Emin Çölaşan

Emin Çölaşan

Yazar
7.8/10
234 Kişi
·
855
Okunma
·
45
Beğeni
·
2.677
Gösterim
Adı:
Emin Çölaşan
Unvan:
Gazeteci Yazar
Doğum:
Ankara, 1942
Mustafa Emin Çölaşan, (d. 14 Mart 1942, Ankara), Türk gazeteci ve yazar.
14 Mart 1942'de Ankara'da doğdu. Atatürk döneminin Adalet Bakanlarından Refik Şevket İnce'nin torunu, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün ilk müdürlerinden Prof. Dr. Ümran Çölaşan'ın oğludur. Ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji'nde okudu. 1965'te ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra sırasıyla Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve PETKİM'de çalıştı.
1972 ve 1974 yıllarında İcen Börtücene ile beraber hazırladığı araştırma çalışmalarıyla Milliyet gazetesinin düzenlediği Ali Naci Karacan Yazı Yarışması'nda üst üste iki yıl birincilik ödülünü kazandı. Gazeteciliğe 1977 yılında Milliyet gazetesinde başladı. 1985 yılında Hürriyet gazetesine geçti, 1989'da bu gazetede köşe yazarı oldu. 1994 yılında Kanal D'de haber spikeri olarak çalıştı. 1995 yılında haberi bıraktı. 2004 yılında Hürriyet'den ayrılıp Star gazetesinde Konuk Yazar olarak köşe yazarlığını yaptı ve Star gazetesinden ayrılıp Hürriyet gazetesine döndü. Emin Çölaşan'ın, Hürriyet gazetesindeki köşe yazarlığına 14 Ağustos 2007 tarihinde son verildi. 20 Ağustos 2007 tarhinde Tercüman gazetesinde Konuk Yazar olarak çalıştı. 26 Ağustos 2007 tarihinde Akşam gazetesinde Konuk Yazar olarak başladı. 30 Ağustos 2007 tarihinde Akşam gazetesinden ayrıldı. 11 Eylül 2007 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde Konuk Yazar olarak başladı. 20 Eylül 2007 tarihinde Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı ve işsiz kaldı. Ayrılışının ardından Sözcü gazetesinde 2 yıl kadar Hürriyet'te yazdığı eski yazılarına yer verilen Çölaşan, 13 Ekim 2009'dan beri Sözcü'de başyazarlık yapmaktadır.
2007 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür.

