Emre Kongar

Emre KongarTarihimizle Yüzleşmek yazarı
Yazar
8.2/10
1.178 Kişi
5bin
Okunma
313
Beğeni
13,9bin
Görüntülenme

Hakkında

Prof. Reşit Emre Kongar (d. 13 Ekim 1941, İstanbul), Türk toplum bilimci. Babası, Şişli Terakki ve Pertevniyal Liseleri felsefe öğretmenlerinden İhsan Kongar, annesi ise yine Şişli Terakki Lisesi'nde bir süre felsefe öğretmenliği yapan, Zapyon Kız Lisesi felsefe öğretmeni Mesude Kongar'dır. İlk, orta ve lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi'nde gören Kongar, 1958-1959 öğretim yılında fen şubesinden mezun oldu. 1963 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü'nü, 1966 yılında da Michigan Üniversitesi Sosyal Çalışma Yüksek Okulu'nu, M.S.W derecesiyle bitirdi. 1968 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyal Çalışma Yüksek Okulu'nu kurdu ve buraya müdür olarak atandı.1981 yılı Temmuz ayında "Atatürk ve Devrim Kuramlar" adlı takdim teziyle Hacettepe Üniversitesi Senatosu'nca profesörlüğe yükseltildi. 15 Şubat 1983 tarihinde, askerî rejimin üniversite konusundaki uygulamalarını protesto etmek için üniversiteden istifa etti. 1983-1987 yılları arasında Hürriyet gazetesinde danışmanlık, 1987-1991 yılları arasında ise KAMAR Kamuoyu Araştırma Şirketi'nde yöneticilik yaptı. 17 Nisan 1992 yılında Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı'na atandı. Kasım 1995'de bu görevini bırakıp Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeliğine geri döndü. 2001 yılında Cumhuriyet gazetesi yayın danışmanlığına atandı. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümünde sosyoloji ile Türkiye'nin Toplumsal Yapısı dersi vermekte ve Mehmet Barlas'la birlikte NTV'de Yorum Farkı programını sunmaktadır.
Unvan:
Türk Toplum Bilimci
Doğum:
İstanbul, 13 Ekim 1941

Okurlar

313 okur beğendi.
5bin okur okudu.
79 okur okuyor.
1.881 okur okuyacak.
93 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Mustafa Kemal Atatürk'ten başka hiçbir lider imparatorluk ve baskı geleneğinden gelen toplumda demokrasiyi kuramamıştır.
Sayfa 149 - Remzi Kitapevi OTORİTER ZULÜMDEN TOTALİTER ZULMEKitabı okudu
Ne yazık ki bizim kültürümüzde şiddete, dayağa dönük söylemler, özellikle de kadına şiddet uygulanmasını öneren atasözleri çok fazladır. ''Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmemeli'' sözü, bunların içinde en acımasız, kadını metalaştıran bir yargı ifadesi olarak tam bir yüzkarasıdır.
Sayfa 23 - Remzi Kitapevi. Bölüm 1: İnsanlar Doğuştan Demokrat mıdır ?Kitabı okudu
Reklam
Sevgi ancak akıl ile buluştuğu zaman bir anlam kazanıyor. Akılsız sevgi, seveni de sevileni de zarara uğratıyor.
Sayfa 164Kitabı okudu
" Ben yalnızca iflah olmaz bir romantik ve bir idealist değil, aynı zamanda katı bir gerçekçi ve soğuk bir mantıkçıyım. "
Cennet de cehennem de insanın içindedir. Yaşamı taşınmaz bir yük gibi görenler, kendi ürettikleri bir cehennemde yaşar.
Sahaftan altı çizili kitap bulmanın sevinci 🥹
Kızlarıma Mektuplar
Kızlarıma Mektuplar
1968 Şubat 29'u soğuk ve karlı gecede Elif Kitabevinin kapısına karton bir kutu içinde el yazması belgeler bırakılır.
Emre Kongar
Emre Kongar
günün sabahında kitabevine uğrar. El yazması belgelerin bulunduğu karton kutuyu 2 kişi karıştırmaktadır, bunlardan biri
Umberto Eco
Umberto Eco
, bir diğeri
Orhan Pamuk
Orhan Pamuk
tur.
Emre Kongar
Emre Kongar
da eşlik etmeye başlar onlara. Umberto Eco Latince yazılan el yazmalarını, Orhan Pamuk Osmanlıca el yazmalarını incelemektedir. Sonra Orhan Pamuk Osmanlıca Öğrencilerle igili el yazmalarını Emre Kongar'a uzatır. Böylece bu kitabın serüveni başlar.
Hocaefendi'nin Sandukası
Hocaefendi'nin Sandukası
Aynı Kutu içinde serüveni başlayan diğer kitaplarsa, Eco'nun
Gülün Adı
Gülün Adı
ve Pamuk'un
Beyaz Kale
Beyaz Kale
kitaplarıdır.
Reklam
11. Ankara Kitap Buluşmasını Gerçekleştirdik :)
Merhabalar Arkadaşlar 27 Ocak Pazar günü kitap buluşmamızı yine birbirinden güzel kitap dostlarıyla Bounty Cafe'de gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Ama nasıl bir kitap toplantısıydı, gelin size azıcık bahsedeyim. :) Kafede bizim için oluşturdukları "L" tipi masa şeklinde herkes yerini almış,
Z.Korkmaz
Z.Korkmaz
'nın eksikliğinden dolayı kim

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
255 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Her kız çocuğunun babasıyla çok iyi anlaştığı, aralarında özel bir bağları olduğunu söylerler. Fakat ataerkil toplumun babasının kızı olarak bunun bana çok uzak olduğunu söyleyebilirim. Yazar ikiz kızlarına mektuplar yazmış, yazar ailesinden kayıplar yaşamış, yazar kızlarının fikirlerine önem veriyor. İkiz kız kardeşim var, yazar gibi babamın da kayıpları aynı aile üyeleri ve aynı zamanlardı. Kitabı okurken sanki kendi babam bu satırları bana öğüt olsun diye yazmış gibi hissettim, babam da bilse bu hissi belki gerçekten bir iki öğüt verebilir; beni dünyanın en mutlu evladı yapabilirdi. Kitapta evlilikten çocuk eğitimine, felsefi bilgilerden gündelik yaşama kadar birçok yaşanmışlık, bilgi birikimi mevcut. Söylenenin aksine babasıyla iletişim kurmakta eksik olan kızlara yolunu tam aydınlatacak bir eser niteliğinde. İki kez, üç kez okusam yeni yeni anlamlar çıkarırım. Çok başarılı, çok akıcı, çok güzel. Dilerim babalarımız evlada sevgi göstermenin, ona ve fikirlerine değer vermenin kendinden bir şey götürmediğini bir gün anlayabilir...
Kızlarıma Mektuplar
Kızlarıma MektuplarEmre Kongar · Remzi Kitabevi · 20201,546 okunma
189 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
Emre Kongar’ın “Kızlarıma Mektuplar” dan sonra okuduğum ikinci kitabı oldu, “Atatürk Üzerine”. Tarih ve siyasetin karması bir kitap olmuş bana göre. Öğrendiğim, yeri geldiğinde öfkelendiğim yeri geldiğinde şaşırdığım; birçok tarihsel gerçeğin anlatıldığı bir yapıt. Mustafa Kemal Atatürk’ün ve başarılarının ekonomi, siyaset, kültür, din, toplum,..
Atatürk Üzerine
Atatürk ÜzerineEmre Kongar · Remzi Kitabevi · 201642 okunma
255 syf.
·
Puan vermedi
Emre Kongar eğitim amacıyla yurt dışına giden ikiz kızlarına yazdığı mektuplarda , onlara olan özlemini, anılarını, deneyimlerini, bir baba olarak onları büyütürken yaptıklarının sorgulamasını, özlemini, endişelerini, duygularını paylaşmaktadır. Her mektupta aslında herkesi ilgilendiren sevgi, kıskançlık, cinsellik, yaşamı ertelememe, aşırılıklar, ailede ve ülkede demokrasi, dinleme, şiir, güven, disiplin, sıradan insan olmamak, spor, sağlıklı yaşam gibi yaşamdan satırbaşları var. Yazarın çocukluğundan, gençlik yıllarından, evlilik, çocuklarıyla anılarından, iş yaşamından sunduğu kesitlerde ele aldığı konularda herkes kendinden bir parça bulabilir. Yazarın sade, yalın, gerçekçi, içten anlatımıyla mektupların öznesi oluyorsunuz. Hayatta bizi derinden etkileyen, mutluluğumuzu, kişiliğimizi oluşturan unsurları anlatılanlarla değerlendiriyorsunuz. Kendinizi bir kez daha bazı konularda kararlar alırken buluyorsunuz. Yaşamımı nasıl iyi yaşayabilirim sorusuna yanıt veren rehber niteliğinde bir kitap.
Kızlarıma Mektuplar
Kızlarıma MektuplarEmre Kongar · Remzi Kitabevi · 20201,546 okunma