Fahri Parin

Fahri ParinCemal Paşa yazarı
Yazar
Derleyen
Çevirmen
8.7/10
16 Kişi
62
Okunma
1
Beğeni
1.633
Gösterim

Fahri Parin Kimdir?

1944 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesi Ballıtaş köyünde doğdu. İlkokulun 3. sınıfını köyünde okuduktan sonra anneannesi, kendisini okutmak için Ankara’ya götürdü. Dayıları ve anneannesi tüm tahsil hayatını Ankara’da tamamlattılar. 1969 Yılında Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini bitirdikten sonra Erzurum’a öğretmen olarak atanarak göreve başladı. 1969-1974 yılla¬rında hayatta bulunan gazilerimiz ve işgali yaşamış olan büyüklerimizin hatıralarını toplayarak kitap haline getirdi. Bu eser 1977 ve 1992 tarihlerinde iki ayrı yayınevi tarafından iki defa yayınlandı. Birincisinde “Meçhul Kahramanlarımızın Dilinden Zulüm” adıyla, diğerinde ise “Ermeni Zulmünün Canlı Tarihi” adı altında çıktı. Yazar bu eserinin ardından, İran’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammet Hatemi’nin “Şehrin Dünyasından Dünya Şehrine” adlı eserini Türkçe’ye çevirdi. Bundan sonra Pol Amir tarafından yazılan “Alamut’un Efendisi Hasan Sabbah” adlı eseri Türkçe’ye çevirdi. Bu eserde, o dönemin insan¬larının yaşantıları, birbirleri ile olan mezhep kavgaları ve siyasi mücadeleleri çok güzel bir üslupla ve roman türünde anlatılmıştır. Yazar ayrıca Muhammed Hicazi’nin “Arifin Gönlü” adlı eseri Farsça’dan Türkçe’ye çevirdi. Cemal Paşa’nın anılarını da eski Türkçe’den yeni Türkçe’ye çevirdi. Yazar Milli Eğitim Bakanlığı’nın çeşitli kademelerinde öğretmen ve idareci olarak çalıştıktan sonra emekli oldu. Altı yıl özel kurumlarda idareci alarak çalıştıktan sonra tamamen bilim deryası¬na dalmak için görevini bıraktı.
Unvan:
Çevirmen
Doğum:
Erzurum, 1944

Okurlar

1 okur beğendi.
62 okur okudu.
4 okur okuyor.
60 okur okuyacak.

Fahri Parin Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
• Açlık ve yoksulluk bizlere neler yaptırmadı ki,ayaklarımızdaki çarıkları dahi yedik.
. İnşallah Türkler, Mustafa Kemal Paşa’nın idaresi altında giriştikleri son milli hareketleri sayesinde kendi memleketlerini, azametli İstanbulluları, güzel İzmir ile beraber kurtaracaklar ve tabii sınırlar içerisinde milletlerinin refahını, memleketlerinin imarını temin edecek tedbirler alacaklardır. .
Sayfa 305Kitabı okudu
. Enver Paşa’ya dedim ki: “Almanların başına bir Verdun felaketi getirmiş olan General Falkenhayn, bizim başımıza da bir Filistin belası getirecektir.” Başımıza gelecek felaketleri ne kadar güzel keşfetmiş olduğumu sonradan ne kadar üzücü bir şekilde anladım. Düşmemek istedikçe daha anlaşılmaz tedbirlere tevessül ederek, kendisi ile beraber kendi vatandaşlarını ve onların müttefiklerini de uçurumlara sürükleyen bu zat, bence Kudüs’ün, bütün Filistin’in ve Suriye’nin tümünün kaybının tek sebebidir. .
Sayfa 221Kitabı okudu
. Ben o günler Şam’ da, Hama’da, Humus’ta, Beyrut’ta hatta Cebelülübnan’da gördüğüm dini tezahüratı gözümün önüne getiriyorum, bir de bugünkü sonuçları düşünüyorum da; bunun müsebbibi olan Şerif Hüseyin ile evlatlarına lanetler etmekten nefsimi men edemiyorum. .
Sayfa 248Kitabı okudu

Fahri Parin İletileri

Tümünü gör
Dedelerimizin Ağzından Ermeni Zulmü
Dedelerimizin Ağzından Ermeni Zulmü
Fahri Hocam Ermeni zulmunden kalan bu aci hatiran birinci agizdan kitaplastirilmasi takdire sayan bir calism. Biz yeni nesil Cumhuriyet cocuklarina cok degerli bir isik. Umarim 'hepimiz ermemiyiz' diyerek 2000lerin basinda ozur dileyenlerde bu nadide eseri okurlar.

Fahri Parin Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
249 syf.
10/10 puan verdi
Sur (ordu) uyur düşman uyumaz
Kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim. Kitabı okuduğunuzda bir halkın düşüncesinin 100 sene önce neyse 100 sene sonra da aynı olduğunu görürsünüz. Bir türlü terbiye edilmemiş ve ya Türk düşmanlığı üzerine yetiştirilmiş bir topluluğun müslüman Türk kesime hangi eziyetleri verdiklerini görürsünüz. Kitaptaki eziyet ve işkence sahneleri sizleri rahatsız edebilir. Fakat bunlar müellifin hayal ürünü değil bilakis röportaj aldığı kişilerin başlarından geçen hakiki olaylardır. Bunları tasdik eden farklı kaynaklar, hatıralar da vardır, onlar da okunması lazım. Bu olayların anlatıldığı kitaplar ders alınması ve tedbir amaçlı olmalıdır. Hadiste de değildiği gibi bir müslüman bir delikten yılan tarafından iki kez ısırılmaz. Fakat Azerbaycan Türkleri bu işkence ve zulümleri unuttukları için aynı işkencelere 1988-1994 arasında devam eden Karabağ olaylarında, Karabağ savaşında sivil halkın başına gelenlerle hatırladılar. Ne ilk Karabağ savaşında ne de 44 günlük İkinci Karabağ savaşında Azerbaycan tarafı sivillere zarar vermedi. Bilakis son savaşta ermeniler kendi karakterlerine sadık kalarak sivil yerleşim yerlerine bombalar attılar. Eğer onların ellerinde daha farklı imkanlar olsaydı buna eminim ki son 100 senede yaptıklarını yine de yaparlardı.
Dedelerimizin Ağzından Ermeni Zulmü
Dedelerimizin Ağzından Ermeni ZulmüFahri Parin · Şamil Yayıncılık · 201017 okunma
400 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
İMPARATORLUĞUN ÇÖKÜŞÜNÜN DOSDOĞRU ANLATIMI İLE İLGİLİ BİR İNCELEME
Cemal Paşa, İttihatçıların "mahşerin atlıları" diye anılan üç paşasından en makul en fedekar ve en az mecaracı olanıdır. Zaten diğer ikisinden biri ve bütün felaketlerin de başı olan Enver'e "paşa" demek de doğru olmasa gerek, zira Enver şayet hanedana damat olmamış olsa, değil
Cemal Paşa
Cemal PaşaFahri Parin · Parola Yayınları · 201627 okunma
400 syf.
·
Puan vermedi
Birinci dünya savaşı dönemlerinde Osmanlı İmparatorluğunda nelerin olup bittiğine yönelik Bahriye Nazırı olmuş birinin gözlerinden dönemin olayları...
Anılarım
AnılarımFahri Parin · Paraf Yayınları · 201018 okunma