Esteban Martin

Esteban Martin

Yazar
7.3/10
40 Kişi
·
116
Okunma
·
8
Beğeni
·
1258
Gösterim
Adı:
Esteban Martin
Unvan:
İspanyol Antropolog, Yazar
Doğum:
Barselona, İspanya, 8 Aralık 1956
Barselona Otonom Üniversitesi Barselona Üniversitesi ve Guion film ve televizyon Master Antropoloji konusunda uzmanlaşmıştır. 70'li yılların başında bu yana yayıncılık dünyasında bağlantılı olmuştur. Çeşitli dergilerde ve medyada çalıştı. Roman, öykü ve senaryo yazmıştır.

Eserleri diğer diller arasında Türkçe Rusça İngilizce, Almanca, Hollandaca, Çince, Portekizce, İtalyanca, Çekçe, Lehçe, Japonca, Korece, Lehçe, tercüme edilmiştir.
"Damarlarımızda aynı kan dolanıyor, aynı ateş. Dünyanın derinliklerinde neler oluğunu sana göstermek için cehennemden geldim."
"Denizci, 'Beni hiç kimse çizemez! Ressamlardan nefret ederim! Gerçeği gördüklerine inanırlar fakat yalnızca kendi benliklerini çizerler,...'"
"Tuhaf görünüyor diye imkansız, olasılıksız olarak değerlendirilip göz ardı edilenler, gerçeğin ta kendisi olabilirler."
"Kusursuz bir cinayet yanlış suçluyu bulmakla çözülebilecek bir şey değildir; kusursuz cinayette, zayıfların kanunu katile işlemez."
Arrow'un bakışları, Abberline'ın ofisinin ortasında duran Kraliçe'nin resmine kaydı.
"Dikkatli olun Arrow,"dedi Abberline. "Yoksa batarsınız."
408 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı iki bölüm olarak değerlendirebilirim sanırım. İlk bölüm Pablo Picasso'nun etrafında dönüyor ve okurken aldığım keyfi tarif etmemin imkanı dahi yok. Çok akıcı ve hızlı ilerliyor. İkinci bölüm biraz da durağan olsa da o kadar farklı insanın bir araya gelmesi ve biraz da hayal gücüyle bu şekilde harmanlanması kitabı oldukça ilginç kıldı. Yazarın hayal gücünü ve olayları bir araya getirme şeklini sevdim.
408 syf.
·Beğendi·7/10
Gerçekte birbirleriyle alakası olmayan Picasso ve Karındeşen Jack ile Sherlock Holmes'ın Barselona'da bir araya gelmesini kurgulayan yazarın, bence fantastik bir ürünü. Picasso'nun çocukluğu bir süre genel evde geçmeye başlar. Bu arada Jack, Picassoya kafayı takar ve genel evdeki kadınları öldürmeye başlar. Cinayetlerin bir numaralı şüphelisi ise Picasso'dur. Olayları aydınlatma işi ise Arrow'dadır. Küfür yememek için spoiler vermemeye çalışıyorum ama küçük de bir tavsiyem olacak; kitaba başlamadan önce picasso'nun tablolarını muhakkak inceleyin. Çünkü kitapta ismi geçtiğinde gözünüzde canlandırmak zor olur.
408 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitabı okurken hem Pablo Picasso'yu daha iyi anlayabilir, hem tarihe damgasını vurmuş bir cani olan Karındeşen Jack'in soluğunu ensenizde hissedebilir ve hem de birden bire Sherlock Holmes ile burun buruna gelerek, biyografik bir roman okuduğunuzu zannederken kendinizi bir polisiyenin içinde bulabilirsiniz.
Nasıl mı? Şöyle; birinci kısım Picasso'nun hayatı, resim sanatı içinde kendi tarzını yakalama çabaları ve ilk aşkı Carmen etrafında dönüyor. Kitabın ilk sayfalarında karşılaştığı denizci karakterinden de biraz behsetmek gerek. Sohbet ettikleri sırada gizemli denizci, öfkeli bir hal alıyor ve Pablo'ya şunları söylüyor:

"Biz birlikteyiz delikanlı, bunu unutma. Senin peşini asla bırakmayacağım. Gün gelecek benim gözlerimle çizeceksin ve bir daha asla bundan kurtulamayacaksın. Sana yemin ediyorum!"

Denizcinin bu sözleri, Pablo Picasso'nun resimlerindeki figür ve nesneleri geometrik biçimlerde parçalayarak resmetmesine açıkça bir göndermedir. -Bunun sebebini kitabı okuyunca anlayabilirsiniz.- Bilindiği üzere Picasso, Kübist akımın öncülerindendi.

