Elizabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert

Yazar
6.2/10
161 Kişi
·
839
Okunma
·
26
Beğeni
·
3.205
Gösterim
Adı:
Elizabeth Gilbert
Unvan:
Amerikalı yazar, denemeci, kısa öykü yazarı
Doğum:
Waterbury, Connecticut , Abd, 18 Temmuz 1969
Elizabeth M. Gilbert (18 Temmuz 1969 doğumlu) Amerikalı yazar, denemeci, kısa öykü yazarı, biyografi yazarı, romancı ve Anı yazarı . Yazmış olduğu Pray, Love Eat Aralık (2010) kitabında 2006 yılındaki anılarını yazdı. Ve bu kitabıyla 199 hafta boyunca New York Times Best Seller listesinde kalmayı başardı., Bu kitanı aynı isimler bir film haline de getirilmiştir.
Yeni tavuğu sürüyle tanıştırırken çok dikkatli olmalısınız. Eski tavuklarla birlikte öylece içeriye atamazsınız, yoksa onu bir istilacı olarak görürler. Bunun yerine yapmanız gereken, gecenin bir yarısı diğerleri uyurken yeni kuşu tavuk kümesinin içine yerleştirmektir. Onu sürünün yanında bir tüneğe koymak ve parmak uçlarınızda oradan sıvışmak. Sabah tavuklar uyandıklarında, sadece, "Geldiğini görmediğime göre, hep buradaydı herhalde," diye düşünerek yeni gelenin farkına varmazlar.
Bir ormanda kaybolduğunuzda, kaybolduğunuzu fark etmeniz bazen biraz zaman alır. Kendinizi patikanın sadece birkaç metre dışında gezindiğinize, dönüş yolunu her an bulabileceğinize uzunca bir süre inandırabilirsiniz. Sonra tekrar tekrar gece çöker ve hâlâ nerede olduğunuza dair hiçbir fikriniz yoktur; artık kendinizi patikanın, güneşin hangi taraftan yükseldiğini bile bilemediğiniz kadar uzağına sürüklediğinizi kabullenme zamanıdır.
Elizabeth Gilbert
Sayfa 76 - Pegasus
Yine de, tüm bunlara rağmen, yolculuk etmek yaşamımın gerçek aşkıdır. Her zaman, on altı yaşımdan ve çocuk bakıcılığından biriktirdiğim paralarla Rusya'ya gittiğimden beri, yolculuğun
her bedele ve fedakarlığa değdiğini hissettim. Yolculuğa olan aşkımda, diğer aşklarımda olmadığım kadar sadık ve sabittim. Yolculuğa karşı, tıpkı yeni anne olmuş, mutlu birinin, başa çıkılması imkansız, sancılı, yerinde duramayan yeni doğmuş bebeğine hissettiklerini hissediyorum; tek farkla: Başıma ne getireceğini umursamıyorum. Çünkü ben buna tapıyorum. Çünkü bu bana ait. Çünkü tam olarak bana benziyor. İsterse her yerime kusabilir, umrumda değil.
Elizabeth Gilbert
Sayfa 66 - Pegasus
Özgürsünüz, çünkü herkes sizinle sandığınız gibi yoğun ilgilenmeyecek kadar kendi derdine düşmüş durumda.
Gidin kim olmak isterseniz olun, o halde.
Ne isterseniz onu yapın.
Sizi büyüleyen ve canlandıran şeylerin peşinden gidin.
Ne yaratmak istiyorsanız onu yaratın -bırakın kusurlu olsun, çünkü kimse farkına bile varmayacak büyük olasılıkla.
Ve bu harika bir şey.
"Terk etmekten daha fazla katlanılmaz olan tek şey kalmaktı; kalmaktan daha imkansız olan şeyse terk etmekti."
