Brian Freeman

Brian Freeman

Yazar
7.7/10
117 Kişi
·
277
Okunma
·
12
Beğeni
·
2.278
Gösterim
Adı:
Brian Freeman
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Chicago , Illinois, ABD, 28 Mart 1963
Brian Freeman (28 Mart 1963 doğumlu) psikolojik gerilim romanlarının yazarıdır. Chicago, Illinois doğumludur. Carleton Koleji'ne girdi ve 1984'te magna cum laude ile İngilizce olarak mezun oldu. Yazar olmadan önce uluslararası hukuk firması olan, Faegre & Benson'un pazarlama ve halkla ilişkiler direktörü olarak görev yapıyordu. Kitapları 46 ülkede satılmıştır ve 17 dile çevrilmiştir.
Çok gençti.
Geçmişin asla kendisini terk etmeyeceğini öğrenmesi uzun zaman alacaktı.
Brian Freeman
Sayfa 181 - Panama Yayıncılık
Bir şeyler iyi gittiğinde soru sormazdınız. Yalnızca gülümser, onlara sıkıca tutunurdunuz.
Elbette mutlu bir evliliğin anahtarı senden daha zeki olan bir kadınla evlenmek. Neyse ki biz erkekler için bu kolay bir şey.
Eğer bir bozuk parayı birkaç milyon kez havaya atarsanız bir noktada art arda yüz kere tura gelir.
Üstünü örtemeyeceğiniz bazı günahlar vardı. Er ya da geç sizi tüketmek için ortaya çıkarlardı.
456 syf.
·10 günde·8/10
Bir polisiye romanın daha sonuna geldim. :-) Bu romanlarda sonunun nasıl biteceğini tahmin edebiliyorum artık. Ama beni esas heyecanlandıran, katilin kim olduğu.. Hiç tahmin etmediğim birisinin suçlu çıkması, heyecanı arttırıyor. Bi macera tatmak isterseniz okumanızı tavsiye ederim. :-)
512 syf.
·4 günde·9/10
Brian Freeman'in yazım dilini seviyorum. Kurgusunu en ince detaylarına kadar işleyerek bizlere sunuyor. Olayları birbirine bağlayışı, merakınızı artık dizginleyemeyeceğinizi hissettiği son ana bırakıyor, bu da sayfaları daha çabuk okumanıza sebep oluyor...

Alışılmışın dışında bir polisiye. Soruşturma yapan dedektif yok. Avukat ve Savcı arasında geçen kanıt yarışı ile dopdolu bir kitap...

Kitabın çevrisinde çok göze çarpan hata yok. Bir kaç yerde, kim kiminle konuşuyor anlaşılmasa da, iki cümle sonrasında olaylar kaldığı yerden devam ediyor. Dikkatli okuyucuların gözünden kaçmasa da 512 sayfalık bir eserde iki yerde bu durum söz konusu. Bundan dolayı çeviriyi yapan, Gülşah Kuruca'yı da tebrik ediyorum...

Kitabın konusuna gelirsek, Olivia arkadaşı Tanya ile alkol alıp St. Croix kasabasın ıssız ve ölü şehir tabir edilen bölgesinde, şehrin zengin iş adamı Florian'ın kızı Ashlynn ile karşılaşmaları ile başlıyor. Sarhoş olan Olivia, Ashlynn'e bir ders vermek istiyor fakat sabah kalktığında kendisini bekleyen korkunç gerçeğin farkına varması uzun sürmüyor. Tüm deliller onu gösterirken kendini ne şekilde savunacağını bilemiyor. Florian'ın sahip olduğu Mondamin adlı kuruluş ise kasaba sakinleri tarafından kansere sebep olduğu gerekçesi ile dava ediliyor. Florian ise tam aksini savunarak bunun araştırılmasına kabul ediyor. Pis işlerini kapatacak kadar parası olan Florian, kızını günahlarının bedeli olarak mı yoksa düşmanlarının gerçekleri öğrenerek mi öldürdüğünü konusun da herkese karşı çıkıyordu...

Barronlı ve St.Croix adlı bu iki kasabada gençler gruplaşarak kendi haklılıklarını eyleme dönüştürüyorlardı. Olivia'nın karşı karşıya kaldığı suç kasabada ki gençleri tetikleyerek şiddetin artmasından başka bir işe yaramıyordu Annesi Hannah, Olivia'ya destek olması için avukat olan babası Chris'ten yardım istemişti. Chris kasabaya geldiğinde karşılaştığı olaylar, onun kızı için araştırma yapmasına ve yaptıkça da; bu kasaba da hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlamasını sağlıyordu. Küçük kasaba da hiç bir şey sır olarak kalmasa da Chris araştırma yaparken sürekli kendisinden bir şeylerin saklandığı hissini yaşıyordu...

En büyük sır ise; kimsenin tanımadığı ama suçluların ensesinde gölge gibi gezen "AQUARIUS"tu...
456 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
2006 yılında En İyi İlk Kitap Macavity ödüllünü alan ve orijinal adı, " Immoral" olan bu eser aldığı ödülü hak etmiş...

