1000Kitap Logosu
Anne Rice

Anne Rice

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.9
376 Kişi
1.443
Okunma
97
Beğeni
4.170
Gösterim
Tam adı
Howard Allen Frances O'Brien
Unvan
Yazar
Doğum
New Orleans, Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri, 4 Ekim 1941
Yaşamı
İlk adı 'Howard Allen O'Brien'dir. Katolik bir İrlanda asıllı ailenin ikinci kızı olarak dünyaya gelmiştir. Anne ismini, okula gittiğinde adını söylemeye utanması nedeniyle kullanmıştır ve daha sonra da böyle tanınmayı tercih etmiştir. Anne Rice'ın eserleri goth akımında önemli etkiler yapmıştır. New Orleans, Louisiana'da doğan ve ömrünün büyük kısmını burada geçiren Rice'ın birçok hikâyesi de bu bölgede geçer. Anne Rice, Avrupa'da çeşitli üniversitelerde 'Vampire Literature Studies'şeklinde kürsüler kurulmasına sebebiyet vermiştir.Kitaplarının başlıca konuları vampirler, mumyalar ve cadılardır.Yazılarında sado-mazoşist öğeler de bulunur. 1961'de Stan Rice ile evlenmiş, Michele ismini verdikleri bir kızları olmuştur. Michele 1972 yılında lösemiden ölmüştür. Interview With the Vampire'daki Claudia adlı küçük bir kız çocuğu olan vampir kızın kaybettiği Michele'e hem yaşı hem görünüşü bakımından benzediği ileri sürülmektedir. 1978 yılında Christopher adını verdikleri bir oğulları olmuştur. Romanlarından uyarlanan iki film: Interview with the vampire, Queen of the damned. Ayrıca Lestat, Broadway müzikali olarak da uyarlanmıştır. Yakın zamanda ateizmden çocukluk inancı olan katolikliğe dönüş yapan Rice, İsa üzerine romanlar yazmaya başlamıştır.
397 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Roma döneminden gelen bir arkadaşım varmış da oturmuş Armağan Çağlayan a hayatını anlatıyormuş gibi düşünün ..Ama vampirliğe ilişkin pek bir bilgi yok am Rom dönemine ilişkin çok bilgi var. Olay Antakya ya kadar dayanıyor hatta
Pandora
6.4/10
· 446 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
360 syf.
·
9 günde
·
7/10 puan
Modern vampir hikayelerinin başlangıcı olmus. Seven, kızan, duygulari olan ve insan öldürmek istemeyen kahramanimiz Louis, O'nu vampir yapan Lestat ve kucuk vampir Claudia. Balkanlarda hikaye edilen eski vampirlerden farkli. Insanlarin arasında yaşayip fark edilmeden besleniyor, tiyatroya gidiyor, giyinip kusanip seyahat ediyorlar.Cocuklarin büyük insanlara göre daha acimasiz olduğunu guzel vurgulamış.Ölümsüzlük fazla uzun sürünce bir azap olabiliyormuş.
Vampirle Görüşme
8.1/10
· 192 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
595 syf.
·
10/10 puan
Anne Rice yine harika iş çıkarmış:)Kendine özgün,akıcı ve sürükleyici bir kitapt ı benim için.Devamlı acaba şimdi ne olacak Lestan ne yapacak,bukadar olayların altından nasıl kalkacak diye merak uyandırdı.Çok güzeldi zaten kötü birşey söylemem imkansız yazarın kalemine aşığım;)
Beden Hırsızı
7.6/10
· 109 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3