Kaç yaşında olursa olsun, insanın kendini bulabileceği bir kitap.Anlatılan yerler, o kadar sıcak ve samimi anlatilmis ki,sanki oraya gitmiş kadar oluyorsun
Kitabın başlığı olan “Ye Dua Et Sev” eseri çok güzel özetliyor. Eser üç bölümden oluşuyor. ilk bölüm, “ye ”kısmı sıkıcıydı kitabı bırakmayı bile düşündüm. Ama diğer bölümler ilk bölüme nazaran (dua et, sev) daha iyi. Kitabın başında bir yalnızlığa şahit oluyoruz. Yalnızlık yaşayanların daha iyi anlayıp seveceği bir eser. Duygusal betimlemeleri sevenler için iyi bir eser. Akıcı bir dili var ama beklentiyi yüksek tutmamak gerek. Kendi iç hesaplaşmasını yapmaya hazır okurların beğeneceği bir eser. İyi okumalar
Baş karakter Liz 'in içsel çekişmeleri, değişen duygu durumları olsun ; Italya, Hindistan ve Bali'ye yapmış olduğu renkli yolculukları olsun , bunları bize doğal ve dolambacsiz bir dille sunduğu için; kitap kolayca sizi içine çekmeyi başarabiliyor .
Kitap bir gezi kitabı olmasa da bu 3 muazzam yere dair hem bir kişisel gelişim hikayesi okurken ; aynı zamanda oraları gezmiş kadar oluyorsunuz .
Bazı yerlerinde gerçekten keyif aldığım ama aylarca elimde sürünen bir kitap oldu. Bitirmedi ancak alınacak bir şey varsa aldim. "Ye dua et sev"
kitabın okunma oranlarını gördüğümde büyük bir umutla başladım kitabın hikayesi güzel ancak yazım dili sürükleyici değil fazla ağır.bazı bölümler gereğinden fazla uzatılmış iş böyle olunca da kitabı okumak çok zor olabiliyor. her ne kadar uzun bir süre elimde süründürdüysem de bitirmeyi başardım.Fikri güzel olan ama yazım dilinden dolayı okumayı güçleştiren bir kitap.
Büyük Sihir kitabı Elizabeth Gilbert'in kaleminden gerçekten büyük bir sihir olarak çıkmış .
Bu kitap benim için çok değerli .
Tam da ilhama ihtiyacım olduğu zaman bu kitap biranda karşıma çıktı .İlk başta büyülü bir şey sanmış olsamda iş tam olarak büyülü değildi daha çok büyülü bir ilham perisiydi .
Kısaca kitap yazmak isteyen ,kitap yazarken ilham perisinin durmadan ona küsüp gittiğini düşünen ve kitap yazarken cesarete ihtiyacı olan herkese öneririm bu kitabı.
Bu kitap bana bunların hepsini sağladı .
Belki bu yüzden bu kadar değerli .
İlham sizinle olsun .
Ve her zaman cesaretli olun .
Umarım bir gün alır ve okursunuz bu ilham perisini .
Kendinize kitaplı bakın okur dostlarım.
İnsanın içindeki yaratıcı yeteneğindeki keşfetmesini sağlıyor. Ne olursa olsun birşeyler üretmek ve sanatla iç içe olmak insanın doğasında genlerinde var olduğunu gösteriyor bize. Büyük sihir ne zaman nerde ortaya çıkacağı belli olmuyor gözlerimizi dört açıp gelen ilham perisini sevgiyle kabul edip kendimizi ona adamamız bizi yaratımın doruklarına çıkarabiliyor...
Kaç yaşında olursa olsun, insanın kendini bulabileceği bir kitap. Anlatılan yerler, o kadar sıcak ve samimi anlatılmış ki, oraya gitmiş kadar oluyorsun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Elizabeth Gilbert
Unvan:
Amerikalı yazar, denemeci, kısa öykü yazarı
Doğum:
Waterbury, Connecticut , Abd, 18 Temmuz 1969
Elizabeth M. Gilbert (18 Temmuz 1969 doğumlu) Amerikalı yazar, denemeci, kısa öykü yazarı, biyografi yazarı, romancı ve Anı yazarı . Yazmış olduğu Pray, Love Eat Aralık (2010) kitabında 2006 yılındaki anılarını yazdı. Ve bu kitabıyla 199 hafta boyunca New York Times Best Seller listesinde kalmayı başardı., Bu kitanı aynı isimler bir film haline de getirilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 26 okur beğendi.
  • 839 okur okudu.
  • 18 okur okuyor.
  • 237 okur okuyacak.
  • 68 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları