Ben Mikaelsen

Ben Mikaelsen

Yazar
9.1/10
372 Kişi
·
931
Okunma
·
8
Beğeni
·
1718
Gösterim
Adı:
Ben Mikaelsen
Unvan:
Yazar
Doğum:
La Paz, Bolivya, 8 Aralık 1952
“ Belli ki hayat sana sağlam bir kazık atmış, “ diye fısıldadı. “ Neyse ki hiçbir şeyin farkında değilsin! “
Ben Mikaelsen
Sayfa 15 - Beyaz Balina
... bu küçük yarım kalplerin içinde şöyle yazıyor: ‘Birbirimizden uzak olduğumuz zaman Tanrı aramızda gözcülük etsin.‘ Arkasında da ‘Unutmayacağız.’ Bunun anlamı, eğer kendini yalnız hissedersen beni hatırla yeter; ben de seni düşünüyor olacağım.
Ben Mikaelsen
Sayfa 105 - Beyaz Balina
Uzun boylu,çekici bir kadın yanlarına yaklaştı. Petey gülümseyerek çarpık kollarını çırptı. Gözleri parlayarak, "Meehaaa, Meehaaa," diye bağırdı.
Kadın, gülümsemeden Petey'e baktı.
Trevor, kadın uzaklaşırken, yüksek sesle bağırdı: "Size 'Merhaba' dedi"
Kadın Trevor'u duymazdan geldi.
Olanlara anlam veremeyen Petey, "Niyyy?" diye sordu.
"Niye mi merhaba demedi?"
"Eeee."
Trevor , öfkeyle dudağını ısırdı. "Babam güzelliğin hep yüzeyde kaldığını ama çirkinliğin en derinlere kadar işlediğini söyler."
Tanrı’ya umut bağlayanlar güç tazeler, kartallar gibi kanat açıp yükselirler. Koşar ama zayıf düşmezler, yürür ama yorulmazlar.
“... tek yaptığım ona kartopu atan birkaç çocuğu durdurmaya çalışmaktı. O kadar büyük bir olay değil!”
Sissy kibarca gülümsedi. “Çaresiz bir insan için büyük bir olay. “
Ben Mikaelsen
Sayfa 154 - Beyaz Balina
272 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Insanlarin, bedensel engeli olan insanlara karşı duyar sahibi olmasi icin okullarda bile okutulmasi zorunlu olmali. O derece guzel anlatilmis o hali yasayan insanin ic dunyasi. Akıcı, 2 gün de bitirdigim yalın dile sahip guzel bir kitapti.
272 syf.
İçinizi sevgiyle kaplayan, sıcacık bir kitap, gerçek bir yaşam öyküsü...

Doğuştan beyin felci ile dünyaya gelen ve doktorların yanlış tercihi sonucu akıl hastası sanılan, ruhu bedeninin içine hapsolmuş koca kalpli Petey.

Petey’in başından geçenler anlatılıyor sırasıyla, dostları, insanlarla nasıl iletişim kurduğu, zamanla dostlarından ayrı kalması ve yeni dostlar edinmesi.

Kitapta özellikle Petey’in ne olursa olsun hayattan zevk aldığı, yaşamaktan mutlu olduğu vurgulanıyor. Belki bu konuda bizlerin de öğrenmesi gereken şeyler vardır.

Yaşlı insanlara, engellilere, hastalara karşı empati duygunuzu geliştirecek, her yaştan insanın mutlaka okuması gereken bir kitap. Petey Ben Mikaelsen
272 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Arkadaşlık ve dostluk birazcıkta macera her insana layıktır Petey ve Petey gibilerede ..Dış görünüşün iç güzelliğine yenildiği müthiş bir dostluk hikayesi.. sonunda ağlamayacağnızın garantisi asla yok ..okumak için geç kalmamanızı öneririm
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bedene hapsolmuş bir ruhun insanı derinden etkileyen hikayesi...Öğretmenlerin öğrencilerine tavsiye edeceği en güzel kitaplardan biri bence. Beyin felciyle doğup doktorların yanlış teşhisleri sonucu zihinsel engelli kabul edilen Petey iki yaşındayken ailesi tarafından akıl hastanesine gönderilerek terk edilir. Sonrası kocaman bir hayatın hikayesi .Okumanızı öneriyorum.Okuyup unuttuğunuz kitaplardan olmayacak.
272 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Soluksuz 1 günde bitirdiğim bir kitap.. Kitabın beni etkileyen kısmı gerçek bir yaşamdan alınmasıydı kitabın son sayfalarında gerçek kişinin adının yazması benim için sürpriz oldu ve hemen resimlerini buldum gerçekten Petey inanılmaz bir insan doğuştan spastik engelli olarak doğan ve 2 yaşından itibaren akıl hastanesinde yaşayan ama daha sonradan spastik engelli değilde beyin felci geçiren senin benim gibi biri olduğu ortaya çıkıyor ama iş işten geçtikten sonra.. Hayatında okadar çok olumsuz olaya rağmen hala gülümseyen en ufak bir şeyden mutlu olan birisi o yaşama farklı bir pencereden bakmak isteyen insanlar için bu kitabı öneriyorum... " Baa baa" Petey. Petey 'in dilinde bu Bay bay demek oluyor :)
272 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
İnsan içindeki yaşama enerjisi ve mutluluğu nereden alır? Ailesinden mi? Sevdiklerinden mi? Sahip olduklarından mı? Yoksa tüm bunlardan bağımsız bir cevher midir mutlu olma hali?

İçinizde bir şeyleri yumuşatacak, yitirdiğiniz bir şeylere ışık yakacak sıcacık bir gerçek yaşam öyküsü...

İyi ki yollarımız kesişmiş dediğim kitaplar arasında yerini aldı...
272 syf.
·Beğendi·10/10
Gözyaşlarınızı tutamayacağınız harika bir kitap Petey. Petey, kesinlikle çok özleyeceğim bir karakter olacak. Bence bir insanın bu kitaptan öğrencek çok şeyi var, okurken sevginin, dostluğun, ailenin ne kadar önemli ve değerli bir şey olduğunu daha iyi anlıyorsun. Her zaman elinde olanlar için şükretmen gerektiğini ve başına ne gelirse gelsin yaşama sevincini kaybetmemen gerektiğini Petey çok iyi bir şekilde öğretiyor. Hikayenin gerçek bir yaşam öyküsü olduğunu bilmekse çok ayrı bir duygu çünkü kitapta o kadar alıştığın ve dersler çıkardığın bir insanın gerçek hayatta var olmuş birisi olması kitabı çok daha özel bir duruma getiriyor. Bence mutlaka okuyun ve Petey'i sizde tanıyın.
272 syf.
·Puan vermedi
Gözünüzü açıyorsunuz ve kendinizi bir bedenin içine hapsolmuş buluyorsunuz. Hem de hiçbir organınızı kullanamayacak bir halde. Herşeyin farkındasınız fakat insanlar sizin aklınız olmadığını zannediyor. Bu sebeple ömrünüzün çoğu bir akıl hastanesinde geçiyor.
Sadece aklınız olmasına rağmen yüreğinizde sevgi ve umut hiç eksik olmuyor. Durumunuzu kabullenip herkesi seviyorsunuz... Koşulsuz herkesi seviyorsunuz. Belki de yapabildiğiniz tek şey sevmek.
Bu sevginizle başka yüreklere dokunuyorsunuz.
Zamanla sevginiz manyetik bir alan oluşturuyor ve size bakmaya, yanınıza yaklaşmaya çekinen insanları size çekiyor. Buna sevginin gücü de denebilir aslında. .
Hiçkimse bedenini kendi seçerek dünyaya gelmiyor. Var olmamızı sağlayan beden bazı durumlarda insana hapishane olabiliyor. Zamanımızda bedenlerin kutsanması ayrı bir durum tabi.
Konumuza dönersek. İşte Petey böyle bir yaşantısı olan bir insanın hikayesi.
Beyin felciyle dünyaya gelmiş, zihinsel engeli olmamasına rağmen yanlış teşhis sonucu akıl hastanesine gönderilip ömrünün çoğunu orada yaşayan birinin hayat hikayesi.
O şartlarda konuşamamasına rağmen edindiği dostlar, olanı kabullenip mutlu olmanın nüanslarını bulması, hepimizin sağlıklı hayatlarımızda peşinde olduğumuz istekler.
Kitap edebiyat anlamında çok doyurucu olmayabilir. Ancak ders verme, örnek alma, kendinin farkında olma anlamında okunması yararlı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yazarın Petey'in hayatına yaptığı dokunuşlar ( kitabı okuyunca anlayacaksınız) ve kurgusu çok iyi. Unutmayalım ki hepimiz bir Petey olarak dünyaya gelebilirdik.
Hepimizin Petey'in kafesine benzeyen ondan çok çok küçük de olsa kendi kafeslerimiz olabilir. Ancak hepimiz Petey'in hayata bakışını kendimize örnek almalıyız.
272 syf.
·1 günde·10/10
Beyin felci geçirmiş bir insanın hayat öyküsünü okuyorsunuz ama o kadar güzel yazılmış ki. Oraya gidipte kendi gözlerimle görmüşüm onu ziyaret etmişim ona ben bakmışım gibi hissettim kendimi. O kadar güzeldi ki hiç bitmesin istedim. Anlatıcak kelimeler bulamıyorum okuyup yaşamak lazım, yaşadığı onca zorluğa rağmen hala mutlu olmayı başarabilen ümidini kaybetmeyen bir insanı okumak çok güzeldi.
272 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
#kitapyorumu Petey

Sabah 5 üç saat sonra sınav var ama dayanamayip kitabı bitirdim ve kitap bittiğinde eşim uyanmasın diye hickiriklarimi yastığa bastirdim...KEske bende orada olup bu hikayeye dahil olabilsem dediğim sayılı kitap oldu..çok güzel bir kitap fakat anlatılan durumun gerçek olması ve binlerce kişinin aynı durumu bu veya benzer şekillerde yaşıyor olması çok üzücü..hayatımın bir dönemini tekerlekli sandalye ile geçirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki engelli insanlara bakış acimizi en acilinden degistirmemiz gerekiyor bu bazı seylerin farkına varıp biraz empati sevgi ve hoşgörüyle bu dünya daha yaşanılabilir bir hal alacaktır..yuruyebilmenin yada en basiti kendi basina tuvalete gidebilmenin aslında nasil bir lütuf olduğunu ben tecrübe ettim ama bende bilmiyordum ve yaşamamıştım ve engelli insanların yaşamı hakkında en ufak bir fikrim yoktu.tecrube etmeyi beklememek lazımmış aslında.. kitabı anlatmayacağım ama rica ediyorum Okuyun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ben Mikaelsen
Unvan:
Yazar
Doğum:
La Paz, Bolivya, 8 Aralık 1952

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 931 okur okudu.
  • 40 okur okuyor.
  • 360 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.