Daha sonra Picasso, babasının onun için kurduğu hayalleri geride bırakarak Barselona'ya gidiyor (Söylemek gerek babası da bir ressam.)ve burada beş parasız olduğu için ona bir genelev patronu olan Benigna yardım ediyor. Artık bir genelevde yaşayan Pablo'nun da tanıdığı hayat kadınları, vahşice öldürülmeye başlandığında Karındeşen Jack de sahneye çıkmış bulunuyor. Bunu takip eden olaylar sonucu bir şekilde Pablo şüpheli bulunuyor. Onu kurtaracak kişi de Steven Arrow yani Sherlock Holmes'un ta kendisi. Ve ikisinin ortak bir yanı var: Carmen.
408 syf.
·Beğendi·8/10
Muhteşem bir kurgu diyebileceğiniz bir kitapla daha karşı karşıyasınız. Resim, cinayet ve zeka... Hepsi kendi alanlarında birer lider olarak adlandırabileceğimiz 3 önemli şahsiyet. Picasso, Karındeşen Jack ve hayranı olduğum Sherlock. Olay örgüsü ile elinizden düşürmekte zorlanacağınız bu kitap özellikle benim gibi sapyoseksüellerin bir hayli hoşuna gidecek.
408 syf.
Ruhunun kaybolan parçasını resimlerinde arayan, ailesinin binbir zorlukla okumak için göndermesine rağmen kendisini resimlerine adadığı için, ailesini hayal kırıklığına uğratan ve onlarla görüşmeyi kesen, en son genel evin boş bir odasında yaşamaya başlayan başarılı bir ressam, Picasso... Farklı zamanlarda, aynı şekillerde öldürülen hayat kadınları... Karındeşen Jack adıyla anılan bir seri katil ve seri katili yakalamaya çalışan bir dedektif. Başarılı bir kitap diyebilirim.
408 syf.
·Beğendi·7/10
Sir Arthur Conan Doyle dışında yazılan Sherlock hikayelerini okumayı sevmesem de bu kitabı garip bir şekilde sevdim. Ünlü katil Karındeşen Jack'in gerçekte kim olduğu hala bilinmediği için kitapta da bunun öğrenilemeyeceğini düşünüyordum ama yazar kendince gayet güzel bir şekilde yorumlamıştı. Picasso'nun işin içine dahil olmasıysa kitabın en muhteşem yönüydü. Hades, Persephone ve nar mitineyse bayıldım. Okuyun, lütfen :)
408 syf.
·10 günde
Kitabın büyük çoğunluğu Pablo Picasso etrafında dönüyor aam daha sonrasında Sherlock Holmes ve Karındeşen Jack’te dahil oluyor.Keyifli,akıcı Ve sürükleyici bir kitap.Sadece biraz daha aksiyon olabilirdi.Ayrıca Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(http://sadeceyagmurr.blogspot.com/...erin-ressam.html?m=1) okumalar.
408 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitap Pablo Picasso, Sherlock Holmes ve Karındeşen Jack güçlü üç ismi barındırıyor.
1. kisimda Picasso nun biyografisi alinmış 2. kisimda 3 güçlü isim birleşerek polisiye, geniş hayal gücü, merak uyandıran bir anlatima dönüşüyor... "Ruhunun kaybolan parçasını sanatında arayan bir ressam..."
408 syf.
·Beğendi·9/10
Sherlock holmesun eşsiz soruşturmalarından bir tane daha..gölgelerin ressamı elbetteki muhteşem bir psikolojik gerilim. Sherlock holmes,yani karanlık tarafın bekçisi bu sefer kesinlikle çok büyük bir soruşturmayı çözümlemeye çalışıyor. Belirtilmesi gereken bir unsur var ki bu kitap cinayet faciaları okumaya alışık olmayan bir okur için çok fazla..
408 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Severek okudugum bir polisiye kitapti heycanli merak uyandiran ayni zamanda resimle ilgili bilgi kirintilarida sunan esrarengiz bir kitapti okumaya degerdi

Yazarın biyografisi

Adı:
Esteban Martin
Unvan:
İspanyol Antropolog, Yazar
Doğum:
Barselona, İspanya, 8 Aralık 1956
Barselona Otonom Üniversitesi Barselona Üniversitesi ve Guion film ve televizyon Master Antropoloji konusunda uzmanlaşmıştır. 70'li yılların başında bu yana yayıncılık dünyasında bağlantılı olmuştur. Çeşitli dergilerde ve medyada çalıştı. Roman, öykü ve senaryo yazmıştır.

Eserleri diğer diller arasında Türkçe Rusça İngilizce, Almanca, Hollandaca, Çince, Portekizce, İtalyanca, Çekçe, Lehçe, Japonca, Korece, Lehçe, tercüme edilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 116 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.