Coşkun İnce

Coşkun İnce

Yazar
7.3/10
3 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
785
Gösterim
Babam da çok okurdu;derdi ki hep "Çok okuyan akıllıdır, ancak okuduklarını aktarabilenler ise bilgilidir.İnsan bildiği ne varsa birilerine anlatmalı ki insanlık aydınlansın." Diye söylerdi.
Coşkun İnce
Sayfa 39 - Asur Yayınları
"Çaresizdik, kimsesizdik, kendi öz vatanımızda; kişisel halk ve hürriyetlerimiz iğfal ediliyordu. Bizse karşı koyamıyorduk..."
Coşkun İnce
Sayfa 23 - Asur Yayınları
Bir grup Kızıl Ordu Soldatının bize yaklaştığını gördüm. Pek aldırış etmedim.Yanımıza geldiler, bizi bir araya topladılar. İçlerinden birisi "Ellerinizi açın ve Allah'a dua edin. Ondan birer parça kırmızı elma isteyin," dedi. Biz ise bizden istenen davranışları anlamsız bulmamıza rağmen yerine getirdik; ne de olsa karşımızdakiler Kırmızı Ordu askeriydi. Nerede, ne zaman, ne yapacakları pek kestirilmezdi. Biraz sonra "Açın bakalım ellerinizi, elma var mı?" dedi asker. Biz avuçlarımıza baktık; doğal olarak elma falan yoktu. Sonra tekrardan gözlerimizi kapatmamız istendi. Bu kez ise aynı şeyi Stalin Amcanızdan isteyin dediler. Biz de gözlerimizi kapatıp "Stalin Amca bize elma ver..." demek zorunda kaldık. Gözlerinizi açın şimdi dediler; o sırada avuçlarımıza birer parça elma konmuştu."Gördünüz mü size elmayı kim verdi? Tabi ki Stalin." dedi askerlerden diğeri.
Coşkun İnce
Sayfa 11 - Asur Yayınları
Çok sinirlenen asker bir el darbesiyle savunmasız duran babamı kapıya doğru savurdu. Babam normalde askeri alt edecek güce sahipti ama ne çare ki savunmasızdı işte. Karşısındakiler güya yasa koruyucuydu hem de ne yasa. Halkların dilini, ibadet özgürlüğünü yasaklayan bir yasa.
Coşkun İnce
Sayfa 22 - Asur Yayınları
312 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10
Bu kitabı aylarca bekledim okumak için. Ve artık nasip oldu. Okudum ve bitirdim. O yıllarda yaşanmış soykırımları anlatıyor. Ve de Stalin ile Hitler arasında kalan o hayatın hüsran bulandırıcı hayatı anlatıyor. Gördüğüm kadarıyla Stalin'i hep sövüyor. Aslında haklı da. Ama Stalin'in yaptığı iyi şeylerde var yani. Gerçekten de çok üzücü ve insani dışı şeyler geçmiş hem karakterlerin üzerinde. Hem de gerçek dünyadaki o yerlerde o zamanlarda yaşayan insanların başından...#Daha sonra ayrıntılı bir yorum eklerim...

Yazarın biyografisi

Adı:
Coşkun İnce
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.