Can Alpgüvenç

Can Alpgüvenç

YazarDerleyen
7.9/10
52 Kişi
·
108
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.036
Gösterim
Adı:
Can Alpgüvenç
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
İstanbul, 1945
19.2.1945'de İstanbul Karagümrük'te doğdu. 1964' Vefa Erkek Lisesi'ni bitirdi, ardından İ.ü. İktisat Fakültesi İşletme-Maliye bölümünden mezun oldu. 1970-1984 yılları arasında Yeni Asya Gazetesi'nde yöneticilik yaptı. Daha sonra başta "Sur Dergisi" olmak üzere Çeşitli dergilerde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Moral FM'de program hazırlayıp sundu. Yazarın halen Altınoluk, Söz Ola, Sağlığımız ve Moral dergilerinde makaleleri yayınlanmakta, tarihi araştırmaları devam etmekte, yeni kitap Çalışmaları sürmektedir. Evli ve bir kız evlat babasıdır.
Devlet güneşi batmasın deyû nice güneşler batırıldı. O güneşler ki gökteki yıldızlar gibi idi. Devletin ışık kaynakları idi. Nicesi söndü, söndükçe Âlî Osmanî'nin alem içre feri dindi.
Ey fakir! Zamandan ve kaderden şikayet etme, bu halde ölürsen sana yazık olur. Ey zengin! Madem elin de, gönlün de arzun üzerine gitmekte; öyleyse hem ye, hem yedir ki, hem dünya senin olsun, hem de ahiret!
Büyükler kendilerine bakmazlar. Kim ki kendini görürse, Cenab-ı Hakkı görmeyi ondan beklemeyin! Büyüklük kendine makam vermek, yüksekten atıp tutmak değildir. Büyüklük kibirle olmaz. Tevazu, dereceni yükseltir; kibir, seni yere çalar, alçaltır.
272 syf.
·Beğendi·10/10
Devlet-î Âlî'nin buhranlı dönemi... Peyder pey gerçekleşen padişah değişikliği ve bununla beraber gelen otorite boşluğu. Bu boşluğu dolduracak kudretli yöneticilerden mahrum olan meskun İmparatorluk, çapulcuların eline düşmüş ve bu çapulculara çıkarları uğruna peşkeş çeken Valide Sultanların taht oyunlarına sahne olmuş. I. Ahmed Han'ın ölümüyle başlayan Kösem Sultan'ın saltanat hayatı 4. Mehmed'in tahta geçmesiyle acı bir akıbetle son bulur. Okumasını tavsiye edeceğim güzel bir eser.
Yakup
Yakup Bostan Ve Gülistan'ı inceledi.
@Yakuppbal·10 May 23:37·Kitabı okumadı
Kitap yaklaşık 150 sayfa. Başladığım kitabı yarıda bıraktığıma sevindiğim ilk kitap olabilir. Nedeni mi? Kitabın içinde geçen bir hikayeden alıntı yapıyım, anlayacaksınız...


Köpeğin Isırdığı Adam
KIRDA DOLAŞAN bir adamın ayağını köpek ısırdı. Hem de öyle bir hırsla ısırmıştı ki, sanki dişlerinden zehir saçmıştı. Adamcağız acısından bütün gece uyuyamadı. Küçük kızı babasının haline acıyarak ona çıkıştı. Sesini sertleştirerek:
"Babacığım, senin dişin yok muydu? Sen de onun ayağını ısırsaydın!" dedi.
Adamcağız, ayağının acısını unutarak ağlarken gülümsedi:
"A benim güzel kızım, elbet benim de dişim var. Köpeğin ayağını ısırmaya da gücüm yeterdi. Fakat ağzımın köpeğe dokunmasına gönlüm razı olmadı. Bu iş o kadar çirkin, o kadar iğrenç ki, birisi eline silahını alıp şu köpeğin ayağını ısıracaksın, yoksa seni öldürürüm dese, yine de yapamam!"
* * *
Köpek yaratılıştan kötüdür. İnsan olan köpeklik yapamaz.
* * *

Sonunda verilen mesaj ne kadar pis ise sen de o derece pis bir insansın Sad-i Şirazi...
184 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı okuyalı uzun zaman oldu fakat kimsenin inceleme eklemediğini görünce bari ben ekliyeyim bir tane belki birilerine ulaşır ve bu güzel kitap okunur diye düşündüm. Kitap israiloğulları döneminde ahit sandığının müslümanlardan nasıl çalındığını ve müslümanların ahit sandığını geri almak için neler yaptığını, bunun beraberinde çıkan savaşı konu alıyor. Kitabın dili sade idi fakat bazı sıkıntılar vardı. Kitapla ilgili hiçbir şey bilmeyerek başladım ben okumaya bu yüzden rahat bir 50 sayfa ne okuyorum ben ya diye dertlendiğim oldu. Kitap bir kaç karakterin ağzından yazılıyor, bu karakterler farklı yerlerde yaşayan insanlar ve geçişlerde hikayenin kimin ağzından yazıldığı belirtilmemiş buda insanın kafasını karıştırıyor ve ne okuduğunu anlayamıyorsun. Ben kitaba bir 100 sayfa bu yüzden adapte olamadım ama sonrasında kitap öyle bir açıldı ki anlatamam. Savaş, savaşanların müthiş imanı, korkup kaçanlar, ve daha nicesi anlatılıyor kitapta ve ben bu kısımları çok büyük bir keyifle okudum. Kayıp sandık kitaplığımdaki tek dini kitap ve ben kitaba bayıldım o yüzden dini içerikli hikayeler okumayı sevmeyenlerin de beğeneceğini düşünüyorum. Umarım bu yorumumu okuyanlar kitaba bir şans verirler. Beğeneceğinizi ve ilginizi çektiğini umarak bir kaçta alıntı bırakacağım. Umarım seversiniz.
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Öyle bir kahramanlar var ki tarih onlardan altını çizerek bahseder.Onlardan birini sizinle paylaşmak istiyorum ''Recep Reis'' namı diğer İpsiz Recep .Mondros Mütarekesinden sonra Anadolu yer yer işgal edilmeye başlanmıştı.Vatanını ,milletini seven halk kahramanları ortaya çıkmışlardı.Bağımsız birlikler halinde bölgesel faaliyetlerde bulunmaya başladılar.İpsiz Recep de bunlardan biriydi .Yaptıkları kulaktan kulağa ,dilden dile yayılıyordu. Hüsameddin Paşa onun bu yaptıklarını duyup yardımlarda bulunarak onun bu vatan sevgisini pekiştirdi.İpsiz Recep ekibiyle kah İstanbul'dan Anadolu'ya silah kaçırdı ,çetelerle mücadele etti .Kurtuluş Savaşında milis yüzbaşılık rütbesi verilerek orduda görev aldı.Kurtuluş Savaşı bittikten sonra kendisine İstiklal madalyası ve maaşa bağlandı ama bu vatansever ,alçak gönüllü kahraman .Madalyayı kabul etmedi ,maaşı da o zamanlar yeni kurulan ,o zamanlardaki adı Tayyare Cemiyeti'ne(Türk Hava Kurumu) bağışladı.Kendisine verilen Sakarya kıyısındaki Kızılcık köyünü milletiyle paylaştı.Bir kısmını kendisi ekmeye başladı .Bir gün Ankara'dan bir heyet geldi .Bu asil yürek ,kendinden beklenen cevabı verdi.
-Biz işimizi tamamladık efendiler!Savaşta dik duran başımızı siyasette eğmeyiz.Tilkinin pazarda işi yoktur!
diyerek siyaset teklifini kabul etmedi.
1928 yılına gelindiğinde tifoya yakalanan bu koca yürek ,bu hastalığa yenik düşerek 66 yaşında aramızdan ayrıldı.
Ruhun şad olsun İpsiz Recep ...
...
Kitabı okurken o zamanlara gitmiş ,milletimizle bir olup ,İpsiz Recep'in ekibiyle birlikte çetelere baskın yaptık ,Anadolu'ya silah kaçıran gemide bulundum sanki hele motorun arıza yaptığı yerde ben de heyecanlandım ,korktum .Kitap sürekleyici tarzda kaleme alındığının göstergesi olsa gerek .Konuşma diyalogları gayet samimiydi.
Okumaya değer bir yapıt

Yazarın biyografisi

Adı:
Can Alpgüvenç
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
İstanbul, 1945
19.2.1945'de İstanbul Karagümrük'te doğdu. 1964' Vefa Erkek Lisesi'ni bitirdi, ardından İ.ü. İktisat Fakültesi İşletme-Maliye bölümünden mezun oldu. 1970-1984 yılları arasında Yeni Asya Gazetesi'nde yöneticilik yaptı. Daha sonra başta "Sur Dergisi" olmak üzere Çeşitli dergilerde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Moral FM'de program hazırlayıp sundu. Yazarın halen Altınoluk, Söz Ola, Sağlığımız ve Moral dergilerinde makaleleri yayınlanmakta, tarihi araştırmaları devam etmekte, yeni kitap Çalışmaları sürmektedir. Evli ve bir kız evlat babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 108 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.