Elçin Hüseynbeyli Elçin Hüseynov

Yazar 9,0/10 · 3 Oy · 2 kitap · 3 okunma ·  2 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

2 okur beğendi.
3 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 1.165 gösterim
3 okur kitaplarını okudu.
4 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Elçin Hüseynbeyli'nin Biyografisi

Elçin Hüseynoğlu Hüseynov, 23 Aralık 1961'de Cebrayıl Bölgesinin Mahmudlu Köyünde doğdu. Ortaokulu bitirdikten sonra 1980-1992'de askeri hizmetini tamamladı. 1989'da Moskova Devlet Üniversitesinin Gazetecilik Fakültesi’nden mezun oldu. İlk hikâyesi 1990'da Genclik dergisinde yayımlandı. Bunun gibi çeşitli gazete ve dergilerde hikâyeleri, senaryoları, piyesleri ve tercümeleri neşredildi. Azadlıg radyosunda çalışmakta olan yazar aynı zamanda Turan Haber Ajansında muhabir olarak da çalışmaktadır. Ulduz dergisinin baş redaktörlüğünü yapmaktadır. 2000'de Azerbaycan Yazarlar Birliğine üye oldu.

Elçin Hüseynbeyli sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Elçin Hüseynbeyli kitap incelemeleri

Aysel, Azerbaycanlı Don Juan'ı inceledi.
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır böyle keyifle kitap okuduğumu hatırlamıyorum.
1 seneden çokca zaman bu kitabı okumak için içimde tarif edilemez bir istek vardı. Sonra doğum günüm nedeni ile kuzenim tarafından hediye olarak geldi. İlk tepkim "çok kalın ben bunu nasıl okurum ki" olmuştu :)))

Ne kalınlık ne başka bir şey kitabı sıkıcı kılmadı. Bilakis çok nadir olan okudukça okumak isteyi vardı her defasında.

Elçin, ulu dedesi olan Oruc Bayat (Don Xuan) 'ın izi ile Bakü' den başlayarak İran'ı, İspanya 'nı geziyor. Bu gezintilerin sebebi aslında Oruc Bayat' ı bizim bilmediğimiz tarafları ile bize anlatmak.

Elçin ile birlikte gezmediğiniz müze, ülke, otel kalmayacak dersem doğru sözleri sarfetmiş olurum herhalde. Yazarın o kadar realist, samimi bir dili var ki, bazı yerlerde fikirleri ters dahi olsa size ona katılmak zorunda kalıyorsunuz. Samimiyeti sayesinde kitap tatlanmış, tuzlanmış bir nevi. Sizi asrdan asra yolculuğa öyle profesyonelce geçiriyor ki ruhunuz bile duymuyor. Dobralığı karşısında ise yüzünüzde hep bir gülümseme ile okuyorsunuz kitabı.

Gelgelelim neden Don Juan?
Çünkü kitapta Miguel de Servantes'dan da kesintiler var. Dedemiz ile aynı devirde yaşadıkları için karşılaşmışlar. Ve Oruc Bayat dahil olduğu İspanya sarayında dinini değişince hıristiyan olmuş. Bir çok önemli saray kadınlarının kalbini çaldığı içinse ona ismi Servantes'in yakıştıracağını düşünüyorlar. Don Juan eserini de Oruc Bayat'dan esinlenerek yazmış. Ama bu sadece bir düşünce. Kitapda buna yer verilmemiş bile.

Dönemin İspanya ve İran'ı ile şimdinin İspanya ve İran'ı karşılaştırılmış.

Kitap benim gözlemlediğim kadarı ile başarılıydı. Yazar bu kitabı yazmak için 100lerce kitap okumuş.-_- Zaten sonunda yazar Anar'ın eleştrilerine yer verilmiş. Bu da ayrı hoşuma giden husustu.

Ne diyeyim, bulursanız okumayı ihmal etmeyin derim :)