Carlos Castaneda

Carlos Castaneda

Yazar
8.8/10
85 Kişi
·
324
Okunma
·
66
Beğeni
·
5,1bin
Gösterim
Adı:
Carlos Castaneda
Unvan:
Amerikalı Antropolog, Yazar
Doğum:
Cajamarca, Peru, 25 Aralık 1925
Ölüm:
Los Angeles, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri, 27 Nisan 1998
"Don Juan'ın Öğretileri" kitabıyla başlayıp 12 adet kitap yazmıştır. Ayrıca ilk kitabını, sanrılandırıcı bitkiler ve kullanımı üzerine doktora tezi olarak sunmuştur. Kitaplarında değişik mistik olayları anlatması, yaşananların gerçekliği konusunda tartışmaları da beraberinde getirmiştir.

Yazarın, Bir Başka Gerçeklik "A Separate Reality" kitabı; Lost adlı televizyon dizisinin 5. sezon 10. bölümünde Benjamin Linus tarafından okuması için Sayid Jarrah'a verilmiştir.

Carlos Castaneda, Don Juan'ın diğer öğrencileri Carol Tiggs, Florinda Donner Grau ve Taisha Abelar ile birlikte Cleargreen inc adındaki Anonim Şirketi kurarak gönüllüleri ücret karşılığı eğitmeye başlamıştır. Böylece bu bilginin zamanımızdaki uygulayıcıları güçlü bir yasal zeminde toplanmış, öğretinin uygulanması ve kargaşa olmadan çok sayıda insana öğretilmesi için bir destek sistemi ortaya çıkmıştır.
Ben kimseye, hiçbir zaman kızmam. Hiçbir insanoğlu beni kızdırmaya yetecek kadar önemli bir şey yapamaz. İnsanlara, ancak eylemlerinin önemli olduğunu hissettiğinde kızarsın. Çok uzun zamandır böyle bir şey hissetmiyorum.
Benim için söz konusu olan tek şey, yüreği olan bir yolda yolculuktur yalnızca. Yürekli herhangi bir yolda. Orada yol alırım ve tek yararlı meydan okuyuşum onu tamamlayabilmektir. Ve orada yolculuğumu sürdürürüm. Bakarak, izleyerek soluk soluğa.
lç çekmeler var, gizlendiği için derin,
Gizli bakişlar var, haram olduğu için tatlı,
Kızaran yanaklar var ama günah işlemek
için değil.
"Her şeye aynı açıdan bakarsan, hep aynı şeyleri düşünürsün.
Hep aynı şeyleri düşünürsen, hep aynı şeyleri yaparsın.
Hep aynı şeyleri yaparsan, hep aynı sonuçları elde edersin.
Hep aynı sonuçları elde edersen, hep ya mutlu ya da hep mutsuz olursun."
304 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı bir kere okuyup anlamak neredeyse imkansız. Öyle şeyler anlatıyor ki.. İnsanın algıladığı ancak çoğu zaman anlam veremediği pek çok durumları açıklayan bir kitap. Hollywood yapımı bilim kurgu filmlerinin neredeyse hepsinin kaynak kitap olarak kullandığı bu kitabı ara ara tekrar okuyorum. Her okuduğumda gözümden nasıl kaçmış dediğim bilgileri görüyorum.
352 syf.
·Beğendi·10/10
Castaneda'nın çok sonraları yazdığı bir kitaptır. Önceki kitaplarını okumadıysanız bu kitapta birçok konu kafanızda askıda kalabilir. İki büyük ustanın öğrencileri birkaç nedenle bir araya geliyorlar ve müthiş güç ve yetileri ile birbirlerine gösteriler sunuyorlar. Bu kadar ezoterik bilgileri öğrenmiş, özel güç ve yetileri elde etmiş kişilerin hala niye egolarını aşamamış ve öfke ve nefret dolu kalmış olduklarını anlamış değilim. Bunlara bilgeler değil dense dense bükücüler veya şamanlar denebilir.
277 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yol.
.
“Neyi alırsan al, milyonlarca şeyin içinden seçmiş olursun onu. O nedenle, bir yola salt bir yol olarak bakmayı unutma sakın!

