Evelyne Bloch-Dano

Evelyne Bloch-Dano

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
391
Gösterim
Adı:
Evelyne Bloch-Dano
Unvan:
Fransız Tarihçi , Yazar
Bu dünyanın hiçbir davasını bilemeyeceğim,
Kendi acılarımı, ulusumun acılarını,
Ruhumun derinliklerinde, bu filizlenmelerin
Uyum içindeki huzur şarkısını dinleyeceğim.
Bir toplumun mutfağı, farkında olmadan kendi yapısını tercüme ettiği, yine farkında olmadan, razı olmadığı takdirde çelişkilerini açığa vurduğu bir dildir.
Ve Tanrı dedi ki: "İşte yeryüzünde tohum veren her otu, tohumu meyvesinde bulunan her meyve ağacını size veriyorum. Bunlar size yiyecek olacak. Yabanıl hayvanlara, gökteki kuşlara, sürüngenlere -soluk alıp veren bütün hayvanlara- yiyecek olarak yeşil otları veriyorum." Ve öyle oldu.
152 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitap, sebze kavramının temelini oluşturan belli başlı sebzelerin öyküsünü anlatıyor. Anlatırken de bir sürü değerli kaynaktan yararlanıyor. Bahçe sahibi olmak isteyenlerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
152 syf.
·4/10
Konu ilginç, kitap yetersiz. 3 ana bölümden oluşuyor. Giriş, kısa bir tarih bölümü ve 10 tane sebzenin anlatıldığı son bölüm. Kısa tarih bölümü merak uyandıracak kadar ilginç ama sanki bir konuşma metni gibi kısa kısa oradan oraya atlayarak yazılmış yani tatmin edici değil. Sebzeler ile ilgili bölümde sebzelerin anavatanından ve Avrupa’ya gelişinden bahsediyor ama net değil. Sürekli bir conquistador şurda karşılaştı, şuraya getirdi gibi bir açıklama var( ağırlık olarak tahılları ele almış olsa da Tüfek, Mikrop ve Çelik bu konuda çok daha iyi bir kitap) ayrıca adlarının kökeni ve farklı dillere geçişi ( daha çok Avrupa dilleri) karışık, eksik ve gereksiz uzun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Evelyne Bloch-Dano
Unvan:
Fransız Tarihçi , Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.