8,6/10  (22 Oy) · 
49 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.178 gösterim
Gerçeğe Hazırlıklı Olun: Drakula`nın Kötülükleri Hala Sürüyor Olabilir...

Genç bir kadın, babasının kütüphanesini karıştırırken yaprakları sararmış mektuplar ile eski bir kitap bulur. Kitabın gizemi ve mektupların içerdiği bilgi genç kadını tarihin derinliklerinde, tasavvur bile edemeyeceği bir yolculuğa çıkarır: Babasının geçmişinde gömülü olan sırlara, annesinin gizemli kaderine ve onların tarihin karanlık sayfalarında gizli kalmış, akla hayale sığmayan bir kötülükle olan bağlantısına... Kazıklı Voyvoda... Drakula...

Modern dünya ile Kazıklı Voyvoda efsanesi arasında bir bağ olabilir mi? Drakula mitinin gerçekten var olma ve nesilden nesle geçerek günümüze kadar ulaşma ihtimali var mı? Bu soruların yanıtları, Tarihçi’nin kahramanlarının manastırlardan tozlu arşivlere, İstanbul’dan Doğu Avrupa’ya kadar uzanan araştırmaları sonucu ortaya çıkacak.

Bir kadınsa sonuca tüm tarihçilerden daha fazla yaklaşacak ve Kazıklı Voyvoda-Drakula’nın tarihi güçlerini saklayıp korumak adına her şeyi göze alan düşmanların nefesini ensesinde hissederek; gizli metinleri, ortaçağdan kalan kumaşlara işlenmiş şifreleri, anlamsız gibi görünen işaretleri çözüp hem kendi geçmişinin sır perdesini aralayacak hem de şeytanın ta kendisiyle yüzleşecektir.

Heyecanın ve merakın, iyinin ve kötünün, gerçeğin ve fantazinin, dünün ve bugünün ikilemlerini ustalıkla harmanlayıp okuru tarihin içinde uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak unutamayacağı bir deneyime sürükleyen Tarihçi’yle Elizabeth Kostova, Don Kişot’la başlayan ‘roman’ geleneğini sürdürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2005
 • Sayfa Sayısı:
  648
 • ISBN:
  9789751023734
 • Orijinal Adı:
  The Historian
 • Çeviri:
  İdem Erman
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
 18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Merhaba sevgili 1K Dostlarım :) 2005 senesinde basılmış, ilk baskısını almışım ve o günden bu yana kütüphanemde neden bu kadar süre bekletmişim :( Okumaya başladığımdan beri kendimi sorgulayıp duruyorum. Daha ilk sayfadan , son sayfasına kadar heyecan dolu bir gizem ve macera ile gitti. Kitabın bana göre bir değişik yönü de fantastik bir hikaye içinde Fatih Sultan Mehmet ve Voyvoda Tepeş'i içermesi. Gerçekler ve hayalleri, çok güzel oturmuş yazar, çok şaşırtıcı bir şekilde ele almış konuyu... Nerdeyse, kitapta yazan herşeye inanasınız geliyor. Bir tarihçi olmak istiyorsunuz. Bol bol ülkeler hakkında bilgi ediniyorsunuz. Heyecanı kaçırmamak adına konuya girmiyorum ama çok şaşıracaksınız... Yürekten söylemek istiyorum ki, keşke yazarın başka kitapları da Türkçemize çevrilmiş olsa; düşünmeden alır okurum.... Mistik, gizem , heyecan dolu kitapları seven arkadaşlarıma şiddetle öneririm. Sevgiyle kalın :)

Mine Ercan 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar önce henüz bir öğrenciyken çok yakın bir arkadaşımdan duymuştum adını. Bir türlü alamadığım ama aklımdan da atamadığım bir kitaptı "TARİHÇİ"... Hiç olmadık bir anda ve yerde kendini yeniden hatırlattığında artık bu anlamsız kavuşamama durumuna bir son vermek için hemen sipariş ettim. Elime ulaştığı Cuma gününden haftasonu programım belliydi. Tatilim bu gizemli sayfalarla geçecekti. Ve haftasonu tatili elbette ki yetmeyecekti. Söylemeden geçemeyeceğim; elinizden bırakamasanız da bir solukta okunacak türden bir kitap değil karşınızdaki. Bazı yorumlarda denk geldiğim ortak kanı betimlemelerin çok yoğun olduğu yönündeydi ancak bence kitabın atmosferi ancak bu şekilde sağlanabilirdi.