Tuttuğun bir yolu bırakmak istersen, bırak gitsin; hiçbir şey bağlamasın seni orada kalmaya! İşte ancak o zaman bir yolun yalnızca herhangi bir yol olduğunu anlayabilirsin;

Yüreğini dinleyip yolu bırakmakla ne kendine, ne de başkalarına yüzkarası getirmiş olmayacağını bilirsin. Ama bir yolda kalma ya da cayma kararını, korkunun ya da doymazlığın etkisiyle verme.

Uyarıyorum seni. Bütün yolları araştır, incele. İstediğin kadar dene. Sonra da şu tek soruyu sor kendine; ama yalnızca kendine.Ancak çok yaşlı birisinin sorabileceği bir sorudur bu.

Ben gençken velinimetim bir gün bana bunu anlatmıştı ; ama kanımın kaynadığı o dönemlerde pek anlayamamıştım ne dediğini. Şimdi anlıyorum. Sana da söyleyeyim:

Bu yolda Yürek var mıdır? Tüm yollar özdeştir; bir yere götürmezler. Çalılıklardan geçen ya da çalılıklara götüren yollar.

Diyebilirim ki kendi yaşamımda çok uzun yollardan geçtim; ama bir yere varmış değilim. Velinimetimin sorusu anlam taşıyor şimdi.

Bu yolda Yürek vardır, öbüründe yoktur. Birisinde eğlenceli, sevinç dolu bir yolculuk yaparsın; üstünde yürüdükçe bir olursun. Öbürü seni doğduğuna pişman ettirir. Biri sana güç verir, öbürü köreltir.”
.
.

Yüreğin varsa yolunda güçlü atarsın adımlarını.

Yaşamın zorluklarına bilgi adamının ışığıyla ilerledik yolda bu defa.

Okudukça büyür, okudukça farklı bakış açılarına sahip olur insan.

İyi ki kitaplar, iyi ki okumak var.
304 syf.
·36 günde
Sanrılandırıcı -hallucinogenic-bitkiler üzerine çalışmalar yapmak üzere Kızılderili don Juan ile yolları kesişen yazar Carlos Costaneda'nın o günlerde başından geçenleri yazmış olduğu not defterini okuyoruz. Kitabın ilk başta kişisel gelişim, kızılderili bilgeliği gibi ilerleyeceğini tahmin ediyordum.(Doğan Cüceloğlu)'nun kendi '(Savaşçı )' kitabında sıkça bahsini açtığı bu kitaptan bolca psikolojiye dair beklentilerin oluysa da, kitap ilerledikçe ruhsal bir dünyanın -üstelik hallüsyonejik bitkilerin gücünün dahi ötesinde- varlığından başka mühim mesele kalmıyor. Bü dünya terimsel olarak şöyle ifade ediliyor: Tonal ve naugal dünyalar. Tonal yani olağan, görünsüsel madde alemi. Naugal, olağandışı olan, tüm görüngünün temelindeki 'noumenon' (ancak varsayılan, asıl, öz) İşte bu kızılderili don Juan'a göre gerçeklik ya da hepimizin bildiği dünya yalnızca bir betimlemeden ibarettir. Bu sözü kitapta çeşitli durumlarda kendini gösteriyor. Gerçeklik bükülüp kişinin gözlerine uyum sağlıyor her ne kadar beni inandıramasa da. Kızılderilini don Juan'ın aksi, huysuz, hırçın ve alaycı gözükmesi bir yana, öylesine güzel huyları var ki: Otları koparmadan önce onlarla konuşup, bir gün kendi bedeninin de toğrağa karışıp onlara yeniden kök vereceğini söylüyor, onlarla iletişim kuruyor, önemli anlarında hep soluna dönüp kendi ölümüne danışıyor. Kendini savaşçı diye tanımlıyor ve Carlos'un da bu yolda ilerlemesi için arka oluyor. DonJuan'ın hayatında öylesine ya da mış gibi hareketler yok. O ne yaparsa sarsılmaz bir istençle ve benliğini tutuşturan bir arzuyla yapıyor.