Jonathan Stride, o yıl kaybolan, Kerry McGraht'in soruşturmasını devam ettirirken ikinci kaybolma vakası ile karşı karşı gelmişti. Rachel'de kayıp olarak bildirilmişti. Zor duruma düşen Teğmen Stride, eşinin acısını zihnine ve kalbine gömmeye çalışarak tüm gücünü ve bilgisini bu iki kızın üstüne yoğunlaştırmak için büyük çaba sarf etmekteydi. Yardımcısı Maggie ise ona elinden geldiği kadar destek olmaya çalışarak yükünü hafifletmek için uğraşıyordu...

Ne olmuştu bu iki kıza? Minesotta'nın Duluht kasabası daha önce böyle bir vaka ile karşılaşmamıştı. Kızların akıbetini hem aileleri hem de tüm kasaba büyük bir merak içinde beklemektelerdi. En büyük soru ise; kızlar kendi istekleri ile mi evlerinden ayrılmıştı yoksa herkesin korktuğu gibi kasaba da bir sapık mı vardı? Basın özellikle Teğmeni köşeye sıkıştırmak için tüm yetkilerini kullanmaktan çekinmiyordu. Arkalarında hiç iz bırakmayan kızlar acaba ölmüş veya öldürülmüşler miydi?

Teğmen Stride özellikle Rachel'in annesi ve üvey babası ile görüştükten sonra hislerinde yanılıp yanılmadığını, davayı sonuçlandırıncaya kadar büyük bir merak içinde kalacağından habersizdi...

Rachel, ele avuca sığmayan kişiliği ve amansız nefretinin büyüklüğü ile kendisine ve ailesine zarar verebilecek biri miydi?

Teğmen Stride, bu koşuşturma arasında tanıştığı Andrea ile yolunu çizmekte acele karar verip, yaşayacakları ilişkinin sonunda hangi gerçekler ile karşı karşıya gelecekti?

Ortada ceset olmadan tüm delillerin bir kişiyi işaret etmesi o kişinin tutuklanması için yeterli miydi?

Açıkçası kitabın her sayfasını daha neler olacak diye okudum. Yazarın dili sade ve akıcı, betimlemeleri polisiye romanlara göre çok iyi ayarlamış, kurgu ise son sayfalara kadar merakınızı çekmeye devam edecek...
456 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Annesi, babası tarafından hunharca öldürülmüş 16 yaşındaki Cat dedektif Stride'in evine sığınır. Peşinde onu öldürmek isteyen birileri olduğunu söyler. Stride vakti zamanında koruyamadığı Cat'in annesinin ölümünden kendini sorumlu tutmaktadır ve onu koruyacağına söz verir. Olaylar polis, şehrin zenginleri ve Cat arasında ilerler. Çoğu polisiyede olduğu gibi sürpriz sonla biter.
İlk eleştirim kitabın ismine olacak. Hipnozun kitapta bir değeri, olay akışını etkileyecek bir yeri yok. Ara sıra giren hipnoz seansları kitaba bir sıradışılık katmamış, son derece sığ kalıyor.
Cinsel sahneler hiç makaslanmadan anlatılmış, buna gerek var mıydı diye düşünmeden edemiyorum ama bu tarzı benimsemeyen yazar da yok denecek kadar az.
Olay örgüsü okuru bir zeka testine tabii tutmak ister gibi karmaşık verilmiş, yani ben net anlatmıyorum sen zekiysen anlarsın denmek isteniyor gibi bir havası var ki okur olarak böyle bir yönlendirilmeye tabii tutulmaktan nefret ederim.
Sonuç: Polisiye sevenler okuyabilir, Çoğu polisiyeden daha akıcı ve okunası bir dili var. Bu da kitabın tek artısı zaten.
455 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
...05.2017

Yazara ait okuduğum ilk kitap. Kitap, ilerleyiş ve birbirini bağlayış açısından oldukça zevkli. Ancak aynı söylemler üzerinden gitmesi ve birbirini tutmayan söylemlere başvurması ndan hoşlanmadım. Stride, geçmişte birçok ilişki yaşamış ancak zamanla o duyguyu kaybetmiş olsa da yenide bu yola başvurmuş. Kitapta çok fazla cinsel içerikli söylemler geçse de, bu beni hiç rahatsız etmedi. Ancak yine de bu tür konular sizi rahatsız ediyorsa, tekrar düşünün derim. Keyifli okumalar.
456 syf.
·Beğendi·9/10
Yılın son kitabı Ahlâksız oldu. Sınavlar vs derken biraz geç bitti, geç olsun güç olmasın derler atalarımız.. Gelelim romanın içeriğine polisiye/gerilim türünde olsa da gerilimi hissedemedim. Buna rağmen kurgusu muhteşemdi. Her sayfada merak uyandıran bir unsur vardı. Spoiler vermemek adına kısaca özetlemek gerekirse; Tüm olay Rachel ve Kerry adında iki güzel kız etrafında dönüyor. Hatta bu iki kız aynı yaşlarda ve aynı güzellikler. Rachel' ın kaybolmasıyla ilgili şüpheli olan üvey babası Grame, Rachel'in annesi tarafından öldürüyor. Yıllar sonra bu ölümün doğru bir karar olduğuna inanırlar. Rachel ve Kerry' nin kaybolmasıyla ilgilenen Stride karısının ölümüyle birlikte sarsılır, bir öğretmenle tanışıp evlenir. Fakat bu da doğru karar değildir... Hiç tahmin etmediğim birinin katil çıkması beni şaşırttı. Yazarın kalemini sevdim, anlatımı güzeldi. Diğer kitaplarını da alıp okumayı istiyorum..
452 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bazen rüyamda beni kovalayan kollar,bacaklar ve kafasız bedenler görüyorum...

