Feri Lainscek

Feri Lainscek

Yazar
6.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
561
Gösterim
Adı:
Feri Lainscek
Unvan:
Sloven Yazar, Şair ve Senarist
Doğum:
5 Ekim 1959
"Bırakın gelsinler ve buraya girmeyi denesinler!" diye haykırdı Şişko Babič. "Çingenelerin de insan olduğunu mutlaka öğrenecekler."
236 syf.
·Beğendi·8/10
“1941.Zinaida Kozluca ve Julian Spransky o zaman mutluydu.”
.
Annesinin kendisini Mur Nehri’nin sularına bırakması ve babasının yıllarca onu beklemesiyle büyük bir eksiklikle büyüdü Julian. Sahip olduğu gerçekler ona ağırdı, zaten kime kolay gelebilir ki? Ve onun aklına gelen tek şey intikamdı. Karşısında canlı kanlı bir insan değil; ne zaman durulup ne zaman coşacağını bilmediği Mur Nehri vardı. Mühendis olup, Mur Nehri’nin üzerine bir köprü yaptı.
Ve her şey o köprüyle başladı.
Zinaida’ya aşık oldu, savaş hızlandı..
.
İkinci Dünya Savaşı’nın hız kazandığı dönemde dört ülkenin ortasındaki aşk ve intikam hikayesini dinliyoruz Lainšček’ten. Satır aralarında göçüp gelmenin ve sürekli yolda olmanın da sızısını duyumsuyoruz. Annesiz kalmış bir çocuğun yaralarını da, kirli politikanın en çok masum insanların ayaklarına zincir olduğunu da görüyoruz.
Çok sesli bir roman bu anlamda Murişa.
.
Julian’ın karakteri ise ustaca işlenmiş ve okurun etkilenmemesi mümkün değil.
.
Kitabın bitiminde Tomo Virk’in kitap ve yazar hakkında bir değerlendirme yazısı mevcut ki gayet güzeldi. Yazarın büyülü gerçeklikten de etkilendiği belirtirken,kullandığı bir tanımlama olan ‘irrasyonel kader’ çok hoşuma gitti.
Hani okuduğumuz kitaplardaki ‘tesadüflerin’ fazlalığından şikayetçi oluruz bazen, ‘bu kadar da fazla değil mi?’ diye sorarız. Ama hayatın her sürprize açık olduğunu da içten içe biliriz. İrrasyonel kader belki de budur..
.
Murişa’nın çevirisinde F. Bilge Atay ve kapak tasarımında Saim Aktan yer almakta

Yazarın biyografisi

Adı:
Feri Lainscek
Unvan:
Sloven Yazar, Şair ve Senarist
Doğum:
5 Ekim 1959

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.