Emin Çölaşan

Emin Çölaşan

Yazar
7.7/10
101 Kişi
·
414
Okunma
·
28
Beğeni
·
2.164
Gösterim
Adı:
Emin Çölaşan
Unvan:
Gazeteci Yazar
Doğum:
Ankara, 1942
Mustafa Emin Çölaşan, (d. 14 Mart 1942, Ankara), Türk gazeteci ve yazar.
14 Mart 1942'de Ankara'da doğdu. Atatürk döneminin Adalet Bakanlarından Refik Şevket İnce'nin torunu, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün ilk müdürlerinden Prof. Dr. Ümran Çölaşan'ın oğludur. Ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji'nde okudu. 1965'te ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra sırasıyla Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve PETKİM'de çalıştı.
1972 ve 1974 yıllarında İcen Börtücene ile beraber hazırladığı araştırma çalışmalarıyla Milliyet gazetesinin düzenlediği Ali Naci Karacan Yazı Yarışması'nda üst üste iki yıl birincilik ödülünü kazandı. Gazeteciliğe 1977 yılında Milliyet gazetesinde başladı. 1985 yılında Hürriyet gazetesine geçti, 1989'da bu gazetede köşe yazarı oldu. 1994 yılında Kanal D'de haber spikeri olarak çalıştı. 1995 yılında haberi bıraktı. 2004 yılında Hürriyet'den ayrılıp Star gazetesinde Konuk Yazar olarak köşe yazarlığını yaptı ve Star gazetesinden ayrılıp Hürriyet gazetesine döndü. Emin Çölaşan'ın, Hürriyet gazetesindeki köşe yazarlığına 14 Ağustos 2007 tarihinde son verildi. 20 Ağustos 2007 tarhinde Tercüman gazetesinde Konuk Yazar olarak çalıştı. 26 Ağustos 2007 tarihinde Akşam gazetesinde Konuk Yazar olarak başladı. 30 Ağustos 2007 tarihinde Akşam gazetesinden ayrıldı. 11 Eylül 2007 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde Konuk Yazar olarak başladı. 20 Eylül 2007 tarihinde Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı ve işsiz kaldı. Ayrılışının ardından Sözcü gazetesinde 2 yıl kadar Hürriyet'te yazdığı eski yazılarına yer verilen Çölaşan, 13 Ekim 2009'dan beri Sözcü'de başyazarlık yapmaktadır.
2007 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür.

