Grekov Kafkayevski

Sabitlenmiş gönderi
temennidir, dilektir, ricadır..
kalan hayatımı en yakın süreden itibaren hizliresim.com/o6gfbdt şöyle bir şekilde yaşamak istiyorum. sıfır insan. çokça kitap. çok istiyorum bunu. keşke olsa. umarım olur. olsun. lütfen.
Reklam
alıntıda anlatılan konu ile ilgili türk tarih kurumunun yaptığı kısa film ile alakalı bir iki şey söylemek için bu gönderiyi alıntılıyorum.. (ilgili video; youtu.be/7K6LL04iPd0?si=... ) 1. videoda yer alan Mustafa Kemal'in üniforma yakalıkları o dönem Mustafa Kemal'in kullandığı yakalıklar değildir.. zira o
Poyraz Ayrıç

Poyraz Ayrıç

@PoyrazA
·
16 Nisan 16:09
Mustafa Kemal'in 15 Mayıs 1919 günü Sultan Vahdeddin ile yaptığı görüşmede, Vahdeddin'in Mustafa Kemal'e söylediği şu sözler bugüne kadar süren bir tartışmaya neden olmuştur: "Paşa, Paşa, devleti kurtarabilirsin!" Vahdeddin'in bu sözlerini duyan Mustafa Kemal de ciddi şekilde şaşırmış ve hayrete düşmüştür. Hatta ilk
Sayfa 219 - Kırmızı Kedi YayıneviKitabı okudu
Atatürk'ün altını çizdiği satır.
Osmanlının hakim ırkı, bireyi devlete bağlayan kutsal ve sosyal ilişkilerin asla bilincinde olmamıştır.
Sayfa 41 - cilt VI.Kitabı okuyor

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Atatürk'ün altını çizdiği satırlar.
Bu geniş topraklar (Anadolu), büyük bir harabeye benzemektedir ve yalnızca bir harabeler yığını olan imparatorluğun merkezi olan başkent, en şatafatlı lüksün ve en karanlık gizemin ikametgahıdır. Ülkenin üstüne çökmüş olan ve ülkeyi kendi kendisini yok etmeye sürükleyen lanetin esas kökeni bu yönetimdir. Uzun bir süreden beri hiç kimse, halkın ahlaki ve bilgiye dayalı kültürünün yüce gayesini düşünmemektedir.
Sayfa 38 - cilt XVI.Kitabı okuyor
Atatürk'ün altını çizdiği satırlar.
III. Murat zamanında olduğu gibi, II. Abdülhamit zamanında da rüşvet, tüm taşra yöneticilerinde tüm siyasi kişiliği ve aile duygusunu ve de hatta mevkilerini kötüye kullanmaya engel olabilecek her türlü şeref duygusunu öldürmüştür; buyruk altındaki tüm memurların kalbinde, küçükler ve zayıflar için duyulan sevgiyi yok etmiştir. Tüm bu alt kademedeki memurlar, keyfilikte ve zimmetine para geçirmede büyükler ile rekabet ederler; yargıçlar ve tanıklar rüşvet alırlar ve kendilerini satarlar, özel hayatlarında çok dürüst olan insanlar, göreve başladıklarında yolsuzluk akımına uymak veya kamu vazifelerinden vazgeçmek zorundadırlar.
Sayfa 37 - cilt XVI.Kitabı okuyor
Reklam
Atatürk'ün altını çizdiği satırlar.
Bu cüzam, mevkilerin para ile satın alınabilirliği, daha önce Kanuni Sultan Süleyman hükümdarlığında da vardı; fakat yüksek dereceli memurlarını, bulundukları makamı kendisinden satın almaya zorlayarak yolsuzluk örneğini veren ilk kişi olan III. Murat'ın (1574) tahta çıkışıyla ayyuka çıkmıştır. Böylelikle, devletin en gelişmiş bölgeleri bahşiş hastalığına yakalanmıştır; bu cüzam Türk halkını her zamankinden daha fazla kemirmektedir ve büyük Frederick'in de bahsettiği gibi Türklere para için peygamberlerini bile sattırabilir.
Sayfa 36 - cilt XVI.Kitabı okuyor
Atatürk'ün altını çizdiği satırlar.
Aptal ve görkemli ciddiyetlerinin arkasına sığınan ve Yıldız Köşkü'nün ileri gelenlerini oluşturan insanlar, etraflarında hareket eden dünyaya kayıtsız gözlerle bakmaktadırlar. Bugün artık, sadece geçmişin gurunu korumaktadırlar, geçmişteki savaşçı erdemlerini kaybetmişlerdir. Üstelik bugün müslümanlar, kendi dindaşlarını bile küçük görmektedirler. Dalkavukların zararlı tavsiyeleri neticesinde her şey, bugün inananların komutanının gücünü uçuruma itmektedir. Ayrıca toplulukların durumu her geçen gün biraz daha ağırlaşmaktadır. Hiçbir yerde güvenlik yoktur ve güvenlik, despotizmin köleliğe karşı sunabileceği tek karşılıktır.
Sayfa 31 - cilt XVI.Kitabı okuyor
Atatürk'ün altını çizdiği satırlar.
Meşhur bir üstadın Ernest Legouve'nin dediği gibi, ''Çağımız hayal ve şiir çağı değildir, çağımızı derin bir şekilde ilgilendiren tek şey gerçektir.''
Sayfa 22 - cilt XVI.Kitabı okuyor
96 syf.
·
Puan vermedi
·
4 saatte okudu
Ustanın Dersi
Ustanın DersiHenry James
6.8/10 · 232 okunma
:D :D
"İnsanın çocuk sahibi olmaya kesinlikle hakkı yoktur,"
Reklam
42bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.