Bostan ve Gülistan Seçme Öyküler

8,4/10  (14 Oy) · 
46 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.104 gösterim
Mezarlıktan geçerken bir zenginin oğluna rastladım. Babasının mezarı başına oturmuş, bir fakire kibirlenip duruyordu: "Babamın türbesi eşsiz İran çinileriyle kaplı, tabanı mermer döşeli, sandukası sedef işlemeli, kitabesi filanca hattatın eseridir." Fakir genç, zengin arkadaşını tebessümle dinliyordu. Zenginin oğlu devam etti: "Bir de senin babanın mezarına bakalım! Gelişigüzel sıralanmış üç beş kerpiç, mezara yığılan birkaç kürek toprak!" Fakir genç, gülümseyerek cevap verdi: "Senin baban bu süslü sandukanın ve bu ağır mermerlerin altından kalkıncaya kadar, benimki Cennete çoktan varmış olur."

Hadis-i şerifte denilmiş ki: "Fakirlerin ölümü rahata kavuşmak, zenginlerin ölümü hasrete düşmektir. Fakirler, dünyadan ayrıldıklarında üzülecek bir şeyleri olmaz!" Fakirliğin sıkıntısını çeken kimse, ölümün kıyısına yükü daha hafiflemiş gelir. Zincirden kurtulmuş bir köle, zindana atılan efendiden daha mutludur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789752690479
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Meşhur tasavvuf ehlinden Sadi Şirazi'den insanlığa rehber olacak bir eser. İnsanın ne şekilde yaşaması gerektiği ile ilgili olarak ciddi ipucu veren, bu ipuçlarını da çeşitli hikayelerle süsleyerek anlatan bir kitap. Tevazu, kadere inanma, adalet, sevgi, kadir kıymet bilme, dünya malına ederi kadar kıymet verme gibi önemli konularda çok güzel tavsiyeler veren bir eser. Mutlaka okunması gerekenlerden.

M.Y. 
 04 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Kitap bir nasihatname. İçinde devlet yönetimi, çocuk terbiyesi, tevazu, ahlak, aşk gibi konularda bir çok kısa hikaye bulunmakta. Bu kısa hikayelerin sonlarında da özlü bir sözle durum özetlenmekte. Kitabı okumak benim için bir yerden sonra baya zor oldu. Bunun nedeni dilinden dolayı değil, aksine dili gayet sade ve anlaşılır ki benim için sorun olan da bu aşırı basitlikti. Hem dil çok basit hem de hikayeler çok basitti. Hani belki sırf hikaye sonlarındaki özlü sözlerden oluşsa daha iyi olabilirdi belki. Tabii şimdi burada 1200'lü yıllarda yaşamış bir yazarın nasihatnamesinden bahsediyoruz. O günün şartlarında değerlendirilirse eser herkesin anlayabileceği şekilde olması için bu kadar basit yazılmış sanırım. Daha derinlikli, uzun hikayeler bekliyordum.

mütereddit 
 10 Ara 2015 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bostan ve Gülistan Fars Edebiyatının önde gelen eserlerindem sadece ikisi. Şunu söyleyeyim ki ikisi de muazzam ikise de bilinmesi gereken eserler. Her iki kitap da Şeyh Sadii Şirazi kendi döneminde ve kendinden sonraki dönemlerde insanlara nasihatlar ediyor. Bostan nesir, Gülistan isi manzum şekilde yazılmış. Ben okurkan keyif aldım ancak her Fars eser gibi Bostan ve Gülistan da önce padişahlardan bahsediyor. Açıkçası Bostan'ın başlarında padişahlara verilen öğütlerden sıkılmıştım çünkü dönüp dolaşıp Şiraz şehrinin padişahını övüyordu. Bu açıdan aslında dönem kültürünü de çok iyi yansıtan bir kitaptı. Padişah kısmını geçince artık halktan insanlara nasihat vermeye başlıyor ve bence kitap bu kısımdan sonra güzelleşiyor. Gülistan'a gelince... Gülistan da aynı konuları kapsıyor ancak tek farkı manzum bir eser olması. Burada çok üzülerek ifade edeyim ben Araf Yayınlarından aldım kitabı ve kimseye tavsiye etmiyorum. Çünkü editör çok baştan savma iş çıkarmış. Yazım hataları, noktalama işaretleri yanlışları okuma kalitesini çok düşürmüş. Bunu özellikle Gülistan'ı okurken hissettim.Güzel bir yayınevinden alırsanız her iki kitapta muhteşem.Şimdiden iyi okumalar....☆☆☆

yusuf taş 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap genel itibariyle didaktik ve güzel bir üslupla yazılmış.Kitabın ayrı bir niteliği ise yazarın kendi hatalarından da yer yer bahsetmesi.Bu durum yazarın erdeminden ileri gelir.

Birgül Avşar 
29 Oca 15:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap seyh sadi şirazinin kissadan hisseleri ile oluşmuştur..Herkesin okuması gerekli temel kitaplardan biridir. Erdemli insan olmanın yolları anlatilmaktadir..kitap hoştur, güzeldir..

Kitaptan 16 Alıntı

"Ey bizim toprağımıza, mezarımıza uğrayan ziyaretçiler: Azizlerin toprağı için olsun: Şu söyleyeceğim sözleri hatırlayın: Sadi toprak olmuşsa da ne beis var O, zaten sağlığında da toprak idi. Sâdi, rüzgar gibi dünyayı dolaştıysa fa nihayet kendisini kara toprağa teslim etti. Çok geçmeden toprak onu yiyecek: sonra da rüzgar o toprakları dünyanın her tarafına savuracaktır.

Mana gülistana açıldı açılalı hiçbir bülbül Sâdi kadar güzel terennüm etmemiştir.

Böyle bir bülbül ölürde toprağından gül bitmezse hayret ederim.

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 3)Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 3)
M.Y. 
 30 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Kötü
Kötünün biri, beni arkamdan çekiştirmiş olsa, o söz söylenmiş, bitmiş, geçip gitmiştir. Onun sözünü bana taşıyan kimse, söyleyenden daha büyük bir kötülük yapmış sayılır. Biri ok atıyor, ama attığı ok yere düşüyor; bu benim vücudumu incitmez, bana azap vermez. Fakat o oku sen alır, getirir de böğrüme saplarsan, oku sen atmış olursun!

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi ŞiraziBostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi
mütereddit 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...kötü huylu, bedbin ve hain karınca bir leğene düşse, ondan çıkamayınca onu delmeye çalışır. Ama nafile karınca leğeni delemez. Kötü insan, kötü düşünceleriyle bir yere varamaz.

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 48 - Araf Yayınları)Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 48 - Araf Yayınları)

İnsan bir kimseye,bir şeye gönül bağlamamalı.Çünkü verdiği gönlü,sonra çekip almak güçtür.

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 134 - Bedir)Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 134 - Bedir)
esmer çiçek 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Doğrusu; tüm cihanın saltanatı bile, yere düşen bir damla kana değmez."

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 37)Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 37)
M.Y. 
 01 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Eleştiri
Hak yolunun erleri, bela okuna nişangah oldukları için bulundukları makamlara varmışlardır. Veliler, edepsizlerin kahrına sabır gösteren insanlardır. O makama yükselmek istiyorsan, bırak halk seni insafsızca eleştirsin.

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi ŞiraziBostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi
mütereddit 
 02 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Karanlığı aydınlıktan yalnız körler ayırt edemez. Gönlünü kara yapma, hakikat nurlarının girmesine izin ver. Gönlü kapalı körlerden olma.

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 235 - Araf yayınları)Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi (Sayfa 235 - Araf yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber