Ekin Atalar

Ekin Atalar

Yazar
7.7/10
56 Kişi
·
177
Okunma
·
5
Beğeni
·
2.476
Gösterim
Adı:
Ekin Atalar
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1979
Ekin Atalar (d. 1979, İstanbul, Türkiye), Türk yazar.

Saint Benoit Fransiz Lisesi'ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Dramatik Yazarlık Bölümü'nden mezun oldu.

Varlık Yayınları'ndan çıkardığı, 2003 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri'nde öyküleriyle "dikkate değer" bulunan ilk kitabı "Hayata Asılmak Tehlikeli ve Yasaktır"da, ana temalarını yabancılık, ötekilik, kadınlık ve erkeklik olguları ile heteroseksüel ilişkilerin çelişkilerinin oluşturduğu metinlerle, orta sınıf bireylerin kent yaşamı içinde boğuştukları içsel ikilem, kompleks ve saplantıları işler.

Chick Lit türündeki Selindrella isimli romanı, 2010 yılında Artemis Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Aynı yıl yayınlanan Selindrella'nın devamı niteliğinde olan Acilen Evlenmem Lazım isimli romanı ve son romanı Hayatımın Aşkı ise 2012 yılında yine Artemis Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Halen, senarist olarak çalışmaktadır.
Neden seni seviyorum diyen bir kişiye cevap vermek zorunda hissederiz kendimizi? Neden sanki o daha çok seviyormuş, bunu dile getirmiş ve biz yeterince sevmiyormuşuz gibi hissederiz? Bu yüzden mi ben de seni seviyorum deriz?
Bakıyordum çünkü görmeye ihtiyacım vardı. Bakıyordum çünkü bakmayı seviyordum. Konuşmaktan gitgide daha çok nefret etmeye başlamıştım, ölmeyecek kadar konuşuyor, olabildiğince az cümleyle derdimi anlatmaya çalışıyordum. Bunun elbette nedenleri vardı ve uygulamanın sonuca katkıda bulunup bulunmayacağından emin değildim. Konuştuğumda, kendimi diğerleriyle paylaştığımda yazamıyordum. Sorunlarımla insanları boğmak yerine ki her kesin yaptığı buydu, kağıtlarla boğuşuyordum. Bir de ne zaman ağzımı açsam demek istediklerimin tam tersini derken yakalıyordum kendimi. Derken derken, demez olmuştum. Eskiden hiç susmadığımdan yakınanlar, bir süredir beni anlamakta zorluk çekiyorlardı. Belki de hiçbir zaman anlamamışlardı, bu onların kendilerini rahatlatma yöntemlerinden yalnızca biriydi.
Gündelik sıkıntılarını bir kenara koyuverse, yüksek sesle şarkı söyleyebilse, görünüşünü kafaya takmamayı becerebilse, ilişkilerini zorunluluktan yani yalnız kalmaktan korktuğu için sürdürmese yalnızca istediği için sürdürebilse, belki daha sorunsuz bir insan olma yolunda ilk adımı atmış olacak, diğer adımlarda peşinden gelecekti ya...yapamazdı. Sarsılmaz bir inancı vardı bunu yapamayacağına dair.
Zaman ne bizim dışımızdadır ne de bir saatin akreple yelkovani gibi gözümüzün önünden akıp gider : Zaman bizleriz ve akıp gitmekte olan da yıllar değil kendimiz.
Bir süre izledim onu. Sigara içişine, çantasının içinden çıkardığı dosyalar karıştırmasına, bir türlü aradığını bulamamasına baktım. İşin kötüsü, ben de bir türlü aradığımı bulamıyordum. Ayrıldığımız nokta, onun aradığı şeyi bilmesiydi. Ben neyi aradığımı bile bilmiyordum.
Poli'de doğdu benim annemle babam,orada yaşadı,sonra Yunanistan'a gitti,evlenince.
Poli neresi?? Köy filan mı??
Hayır,Konstantinopoli agapi mu.
...
İstanbul diyorsunuz siz.
Siz neden demiyorsunuz??Yani siz derken,Yunanlar demek istiyorum.
Gümülcine 'ye Komotini diyorsunuz siz??
Demiyoruz.
Bravo kukla mu anladın,Yunanca Konstantinopoli Türkçe İstanbul.
Bulunduğum süreç itibariyle beni içine çekti. Yeni hamile ve eğlenmek isteyenlere tavsiye ediyorum.
Babyshower ya da cinsiyet partisini saçma buluyorsanız sizde deneyin derim. Ciciş annelerle eğlenmeyi öğreniyorsunuz
Bir romantik komedi. Yazarın okuduğum ilk kitabı.

