Bedia Akarsu

Bedia AkarsuÇağdaş Felsefe yazarı
Yazar
Çevirmen
8.3/10
38 Kişi
166
Okunma
35
Beğeni
5,7bin
Görüntülenme

Hakkında

Bedia Akarsu 27 Ocak 1921'de İstanbul'da doğdu. 1943 yılında İ.Ü. Felsefe Bölümü'nü bitirdikten sonra Ernst von Aster'in yanında başladığı 'Wilhelm von Humboldt'ta Dil-Kültür Bağlantısı' adlı doktora çalışmasını hocanın ölümü üzerine- bir kaç yıl ara verdikten sonra- yeni bir yaklaşımla Prof. Dr. Joachim Ritter'in yanında tamamladı(1954). 1956-1958 yılarında Heidelberg Üniversitesi'nde Prof. Dr. Hans Gadamer'in yanında çalıştı 1960'da 'Max Scheler'de Kişilik Problemi ' adlı çalışmasıyla doçent oldu.196 8 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Felsefe profesörü olan Akarsu özellikle ahlak felsefesi kültür felsefesi dil ve tarih felsefesi üzerinde dersler verdi. 1984 yılında Felsefe Bölümü Başkanı iken kendi isteği ile emekliye ayrıldı. 1988 - 1990 yılları arasında Felsefe Bölümü'nü kurmak üzere Çukurova Üniversitesi'ne çağrıldı. Orada iki yıl boyunca konuk profesör olarak dersler verdi. Atatürk'ün kurduğu Türk Dil Kurumu'nun 1950'den beri üyesi olan Akarsu 1963 -1983 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Kurum biçim değiştirdiği sırada asbaşkandı. 10 Kasım 1995'de İstanbul Üniversitesi 1. Atatürk Ödülü'ne değer bulundu. 1997'de Mersin Üniversitesi'nce kendisine Onursal Doktor unvanı verildi. Başlıca Yapıtları: . Wilhelm von Humboldt'ta Dil- Kültür Bağlantısı 1955 1984 (2.baskı) 1998 (3.baskı) . Max Scheler'de Kişilik Problemi İstanbul 1962 1998 . Modern Toplumda Kadın İstanbul 1963 . Ahlak Öğretileri 1. Mutluluk Ahlakı 2. Kant'ın Ahlak Felsefesi 1965 1982 (3.baskı) 1998 .Atatürk Devrimi ve Yorumları Ankara 1981 (3.baskı) .Felsefe Terimleri Sözlüğü 1975 1994 (5.baskı) Atatürk Devrimi ve Temelleri 1995 1997 (2.baskı) Yazar bu kitapta Türkiye'de üzerinde yeterli derecede araştırma yapılmamış olan Kant'ı ele alırken fizolofun kurumsal felsefesine de geniş bir yer ayırmış böylece Kant'ın genel felsefesine koşut olarak gelişen ahlak felsefesini de Türk okuyucusuna kapsamlı bir biçimde tanıtmıştır.
Unvan:
Türk Felsefeci, Yazar,prof
Doğum:
İstanbul, 27 Ocak 1921

Okurlar

35 okur beğendi.
166 okur okudu.
9 okur okuyor.
133 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Öyle hakeret et ki, bu davranışınla olabildiği kadar büyük bir mutluluğu, olabildiği kadar küçük bir acıyla, olabildiği kadar çok sayıda insan için sağlayabilesin."
Reklam
hükümetlerin yaptıkları yersiz olur, zararlı olur da ulus sesini çıkarmaz ve onları düşürmezse bütün eksikliği benimsemiş, bütün suça katılmış demektir.
Sayfa 15 - Türk Dil Kurumu Yayınları
İkinci Dünya Savaşının sonunda Churchill, "Atatürk sağ olsaydı, dünyanın manzarası başka türlü olurdu." diyordu. O Churchill ki, Çanakkale Savaşı sırasında "Türkler uygar toplum değildir, onlara karşı zehirli gaz kullanmak, insanlık dışı sayılmaz." diyen aynı Churchill'di. İnsanların görüşünü böylesine değiştirmişti Atatürk.
Türk Dil Kurumu Yayınları
Martin Heidegger
Ölüm insan varlığının bütün olanakları arasında en gerçek olanıdır: ölüm bir başkası tarafından yerine getirilemez, bunu herkes kendisi başarır.
Felsefe bütün objelerin düşünülerek gözden geçirilmesidir. Hegel.
Reklam
"Modern çağın insanı! gerçi çok şey kazandın, ama her şeyi yitirmek tehlikesi içindesin. Bütün evreni ele geçirmenin sevinci içindesin, ama kendi kendini yitirmek üzeresin. Gerçi dev tekniğin içinde kendine verimli bir güçlenme aracı elde ettin, ama kendini güçlendirme aracında kaygılı bir korkuya düştün. Gerçi atom sırlarını çözdün, ama kendi kendine yabancı oldun. Modern çağın insanı, senin çok şeyini aldılar, ama bir tanesinin alınmasına izin verme: Kendi gerçek varoluşun. Yaşamını yeniden kendi eline al, kollektif yaşamanın yürüyen şeridi üzerine bir paket gibi bırakılmaya razı olma. Kendi yaşamına kendin biçim ver."
Bedia Akarsu
Bedia Akarsu
Mezat Kitapları Uygun Fiyatlar
https://1000kitap.com/kitap/kitap--328427
Veba
Veba
Tezer Özlü
Tezer Özlü
2 kitap
Eroin Güncesi
Eroin Güncesi
Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Ahlâk Öğretileri
Ahlâk Öğretileri
Barok Sanatını Tanıyalım
Barok Sanatını Tanıyalım
Orhan Pamuk
Orhan Pamuk
3 kitap
Sadi Borak
Sadi Borak
7 kitap
Kur'an İle Aldatmak
Kur'an İle Aldatmak
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Felsefe Tarihi
Felsefe Tarihi
ve yazamadığım bir çok kitap. Son pey verme yarın saat 21.55. Hafta içi hergün farklı kitaplarla mezat devam eder. Takipte kalmanızı dileriz. instagram.com/kitapsatis_ofisi

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
278 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
Bedia Akarsu
Felsefe konusundaki ağırlığının altını bir kere daha çizmiş Bedia Akarsu Konuya ne kadar hakim olunduğunu hemen hissettiren kitap sıkmıyor .Anlatım mümkün olduğunca sade tabiki ele alınan filozoflarla ,akımlarla ilgili biraz alt yapı gerektiriyor .
Bedia Akarsu
Bedia Akarsu
Çağdaş Felsefe
Çağdaş Felsefe
Çağdaş Felsefe
Çağdaş FelsefeBedia Akarsu · İnkılap Kitabevi · 199461 okunma
278 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Nedir çağdaş felsefe ? Çağdaş felsefe, Batı felsefesinin 19. yüzyılın sonundan bugüne dek olan dönemidir. Felsefe ile alakalı olan herkesin bildiği tanım bu olsa gerek. Başlangıç noktası Kant olup bu dönemde felsefenin metafiziğe yönelimini arttığını söylemek mümkündür.Din, sanat, kültür gibi alanlar kendini temellendirmeye başlamıştır. Geçmişte felsefe bütün alanlara temas ederken bu dönemde ayrışmaya başlamış , varlık felsefesi, siyaset felsefesi gibi. Nesnel gerçeklik önem kazanırken insan varlığının anlamı kavrayabilme yetisine daha yakın olan bir felsefe görmekteyiz. Heidegger, Nietzsche, Bergson, Dilthey, Sarte, Comte, Husserl, Scheler, Kierkegaard ve nicelerinin akımları ve düşüncelerinin temelleri hakkında ön giriş niteliğinde olan, yormayan akıcı ve net anlatımıyla kesinlikle felsefe ile arası iyi olanların okumasını tavsiye edebileceğim bir kitap. Yine beni doyuran ve mutlu eden bir kitap ile tanıştım :) kitapla kalın...
Çağdaş Felsefe
Çağdaş FelsefeBedia Akarsu · İnkılap Kitabevi · 199461 okunma
Reklam
123 syf.
·
Puan vermedi
·
20 günde okudu
Dil Kültür İlişkisi
Aklıma gelen şu soruların cevabını çok merak ediyorum açıkçası: Dil nasıl çeşitlendi? İnsan aklı ve mantığı bir olduğu halde dil neden çeşitlilikler gösteriyor, bunun sebebi tam olarak nedir? Hemen hemen her ulusun kendine öz bir dil ruhu ve biçimi var. Dil duygusu ortak lakin sesler ve birleşim şekilleri farklılaştıkça yeni diller meydana
Dil - Kültür  Bağlantısı
Dil - Kültür BağlantısıBedia Akarsu · Remzi Kitabevi · 198423 okunma