Eserleri

24 Ocak Bir Dönemin Perde Arkası, 1983 - Dizi
12 Eylül Özal Ekonomisinin Perde Arkası, 1984 - Dizi
Yalçın'ı Kim Kurtaracak?, 1985
Yalçın Nereye Koşuyor, 1985
Banker Skandalı'nın Perde Arkası, 1985
İcraatın İçinden, 1986 - Röportaj
Önce İnsanım Sonra Gazeteci, 1987
Biz Kırk Kişiyiz Birbirimizi Biliriz, 1987 - Röportaj
Turgut Nereden Koşuyor?, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1989
Bir Dönemin Yazıları 1988-1989, Tekin Yayınevi, 1990, ISBN 975-478-054-4
Turgut'un Serüveni, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1993, ISBN 975-478-077-3
Sor Bakalım!, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1993, ISBN 975-478-000-5 - Röportaj
Muhteşem İkili, Ümit Yayıncılık, Ankara, 1998, ISBN 975-7115-46-0
Ah Refah Vah Refah, Ümit Yayıncılık, Ankara, 1998, ISBN 975-7115-42-8
Tarihe Düşülen Notlar, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2000, ISBN 975-7115-92-4
Unutulmayan Söyleşiler Tarihe Düşülen Notlar, 2006
Şu Benim Gazetecilik "Yaşadıklarım", Doğan Kitap, 2005, ISBN 975-293-284-3
Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi , Bilgi Yayınevi , 2007 ISBN 9752202375
Her Kuşun Eti Yenmez,Bilgi Yayınevi 2008 ISBN 975-22-0270-5
Sakıncalı Gazeteci, Bilgi Yayınevi 2009 ISBN 978-975-22-0299-3
HSKY’yı artık iyi biliyoruz. Hakim ve savcıların tüm atama, terfi, ceza işlerini yapan, Yargıtay ve Danıştay üyelerini seçen Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu. Son anayasa değişikliği ile burası -ve dolayısıyla yargının tümü- tamamen AKP’nin eline geçti.
...
Yargının tüm yetkileri artık HSYK’nın ve dolayısıyla iktidarın elinde. Yargıya particilik bu yolla sokuldu.
AKP’nin taşeronluğunu ve tetikçiliğini yapan cemaat yargıyı durup dururken, kendiliğinden ele geçirmedi.
Hiçbir adımı tek başlarına atmadılar.
Arkalarında AKP iktidarının çok büyük desteği vardı.
Sonraki yıllarda kavgaya tutuşup bozuşunca birbirleri tu kaka ilan ettiler!
Her gün her konuda ahkâm kesen, sağa sola posta koyan bu iktidarın ağzından bugüne kadar ‘işsizlik sorunu’ konusunda herhangi bir ciddi açıklama duydunuz mu?
Elbette ki duymadınız!
Çünkü bu konuda yapacakları hiçbir şey olmadığını, çaresiz kaldıklarını biliyorlar.
İşte o yüzden sizin feryatlarınızı, adına “Sosyal yardım” denilen şeyle bastırmaya çalışıyorlar.
452 syf.
·Puan vermedi
Yıllar önce ilk basıldığında okumuştum. O dönemde ses getiren bir kitap olmuştu. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın siyasete atılışının, ailesinin de yer aldığı ilginç bir kitap.
224 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Büyük adam, büyük insan, aydın izinden yürüdüğümüz Mustafa Kemal Atatürk sadece yaşadığı dönemin değil, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından biriydi. Yoktan var ettiği, devrimlerle taçlandırdığı Türkiye Cumhuriyeti'ni yaratmak kolay değildi. Elinde insan kadrosu yoktu. Üniversite bitirenler, doktorlar, mühendisler, hukukçular, eğitimciler ve ötekilerin sayısı çok azdı.
 
Cumhuriyet elde kalan o kısıtlı kadrolarla kuruldu, devrimler o kadrolarla yapıldı.. Atatürk yeni devleti kurarken elde enkaz dışında bir şey yoktu. Tarım çökmüştü. Fabrika ve üretim yoktu.. Eğitim düzeyi sıfıra yakındı. İnsanlar aç ve perişandı. Dahası, yol yoktu. Demiryollarının yapımına başlanıp bitirilmesi öylesine önemli idi ki, “Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan” diye marşlar bestelendi. İlk ulusal fabrikalarımız açılırken millet bayram etti.
 
Ama bir “Atatürk gerçeği” daha vardı.. Fakirdik, paramız yoktu. Buna karşın onurumuzu korumuştuk.. Atatürk el kapılarında yalvarmadı, kimsenin peşinden koşmadı, ülkemizi ve milletimizi bir gün olsun küçük düşürmedi.. Çok önemli bir gerçek daha:. Atatürk hiçbir zaman “Maceracı” olmadı. Sağa sola posta koymadı, zırvalamadı!. Dönemin devlet adamlarına bakın. Rusya'da Stalin, Almanya'da Hitler, İtalya'da Mussolini. Her biri kan emici, maceracı diktatörler.. Atatürk hepsiyle mesafeli kaldı.. İsteseydi, elindeki gücü kullansaydı, genç Türk devletini bir sürü maceraya sokması işten bile olmazdı. O, dünyanın en saygın devlet adamlarından biriydi.. Hiç kimse unutmasın, bugün hangi olanaklara sahipsek, hangi özgürlükleri yaşıyorsak, onun sayesindedir. Buna din ve ibadet özgürlüğü dahildir.
 
Bugün Atatürk'e gizliden veya açıktan sövenler, Türkiye'yi pazarlayanlar, din tüccarlığı yapanlar, paraya tapanlar, el kapılarında yalvaranlar, ülkemizi çağın gerisine sürüklemek isteyenler, hırsızlar ve din sömürücüleri, ülke yönetimini ele geçirmiş olabilir.. Türkiye Cumhuriyeti böyle nicelerini gördü!. Geldikleri gibi gittiler!. Hiç kimse endişe etmesin ve karamsar olmasın.. Bu dönem de geçecektir.
279 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
24 Ocak kararlarından sonra yaşananların anlatıldığı güzel bir araştırma eseri. 12 Eylül askeri darbesinin siyasiler ve askerler tarafından nasıl geliştiği, 11 Eylül gününden başlayarak kronolojik bir şekilde anlatılıyor. Sonrasında Kenan Evren'in başbakanlığa Turhan Feyzioğlu'nu düşünmesi ve ekonomi alanında beraber çalışmak için Özal'a teklif götürmesi, ancak sonradan çıkan toplantılar ve gelişmeler üzerine başbakanlığa eski oramiral Bülent Ulusu'nun getirilmesi ile devam ediyor. Eski çalışma arkadaşı Kaya Erdem'i Maliye Bakanı yapan ve ekonomi konusunda neredeyse tek adam olan Özal'ın IMF, OECD toplantıları detaylı bir şekilde anlatılırken, serbest piyasa ekonomisi ve faizlerin serbestleşmesi ile beraber bankalar arasında çıkan kavgalar ve özellikle Kastelli olmak üzere bankerlerin yaptıkları da detaylı bir şekilde hatta o dönemin gazete ilan metinleri ile beraber anlatılıyor. 2 kere istifa eden ve geri alan Özal'ın Ulusu ile yaşadığı, DPT'nin Maliye Bakanlığı ile yaşadığı anlaşmazlıklar da anlatılıyor. Darbe sonrası Türkiye'sinin ekonomik gelişmelerini merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
Ali Topkaya
Ali Topkaya Unutulmayan Söyleşiler - Tarihe Düşülen Notlar'ı inceledi.
404 syf.
·Beğendi·10/10
Ünlü kişilerle yaptığı röportajlarla bizi bilgilendiren emin çölaşan o dönemin siyaseti hakkında da bilgi veriyor
O dönem siyaseti hakkında birçok bilgiyi ögrenebilir ve arastırarak daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz
rtgrlsln
rtgrlsln Turgut Nereden Koşuyor / Turgut’un Serüveni'yi inceledi.
452 syf.
T. Özakman'ın Cumhuriyet kitaplarından sonra bu kitap bende tam bir şok etkisi yaptı demeliyim. Türk demokrasi tarihine 1950'li yıllarla başlayıp adını yazdırmış isimlerin bu ülkeye ve insanlarına yaptıklarını öğrendikçe, yaşadıkça dış düşmana ihtiyaç mı var diyesi geliyor insanın.
Etem UÇMAK
Etem UÇMAK Turgut Nereden Koşuyor / Turgut’un Serüveni'yi inceledi.
452 syf.
·Beğendi·7/10
8. Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL'ın siyaset sahnesinde nasıl yer aldığı, hangi aşamalardan geçerek bulunduğu makamlara geldiği anlatılmaktadır.
258 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabı 5.ve 6.sınıfa giderken okumuştum.Yaşıma hiç uygun değildi haklısınız ama okuyacak başka bir kitabım yoktu ve ben birşeyler okumak istiyordum..O zamanlar da Allah sağlık sıhhat versin öğretmenimiz hergün haberleri izlettirir bizlere ertesi gün nelerin olup bittiğini anlattırırdı.Herhalde haberleri çok izlediğim için olsa gerek bu kitabı okumaktan hiç sıkılmadım.Adından da anlaşılacağı gibi bir bankerin hazin öyküsü efendim fırsatınız olursa okuyun derim..
Tam adı Hay Aksi Aldatıldık. Ama okumaya başlayınca Hay Aksi Aldatılan ben oldum dedim. Çünkü bu kitap Emin Çölaşan'ın Sözcü gazetesinde yazdığı köşe yazılarının bir kısmının yayınlandığı kitap olmuş. O yüzden yarım bıraktım kitabı. Kesinlikle de kimseye tavsiye etmem.
256 syf.
·5 günde·6/10
Yazarın rüşvet, yolsuzluk, Suriye'den 3.5 milyon mülteci, evlilik programlarının arkasında ki gerçek gibi bazı güncel konularda yazmış olduğu yazılarından oluşuyor.Akıcı bir şekilde anlatıyor. Fakat bazı konularla alakalı yazıları birkaç kez tekrar okuyunca biraz sıkıldım. Aynı konuyu tekrar okuyorum gibi geldi. Ama bu tarz güncel, siyasi kitapları seviyorsanız alın okuyun derim. Keyifli okumalar.
224 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Cumhuriyet, şimdi övmeye kalkıştıkları osmanlı’dan işte böyle bir vatan devralmıştı. Cahiller okusun da öğrensin......................................

Yazarın biyografisi

Adı:
Emin Çölaşan
Unvan:
Gazeteci Yazar
Doğum:
Ankara, 1942
Mustafa Emin Çölaşan, (d. 14 Mart 1942, Ankara), Türk gazeteci ve yazar.
14 Mart 1942'de Ankara'da doğdu. Atatürk döneminin Adalet Bakanlarından Refik Şevket İnce'nin torunu, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün ilk müdürlerinden Prof. Dr. Ümran Çölaşan'ın oğludur. Ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji'nde okudu. 1965'te ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra sırasıyla Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve PETKİM'de çalıştı.
1972 ve 1974 yıllarında İcen Börtücene ile beraber hazırladığı araştırma çalışmalarıyla Milliyet gazetesinin düzenlediği Ali Naci Karacan Yazı Yarışması'nda üst üste iki yıl birincilik ödülünü kazandı. Gazeteciliğe 1977 yılında Milliyet gazetesinde başladı. 1985 yılında Hürriyet gazetesine geçti, 1989'da bu gazetede köşe yazarı oldu. 1994 yılında Kanal D'de haber spikeri olarak çalıştı. 1995 yılında haberi bıraktı. 2004 yılında Hürriyet'den ayrılıp Star gazetesinde Konuk Yazar olarak köşe yazarlığını yaptı ve Star gazetesinden ayrılıp Hürriyet gazetesine döndü. Emin Çölaşan'ın, Hürriyet gazetesindeki köşe yazarlığına 14 Ağustos 2007 tarihinde son verildi. 20 Ağustos 2007 tarhinde Tercüman gazetesinde Konuk Yazar olarak çalıştı. 26 Ağustos 2007 tarihinde Akşam gazetesinde Konuk Yazar olarak başladı. 30 Ağustos 2007 tarihinde Akşam gazetesinden ayrıldı. 11 Eylül 2007 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde Konuk Yazar olarak başladı. 20 Eylül 2007 tarihinde Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı ve işsiz kaldı. Ayrılışının ardından Sözcü gazetesinde 2 yıl kadar Hürriyet'te yazdığı eski yazılarına yer verilen Çölaşan, 13 Ekim 2009'dan beri Sözcü'de başyazarlık yapmaktadır.
2007 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür.

Eserleri

24 Ocak Bir Dönemin Perde Arkası, 1983 - Dizi
12 Eylül Özal Ekonomisinin Perde Arkası, 1984 - Dizi
Yalçın'ı Kim Kurtaracak?, 1985
Yalçın Nereye Koşuyor, 1985
Banker Skandalı'nın Perde Arkası, 1985
İcraatın İçinden, 1986 - Röportaj
Önce İnsanım Sonra Gazeteci, 1987
Biz Kırk Kişiyiz Birbirimizi Biliriz, 1987 - Röportaj
Turgut Nereden Koşuyor?, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1989
Bir Dönemin Yazıları 1988-1989, Tekin Yayınevi, 1990, ISBN 975-478-054-4
Turgut'un Serüveni, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1993, ISBN 975-478-077-3
Sor Bakalım!, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1993, ISBN 975-478-000-5 - Röportaj
Muhteşem İkili, Ümit Yayıncılık, Ankara, 1998, ISBN 975-7115-46-0
Ah Refah Vah Refah, Ümit Yayıncılık, Ankara, 1998, ISBN 975-7115-42-8
Tarihe Düşülen Notlar, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2000, ISBN 975-7115-92-4
Unutulmayan Söyleşiler Tarihe Düşülen Notlar, 2006
Şu Benim Gazetecilik "Yaşadıklarım", Doğan Kitap, 2005, ISBN 975-293-284-3
Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi , Bilgi Yayınevi , 2007 ISBN 9752202375
Her Kuşun Eti Yenmez,Bilgi Yayınevi 2008 ISBN 975-22-0270-5
Sakıncalı Gazeteci, Bilgi Yayınevi 2009 ISBN 978-975-22-0299-3

Yazar istatistikleri

  • 45 okur beğendi.
  • 855 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 236 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları