaka okuyun. onu sevmiş olmak için ya da herkes seviyor diye değil biz onu bildiğimiz için, tanıdığımız için sevelim ve onun yolundan herkes gidiyor diye değil onun yolunu bildiğimiz için o yolda olalım
Atatürk
8.6/10 · 31 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Mustafa Kemal Atatürk'ü en iyi anlatan kitapların başında İngiliz yazarların yazdığı kitaplar var. Bunun en önemli nedenlerin birisi, aldıkları yenilgi ve karşılaştıkları çaresizliği dibine kadar hissetmiş olmaları ve karşılarındaki deha'ya olan meraklarıdır. Çok gündeme gelmez ama; Amerika'da özellikle yüksek rütbeli askerler, günümüzde de olmak üzere, Atatürk'e olan hayranlıklarını gizlemiyor ve onun hakkında bir çok kitap yazıyor, araştırma yapıyor ve bir çok söyleşiye katılıyorlar. Onu örnek gösteriyorlar. Austin Bay, Mustafa Kemal Atatürk'ün detaylı bir hayat anlatımını değil, savaş taktikleri, bilgisi, ileri görüşlülüğü üzerine bir kitap yazmış. Özellikle Lord Kinross'un Atatürk'ünden sonra bu kitabı okuduğunuzda bazı detayları daha da pekiştiriyorsunuz lakin; Lord Kinross'un Atatürk kitabı okuduğum en iyi biyografilerden. Bilgiye doyma noktasına geliyorsunuz. Yetmiyor ama o bambaşka bir eser. Austin Bay, kısa ve önemli bir eser çıkarmış ortaya. Yurt dışında da büyük ses getiren eser, bunun boşa olmadığını okduğunuzda size net olarak gösteriyor. Bir askeri deha üzerine yazılmış bu kitap, tabi ki göğsümüzü kabartıyor. Mustafa Kemal'in liderlik özelliği ve ani ve nokta atışı kararlarının detaylarına ulaşacaksınız. ve bu kararların oluşma aşamalarına konuk olacaksınız. "Değişen bir dünyada değişimin yazarlarına dair söylenebilecek yeni bir şey her zaman vardır. Austin Bay, Atatürk'ün aldığı kararların ne kadar yerinde olduğunu ve bunların modern askerî doktrince de doğrulandığını ikna edici bir biçimde göstererek Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran ve şekillendiren Mustafa Kemal'i daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bu, Atatürk'ün yaşamı ve başarılarını anlatan bu kısa ve öz yapıtı tavsiye etmek için yeterli bir neden. Kitap, dünyanın büyük askerî liderlerini anlatan bu dizide Atatürk'ün de yer almasını haklı çıkarıyor." -Andrew Mango- "Heyecanlı… Etkileyici… Bay'ın kısa, canlı ve okunmaya değer çalışması Atatürk'ün askerî kariyerini ustalıkla gözler önüne seriyor." -New Criterion- "Bu kitap Atatürk'ün askerî zaferlerini ve iktidara yükselişini kısa, öz ve akıcı bir şekilde anlatan bir çalışma. Onun 20. yüzyılın en başarılı devrimcisi olmasını sağlayan niteliklerini vurgulayıp ete kemiğe büründüren bir anlatı." -Stephen Kinzer- Kitabı önemle öneriyor ve herkese keyifli okumalar diliyorum.
Atatürk
8.6/10 · 31 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
suphistike
İşin ilginç tarafı, Batılı yazarlar bizim liderlerimizi ele aldıkları biyografi yazılarında genellikle eleştirici, küçümseyici ve kötüleyici bir üslup kullanırlar. Abdülhamid'in durumu malum. Kanuni, Fatih vesaire akla gelen diğer örnekler. Öte yandan Atatürk hakkında yazılan biyografilerin nerede ise tamamı övgü doludur. Ya liderlik ve askeri dehası ele alınır ya da insani yönden yüksek karakteri. Aramızda bu farklılığı onun "Batılılaşma", "Laiklik" vesaire nedenleriyle Batılının sempatik davrandığına bağlayanlar olabilir. Aslında örneğin Arnold Toynbee sadece bu bağlamlarda onu eleştirmiştir. Bu kitap Atatürk'ün askeri dönemlerinden belgelendirilmiş yaşam kesitleri ile doludur. Elden geldiğince nesneldir. Onun askeri dehasını yakından öğrenmek isteyen okuyucuların kütüphanelerinde bulundurması gereken bilimsel bir çalışmadır.
Atatürk
8.6/10 · 31 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.