Brian Freeman ilk serisi.Teğmen Jonathan Stride,karmakarışık bir o kadar da korkunç bir cinayet ile karşı karşıyadır.Çalkantılı ve sıkıntılı özel hayatı onu güçsüz düşürür,yeni bir evliliğe adım atar ve kısa bir süre sonra korkunç cinayet patlak verir.Suçlu ya da suçlular kimdir? Rachel,küçüklüğünden beri annesini sevmemiş ve hatta onu bir fahişe olarak nitelendirmiştir.Babasının ölümünden annesini sorumlu tutmuş ve ondan nefret etmiştir.Annesi kısa bir süre sonra bir evliliğe adım atar ve Rachel bir intikam almayı hedefler.Üvey babasıyla birçok kez cinsel ilişkiye girer bunu annesinin görmesini ister.Annesi olaylardan haberdardır ama görmezden gelmektedir.Çünkü kocasından hamile kalmıştır,korkuyordur.Teğmen Stride,medyanın 'seri katil' tiplemesine ve baskısına kulak asmaz,bu işin bu tür bir cinayet olmadığını hisseder ve düğümleri tek tek açmaya başlar....Kitapta ikinci serisinde de olduğu gibi çok fazla cinsellik,ensest ilişkiler mevcut.Bazen içinizi bile kaldırmayacak şekilde ileri gidilmiştir.Yazarın bu tarafı hep olumsuz gelmiştir.Cinsellikten değil,cinayet hikayelerini sadece tek bir yönden ilerletmesi haz etmediğim bir durum.Ancak kendini geliştirdiğini söylemek mümkün.İkinci serisi(hipnoz) ilk serisine göre çok daha iyi hazırlanmış,olayları atlamadan,oluş sırasına göre ilerletmiş.Keyifli okumalar.
456 syf.
·Beğendi·8/10
Psikolojik gerilimin ustası.
Çat ailesi katledilirken yaşananlara şahit olmuştur.Geçirdiği tranvanın etkisiyle gördüklerini hatırlamakta zorlanan genç kız için yapılacak tek şey,onu hipnotize etmek ve gerçeği ortaya çıkarmaktır.
512 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Barron ve St. Croix, bir bitki ilacı fabrikası yüzünden birbirine düşman olan iki kasabadır ve Olivia Hawks'ın fabrika sahibinin kızı olan Ashlynn Steele'e özel bir kini vardır. Bir gün onu tek başına yakalar ve Rus ruleti oynamaya kalkar. Ertesi gün kızın öldürüldüğünü öğrenir ve hapse girer. Annesi Hannah boşandığı eşi avukat Chris'ten yardım ister ve Chris Marcp'nun işlettiği otele misafir olur. Kızının masumiyetine güvenmektedir. Ama o gece Olivia'nın yanında olan Tanya, Olivia'nın eski sevgilisi Johan da dahil herkes onun katil olduğuna inanmaktadır. Kasabada kanserden ölen 5 çocuk vardır ve fabrika ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca işin içinde çocuk pornosu vardır. Fabrika sahibi Kirk Watson ile işler çevirmektedir. Kirk ve kardeşi Lenny pek çok suça bulaşır ve kasabalarda cinayetler devam eder. Kendine Aquarius denen kişi sorumluları tehdit eder ve gereğini yapar. Katil hiç beklenmedik bir isimdir ancak Ashlynn ve Kirk'in katili Aquarius değildir. Acaba Chris, Hannah ve Olivia bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
464 syf.
·3 günde·1/10
Çok güzel yorumlar okuyarak başladım ama hiç beğenmedim belki konusu sürükledi beni,sürekli bir uygunsuz sahneler terimler vardı küçük bir çocuk polisiye diye alıp okusa aklına çok saçma şeyler girerdi eminim gerilim kitabıydı ama hiç gerilim yoktu ben tavsiye etmiyorum ama bu okuyucuya kalmış bir tercih.

Yazarın biyografisi

Adı:
Brian Freeman
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Chicago , Illinois, ABD, 28 Mart 1963
Brian Freeman (28 Mart 1963 doğumlu) psikolojik gerilim romanlarının yazarıdır. Chicago, Illinois doğumludur. Carleton Koleji'ne girdi ve 1984'te magna cum laude ile İngilizce olarak mezun oldu. Yazar olmadan önce uluslararası hukuk firması olan, Faegre & Benson'un pazarlama ve halkla ilişkiler direktörü olarak görev yapıyordu. Kitapları 46 ülkede satılmıştır ve 17 dile çevrilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 277 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 180 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.