David Ruelle

David Ruelle

Yazar
7.5/10
17 Kişi
·
36
Okunma
·
0
Beğeni
·
743
Gösterim
Adı:
David Ruelle
Unvan:
Fransız Yüksek Bilimler Enstitüsü'nde Teorik Fizik Profesörü
Doğum:
Ghent, Belçika, 20 Ağustos 1935
Gözümüzden kaçan çok küçük bir neden, görmezden gelemeyeceğimiz denli büyük bir etkiye yol açar ve biz bu etkinin rastlantısal olduğunu sanırız.
Dünyamızda yaşayan organizmaların yapısı mutasyon ve doğal seleksiyon nedenleriyle çok büyük bir değişimden geçmiş olsa da genetik kod o denli temel bir öğedir ki bakterilerden insanlara dek tüm yaşam tarihi boyunca hemen hemen hiç değişmemiştir. Olabilir ki yaşamın ilk aşamaların genetik kodun kendisi de bir evrimden geçmiş ama kusursuz bir duruma ulaştığı zaman alternatiflerini yok edip günümüze dek değişmeden varlığını sürdürmüştür.
Teorik fizikçilere bir sorumuz var: Suyun sıcaklığının azaltılıp çoğaltılmasıyla buz ya da su buharı elde edildiğini, yani maddenin durum değiştirmesinin sağlandığını teorik yönden kanıtlayabilir misiniz? Çok güç, değil mi? Gerçekten de böyle bir kanıt henüz ortada yoktur. Düşük bir derecede kristalleşmesi gerektiği matematiksel yönden kanıtlanmış tek bir tür atom ya da molekülün varlığını bilmiyoruz. Bu gibi soru(n)ların çözümlenmesi çok güçtür.
Kısaca söylemek gerekirse, özgür irademizin anlamlı bir kavram olmasının başlıca nedeni evrenin ya da daha doğru bir deyişle bizim kendi karmaşıklığımızdır.
David Ruelle
Sayfa 31 - Tübitak
Küçük bir bedel ödeyerek satın aldığınız bir piyango bileti küçük bir zengin olma umududur. Diğer yandan büyük ikramiyenin size çıkması olasılığı, sokakta yürürken başınıza bir tuğla düşmesi olasılığı gibi normal koşullarda aklınıza bile getirmeyeceğiniz denli düşük bir olasılıktır. Doğruyu söylemek gerekirse piyangodan sağlayabileceğiniz irili ufaklı kazançlar genelde uzun bir süre içinde satın aldığınız biletlere ödediğiniz parayı karşılamaz bile.
Unutmayalım ki beynimizin geçirdiği doğal evrim bize karmaşık matematik problemlerini çözmekten çok avlanmak, yiyecek toplamak, savaşmak ve toplumsal ilişkilerimizi sürdürmek gibi alanlarda yardımcı olmaya yöneliktir.
Atalarımız evreni insan beyninin ürünleri olan tanrılar, şeytanlar, cinler ve benzeri düşsel varlıklarla doldurduysa da bilim bunların tümünü silip süpürmüştür.
Tanrı hangi ruhların kurtuluşa ereceğini, hangilerinin ise sonsuza dek lanetleneceğini önceden belirlemiş midir?(...) Bu doktrinin yadsınması Tanrının gücünün sınırlı olduğunu iddia etmek olurken kabulü de tüm erdemlilik çabalarını yararsız kılacak niteliktedir.
250 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Raslantı ve Kaos okuduğunuzda;o sürekli matematikte karşılaştığımız olasılık'tan ya da günlük hayatta raslantı diye adlandırdığımız şeylerin aslında hesaplanabilir olduğundan ya da ''Kelebek Etkisi'' filminden aşina olduğunuz türbülans kavramını daha iyi kavrayacaksınız.Mükemmel bir düzenin sade anlatımı.
İyi okumalar.
250 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Arka kapaktaki “her kesimden okuyucuya hitap edebilmek adına anlaşılır bir dille kaleme alınmış, formül ve hesaplamalardan mümkün olduğunca uzak durularak okuması keyifli hale getirilmiş bir kitap” notu olsa da, belli bir seviyede matematik ve fizik bilmeyenlere göre hayli sıkıcı gelecektir.

Yazar David Pierre Ruelle, Belçikalı-Fransız matematikçi ve fizikçidir. İstatistiksel fizik ve dinamik sistemler üzerine çalışmalar yapan Ruelle, Floris Takens ile birlikte “garip çekerler” ve “türbülans” teoremini bulan matematikçi ve fizikçidir.
Kitabın içerisinde farklı teorilerin rastlantı ve kaos üzerine olan bağlantılarını irdeliyor. Alan içi ve konuya ilgisi olanlar için okumaya elverişli.
Kitap bilimin sınırlarını olasılıkları ve rastlantıları da içine alabilecek bir şekilde genişletmeyi dert edinmiş bir kitap. Çünkü bilim kestirilebillir, ölçülebilir, hesaplanabilir ilkelerle çalışan bir disiplin.

Yalnız sürekli fazla teknik anlatmayacağım derken çoğu yerde tekniğe kaçması okunmayı zorlaştırıyor. Yine de kitabın fraklı bölümlerden oluşması, isteğe bağlı olarak istenilen ve merak edilen yerden tekrar tekrar okunma olanağı sağlıyor. Bu kitabı sevenlere Alan yayıncılıktan çıkan Cramer'in Kaos ve Düzen adlı kitabı öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Ruelle
Unvan:
Fransız Yüksek Bilimler Enstitüsü'nde Teorik Fizik Profesörü
Doğum:
Ghent, Belçika, 20 Ağustos 1935

Yazar istatistikleri

  • 36 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.