Elly Griffiths

Elly Griffiths

Yazar
7.7/10
23 Kişi
·
50
Okunma
·
4
Beğeni
·
790
Gösterim
Adı:
Elly Griffiths
Unvan:
Roman yazarı
Doğum:
Londra, 1963
Elly Griffiths
Roman Yazarı
Doğum: 1963, Londra, Birleşik Krallık
Ödüller: Mary Higgins Clark Ödülü
Bır çok insan arkeolojiyi"kemikleri kazmak" olarak görürdü ama "geçmişin örtüsünü kaldırmak " aslında tam olarak yaptıgı şeydi.
Herkesin düşüncesine göre çocuklar iyi ve masumdur. Ama bu,insanları,onlara korkunç şeyler yapmaktan alıkoymuyordu.
Şehir merkezinden uzakta denize kıyısı olan bir bataklığın kenarındaki bir evde yaşayan, kemikler alanında uzman bir arkeolog olan Ruth üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ev ve işi arasında çok sakin bir yaşam sürerken, polis evinin yakınındaki bataklıkta bulunan kemikler konusunda kendisinden yardım ister. Artık hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Sade ve akıcı bir dille yazılmış kitapta neler yok ki? Arkeolojik bilgiler, Pagan ve Kuzey mitolojisine ilginç bilgiler de yer almakta. Ben beğenerek okudum. Çok güzel bir kitap.
Hikayenin gerçekçiliğine bayıldım, başrolümüz Ruth Galloway bu sefer bir dedektif ya da adli tıp doktoru değil, bir adli tıp arkeoloğu, duygusal anlamda hassas olduğu döneme denk gelen bir olay ile karşı karşıya kalıyor...

Eski bir yetimhanenin yıkılması sonucu ortaya çıkan enkazda bazı çocuk kemikleriyle karşılaşan Ruth, tehlikelerin çok büyük boyutlarda olabileceği bir soruşturmaya katılır. Daha öncede hayatı pahasına götürdüğü bir davadan da yeni çıkmıştır. Hamile olması da cabası..

Hem duygusal hem polisiye ikisini bir arada yaşadım. Kitap okunmayı hak ediyor..
Okuldan eve dönerken yolculuk esnasında okumak için Antalya otagardan aldığım kitap. Yolculuğun kolay geçmesini sağlamıştı. Kitabı beğenmiştim. Çok seri okunuyor, dili akıcı.
Olay örgüsü ilgi çekici. Polisiye severler okuyabilir.
Kitabı konu olarak Bones dizisine benzettim.Akıcılık bakımından güzel fakat kitabı pek yaratıcı bulmadım.Kitaptaki Ruth karakteri dizinin Bones unu canlandırmış diyebilirim kısaca.
Kayıp bir çocuğu ararken ilginç olaylarla ve güvendiğin insanların aslında öyle olmadıklarını gördüğün harika bir roman. okurken sizde dedektifle birlikte macaraya atılacağınız bir kitap.
Beğenmek ve yahut beğenmemek arasında bocalasam da roman benden koca bir 10 üzerinde 6 aldı diyebilirim. Lakin yazarın diğer kitabını da okumasam olmaz çünkü hikayeyi betimlemeleri ve kişilik analizlerini son derece beğendim.
Bir arkeoloji uzmanı ile bir dedektifin yollarını kesiştiren bir dava. Uzman Ruth, bulunduğu toplulukta aykırı görünen bir karakter ve bataklığa yakın yaşıyor. İzole yaşantısından memnun. Diğer yandan Dedektif Nelson, işinin güçlüklerine rağmen iyi bir aileye sahip. Neredeyse zıt olan karakterlerin hikaye boyunca birbirlerine yaklaşmaları çok dikkat çekmeden anlatılmış. Hikayenin özünde geçmiş çağlara ait mistik inanışlar var.
Tam bir polisiye okudum diyebilirim. Kitabın ilk 100 sayfası gerçekten sıkıcı ilerledi ama sonradan baya baya açıldı. Güzel bir sonu vardı pek tahmin edilebilir olduğunu düşünmüyorum. Yazarin ayni karakterlerle yazdığı ikinci kitabına da hemen başlamayı düşünüyorum. Kolay okunan sürükleyici bir kitap.
Sürükleyiciliği yüksek 1-2 gün içerisinde bitirebileceğiniz bir kitap.Aralarda hoş benzetmeler, mitolojik ögeler kullanılmış. Gizem konusuna merakı olanların gerçekten hoşuna gidecektir.
İlk hikayesindeki karakterler ile devam eden yazar, bu kez olayları bataklıktan bir inşaat alanına taşımış. Geçmişin tanrıları ve ritüelleri ile ilgili açıklamaların yanında, günlük yaşama dair sıkıntılar da var. Uzman Ruth hamile ve bu durumun tüm düşünce ve yargı sistemini etkilediğini düşünüyor. Dedektifle birlikte çalışıyor olmalarına karşın biraz mesafeliler. Tarih ve polisiye sevenler için kaçırılmaz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Elly Griffiths
Unvan:
Roman yazarı
Doğum:
Londra, 1963
Elly Griffiths
Roman Yazarı
Doğum: 1963, Londra, Birleşik Krallık
Ödüller: Mary Higgins Clark Ödülü

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 50 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.