Vampirle Görüşme

8,0/10  (10 Oy) · 
46 okunma  · 
8 beğeni  · 
874 gösterim
Merkez Kitaplar, Esrarengiz Kitaplar adlı yeni dizisinde, edebiyatın aykırı tavırlarıyla bilinen önemli yazarları, karabasanlar, gizler ve sırlarla örülü dünyaların kapılarını araladıkları kitaplarıyla okurlarla buluşuyor...

Polisiye ya da bilimkurgu türlerinden farklı bir çizgide olan dizideki kitaplar, değerli yazarların kaleminden çıkmalarına ve kendi türlerinde klasik sayılmalarına karşın unutulmuş ya da Türkçe'ye hiç çevrilmemiş kitapları yeni kuşak okurlarla buluşturuyor.

Projenin ilk iki kitabı Anne Rice'ın Vampirle Görüşme ve G.K.Chesterton'ın Bay Perşembe adlı kitapları.

Vampirle Görüşme, ilk kez 1991 yılında usta çevirmen Roza Hakmen'in çevirisiyle yayınlanmıştı.

Medyada "Vampirle Görüşme":
(Tanıtım Yazısından)

1994 yılında filme de çekilen, Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas gibi oyuncuların ölümsüzleştirdiği Vampirle Görüşme, zamanın ötesinde bir hikayeyle okurunu şaşırtıyor.

Şimdiye kadar yazılmış en müthiş, en erotik ve en şehvetli kitaplardan biri.
- Sting

Tüyler ürpertici bir karabasan... Büyük bir başarı... Hayal gücünün etkileyici bir ürünü.
- Sunday Times

İlk sayfasından başlayarak etkisi altına alan, elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Okur, başka hiçbir ölümlünün yaşamadığı bir deneyimden geçtiğini hissediyor.
- Chicago Tribune

Etkileyici. Hem korkunç, hem güzel, hiç akıldan çıkmayacak bir kitap.
- Washington Post
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9759174758
 • Orijinal Adı:
  Interview With The Vampire
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
20 Haz 15:55 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Vampirle Görüşme
Anne Rice'in yazmış olduğu ilk eserdir. Anne Rice modern gotik - korku yazarıdır, her ne kadar Anne Rice’ın ilk romanı, 1973 yılında yazımı tamamlansa da, ancak 1976 yılında yayınlanabilen Vampirle Görüşme oldu. Kısa sürede farklı yazılarıyla ün kazandı ve çok satanlar listesine girdi.

Kitabımızın iyi yönleri, kendine has bir üslubu vede farklı karakterleri olması, oluşan karakterlerin de bir karakteri olması, böylelikle diğer benzer kitaplardan ayrılması diye biliriz.

Kitabın kötü yönleri ise, seri bir kitap ve konu olduğu için tam kesin bir sonuçla bitmemesi, sonunun muamma bitmesi, aslında biten bir sonun başlangıç olması bazı okurlarımızı üzecek gibi görünüyor hepsi bu.

Kitabımızın konusu ise, çok trajik ve ilginç Vampirimiz yada duygusal vampirimiz bir gazeteci ile görüşüp röportaj yapar ve ona başından geçen her şeyi anlatır. başına gelen bütün laneti nasıl vampire dönüştüğünü vesaire ...

Sonuç genel itibarı ile güzel ve farklı bir hikaye, ama kusursuz değil her güzelin az çok kusurları olduğu gibi bu kitapta da yer yer kusurlar var elbet. Mesela ölümsüz olan bir vampir ölüyorsa , ölümsüzlüğün ne önemi var ? gibi kusurlar canım, abartılacak cinsten değil nede olsa kurgu bu onun haricinde genellemede iyi ve hoş bir kitap. Diğer örneklerinden farklı ve etkileyici, merak uyandıran bir kitap bittiğinde ya şimdi ne olacak diyorsunuz. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli ve mutlu okumalar dilerim. En tatlı, en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Rogojin 
 25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Filmi çıktığında izlemiştim, ama kitabını neden okumaya karar verdim bilmiyorum. İyi ki öyle yapmışım; çünkü dört dörtlük bir edebiyat eseri bu. Kendi adıma kendi kitaplarım arasında bir klasik. İnsan olmanın yüceltildiği bir kitap Vampirle Görüşme : Louis hiç istemeden vampir oluyor ve artık sonsuza dek vampir olarak yaşamaya mahkûm oluyor. Vampir olmaya alışması, vampir olmanın getirdiği bütün olumsuz ve olumlu durumlar, artık insan olmamanın sebep olduğu bütün çelişkiler ama insan olmakla ilgili bir türlü yok olmayan ahlâki bütün gerilimleri Anne Rice çok etkileyici bir üslûpla anlatıyor. Nihayetinde bu bir trajedi. Louis trajik bir karakter. Sıkışıp kaldığı dünyada var olmaya, vampirliğin getirdiği zorunluluklarla yaşamaya çalışırken ahlâki çıtasını diğer vampirlerin tamamen aksine yukarıda tutmaya çalışıyor; böyle yaparak Anne Rice iki kimlik arasında sıkışmış, yeni kimliğine mahkûm olsa bile insan kimliğini yok edemeyen bir karakter üzerinden insan olmayı yücelten bir hikâye çıkarmış oluyor karşımıza. Dört dörtlük bir eser. Devam kitapları var ve eleştirilere bakılırsa onlar da bu kitap kadar başarılı. Mutlaka okumanızı öneriyorum.

arzu amaç 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oldukça etkileyici bir hikaye... Bireyin toplumdaki yabancılaşması daha iyi anlatılamazdı. Kan içenler toplumunda, hayatta kalmak için olsa bile insan öldürmeyi kabul etmemek, yalnızlığı ve yabancılaşmayı da beraberinde getiriyor. Bulunduğu toplumun normlarına karşı çıkan bir bireyin insanlığa dair sorgulamaları okuru da sorgulamaya yöneltiyor. Kütüphanenizde olması gereken, sıra dışı bir vampir hikayesi.

Hüseyin Düver 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her şeyi ile efsane kitap. Aynı zamanda efsane bir serinin de başlangıcı. Vampir kültüne muhteşem bir yorum getirmiş. Karakterler, anlatım olayların işlenişi her şeyiyle mükemmeldi.

Kitaptan 3 Alıntı

Burcup 
 08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Geriye dönüp çocukluğuna bakınca kıymetini bilememiş olduğunu fark eden bir yetişkin gibisin. Yetişkin bir adam olarak çocuk odasına geri dönüp oyuncaklarınla oynayamazsın, sırf artık kıymetini biliyorsun diye aynı sevgi ve bakımın sana gösterilmesini bekleyemezsin. Senin de ölümlü tabiatınla ilişkin böyle.

Vampirle Görüşme, Anne Rice (Sayfa 90)Vampirle Görüşme, Anne Rice (Sayfa 90)
Burcup 
02 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Hayır. Vampir olmak onun için intikam demekti. Hayatın kendisinden intikam.Aldığı her can bir intikamdı."

Vampirle Görüşme, Anne Rice (Sayfa 53)Vampirle Görüşme, Anne Rice (Sayfa 53)
Burcup 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünya var oldukça yaşayabilecekken ölümün anlamı nedir?

Vampirle Görüşme, Anne Rice (Sayfa 152)Vampirle Görüşme, Anne Rice (Sayfa 152)