Elizabeth Kostova

Elizabeth Kostova

Yazar
8.4/10
84 Kişi
·
191
Okunma
·
10
Beğeni
·
1.041
Gösterim
Adı:
Elizabeth Kostova
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New London, Connecticut , Amerika Birleşik Devletleri, 26 Aralık 1964
“Elini tuttum, çevirdim, avucunun içindeki zarif çizgilere baktım. Umarım, diye düşündüm, uzun ve sağlıklı bir ömrü olur ve bunu benimle paylaşır.”
“Buraya bir dizi soru işaretinin peşine düşerek, bir tarihçi mantığıyla Drakula’yı aramaya geldim; romantik dönemin Kont Drakula’sını değil, Gerçek Drakula’yı, Osmanlıları kendi topraklarına mümkün olduğu kadar sokmamaya kararlı, on beşinci yüzyılda Transilvanya ve Eflak’ta yaşamış III. Vlad adlı bir tiranı.”
“Bir yerlerde, tek bir gözyaşının olmadığını, bunun şiirsel bir aldatma olduğunu okumuştum. Kim bilir belki de doğruydu bu, belki de onun gözündeki yaş, benim gözyaşımın eşlikçisiydi.”
“Hepimiz, kruvasanın nasıl ortaya çıktığını biliriz kuşkusuz. Parisli bir aşçı, Viyanalıların Osmanlılara karşı kazandıkları zaferin şerefine yapmıştır bu çöreği. Kruvasan, Osmanlı bayrağındaki hilalin simgesidir. Batılılar, bu simgeyi her gün kahveleriyle birlikte afiyetle midelerine indiriler.”
“Turgut’un çalışma odası, Dracula’nın şatosunda bir oda, içi işkence aletleriyle dolu bir ortaçağ dolabı gibiydi sanki. Şurası bir gerçek ki, biz tarihçiler, araştırmak için seçtiğimiz konuları, sadece bilimsel bir ilginin sonucunda seçmeyiz, seçtiğimiz konu kısmen kendimizi yansıtır.”
648 syf.
·14 günde·8/10
Merhaba sevgili 1K Dostlarım :) 2005 senesinde basılmış, ilk baskısını almışım ve o günden bu yana kütüphanemde neden bu kadar süre bekletmişim :( Okumaya başladığımdan beri kendimi sorgulayıp duruyorum. Daha ilk sayfadan , son sayfasına kadar heyecan dolu bir gizem ve macera ile gitti. Kitabın bana göre bir değişik yönü de fantastik bir hikaye içinde Fatih Sultan Mehmet ve Voyvoda Tepeş'i içermesi. Gerçekler ve hayalleri, çok güzel oturmuş yazar, çok şaşırtıcı bir şekilde ele almış konuyu... Nerdeyse, kitapta yazan herşeye inanasınız geliyor. Bir tarihçi olmak istiyorsunuz. Bol bol ülkeler hakkında bilgi ediniyorsunuz. Heyecanı kaçırmamak adına konuya girmiyorum ama çok şaşıracaksınız... Yürekten söylemek istiyorum ki, keşke yazarın başka kitapları da Türkçemize çevrilmiş olsa; düşünmeden alır okurum.... Mistik, gizem , heyecan dolu kitapları seven arkadaşlarıma şiddetle öneririm. Sevgiyle kalın :)
648 syf.
·27 günde·Beğendi·8/10
Seneler seneler evvel okumuşluğum vardı ta ki yakın bir geçmişe kadar tekrarı şüphesiz ki yine beynime kazındığı gibiydi. Efsanevi konusuyla tarihi betimlemede ki dantelimsi kıvamıyla yine oldukça göz kamaştırıcıydı. Dracula efsanesini bir de yazarın bakış açısında ki bu romanıyla okuyun hayran kalacaksınız :)
648 syf.
·Beğendi·10/10
2006 yılının ilkbahar aylarında. İzmir Uzunada'da askerlik yapıyorum. Ada havası ile bir roman yazdım. Adı da Spy-The Octopus- o romanı yazdığım esnada bu kitabı da okudum. Yanımda götürdüğüm bir bavul kitapla birlikte. Askerdesin nasıl bu kadar kitap okumaya vakit bulabildin diye sormayınız. Kaldığım ada The Lost dizisinden çıkmış gibiydi. Onu da ilerde yazdığım Anılarım adlı kitapta bulabileceksiniz.
648 syf.
·10/10
Uzun yıllar önce okumuştum.. Bir kaç kişiye tavsiye etmiştim, onlar da okumuşlardı ve beğenmişlerdi.. Bir kısmı da Türkiye’de geçen sağlam bir Dracula hikayesi.. İlk baskıda Amerika’da Dan Brown’un Da Vinci Şifresi’nden daha fazla sipariş aldığını duymuştum.. Geçmiş ve günümüz şeklinde iki temel anlatımın ustaca harmanlandığı bir roman.. Bu arada bu romanımı okuması için birine vermiştim ve iade etmedi, kime verdiğimi hatırlamıyorum.. Verdiğim kişi hatırlıyorsa iade etsin lütfen
648 syf.
·219 günde·Beğendi·9/10
İlk 90 sayfada pes etmezseniz sizi İstanbul ve balkanlar ülkelerini kapsayan, onların tarihleri ve gelenekleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak aynı zamanda da Drakulayı avlama şerefine erişecek bir şölen sizleri bekliyor.
648 syf.
·Beğendi·8/10
Dracula efsanesinden bir aile hayatına o şehirden bu şehire akıp giden bir roman ...
600 sayfa oluşu hiç korkutmasın 1 2 günde bitirivermiştim.Bram Stoker 'ın Dracula sını okuyanları şaşırtmayacaktır.
648 syf.
·Beğendi·10/10
Yıllar önce henüz bir öğrenciyken çok yakın bir arkadaşımdan duymuştum adını. Bir türlü alamadığım ama aklımdan da atamadığım bir kitaptı "TARİHÇİ"... Hiç olmadık bir anda ve yerde kendini yeniden hatırlattığında artık bu anlamsız kavuşamama durumuna bir son vermek için hemen sipariş ettim. Elime ulaştığı Cuma gününden haftasonu programım belliydi. Tatilim bu gizemli sayfalarla geçecekti. Ve haftasonu tatili elbette ki yetmeyecekti. Söylemeden geçemeyeceğim; elinizden bırakamasanız da bir solukta okunacak türden bir kitap değil karşınızdaki. Bazı yorumlarda denk geldiğim ortak kanı betimlemelerin çok yoğun olduğu yönündeydi ancak bence kitabın atmosferi ancak bu şekilde sağlanabilirdi.