Gelgelelim 'erk' konusuna. Erk; güç, kuvvet, yetenek, nufüz gibi anlamlara sahip. Don Juan'ın bahsettiğine göre ise:
" Bak, yabansı bir şeydir bu erk. Onun tam olarak ne olduğunu belirleyebilmek imkansızdır. Kimi şeylere ilişkin hissettiğimiz bir duygudur o. Erk kişisel bir şeydir. Sadece insanın kendisine aittir. Benim velinimetim örneğin sırf bakarak gözleriyle bir insanı ölecek derecede hasta edebilirdi. Gözlerini üzerine çevirdiği kadınlar sararıp solardı."
Don Juan yapıp yapmama eylemleriyle kendi yolculuğunda erk biriktiren biri. Hatta biriktirdiği erki yol boyunca besin kaynağı olan kurutulmuş etine bile yöneltip etin bir erk nesnesi olmasını sağlayabiliyor. Erk kazandıkça tekamül basamaklarını tırmanıyorlar adeta.
Bu kızılderili yüksek erk sahibi don Juan gece dağda bayırda konaklayacağı yeri seçerken gözlerini şaşı yapıyor, ve etrafı tarıyor. Sezgisel ve görüngüsel olarak farkedilen ilginç birtakım değişilikler ona konaklaması gereken toprak parçasını yahut mağara önünü belirli kılıyor. Böylece gece uyurken ona ne bir yılan ne de bir böcek ilişebiliyor. Onların dünyası tekinsiz bir dünya, kötü ruhlar var, uzak durmaları gereken bir tehlikede mekanı imleyen kargalar bile var. Doğayla birleşik yaşamlarında rüzgarın çalılara esişi bile bir muştu yahut kara haber. Doğanın dilini biliyor ve mesajlarını okuyor. Bu yol onu bir bilgi adamlığına götürüyor. "Bilgi adamı, öğrenmenin meşakkatlerine gerçekten katlanmış bir kimsedir. Sabırsızsızlanmadan, savsaklamadan, kişisel erkin gizlerini çözmekte sonuna dek azimle ilerlemiş kimsedir o."

