Eva Weaver

Eva Weaver

Yazar
8.8/10
39 Kişi
·
63
Okunma
·
2
Beğeni
·
951
Gösterim
Adı:
Eva Weaver
Unvan:
Yazar,yaratıcılık koçu
Doğum:
9 Ocak 1966
"Çok kötü bir olay yaşadığınızda, ruhunuzun bir parçasını kaybettiğinizi söylerler. Ruhunuzun o parçası gider, uzaklara sürüklenir..."
Eva Weaver
Sayfa 207 - Beyaz Balina
Zaman,tıpkı durağan bir nehirdi;görünmez bir güç tarafından bir arada tutulan,gri renkli incilere benziyordu.
400 syf.
·7/10
Genel bakışta gayet başarılı, akıcı, yaşanmışlığı hissettiren bir roman olmasına rağmen suçlamaların tek bir kişiye, Adolf Hitler'e yapılarak fazla yanlı kalınması pek hoşuma gitmedi. Bunun dışında yazarımız dönemin zorluklarını, parçalanmaları, çocukları çocuk olamadan büyüten acımasız savaşı etkileyici bir şekilde nakeltmiş. Etkilendiğimi asla inkar edemem.
400 syf.
·2 günde·10/10
Spoi içerebilir.Bende bu kitabın Beyaz Balina Yayınları basımı bulunmakta ve kitap 430 sayfa.Kitap üç bölümden oluşuyor.Birinci bölümü Mika'nın ağzından,ikinci bölümü Max'in ağzından ve üçüncü bölümü Daniel'ın yani Mika'nın torunundan dinliyoruz.1940'lı yıllardan başlıyor,Mika'nın anlatımı ve bunu Max devam ettiriyor.Son bölümde ise 2009 yılına geliyoruz.Almanların Yahudilere yaptıklarını ve Kukla tiyatrosu yapan bir çocuğun hikayesini okuyoruz.Keyifli okumalar.
400 syf.
·9/10
Kitaba fuardaki birisi sayesinde sahip olup başladım başta biraz kalın geldi ve savaş konulu bir kitabın o kadar da ilgi çekici olmayacağını düşündüm. Burdan sonrası spoiler içerebilir. Daha sonra okumaya başladığımda Mikanın ve ailesinin yaşadığı çaresizlikleri yaptığı fedakarlıkları yaşanılan olayları okudukça içim cız etti en ufak bir ekmeğin bile değerini bir kez daha anladım. Her zaman aslında dinlerin iyi ya da kötü insan olmakta bir rol oynamadığını düşünürüm. İnsanın dini ne olursa olsun kalbinde sevgi bulunmalı, değer bilmeli, empati yapabilmeli... Burada olay şu sular yükseldiğimde balıklar karıncaları yer, çekildiğinde karıncalar balıkları. Kimse o an ki gücüne güvenip pişman olacağı şeyler yapmamalı. Daha nice dersler verdi bu kitap. Kuklaların gücü, bana mizahı çağrıştırdı. Mizah bile manalı ve güçlü yorumlar yapabilen yüzlerce kişi var buradaysa kuklalar hayat kurtarma görevindeydi. Shindlerin listesine aşırı benziyen bir kitaptı. Son kısım ister istemez duygulandırdı ve psikolojilerini düşünmek dahi içimin acımasına sebep oldu.
400 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Bazen umut, küçük bir çocuğun yüreğine en yakın yerde hayatı selamlamayı bekleyen bir kuklanın verdiği umuttur...

Zaman; 2.Dünya Savaşı başlangıcı ve yılları, yahudi semtindeki yaşamlar, Almanların Polonya'yı işgali ve daha sonra bir çocuğun kuklaları ile hayata tutunuşunu muhteşem bir olay örgüsü ve anlatım biçimiyle okuyucuya aktarıyor. Çok etkilenerek okuduğum bir kitaptı .
Savaşın acımasızlığına rağmen küçük mutlulukların aslında ne kadar büyük olduğunu etkileyici bir dille anlatmış.
Umudun, cesaretin ve fedakârlığın hikayesi, satırlar arasında kayboldum.
"Hayatın en zor anında bile bir umut vardır. Ve bazen bu umut, küçük bir çocuğun yüreğine en yakın yerde hayatı selamlamayi bekleyen bir kuklanin verdiği umuttur."
430 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Polonya'da 2. Dünya Savaşını izleyen yıllarda, Almanların Yahudilere yaptıklarını Kuklacı Çocuk üzerinden anlatan bir roman. Günümüzde başlayıp anılarla geriye dönerek tekrar günümüzde bitiyor.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Özellikle dönem kitapları sevenler için İçinizi ısıtacak bir öykü, bana kalırsa bir kitaptan daha fazlası; Kuklacı Çocuk.Mika'nin kalbini çok sevdimmm
400 syf.
Yine ikinci dünya savaşı döneminde geçen bir kitap. Küçücük bir çocuğun savaş döneminde kuklalar ile hayatta kalışını anlatan, yıllar sonra Amerika'da gördüğü bir afişle tekrar başlayan bir hikaye. Mutlaka okumanız gereken bir kitap.
400 syf.
·17 günde·Beğendi·6/10
Nazi işgali sırasında Varşova Getto'sunda bulunan bir çocuğun acıklı bazen de neşeli hikayesi anlatılıyor. Mika dedesi için Terzi Nathan tarafından dikilen paltonun dikildiği haftanın son günlerinde Nazi'lerle tanışıyor. Büyük dedesi öldüğünde ona da Paltosu hatıra kalıyor. Kendisine biraz büyük gelse de içinde bir hayat vardır adeta. Tahtadan insanlar karanlığın çöktüğü Getto'da zavallı Yahudi'lerin yüzünü güldüren tek şeydir. Derken Kuklacı Çocuk Nazi Subayları tarafından fark edilir. Böylece iki taraf arasında sıkışıp kalmış bir çocuk oluverir. Tehlike çanları mı yoksa başka bir melodi mi çalacak belirsiz. Mika iyi bir sanatçı olduğunu gösterir ve tahmini zor olan olaylar yaşanır.
432 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
2. dünya savaşının acımasızlığını bir çocuğun diğer çocukları sonunun ölüm olduğunu bile bile mutlu etme isteği zorla yapılanların nedeni bilme isteği ve herkesin hayatında yer eden ve tarihin sessiz tanığı bir kuklanın 60 kusur yıl sonra sahibine dönmesini acı hikayesi...

Yazarın biyografisi

Adı:
Eva Weaver
Unvan:
Yazar,yaratıcılık koçu
Doğum:
9 Ocak 1966

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 63 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.