Bill Bryson

Bill Bryson

Yazar
8.5/10
14 Kişi
·
31
Okunma
·
7
Beğeni
·
794
Gösterim
Adı:
Bill Bryson
Tam adı:
William McGuire " Bill " Bryson
Unvan:
Amerikalı Yazar, Dilbilimci, Üniversite Rektörü
Doğum:
Iowa, ABD, 8 Aralık 1951
Bill Bryson, (8 Aralık 1951 doğumlu) İngiliz dili ve bilim üzerine mizahi seyahat ile ilgili kitaplar yanı sıra Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi isimli çok satan kitabın yazarı Amerikalı yazar.
DNA'mızın çoğu kendini size değil kendine adamıştır: O sizin çoğalmanızı sağlayan bir makine değil, siz onun çoğalmasını sağlayan bir makinesiniz.
Bir sandalyeye oturduğunuz zaman, aslında ona oturmazsınız, sandalyenin hemen üstünde, ondan bir angström (santimetrenin yüz milyonda biri) yüksekliğe asılı kalırsınız, çünkü sizin elektronlarınız ve sandalyenin elektronları daha yakın bir temasa amansızca karşı koyar.
Hemen herşeyin çok kısa tarihi derken yazar gerçekten de “HERŞEY”in çok kısa tarihini ele almış.

Kitabı okurken şunu fark ediyorsunuz. Ben aslında ne kadar da az şey biliyormuşum.

Her bilim dalının birbirleri ile bağlantılı olduğunun kavrıyorsunuz.

Lise döneminde fizik, kimya gibi dersleri görürken benim hayatımla ne ilgisi var? Neden boş şeyler öğreniyorum? diye düşünürdüm ve dersi geçmek için çalışırdım. Bu kitabı okuduktan sonra ise şunu öğrendim. Aslında bu bilim dallarının hayatın bir parçası olduğunu ve bunları bilmenin bakış açımı ne kadar da değiştirebileceğini ve lisede öğrendiğim bütün konuları bir bütün olarak görmem gerektiğini öğrendim.

Aklınıza gelen birbiriyle ilgisiz görünen bütün bilim dalları aslında birbiriyle büyük bir ilişki içerisinde olduğunu öğreniyorsunuz.. Buna nasıl ulaşabilirim diye düşünecek olursanız eğer doğaya, dünyaya, ve hatta evrene bir bütün olarak bakmayı öğrenerek ulaşabilirsiniz.

Bill Bryson, hemen herşeyin çok kısa tarihi adlı bu kitabı, Kozmosta Kaybolmak, Yerkürenin Büyüklüğü, Yeni Bir Çağ Doğuyor, Tehlikeli Gezegen, Yaşamın Kendisi ve Bize Giden Yol olmak üzere altı ayrı bölümden oluşuyor.

Genel olarak kitap, genel bilim konuları hakkında yazılan bir bilim kitabı.

Dünyanın, evrenin oluşumundan başlayıp birçok bilim adamı,buluştan ........ dan bahsedip bitirmiş.

Elbette her konu ilginizi çekecek diye birşey yok. Ancak bir kere kitabı okumaya başlayınca ve merak uyandırınca elinizden bırakmak istemeyebilirsiniz. Kitap oldukça sürükleyici,espirili,sıkılmadan okuyacağınıza garanti verebilirim. Kitabı otobüste bile okuyabilirsiniz. Ben öyle yaptım çünki.

Ölmeden önce değil, bir an önce okumanız gereken güzel bir kitap bence:)

Okuyan ve okumayı düşünen herkese keyifli okumalar dilerim.
İçinde biyoloji olan her şeyi severim. Bir geleceğin Gıda Mühendisi olarak insan vücudunu tanımam gerektiğini düşüyorum ve bu yüzden bu tür kitaplar ile bilgilerimi tazelemeyi seviyorum.
Kitabı büyük bir zevk ile okudum. Bölüm ve başlıklar altında konuyu sıkmayacak şekilde anlatmış yazar.
Bilgine bilgi katmak istiyorsan okuyabilirsin. Keyifli okumalar diliyorum.
Bur evrenin nasıl inşa edileceğinden başlayarak, günümüze kadar gelen süreçte, yapılan bilimsel keşiflerin, nasıl yapıldığını, niye ihtiyaç duyulduğunu ve basit tekniklerini, anlaşılır sürükleyici ve eğlendirici bir dille okuyucuya aktarıyor. Ilginç, şaşırtıcı ve bir o kadar da keyifli bir deneyim.
Genel olarak güzel ve birbirinden değerli bilgilerin bulunduğu bir kitaptı. Kitapta geçen çoğu şeyi zaten biliyordum, böylelikle bana bilgilerimin toplanılmış hali gibi geldi.

Ama çok fazla bilgi yüklemesi yapılmış gibi geldi bana. Bir paragraftan diğerine geçerken başka bir bilgiye de geçiyor aynı zamanda. Bu insan için çok fazla yorucu olmuş.

Tavsiye eder miyim? Belki. Okumasanız da olur, derim.
Evet kitabın ismi gibi içeriği de aynı şekilde gibi ama ne kadar çok emek verildiğinin farkında olsam da ne okurken yeterince zevk aldığımı ne bir şey kapabildiğimi anladım.O kadar çok detay var ki onların arasından bilgileri ayıklayıp akılda tutmak zor bence okunmasa da olur ama emek için 7 puan

Yazarın biyografisi

Adı:
Bill Bryson
Tam adı:
William McGuire " Bill " Bryson
Unvan:
Amerikalı Yazar, Dilbilimci, Üniversite Rektörü
Doğum:
Iowa, ABD, 8 Aralık 1951
Bill Bryson, (8 Aralık 1951 doğumlu) İngiliz dili ve bilim üzerine mizahi seyahat ile ilgili kitaplar yanı sıra Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi isimli çok satan kitabın yazarı Amerikalı yazar.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 31 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 59 okur okuyacak.