Yazarın anlatım gücü o kadar başarılı ki olay örgüsü içinde bahsi geçen mekanı birebir hayal etmenizi sağlıyor. Kitapta yer alan bütün yerler gerçek olduğundan kafamda canlandırdığım yerin fotoğrafına bakmak için sıklıkla okumamı bölmek durumunda kaldım. Ve internette karşıma çıkan fotoğraf tıpkı ben çekmişim gibi karşımda duruyordu.

Dracula efsanesi yüzyıllardır bir edebiyat figürü olarak var olsa bile Kazıklı Voyvoda'dan doğuşu öyle gerçekçi şekilde işlenmişti ki çoğu yerde acabalara düştüğümü itiraf etmeliyim. Kalkıp İstanbul'a gitmek, Sultanahmet'te gezmek ve Elizabeth Kostova'nın anlattığı tarihi görmek istedim. Adı gibi tarihin tozlu sayfalarında gezen TARİHÇİ bence "muhteşem" bir deneyimdi.

Kitabın kalınlığına sakın aldırmayın. Yazarın anlatmak istediği o kadar çok şey varmış ki tıklım tıkış bir olay örgüsü kurmak yerine rahat rahat anlatmış. Ve gerçekten çok iyi yapmış. Kitabın içine girdikten sonra Oxford'tan İstanbul'a, Bulgaristan'dan Romanya'ya uçarak değil sayfalar arasında koşarak varıyorsunuz. Şehirlerin sokaklarında, kütüphane arşivlerinin rafları arasında dolaşıyorsunuz. Kitapların tozlarını alıyor, eski haritaların üzerine eğilip ipuçlarını bulmaya çalışıyorsunuz. Kendimi sayfaların içinde o kadar kaybettim ki yaklaşık bir hafta sonunda kitabı bitirmek üzereyken ben şimdi ne yapacağım endişesi duymaya başladım. Sanki her anınızı birlikte geçirdiğiniz çok yakın arkadaşlarınız denizaşırı bir ülkeye taşınıyormuş gibi bir duyguydu. Ve bu gerçekten her zaman yakalanabilen bir his değil ne yazık ki...

Kitabı okurken Loreena McKennitt'in "The Mask and The Mirror albümü eşlik etti bana. O mistik melodilerle birlikte gezdim bu tarihsel kurgunun koridorlarında..

Belki denemek isteyen olur diye; naçizane tecrübem ve tavsiyemdir.
Yazara, sanatçıya ve çevirmen İdem Erman'a saygıyla...
648 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
Beni 'Dracula' ile ilgili ne kadar dizi,film varsa hepsini izlemeye iten,Elizabeth Kostova gibi mükemmel bir yazarı hayatıma katan,Macaristan ve Romanya'a gitmem için beni isteklendiren yegâne kitap.
648 syf.
Hani tatile giderken yanınıza kumsalda uzanıp dinlenirken okuyacağınız bir kaç kitap alırsınız ya, hani denizden kalan vakitlerde ya da şekerleme yaptığınız zamanlar haricinde bir şeyler okuyayım dersiniz ya...Eğer bu kitabı aldıysanız yanınıza, üst satırlarda söylediğim tüm farazi dinlenme, eğlenme şekillerini unutun! İlk sayfadan son sayfaya kadar yerinize mıhlanıyorsunuz, yemek molası bile vermeden sadece atıştırmaya başlıyor, yakın çevrenizin "tatildeyiz" mızmızlanmalarını görmezden gelip, kendinizi o devrin akışkan, gizemli, akıllara durgunluk veren macerasına kaptırıyorsunuz! Siz siz olun tatile bu kitabı götürmeyin, yoksa kitap bittiğinde tatilinizin de bittiğini gerçek dünyaya döndüğünüzü anlayacaksınız! 2005 yılında ilk baskısını alıp geçen bunca zamana rağmen hala benim Top 10 listemin başlarında olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Elizabeth Kostova
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New London, Connecticut , Amerika Birleşik Devletleri, 26 Aralık 1964

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 191 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 101 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.