Aşk namına talihsiz bir genç kadınımız var. Bir vesileyle kendini tatil gezisinde buluyor. 'Artık işleri akışına bırakma zamanıdır, bakalım rüzgar beni nereye savuracak?' diye bir karar veriyor. Sonra da gözünü Yunanistan'da hiç tanımadığı insanların içinde açıyor.

Yazarın mizahı bana pek uymadı. O yüzden eğlendiğimi söyleyemem. Ana karakterler aralarında İngilizce konuşup iletişim kuruyorlardı. Ama bu konuşmalar Türkçeleştirilmiş şekilde kitaba aktarılmıştı. Bu açıdan inandırıcılığı azalmıştı bence.

Tabii her zaman dediğim gibi, mizah anlayışları çakışabilir ve bu tarz romanlar okuduğunuz döneme bağlı olarak size kötü de gelebilir iyi de.
İnstagram'da görüp merak ederek aldığım bir kitaptı. Çok beklentim yoktu açıkçası okurken.
Şu anda bu kadar yüksek puanı hak ediyor mu emin değilim ancak ben puanlamamı yaparken belirli noktaları gözeterek yapıyorum.
Mesela ben bu kitabı okurken çok eğlendim. Bazı kısımlar mizahta aşırıya kaçtı ancak gece vakti kıskıs güldüğüm yerler oldu.
Böyle bir kitapta böyle aşk beklemiyordum bu benim için tamamen sürpriz oldu mesela.
Kitap bittikten sonra da durmadan kafamda kitabı evirip çevirdim.
Yani ben mutluyum okuduğum için. Çok da eğlendim. Zaten 1 günde bitecek kitap, bence denemeye değer :)
#kitapyorumu
#AşkTatili
#EkinAtalar

Tam bayram telaşında stresli anlarda okunacak keyifli bir romantik komedi. Yüzünüzde oluşan bir gülümseme ve kahkahalar eşliğinde bir bakmışsınız kitap bitmiş. 🤣🤣

Azra’nın şansızlığı ismiyle olan sıkıntısıyla başlıyor. İsminin anlamı delinmemiş inci bir de Birgen soyadı ile birleşince delinmemiş inci yalnız olarak ortaya çıkıyor.

Bu kızın aşktan yana şanstan yana hiç mi yüzü gülmez yahu..🤣 Sakarlıklar, şaşkınlıklar hepsi mi Azra’yı bulur. Allah belamı verdiği dediği anlar bile oluyor ama kör talihi dönmüyor.

Anneannesi ayağını kırınca çıkamadığı gemi Tatili biletini Azra’ya verince 80 yaş ağırlıklı çiftlerin arasında gemide buluyor kendini. Patayana ile tanışıyor gemide onun tavsiyeleri ile Selanik’te iniyor. Patayana torunu Taki’nin numarasını da veriyor. İşte herşey o zaman başlıyor.

Devamı kahkahalar eşliğinde kitabımızın sayfalarında gizli

Keyifle okunulacak, güldüren ve mizahıyla düşündüren akıcı bir kitaptı. Ben çok beğendim. Romantik komedi yazsaydım kesinlikle böyle yazardım dedim. Yüzünüzü güldürecek bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kitapla kalın
Gayet akıcı eğlenceli otobüste gidip gelirken okuyabileceğiniz yer yer güldüren sevimli bir kitap, bir çırpıda bitti. Günlük konuşma dili oldukça hakim kitapta.
Azra'nın İstanbuldan Selanik'e kadar uzanan aşkı buluş hikayesine hoşgeldiniz...
Evettt esas kızımız Azra Birgen ona göre hayatında ki şanssızlıkların yalnızlığının bugüne kadar aşkı bulamamasının baş sebebi isminin anlamı hele bir de soyismi ile birleşince tamammm
Ama onun da hayatının değişme noktası anneannesinin gideceği Yunan Adaları Tatilinden vazgeçip benim yerime sen git demesiyle başlıyor.
Gemiye bindiğinde de herşey normal yalnız tek bir problem var gemi de kin varsa yolcuların hepsi 80 yaş üstü insanlar bir hafta ne olacak ki dayanırım diyor ama asıl olay Panayota isimli bir kadının sen Selanik de bu gemiden in deyip torunu Taki'nin numarasını vermesiyle başlıyor.
Azra gemiden iniyor ...Ee sonra mı sonrası kitap sayfaların da...
Ekin Ataların kalemin den muhteşem bir komedi sıcacık bir hikaye...Bana kalırsa mutlaka okuyun...
#kitapyorum
#aşktatili
#ekinatalar
Sayfa sayısı:311
Kitap azra adında bir kızın isminden memnun olmaması ile başlıyor. İsminden dolayı evlenemediğini düşünen bir kız azra ismini değiştirirse kısmetinin açılacağına inanıyor. Bunun için mücadele ediyor .
Bu arada anneannesine çıkan bir tatil var ama geçirdiği kaza nedeniyle gidemiyor ve azraya veriyor biletini. Azra oraya bir umutla gidiyor.
Gittiği yat turunda yunanistanlı bir kadınla tanışıyor. Yatta çok sıkılan azraya kadın akrabası Taki'nin ismini ve numarasını verip orada inmesini söylüyor. Kararsız kalsa da Azra iniyor selanikte. Bir süre otellerde kalıyor. En son çare Taki'yi aramak zorunda kalıyor. Tesadüfen bir kaç kez karşısına çıkan kişinin Taki çıkması ikisini de şaşkınlığa uğratıyor.
Yaya'nın ailesini yanına giden Azra kısa zamanda onların Sevgisini kazanıyor o da onları çok seviyor. Taki hariç onunla hep ters düşüyor .
Azra aradığı aşkı yunanistan da bulabiliyor mu onu da okuyarak siz öğrenin.🤔🤔
Kitap romantik komedi tarzındaydı ama ben çok eğlenemedim gereksiz yere uzatılan konular olmuş. Bir de ben yabancı yazılan dilleri sevmiyorum bir kez daha anladım. Yine de okumak ketifliydi değişik bir macera yaşadım.
Allahim hic bu kadar gulecegimi tahmin etmezdim harika bir kitap ve kesinlikle devamida gelmeli bayildim çok eğlenceli bi kitap olmuş :)
Gerçekten çok komik bir kitap kesinlikle kendinizden bir kesit bulacaksınız bu kitapta herkeze tavsiye ediyorum bu kitabı öneren arkadasim demişti bana guleceksin baya filan diye bende kitaba bu kadar gulunur mu diye dusunmustum gerçekten gözlerimden yaş akasiya kadar güldüm diye bilirim tsk ekin atalar:)))
'Mükemmel anne yoktur, mükemmel anne olmaya çalışan anne vardır.'

Ekin Atalar der konuşmaya devam ederim. Okuduğum ilk kitabı. Ama diline hayran kaldım. Hamilelik serüveni oldukça eğlenceli idi.

Babyshower partisi, cinsiyet partisine kadar saçma şey varsa kitabında toplamış aslında. Böyle abartı, gürültülü şeyleri hiç mi hiç sevmem. Kitabımızdaki esas karakterimizde sevmiyor Ama görümcesinin zoruyla yapıyor mecburen. Çünkü kızlar aynı gün doğdu. 🤣

Her neyse 'Asla yapmam dediğimiz her şeye o kadar güzel değinmiş ki.' Keşke hamilelik evresini birazcık kısa tutup doğumdan sonraki zor zamanları da uzun uzadıya anlatsaymış.

Özellikle tüm anne adaylarının okuması gereken başucu kitabı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ekin Atalar
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1979
Ekin Atalar (d. 1979, İstanbul, Türkiye), Türk yazar.

Saint Benoit Fransiz Lisesi'ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Dramatik Yazarlık Bölümü'nden mezun oldu.

Varlık Yayınları'ndan çıkardığı, 2003 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri'nde öyküleriyle "dikkate değer" bulunan ilk kitabı "Hayata Asılmak Tehlikeli ve Yasaktır"da, ana temalarını yabancılık, ötekilik, kadınlık ve erkeklik olguları ile heteroseksüel ilişkilerin çelişkilerinin oluşturduğu metinlerle, orta sınıf bireylerin kent yaşamı içinde boğuştukları içsel ikilem, kompleks ve saplantıları işler.

Chick Lit türündeki Selindrella isimli romanı, 2010 yılında Artemis Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Aynı yıl yayınlanan Selindrella'nın devamı niteliğinde olan Acilen Evlenmem Lazım isimli romanı ve son romanı Hayatımın Aşkı ise 2012 yılında yine Artemis Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Halen, senarist olarak çalışmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 177 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.