Denis Guedj

Denis Guedj

Yazar
8.3/10
38 Kişi
·
105
Okunma
·
3
Beğeni
·
831
Gösterim
Adı:
Denis Guedj
Unvan:
Öğretmen ve yazar
Doğum:
Cezayir, 1940
Ölüm:
2010
Cezayir’de doğan Denis Guedj (1940-2010) 1957’de Paris’te Matematik okumaya başladı. 1968 baharında öğrenci hareketlerine aktif olarak katılan Guedj, bu dönemde özgürlükçü gazetelerde ilk yazılarını yazdı. 1978’de Matematik dersleri vermeye başladı ve ilk filmi la vie, t’en as q’une’ü çekti. Paris’te Matematik, Matematik tarihi ve sinema-bilim yorum dersleri verdi.
-Denklem dendiğinde eşit sözcüğü vardır. Eşitlik olmayınca ne yapılabilir! Eşitlik olmazsa, denklem de olmazdı.
-Cumhuriyet de Mösyö Ruche!
-Çünkü bu gençler gerçek eşitliğin cumhuriyette olduğuna inanıyorlar, değil mi?
-Hayallerimizi bize bırakın. Şans eşitliği şansı olanlar içindir, bunları biliyoruz, ama gene de...
-Bilge ve aydın Mösyö Ruche'e soru : İnsanlar eşitlik mücadelesinde eşit midir? diye sordu uyuşan ayak bileğini oynatmak için kalkan Jonathan.
Düşey çizgiye erişemiyor muyum? Yatay çizgiyle elde edeceğim onu. Yüksekliği ölçemiyorum çünkü gökyüzünde kayboluyor, öyle mi? Güneşin ezdiği gölgesini ölçeceğim onun."Büyüğü" "küçük"le ölçmek. "Erişilmezi", "erişilebilir" olanla ölçmek. "Uzak" olanı, "yakın"la ölçmek.
Denis Guedj
Sayfa 41 - kırmızıkedi
520 syf.
·1 günde·10/10
Kitap, Max adındaki Mösyö Ruche'ün yanında çalışan Perrette'in evlatlığı olan sağır bir çocuğun bit pazarında bir papağanı iki adamın saldırısından kurtarmasına eş zamanlı olarak Mösyö Ruche'e bir mektubun ulaşmasıyla başlıyor. Mösyö Ruche felsefe mezunu bir kitapçı ve eski dostu matematik mezunu Elgar Grossouvre'dan gelen mektup, Mösyö Ruche'e sahip olduğu eşsiz matematik kitaplığını göndereceğini söylüyor. Kitaplar kargo gemisinin yakalandığı amansız fırtınaya rağmen Mösyö Ruche'e ulasiyor. Ardından Mösyö Ruche Brezilya polisinden bir mektup alıyor ve mektupta Grossouvre'un evinde çıkan yangında öldüğünü yazıyordu, ayrıca zarfa Grossouvre'dan bir mektup daha koyulmuştu ve mektupta çok az zamanının kaldığını, onun matematiksel bir keşif bulduğunu fakat bunu açıklamayacağını ve de bu keşfi ele geçirmek isteyenlerin olduğunu, bu sebeple mektubu yazmayı bitirir bitirmez tüm çalışmalarını yakacağını söylüyordu. Bu olaydan sonra hikayemiz başlıyor. Mösyö Ruche, Perrette, Perrette'in ikizleri ve Max gizemi çözebilmek için Grossouvre'un gönderdiği kitaplar hakkında çalışmaya başlıyorlar ve bizi de matematiğin tarihi içinde inanılmaz bir yolculuğa sürüklüyorlar. Kitabı kesinlikle tavsiye ederim.
520 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Okumayı ve matematiği sevenler için harika bir kitap. İki eski arkadaşın matematik üzerine yaşadıklarını, matematiğiniz tarihi ve cinayet kurgusuyla anlatmış Fransız yazar. Tavsiye ederim.
520 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Harikaydı ;elimde dünyayı taşıyor gibiydim;her bölümü özenle kurgunun içerisine dünya tarihini (matematik ve bilim,felsefeyi)yedirmiş ve size aslında kronolojik düzen kuruyor kendi açımdan karmaşıklığı önlediğini düşüyorum çok keyifli....
520 syf.
Matematik tarihini merak edenler için mükemmel bir kitap. Bir yandan matematik formüllerinin ve kuramlarının güzelliğini ve nereden geldiğini anlatıyor , diğer yandan bu bilgileri aktarırken kitapla bağlantılı bir cinayeti çözmeye çalışıyor. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan matematik formüllerinin nasıl ortaya çıktığını anlatan müthiş bir kurguya sahip. Biraz matematikten anlayan ve merak edenler için Kesinlikle sıkılmadan okuyacağınız bir kitap.
MATEMATİKLE GERİLİMİ BİRLEŞTİREN BİR KİTAP DÜŞÜNÜN, İŞTE BU O.
168 syf.
·19 günde·7/10
Eğer matematiğe tamamiyle uzaksanız okuması anlaması gerçekten zor bir kitap... Ama biraz olsun fikriniz varsa sayıların ortaya çıkışını, hayatımızı sarışını, gizemini hatta sihrini öğrenmek için merakla okunabilir... Ayrıca resimler, fotoğraflar, özellikle de illüstrasyonlar harika...
520 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Genel hatlarda iyi bir matematik tarihçesi sunan keyifli bir roman. Daha ayrıntılı incelemeler için bilimsel kitaplara başvurmak gerek. Kitaptan tam anlamıyla zevk almak için bir miktar matematik bilmek gerekiyor. Ben matematikten hoşlanan herkese tavsiye ederim.
160 syf.
·187 günde·8/10
Matematiğin tarihini merak edenler için giriş niteliğinde hoş bir kitap. Derinlemesine bir inceleme söz konusu değil fakat genel olarak ilk zamanlardan günümüze kadar olan matematiğin serüveni hakkında ilgi çekici bilgiler veriyor. Kitabın içindeki resimler de bilgilerin akılda kalıcılığını arttırıyor.
520 syf.
·23 günde·4/10
Matematiğin bolca olduğu sayfalar zorladı beni hikayeden koptuğum için de her zamanki tempomda okuyamadığım bir kitaptı. Matematik severlerin ilgisini çekebilir.
520 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap, biri matematikçi diğeri felsefeci iki arkadaşın ilişkisi ile başlayan ve bir olay kurgusu içerisinde matematik tarihinin anlatıldığı bir Fransız romandır. Bazı bölümlerde felsefe ve tarihe ilişkin bilgiler de yer almaktadır.
Paris'te yer alan bazı kütüphanelerin tasviri, matematikteki birçok konuyla ilgili yaptığı açıklamalar ve bunlar içerisinde özellikle türev, integral ve ekponansiyel fonksiyonların açıkladığı bölümler çok güzeldi.
Matematik ilgili olan herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Denis Guedj
Unvan:
Öğretmen ve yazar
Doğum:
Cezayir, 1940
Ölüm:
2010
Cezayir’de doğan Denis Guedj (1940-2010) 1957’de Paris’te Matematik okumaya başladı. 1968 baharında öğrenci hareketlerine aktif olarak katılan Guedj, bu dönemde özgürlükçü gazetelerde ilk yazılarını yazdı. 1978’de Matematik dersleri vermeye başladı ve ilk filmi la vie, t’en as q’une’ü çekti. Paris’te Matematik, Matematik tarihi ve sinema-bilim yorum dersleri verdi.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 105 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 91 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.