Eserleri

24 Ocak Bir Dönemin Perde Arkası, 1983 - Dizi
12 Eylül Özal Ekonomisinin Perde Arkası, 1984 - Dizi
Yalçın'ı Kim Kurtaracak?, 1985
Yalçın Nereye Koşuyor, 1985
Banker Skandalı'nın Perde Arkası, 1985
İcraatın İçinden, 1986 - Röportaj
Önce İnsanım Sonra Gazeteci, 1987
Biz Kırk Kişiyiz Birbirimizi Biliriz, 1987 - Röportaj
Turgut Nereden Koşuyor?, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1989
Bir Dönemin Yazıları 1988-1989, Tekin Yayınevi, 1990, ISBN 975-478-054-4
Turgut'un Serüveni, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1993, ISBN 975-478-077-3
Sor Bakalım!, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1993, ISBN 975-478-000-5 - Röportaj
Muhteşem İkili, Ümit Yayıncılık, Ankara, 1998, ISBN 975-7115-46-0
Ah Refah Vah Refah, Ümit Yayıncılık, Ankara, 1998, ISBN 975-7115-42-8
Tarihe Düşülen Notlar, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2000, ISBN 975-7115-92-4
Unutulmayan Söyleşiler Tarihe Düşülen Notlar, 2006
Şu Benim Gazetecilik "Yaşadıklarım", Doğan Kitap, 2005, ISBN 975-293-284-3
Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi , Bilgi Yayınevi , 2007 ISBN 9752202375
Her Kuşun Eti Yenmez,Bilgi Yayınevi 2008 ISBN 975-22-0270-5
Sakıncalı Gazeteci, Bilgi Yayınevi 2009 ISBN 978-975-22-0299-3
Türk ekonomisi 1970'li yılların başında açmaza girmeye başlarken, bu sorunun çaresi hep yabancı ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan aramıştır.
Aydınoğlu:
- Soljenitzin'in bir kitabında okumuştum. Stalin'in yanına herkes, başıma acaba ne gelecek diye korku içinde girermiş. Eğer Stalin içeride bağırıp çağırırsa, adamlara hakaret ederse durum gayet iyi demekmiş. Tecrübeliler bunu çok iyi bilir ve içeride küçük düşerlerse, hakarete uğrarlarsa yanından mutlu bir biçimde sevinçle çıkarlarmış. Ancak, eğer içeride iltifat ve güleryüz görürlerse, başlarına mutlaka bir şey gelirmiş.
Siyaset, ekonomi ve askerlik bugünlerde birbirinden pek ayrılmıyor. Ancak bunlar birbirinden çok farklıdır. Ekonomi bir ilimdir, bir tekniktir. Siyasete de, askerliğe de benzemez.
Ben artık yorgun düşmüştüm. Aşkla bağlı olduğum meslekten giderek soğuyordum. Zirveye çıkmıştım ama olanları gördükçe midem bulanıyordu. Sadece ben değil, herkes soğumuştu. Ancak kimsenin ses çıkarma, tavır koyma gücü yoktu. Demokles’in işsizlik kılıcı herkesin başının üzerinde sallanıyordu.
Umut, bir köşeye çekilip iyi şeyler olmasını bekleyen insanın duygusunu tarif etmez. Umut, hayatın içinde düşe kalka ilerleyen insanın karşısına çıkan her olay, her durum, her fikir ve her kişinin bir anlamı olduğunu, olacağını bilmekle ilgilidir. Hayatın anlamını yitiren umudu da yitirir, umudu yitirenin bir amacı da kalmaz. Umutsuzluk işte o anlamı yitirmenin; insanı büyüten, olgunlaştıran deneyimlerden bir fayda sağlayamamanın adıdır. Umut aynı zamanda, hayatı anlamlı kılmayı amaç edinmiş insanların, en karamsar zamanlarda bile çözüm üretme gayretinin de gücüdür. Hayalcilikle değil, tam tersine olanı bütün çıplaklığıyla görme yetisi ve inadıyla çoğalır. Sırtını gerçeğe dayamış bir umut, hem çok güçlü hem çok ısrarcıdır. Kendi hayatının idaresini ve sorumluluğunu alabilmiş birey özsaygısını yükselttiği gibi umudu da yayar. Bir şeyleri değiştirebileceğine dair inanç ise kuşkusuz bulaşıcıdır
Emin Çölaşan
Gazete köşe yazısından bir alıntı
Dikkat spoiler içerir.
24 Ocak kararlarından sonra yaşananların anlatıldığı güzel bir araştırma eseri. 12 Eylül askeri darbesinin siyasiler ve askerler tarafından nasıl geliştiği, 11 Eylül gününden başlayarak kronolojik bir şekilde anlatılıyor. Sonrasında Kenan Evren'in başbakanlığa Turhan Feyzioğlu'nu düşünmesi ve ekonomi alanında beraber çalışmak için Özal'a teklif götürmesi, ancak sonradan çıkan toplantılar ve gelişmeler üzerine başbakanlığa eski oramiral Bülent Ulusu'nun getirilmesi ile devam ediyor. Eski çalışma arkadaşı Kaya Erdem'i Maliye Bakanı yapan ve ekonomi konusunda neredeyse tek adam olan Özal'ın IMF, OECD toplantıları detaylı bir şekilde anlatılırken, serbest piyasa ekonomisi ve faizlerin serbestleşmesi ile beraber bankalar arasında çıkan kavgalar ve özellikle Kastelli olmak üzere bankerlerin yaptıkları da detaylı bir şekilde hatta o dönemin gazete ilan metinleri ile beraber anlatılıyor. 2 kere istifa eden ve geri alan Özal'ın Ulusu ile yaşadığı, DPT'nin Maliye Bakanlığı ile yaşadığı anlaşmazlıklar da anlatılıyor. Darbe sonrası Türkiye'sinin ekonomik gelişmelerini merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
Ünlü kişilerle yaptığı röportajlarla bizi bilgilendiren emin çölaşan o dönemin siyaseti hakkında da bilgi veriyor
O dönem siyaseti hakkında birçok bilgiyi ögrenebilir ve arastırarak daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz
8. Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL'ın siyaset sahnesinde nasıl yer aldığı, hangi aşamalardan geçerek bulunduğu makamlara geldiği anlatılmaktadır.
T. Özakman'ın Cumhuriyet kitaplarından sonra bu kitap bende tam bir şok etkisi yaptı demeliyim. Türk demokrasi tarihine 1950'li yıllarla başlayıp adını yazdırmış isimlerin bu ülkeye ve insanlarına yaptıklarını öğrendikçe, yaşadıkça dış düşmana ihtiyaç mı var diyesi geliyor insanın.
Bu kitabı 5.ve 6.sınıfa giderken okumuştum.Yaşıma hiç uygun değildi haklısınız ama okuyacak başka bir kitabım yoktu ve ben birşeyler okumak istiyordum..O zamanlar da Allah sağlık sıhhat versin öğretmenimiz hergün haberleri izlettirir bizlere ertesi gün nelerin olup bittiğini anlattırırdı.Herhalde haberleri çok izlediğim için olsa gerek bu kitabı okumaktan hiç sıkılmadım.Adından da anlaşılacağı gibi bir bankerin hazin öyküsü efendim fırsatınız olursa okuyun derim..
Fena değil diyebileceğim bir araştırma eseri. Yazar gazeteciliğe başlamasından itibaren yaşananları ve AKP iktidarından sonra 2007 yılında Hürriyet gazetesinden kovulana kadar patronları olan Aydın Doğan ve Ertuğrul Özkök ile olan ilişkilerini anlattığı bir kitap. Bu iki ismin değişmesi, yazılarının sürekli tırpanlanması, Bekir Coşkun ile beraber ikisine sürekli yazıları ile ilgili olarak baskı uygulanması ve en sonunda AKP ikinci kes iktidara geldikten 3 hafta sonra gazetesinden kovulması. Gazetecilik ile ilgili pek çok şeyi detaylıca açıklayan bu kitap mutlaka okunması gerekenlerden.
Kitabı okuduktan sonra keşke gazeteci olsaydım diye düşündüm.Ne çok şey biliyorlar ne çok toplantılara gidiyorlardı .mesleğin zor yanlarını da anlatıyor. Anlatım akıcı , bilgi verici ...
* Emin Çölaşan, bilindiği üzre, yazdıkları çokça okunan, hatta kendisine bir miktar hayran kitlesi elde etmiş, gazetecilikte bir duayendir.
* Kitap, ilk olarak 2007'de yayınlanmış olup bendeki baskısı 2016'dadır (76. basım).
* Kitap, genel anlamda, Emin Çölaşan'ın Hürriyet Gazetesi'ndeki işinden kovulması aşamalarını kendisinin ağzından anlatıyor.
* Kitapta geçen medya dünyasındaki isimlere değinmeyi uygun görmüyorum. Fakat şahıslar değişmiş olsa da olayların bugün de çok benzer olduğunu zannediyorum.
* Medya'da sansürleme mekanizmasını ve "gazetecilere nasıl baskı yapılır" sorusunun cevabını alabileceğiniz, rahat okunan bir kitaptır.
Dikkat spoiler içerir.
12 Eylül öncesinde Demirel'in azınlık hükümetinin aldığı en tartışmalı kararlardan biri olan 24 Ocak ekonomik kararlar paketinin nasıl alındığını detaylı bir şekilde anlatan faydalı bir araştırma eseri. Demirel'in başbakan olduktan sonra ekonomiyi kurtarması için daha önceden de beraber çalıştığı Özal'ı ikna etmesi, Özal'ın CHP döneminden kalan bürokrat olan Kaya Erdem ile beraber çalışmaya başlaması, Özal'ın hem Başbakanlık hem de Planlama Müsteşarı olarak çalışması ile başlıyor kitap. Sonrasında IMF, OECD ülkeleri ile yapılan toplantılar ve borç alma ile borç erteleme çalışmaları, Kaya Erdem'in yetkileri ve Özal'ın çalışma şeklinden dolayı hükümet içinde yaşanan sıkıntılar, Özal tarafından Kenan Evren ve diğer komutanlara brifing verilmesi gibi konular anlatılarak kitap devam ediyor. Dolar 70 liraya yükseldikten sonra yaşananlar, faizin serbest bırakılması ve bankalar ile bankerler arasında yaşanan kavgalar, gelen kredilerden dolayı yaşanan suni rahatlama, dost denilen Arap ülkelerinin peşin para olmadan bir tanker petrol vermemesi gibi olaylar da anlatılıyor. O gergin siyasi ortamda ekonomiyi merak edenler için bulunmaz bir nimet bu kitap. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Emin Çölaşan yıllardır gazete yazılarını takip ettiğim, kalemini sevdiğim ve her devrin adamı olmayan nadir gazetecilerden.

İş hayatında biriktirdiği anılarından oluşan kitap, kavgaları, davaları, dostlukları, basın ve siyasi çevrede yaşadıklarını anlatıyor.
Güçlü bir kalem , keyifli bir anlatım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Emin Çölaşan
Unvan:
Gazeteci Yazar
Doğum:
Ankara, 1942
Mustafa Emin Çölaşan, (d. 14 Mart 1942, Ankara), Türk gazeteci ve yazar.
14 Mart 1942'de Ankara'da doğdu. Atatürk döneminin Adalet Bakanlarından Refik Şevket İnce'nin torunu, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün ilk müdürlerinden Prof. Dr. Ümran Çölaşan'ın oğludur. Ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji'nde okudu. 1965'te ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra sırasıyla Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve PETKİM'de çalıştı.
1972 ve 1974 yıllarında İcen Börtücene ile beraber hazırladığı araştırma çalışmalarıyla Milliyet gazetesinin düzenlediği Ali Naci Karacan Yazı Yarışması'nda üst üste iki yıl birincilik ödülünü kazandı. Gazeteciliğe 1977 yılında Milliyet gazetesinde başladı. 1985 yılında Hürriyet gazetesine geçti, 1989'da bu gazetede köşe yazarı oldu. 1994 yılında Kanal D'de haber spikeri olarak çalıştı. 1995 yılında haberi bıraktı. 2004 yılında Hürriyet'den ayrılıp Star gazetesinde Konuk Yazar olarak köşe yazarlığını yaptı ve Star gazetesinden ayrılıp Hürriyet gazetesine döndü. Emin Çölaşan'ın, Hürriyet gazetesindeki köşe yazarlığına 14 Ağustos 2007 tarihinde son verildi. 20 Ağustos 2007 tarhinde Tercüman gazetesinde Konuk Yazar olarak çalıştı. 26 Ağustos 2007 tarihinde Akşam gazetesinde Konuk Yazar olarak başladı. 30 Ağustos 2007 tarihinde Akşam gazetesinden ayrıldı. 11 Eylül 2007 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde Konuk Yazar olarak başladı. 20 Eylül 2007 tarihinde Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı ve işsiz kaldı. Ayrılışının ardından Sözcü gazetesinde 2 yıl kadar Hürriyet'te yazdığı eski yazılarına yer verilen Çölaşan, 13 Ekim 2009'dan beri Sözcü'de başyazarlık yapmaktadır.
2007 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür.

Eserleri

24 Ocak Bir Dönemin Perde Arkası, 1983 - Dizi
12 Eylül Özal Ekonomisinin Perde Arkası, 1984 - Dizi
Yalçın'ı Kim Kurtaracak?, 1985
Yalçın Nereye Koşuyor, 1985
Banker Skandalı'nın Perde Arkası, 1985
İcraatın İçinden, 1986 - Röportaj
Önce İnsanım Sonra Gazeteci, 1987
Biz Kırk Kişiyiz Birbirimizi Biliriz, 1987 - Röportaj
Turgut Nereden Koşuyor?, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1989
Bir Dönemin Yazıları 1988-1989, Tekin Yayınevi, 1990, ISBN 975-478-054-4
Turgut'un Serüveni, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1993, ISBN 975-478-077-3
Sor Bakalım!, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1993, ISBN 975-478-000-5 - Röportaj
Muhteşem İkili, Ümit Yayıncılık, Ankara, 1998, ISBN 975-7115-46-0
Ah Refah Vah Refah, Ümit Yayıncılık, Ankara, 1998, ISBN 975-7115-42-8
Tarihe Düşülen Notlar, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2000, ISBN 975-7115-92-4
Unutulmayan Söyleşiler Tarihe Düşülen Notlar, 2006
Şu Benim Gazetecilik "Yaşadıklarım", Doğan Kitap, 2005, ISBN 975-293-284-3
Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi , Bilgi Yayınevi , 2007 ISBN 9752202375
Her Kuşun Eti Yenmez,Bilgi Yayınevi 2008 ISBN 975-22-0270-5
Sakıncalı Gazeteci, Bilgi Yayınevi 2009 ISBN 978-975-22-0299-3

Yazar istatistikleri

  • 28 okur beğendi.
  • 414 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 148 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları