Bekir Topaloğlu Prof. Dr. Bekir Topaloğlu

Yazar 8,0/10 · 4 Oy · 5 kitap · 18 okunma ·  5 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Bekir Topaloğlu
 • Yazarın Tam Adı:
  Prof. Dr. Bekir Topaloğlu
 • Unvan:
  Türk Akademisyen, İslam Felsefecisi, Yazar
 • Doğum:
  Trabzon 1936
 • Ölüm:
  İstanbul, Türkiye 10 Mart 2016
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

5 okur beğendi.
4 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 897 gösterim
18 okur kitaplarını okudu.
12 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Bekir Topaloğlu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Bekir Topaloğlu'nun Biyografisi

1936 yılında Trabzon Çaykara’da (Dernek Pazarı) doğdu . Dedesi Mehmet Hanefi Kutluoğlu’ndan hıfzını bitirdikten sonra tecvid okuyup tashih-i huruf yaptı. Aynı yerde ilk öğrenimiyle birlikte dedesinden Arapça ve dini ilimler tahsil etti, medrese geleneğine göre şer’i ilimlerden icazet aldı. Bir yıl dedesinin yanında müderris kalfalığı yaptıktan sonra iki yıl kadar Trabzon’un bir merkez köyünde imam-hatiplik yaptı.

1952 yılında İstanbul İmam-Hatip Okulu’na girdi, 1959’da mezun oldu. Bu öğrenciliği sırasında Diyanet İşleri Başkanlığı merkezinde açılan vaizlik imtihanını kazanarak İstanbul’un muhtelif camilerinde, üç Ramazan da Manisa-Saruhanlı’da fahri vaizlik yaptı. 1959-1963 yılları arasında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde yüksek öğrenimini bitirdi. Bu öğrenciliği sırasında da imam-hatiplik görevi yaptı.

1963-1966 yılları arasında İstanbul İmam Hatip Okulu meslek dersleri öğretmenliği yaptı. Bu arada ilk eseri olan “İslâm’da Kadın” kitabını yazdı. 1966 yılı başında mezun olduğu Yüksek İslam Enstitüsü’ne Kelâm asistanı oldu. Aslen Faslı olup sonradan Türk vatandaşlığına alınan Prof. Muhammed Tanci idaresinde “İslam Kelâmcıları ve Filozoflarına Göre Allah’ın Varlığı” adlı tezini hazırladı. Bir taraftan da derslerini Arapça takrir eden hocasının tercümanlığını yaptı. İki yıllık yedek-subaylık görevinden sonra 1971 yılında tezini vererek İstanbul Yüksek İslam Ensitüsü Kelâm öğretmenliğine atandı. Buradaki görevi sırasında eğitim-öğretim çalışmaları yanı sıra çeşitli eserler yayımladı, branşında asistanlar yetiştirdi, yurt içinde ve yurt dışında seminer, kurs ve ilmi kongrelerde görev aldı, konferanslar verdi.

İstanbul Yüksek İslam Ensitüsü’nün Marmara Üniversitesine bağlı İlâhiyat Fakültesi haline getirilmesinden sonra Topaloğlu, bu fakültede 1983 yılında doktor unvanını aldı ve aynı yıl yardımcı doçent, 1986 yılında da doçent oldu. Yüksek öğretim kurumundaki görev süresi fazla olduğundan “süre şartı”ndan muaf tutulan Topaloğlu 1988 yılında, önce kadro imkansızlığı sebebiyle İslâm Felsefesi anabilim dalında, 1993 yılında da Kelâm anabilim dalında profesör oldu. Bir süre aynı fakültede bölüm başkanlığı da yaptı.
Ekim 2002 emekli olan Bekir Topaloğlu halen Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisinde İnceleme Kurulu Başkanlığı, Kelâm-Mezhepler Tarihi ilim heyeti başkanlığı ile te’lif ve redaksiyon görevlerini yürütmektedir.
ALİ ATAY, bir alıntı ekledi.
13 Mar 14:49

Kadın-Erkek müsaviliği mevzu'-bahsi
Mazhar Osman şöyle der:
“Kadınla erkeğin tabiat farklılığı daha küçük yaşta başlar ve gittikçe artar. Evvelâ, kadının esas mizacı heyecanlılık (emotivite)dir. Bütün kadın psikozlarında bunun izlerine tesadüf olunur. Heyecanın hakim olduğu psikozlar, meselâ, cinnet-i mania-i inhitabiye kadınlarda daha çoktur. Vahşi kavimlerden en yüksek medeni milletlerin kadınlarına, pek asrî terbiye görmüş bir mini mini hanımla, köyde doğup büyümüş bir köy kızına varıncaya kadar kadınların müşterek hisleri, birbirinden farklı olmayan jestleri vardır. Her kadın, ayının yarısını hazırlanma, âdet, âdetten sonra gayri tabilikle, adeta hasta olarak geçirir. Tenasülde erkeğin rolü beş dakikalık bir birleşmeden ibaret ve ondan sonra aşka kayıtsız ve hatta müteneffirken, kadın, aşkın mahsulünü dokuz ay karnında, iki sene göğsünde taşır; hamilelik, doğum ve nifas hallerine ait bir çok ruhi değişiklikler, tabii ve mutad sayılan asabiyetler gösterir. Erkekle kadın nasıl birbirine müsavi olur.? Ruh tıbbında tetkikler ilerledikçe, ruhiyet ve zihniyetler arasındaki farkı daha açık göreceğiz. Kadın heyecanıyla yaşar, erkek muhakeme ile temayüz eder.”

İslam'da Kadın, Bekir Topaloğlu (Sayfa 241)İslam'da Kadın, Bekir Topaloğlu (Sayfa 241)
Suzan Yorulmaz, bir alıntı ekledi.
02 Nis 02:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sevgi ve hoşgörü ile bakan göz ayıp ve kusur görmezken, nefret dolu gözler, olmayan çirkinlikleri bile icat edebilir

İslam'da Kadın, Bekir Topaloğlu (Bayrak yayıncılık)İslam'da Kadın, Bekir Topaloğlu (Bayrak yayıncılık)
Elfida, bir alıntı ekledi.
21 Ara 2017

Tutuşturabildikleri bir kibrit çöpü ile kıtayı aydınlattıklarını sanmışlar, ellerindeki basit el fenerinin aydınlığı ile bütün kainatı gördüklerine inanmışlar.

İslam'da İnanç Esasları, Bekir Topaloğlu (Sayfa 55)İslam'da İnanç Esasları, Bekir Topaloğlu (Sayfa 55)

Bekir Topaloğlu kitap incelemeleri

Ekrem Özkara, İslam'da Kadın'ı inceledi.
 05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Şüphe yok ki kadınlar,erkeklerin dengi,benzeri ve bir eşidir.(Hadis)(sf.16)
Haya;kadının en kıymetli varlığıdır.(sf.180)
Günümüz konulara deginilmiş,Hadislerle takviye edilmiş.

Suzan Yorulmaz, İslam'da Kadın'ı inceledi.
31 Mar 12:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hakikati insanların ölçulerıyle değil, insanları hakikatin ölçüsuyle tanı.
Bir şeyi aşırı derecede sevmen seni gözü görmeyen ve kulağı işitmeyen bir şaşkına çevirir
Yaratana asi olacak yerde yaratılmışlara itaat yoktur