Bostan ve Gülistan Seçme Öyküler

8,4/10  (41 Oy) · 
127 okunma  · 
41 beğeni  · 
2.138 gösterim
Mezarlıktan geçerken bir zenginin oğluna rastladım. Babasının mezarı başına oturmuş, bir fakire kibirlenip duruyordu: "Babamın türbesi eşsiz İran çinileriyle kaplı, tabanı mermer döşeli, sandukası sedef işlemeli, kitabesi filanca hattatın eseridir." Fakir genç, zengin arkadaşını tebessümle dinliyordu. Zenginin oğlu devam etti: "Bir de senin babanın mezarına bakalım! Gelişigüzel sıralanmış üç beş kerpiç, mezara yığılan birkaç kürek toprak!" Fakir genç, gülümseyerek cevap verdi: "Senin baban bu süslü sandukanın ve bu ağır mermerlerin altından kalkıncaya kadar, benimki Cennete çoktan varmış olur."

Hadis-i şerifte denilmiş ki: "Fakirlerin ölümü rahata kavuşmak, zenginlerin ölümü hasrete düşmektir. Fakirler, dünyadan ayrıldıklarında üzülecek bir şeyleri olmaz!" Fakirliğin sıkıntısını çeken kimse, ölümün kıyısına yükü daha hafiflemiş gelir. Zincirden kurtulmuş bir köle, zindana atılan efendiden daha mutludur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  673
 • ISBN:
  9786055205546
 • Yayınevi:
  Araf Yayınları
 • Kitabın Türü:
"Zeliha" 
14 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitabın ilk sayfasından itibaren her sayfada altını çizebileceğim bi cümle buldum.Zaten her kesiminde örnek alabileceği bi kitaptı.Hikayeler kısmı zaten tamamiyle muhteşemdi.Hikaye dediysem öyle 10-20 sayfalık hikayeler değil 1-2 sayfalık hikayeler ama her hikayede ibret alacağım birçok ders çıkardım.Okunması gereken bir kitap..

Serdar Poirot 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Meşhur tasavvuf ehlinden Sadi Şirazi'den insanlığa rehber olacak bir eser. İnsanın ne şekilde yaşaması gerektiği ile ilgili olarak ciddi ipucu veren, bu ipuçlarını da çeşitli hikayelerle süsleyerek anlatan bir kitap. Tevazu, kadere inanma, adalet, sevgi, kadir kıymet bilme, dünya malına ederi kadar kıymet verme gibi önemli konularda çok güzel tavsiyeler veren bir eser. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Nurullah. 
18 Nis 11:20 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Doğu klasiklerinin en önemlilerinden biri olarak gördüğüm Bostan ve Gülistan, çeşitli hikayelerle; doğru ahlakı, tasavvuf yolunu, dinî duyguları çok etkileyici bir şekilde anlatıyor. Hemen hemen her gencin okuması gereken bu eserde çok fazla vecize, çok fazla hayat dersi bulabilmek mümkün.
Mesnevi tarzında yazılsa da nesire çevrilmiş nüshalarını da okuyabilirsiniz.

Acemi Okur 
 04 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Kitap bir nasihatname. İçinde devlet yönetimi, çocuk terbiyesi, tevazu, ahlak, aşk gibi konularda bir çok kısa hikaye bulunmakta. Bu kısa hikayelerin sonlarında da özlü bir sözle durum özetlenmekte. Kitabı okumak benim için bir yerden sonra baya zor oldu. Bunun nedeni dilinden dolayı değil, aksine dili gayet sade ve anlaşılır ki benim için sorun olan da bu aşırı basitlikti. Hem dil çok basit hem de hikayeler çok basitti. Hani belki sırf hikaye sonlarındaki özlü sözlerden oluşsa daha iyi olabilirdi belki. Tabii şimdi burada 1200'lü yıllarda yaşamış bir yazarın nasihatnamesinden bahsediyoruz. O günün şartlarında değerlendirilirse eser herkesin anlayabileceği şekilde olması için bu kadar basit yazılmış sanırım. Daha derinlikli, uzun hikayeler bekliyordum.

Yüzyılların derinliklerinden gelen kimi zaman güldüren, çoğu zamanda düşündüren ve bir o kadar da öğüt veren çok güzel bir kitap.
Bu kitapla ilgili bir zaman birisi "Bostan ve Gülistan'ı okumamışsan kendini kitap okumuş sayma " demişti.
Gerçekten okuyunca hak veriyor insan. ..

Mehmet Ferit 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Şeyh Sadi Şirâzî'ye ait; içerisinde adalet, nefs terbiyesi, kader, ahlâk, aşk ve tevâzu ile ilgili bir çok öyküden oluşan ve özellikle altı çizilebilecek hikmetli sözlerin yer aldığı, yorulmadan okuyabileceğiniz çok değerli bir kitap...

mütereddit 
 10 Ara 2015 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bostan ve Gülistan Fars Edebiyatının önde gelen eserlerindem sadece ikisi. Şunu söyleyeyim ki ikisi de muazzam ikise de bilinmesi gereken eserler. Her iki kitap da Şeyh Sadii Şirazi kendi döneminde ve kendinden sonraki dönemlerde insanlara nasihatlar ediyor. Bostan nesir, Gülistan isi manzum şekilde yazılmış. Ben okurkan keyif aldım ancak her Fars eser gibi Bostan ve Gülistan da önce padişahlardan bahsediyor. Açıkçası Bostan'ın başlarında padişahlara verilen öğütlerden sıkılmıştım çünkü dönüp dolaşıp Şiraz şehrinin padişahını övüyordu. Bu açıdan aslında dönem kültürünü de çok iyi yansıtan bir kitaptı. Padişah kısmını geçince artık halktan insanlara nasihat vermeye başlıyor ve bence kitap bu kısımdan sonra güzelleşiyor. Gülistan'a gelince... Gülistan da aynı konuları kapsıyor ancak tek farkı manzum bir eser olması. Burada çok üzülerek ifade edeyim ben Araf Yayınlarından aldım kitabı ve kimseye tavsiye etmiyorum. Çünkü editör çok baştan savma iş çıkarmış. Yazım hataları, noktalama işaretleri yanlışları okuma kalitesini çok düşürmüş. Bunu özellikle Gülistan'ı okurken hissettim.Güzel bir yayınevinden alırsanız her iki kitapta muhteşem.Şimdiden iyi okumalar....☆☆☆

Musa DOĞAN 
28 Mar 23:12 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

ALLAH herkese, yaptığı "Büyük Cihadda" ayaklarını yere sağlam basmayı nasip etsin. Ömrümüz bedbaht ve günahkar geçerken ALLAH hepimize tövbe nasip etsin. Lakin Sadi Şirazinin anlattığı gibi ALLAH yanlızca tövbesini nasip ettiği kullarının tövbesinde dirayetle durmasını nasip eder. Hal oki ALLAH dilemeden Rüzgar esmez , Kurtda kuzuya ilişmez. ALLAH Nasuh Tövbesi nasip etsin. Nefsini ıslah edenlerle haşreylesin. Amin

yusuf taş 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap genel itibariyle didaktik ve güzel bir üslupla yazılmış.Kitabın ayrı bir niteliği ise yazarın kendi hatalarından da yer yer bahsetmesi.Bu durum yazarın erdeminden ileri gelir.

Kitaptan 303 Alıntı

"Ey bizim toprağımıza, mezarımıza uğrayan ziyaretçiler: Azizlerin toprağı için olsun: Şu söyleyeceğim sözleri hatırlayın: Sadi toprak olmuşsa da ne beis var O, zaten sağlığında da toprak idi. Sâdi, rüzgar gibi dünyayı dolaştıysa fa nihayet kendisini kara toprağa teslim etti. Çok geçmeden toprak onu yiyecek: sonra da rüzgar o toprakları dünyanın her tarafına savuracaktır.

Mana gülistana açıldı açılalı hiçbir bülbül Sâdi kadar güzel terennüm etmemiştir.

Böyle bir bülbül ölürde toprağından gül bitmezse hayret ederim.

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 3)Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 3)

Ne karınca zayıf, aciz olmaktan aç kalır; ne de arslan pençesi güçlü, kuvvetli olduğu için karnını doyurur.

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 198)Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 198)
Büşra yıldırım 
08 Mar 12:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İyi düşünen insanın yanında dünya çörçöp gibi değersizdir"

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 68 - Can kitap evi, Basım yılı: 1987, Tercüme: Kilisli Rıfat Bilge)Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 68 - Can kitap evi, Basım yılı: 1987, Tercüme: Kilisli Rıfat Bilge)
Büşra yıldırım 
04 Mar 13:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ey ömrü yetmişe varan, uyan! Uyuyor mu idin ki bu yetmiş yıl heba olup gitti."

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 7 - Can kitap evi, Basım yılı: 1987, Tercüme: Kilisli Rıfat Bilge)Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 7 - Can kitap evi, Basım yılı: 1987, Tercüme: Kilisli Rıfat Bilge)

Kitapla ilgili 1 Haber