Yazarın anlatım gücü o kadar başarılı ki olay örgüsü içinde bahsi geçen mekanı birebir hayal etmenizi sağlıyor. Kitapta yer alan bütün yerler gerçek olduğundan kafamda canlandırdığım yerin fotoğrafına bakmak için sıklıkla okumamı bölmek durumunda kaldım. Ve internette karşıma çıkan fotoğraf tıpkı ben çekmişim gibi karşımda duruyordu.

Dracula efsanesi yüzyıllardır bir edebiyat figürü olarak var olsa bile Kazıklı Voyvoda'dan doğuşu öyle gerçekçi şekilde işlenmişti ki çoğu yerde acabalara düştüğümü itiraf etmeliyim. Kalkıp İstanbul'a gitmek, Sultanahmet'te gezmek ve Elizabeth Kostova'nın anlattığı tarihi görmek istedim. Adı gibi tarihin tozlu sayfalarında gezen TARİHÇİ bence "muhteşem" bir deneyimdi.

Kitabın kalınlığına sakın aldırmayın. Yazarın anlatmak istediği o kadar çok şey varmış ki tıklım tıkış bir olay örgüsü kurmak yerine rahat rahat anlatmış. Ve gerçekten çok iyi yapmış. Kitabın içine girdikten sonra Oxford'tan İstanbul'a, Bulgaristan'dan Romanya'ya uçarak değil sayfalar arasında koşarak varıyorsunuz. Şehirlerin sokaklarında, kütüphane arşivlerinin rafları arasında dolaşıyorsunuz. Kitapların tozlarını alıyor, eski haritaların üzerine eğilip ipuçlarını bulmaya çalışıyorsunuz. Kendimi sayfaların içinde o kadar kaybettim ki yaklaşık bir hafta sonunda kitabı bitirmek üzereyken ben şimdi ne yapacağım endişesi duymaya başladım. Sanki her anınızı birlikte geçirdiğiniz çok yakın arkadaşlarınız denizaşırı bir ülkeye taşınıyormuş gibi bir duyguydu. Ve bu gerçekten her zaman yakalanabilen bir his değil ne yazık ki...

Kitabı okurken Loreena McKennitt'in "The Mask and The Mirror albümü eşlik etti bana. O mistik melodilerle birlikte gezdim bu tarihsel kurgunun koridorlarında..

Belki denemek isteyen olur diye; naçizane tecrübem ve tavsiyemdir.
Yazara, sanatçıya ve çevirmen İdem Erman'a saygıyla...

Yasemin Kahveci 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kazıklı Voyvoda..Drakula miti gerçek olabilir mi , günümüze dek çeşitli bağlarla ulaşmış olma ihtimali var mı?..Kazıklı Voyvoda efsanesi ile günümüz dünyası arasında bir ilişki olacağına ihtimal verebilir miyiz?
Genç bir kızın babasının kütüphanesinde bulduğu mektuplar ve eski bir kitabın peşine düşmesi ile aralanacak bir sır perdesi. İstanbul' dan Doğu Avrupa' ya uzanan heyecanlı bir macera.
Kesinlikle tavsiye ederim..

Kitaptan 1 Alıntı

'Hepimiz, kruvasanin nasıl ortaya çıktığını biliriz kuşkusuz. Parisli bir aşçı, Viyanalilarin Osmanlilara karşı kazandıkları zaferin şerefine yapmıştır bu çöreği. Kruvasan, Osmanlı bayrağındaki hilalin simgesidir.'

Tarihçi, Elizabeth Kostova (Sayfa 317)Tarihçi, Elizabeth Kostova (Sayfa 317)