Don Juan'ın şu sözleriyle bitireyim: "Savaşsının tininin yetkinliğini araması insanlığımıza layık tek uğraştır."
304 syf.
·Puan vermedi
Don Juan Matus, bilgi adamı, Castenada’ya dünyayı bir başka bakışla görmeyi öğretir. dünyayı bir başka bakışla görme becerisinin yanısıra, Don Juan Matus’un yaşama ve insanlara yaklaşımı da farklıdır. Castenada’nın ruhsal zayıflıklarını, korkularını, kişisel ilişkilerdeki zaaflarını bir yandan tek tek  yüzüne vururken bir yandan da kendini iyileştirmesi, güçlendirmesi için onu eğitir, bildiklerini ona da aktarmaya çalışır.Yaqui Kızılderililerinin gizemlerini ondan öğrenmeye başlıyor. Don Juan onu hemen öğrencisi olarak almamış ve yazarımız aylarca uğraşıp Don Juan'ı ikna etmiş. Kitap aslında Don Juan'la geçirdiği üç yılı kapsıyor ve öğretilerden, yaşamdaki zorluklardan ve bununla nasıl başa çıkacağı bilge bir edayla anlatılmaktadır
304 syf.
Yine mest olduğum bir başka Castaneda serüveniydi. Bilgelik yolunda Don Juan rehberliğinde arayışına devam eden Carlos, gerçek ve sahte arasındaki ince sınırda gidip gelişlerini görüyoruz bu kitapta. Don Juan diye anlatılan kişinin gerçekten çok bilgece sözleri var. Hani anlayana diye bir tabir vardır ya, aynen öyle oluyorsunuz okuduğunuz zaman. Carlos dünyevi denilen tanımların dünyasına odaklandıkça Don Juan'ın yöntemleri değişiyor, Carlos yarı uykulu gözlerle diğer dünyaya baktıkça Don Juan daha farklı sözlere sahip oluyor. Seriye devam edebilir miyim? kuşkularını taşıyordum fakat sanırım 12 kitabın tamamını okuyacağım.
301 syf.
Carlos'un mantıksal ve olayları neden-sonuç ilişkisine göre açıklamaya çalışmasının yarattığı çatışma ve karmaşıklığı onunla birlikte deneyimlediğim bir kitap oldu. Onun kafası karıştıkça bende karıştım, o kendine geldikçe bende geldim. Tam bir kişisel yolculuk hikayesi aslında bu seri. Don Juan'ın kitaba kattığı yoğun mistik havanın eşliğinde bir başka dünyaya yani dahada genişlemiş bir zihnin dünyasına geçmeye çabalayan Castaneda'nın eşikte karşılaştığı engelleri anlattığı bir kitaptı. Yine soluksuz okudum! Mistisizme ilgisi olanlara şiddetle öneriyorum bu seriyi.
286 syf.
Carlos'un büyücülük yolunda en büyük adımı attığı deneyimleri bir araya topladığı kitap budur diyebilirim. Bilmiyorum belki serinin ilerleyen kitaplarında daha iddalı deneyimler vardır. Fakat bu kitap enfessti.
Kendi çifti (ikinci bedeni,rüya bedeni) ile tanışması, Don Juan ve Don Genaro'nun mistik halleri ve kafalarına göre beden değiştirmeleri vs. oldukça büyüleyici şeylerdi.
Ama yer yerde şüpheye düşmedim değil. Sonuçta zihinsel kanalları açık tutmak için ilk iki kitapta sürekli payote mantarı yiyorlardı. Bu da halisünojen bir etki yaratıyordu.
Don Juan'a göre bu halisünasyonların amacı öğretmek ve onu nagualle yani enerji beden, yüksek benlikle yeniden birleştirmekti. Bunun için zihnin korkuyu yenmesi gerekiyordu ve halisünojenlerinde bu aşamadaki yeri kişinin derinindeki korkuyu açığa çırarak belkide onun cesur olmasına yönelik bir inisiye aracı olmasıdır.
345 syf.
Carlos un farkında olmadan geliştirdiği büyücü yeteneklerini sergilediği oldukça sürükleyici bir kitap olmuş. Giriş kısmında dona soledad ile başlayıp sonrasında kızları ile devam eden zorlayıcı testler oldukça gericiydi. En sevdiğim bölümler La Gorda nın olduğu kısımlardı. Don juan ve genaro kadar olmasada sözleri yinede düşündürüyordu. Özetle carlos un bu spiritüel yolculuğunda epey ilerlemiş olduğunu gördüğümüz bir kitaptı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Carlos Castaneda
Unvan:
Amerikalı Antropolog, Yazar
Doğum:
Cajamarca, Peru, 25 Aralık 1925
Ölüm:
Los Angeles, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri, 27 Nisan 1998
"Don Juan'ın Öğretileri" kitabıyla başlayıp 12 adet kitap yazmıştır. Ayrıca ilk kitabını, sanrılandırıcı bitkiler ve kullanımı üzerine doktora tezi olarak sunmuştur. Kitaplarında değişik mistik olayları anlatması, yaşananların gerçekliği konusunda tartışmaları da beraberinde getirmiştir.

Yazarın, Bir Başka Gerçeklik "A Separate Reality" kitabı; Lost adlı televizyon dizisinin 5. sezon 10. bölümünde Benjamin Linus tarafından okuması için Sayid Jarrah'a verilmiştir.

Carlos Castaneda, Don Juan'ın diğer öğrencileri Carol Tiggs, Florinda Donner Grau ve Taisha Abelar ile birlikte Cleargreen inc adındaki Anonim Şirketi kurarak gönüllüleri ücret karşılığı eğitmeye başlamıştır. Böylece bu bilginin zamanımızdaki uygulayıcıları güçlü bir yasal zeminde toplanmış, öğretinin uygulanması ve kargaşa olmadan çok sayıda insana öğretilmesi için bir destek sistemi ortaya çıkmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 66 okur beğendi.
  • 324 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 411 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.