Enver Ercan

Yazar 8,8/10 · 4 Oy · 10 kitap · 14 okunma ·  3 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

3 okur beğendi.
4 puanlama · 13 alıntı
1 haber · 1.665 gösterim
14 okur kitaplarını okudu.
11 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Enver Ercan'ın Biyografisi

21 Ocak 1958 tarihinde İstanbul'da doğdu. Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. Çeşitli yayınevlerinde editör ve danışman olarak çalıştı, tv ve radyo programları hazırladı. Güneş, Sabah, Yeni Düşün, Varlık gibi gazete ve dergilerde edebiyat sayfaları hazırladı, yayın yönetmenliği yaptı. Varlık dergisine, Yaşar Nabi Nayır ve Kemal Özer'den sonra yayın yönetmeni oldu. Antolojiler hazırladı, çocuk kitapları yazdı. Komşu yayınlarını kurdu, çok sayıda şiir kitabını yayımladı. Halen Yasakmeyve dergisini çıkarmakta.

Şiirleri ve yazıları; Broy, Gösteri, Milliyet Sanat, Yeni Düşün, Yeni Olgu, Varlık gibi dergilerde yayımlandı. 1980 sonrası şiirimizde beliren özgün şiir adalarından; varolan sözcüklerle yeni ve şaşırtıcı imgeler oluşturuyor, söyleyişi akıcı ve rahat, tedirginlik barındırmıyor; yaşamla ve şiirle hesaplaşmasını sürdürüyor.

Yapıtları:
Eksik Yasam (1977)
Sürçüyor Zaman (1988)
Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman (1997)

Ödülleri:
1997 Cemal Süreya Şiir Ödülü
1997 Yunus Nadi Şiir Ödülü
1996 Abdi İpekçi Ödülünü (mektup dalında )
Esra, bir alıntı ekledi.
02 Oca 2016 · Kitabı okudu

Delilik sandığınız şeyin sadece duyuların fazla keskinleşmesi olduğunu söylememiş miydim ben size?

Gergin Ruhlar Antolojisi, Enver Ercan (Edgar Allan Poe - Geveze Yürek)Gergin Ruhlar Antolojisi, Enver Ercan (Edgar Allan Poe - Geveze Yürek)
Aziz Erdoğan, bir alıntı ekledi.
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Haklısınız
dün sesiniz kalmıştı durakta
arkanızdan yetişemedim
bari şimdi dinleyin lütfen
kanat uçup durmasın adımlarınız

Türkçe'nin Dudaklarısın Sen, Enver Ercan (Sayfa 31 - Varlık Yayınları - 3. Baskı)Türkçe'nin Dudaklarısın Sen, Enver Ercan (Sayfa 31 - Varlık Yayınları - 3. Baskı)
Sangrariel, bir alıntı ekledi.
09 Mar 15:15 · Kitabı yarım bıraktı

"Yaşamın aklından geçenleri okuyabilmek için erkeklerin dilini çözmek zorundasınız. Bunu çok iyi biliyorsunuz."

Erkeklerin Aklından Geçen Öyküler, Enver Ercan (Sayfa 7 - Everest Yayınları,  Ağustos 2001)Erkeklerin Aklından Geçen Öyküler, Enver Ercan (Sayfa 7 - Everest Yayınları, Ağustos 2001)
Sangrariel, bir alıntı ekledi.
09 Mar 16:44 · Kitabı yarım bıraktı

"Gizemci olmak da yaşamın bütünlüğü duygusunu özümsemekten başka ne ki..."

Erkeklerin Aklından Geçen Öyküler, Enver Ercan (Sayfa 37 - Everest Yayınları,  Ağustos 2001)Erkeklerin Aklından Geçen Öyküler, Enver Ercan (Sayfa 37 - Everest Yayınları, Ağustos 2001)
Sangrariel, bir alıntı ekledi.
 09 Mar 15:54 · Kitabı yarım bıraktı

Sözümona Erdemli Kadın Ya Da Beklenmedik Karşılaşma
"Erdemi iyi kanıtlanan kadın, hiçbir zaman baştan çıkarılma durumuna kendini sokmayan kadın değil, hiçbir şeyden korkmadan herşeyin karşısına çıkacak kadar kendine güvenen kadındır."

Erkeklerin Aklından Geçen Öyküler, Enver Ercan (Sayfa 15 - Everest Yayınları,  Ağustos 2001)Erkeklerin Aklından Geçen Öyküler, Enver Ercan (Sayfa 15 - Everest Yayınları, Ağustos 2001)
Aziz Erdoğan, bir alıntı ekledi.
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dudak Tiryakisi
gözlerin kaç zamandır uzak bakıyor
dokunsam canın yanacak sanki
gecemi bahçelendiren yüzün
kararsız bir mevsim şimdi

.....
elini koyduğun yer var ya
ikimiz için de iyi
zorlasak, biliyorum
bir türlü beceremeyiz Türkçeyi

Türkçe'nin Dudaklarısın Sen, Enver Ercan (Sayfa 51 - Varlık Yayınları - 3. Baskı)Türkçe'nin Dudaklarısın Sen, Enver Ercan (Sayfa 51 - Varlık Yayınları - 3. Baskı)
Aziz Erdoğan, bir alıntı ekledi.
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Di
elim sana değse
diniyor gece
saçlarından başlıyorum
günü çözmeye

dilim sana değse
uyanıyor sözcükler

Türkçe'nin Dudaklarısın Sen, Enver Ercan (Sayfa 7 - Varlık Yayınları - 3. Baskı)Türkçe'nin Dudaklarısın Sen, Enver Ercan (Sayfa 7 - Varlık Yayınları - 3. Baskı)
Esra, bir alıntı ekledi.
26 Oca 2016 · Kitabı okudu

Yerçekiminden kurtulup boşluğa doğru sürükleniyorum... Lanetli dünyaya yukarıdan bakıyorum işte. Hiç insan yokmuş gibi boş görünüyor. Boşlukta narin ve masum dönüp duruyor. Demek insan orada bir toz parçası, bir kıymık. Ama işte kan ve irin kokusu geliyor burnuma.

Gergin Ruhlar Antolojisi, Enver Ercan (Sayfa 186 - İnci Aral)Gergin Ruhlar Antolojisi, Enver Ercan (Sayfa 186 - İnci Aral)
Aziz Erdoğan, bir alıntı ekledi.
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ayna
sense bir buğusun artık zamanın teninde
sırrın şiirlere dökülüp duruyor

Türkçe'nin Dudaklarısın Sen, Enver Ercan (Sayfa 47 - Varlık Yayınları - 3. Baskı)Türkçe'nin Dudaklarısın Sen, Enver Ercan (Sayfa 47 - Varlık Yayınları - 3. Baskı)
Esra, bir alıntı ekledi.
02 Oca 2016 · Kitabı okudu

Artık başkalarında değil, yalnızca kendimde yaşıyordum. Ruhum budanmış, bana yalnızca bir parçacığı, hâlâ Ben adını verebildiğim küçük bir nokta kalmıştı. Bana öyle geliyordu ki, gelip geçenlerin tümü de varoluşumun nedenini soruyorlardı bana. Her yandan, "Kimsiniz?" "Kimsiniz siz?" diye soran telaşlı sesler işitiyormuşum gibi geliyordu.

Gergin Ruhlar Antolojisi, Enver Ercan (Sayfa 15 - Giovanni Papini - Sen Kimsin?)Gergin Ruhlar Antolojisi, Enver Ercan (Sayfa 15 - Giovanni Papini - Sen Kimsin?)
Bütün Alıntıları Göster
Penbegül Yılmaz, Dünya Edebiyatından Öykü Antolojisi'yi inceledi.
12 Şub 13:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Birbirinden farklı yazarlardan farklı öyküler dizini. Yer yer sevindiren, yer yer hüzünlendiren, yer yer düşündüren öyküler mevcuttu.
Yazarların yaşadıkları dönemin ve yerlerin etkileri yer yer seçiliyordu.Tabi psikolojik yapıda öyküler de mevcut. Anlaşılır, akıcı çevirilerdi.

Aziz Erdoğan, Türkçe'nin Dudaklarısın Sen'i inceledi.
 03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Enver Ercan 8 farklı rüya görüyor veyahut kuruyor diyelim. Fazıl Hüsnü, Oktay Rifat, Sabahattin Kudret, Attilâ İlhan, Metin Eloğlu, Can Yücel, Cemal Süreya, Metin Altıok ve Ece Ayhan var bu rüyalarda. Belli ki hepsiyle tanışıklığı var. Dizelerden belli. Can Yücel'in şisesini, Ece Ayhan huysuzluğunu, Oktay Rifat'ın balıkçılığını, hepsini biliyor. Şiire dökülen anılar bunlar. Sonra da sitem ediyor tabi:

tanrım diyorum sağol
ruh ikizimi sonunda karşıma çıkardın
ama hâlâ yoksun ortada
gerçi sen de haklsın
böyle bir dünya yaratmış olsam
ben de saklanırdım

OkuyanRuh, Türkçe'nin Dudaklarısın Sen'i inceledi.
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkçeye yeni şairler yazarlar kattığı gibi yeni kelimeleri de özenle seçerek ekliyor.. Düzelmeyeceğiz belki ama "güzeleceğiz" der gibi bir hali var. Şairin kendinin imzalayıp hediye ettiği bir kitap olduğu için ayrı bir önem taşıması gerekirken şairden dinlediğim şiirler olması benim için daha önem arzediyor.. Umarım böyle günler artar hayatımızda