Funda Danışman

Funda Danışman

Yazar
8.9/10
18 Kişi
·
61
Okunma
·
2
Beğeni
·
1.128
Gösterim
Adı:
Funda Danışman
Tam adı:
Funda Danışman
Unvan:
yazmaya çalışıyor
Doğum:
Erzincan, 1983
Gazetecilik okudu. Halen gazetecilik yapıyor.
Acı, hiçbir dilde aynı karşılığı bulmuyordu


Bildiğin Gibi Değil (90larda Güneydoğuda Çocuk Olmak)
312 syf.
·9/10
Üniversite yıllarında okuduğum etkileyici röportaj kitabıdır. İki genç araştırmacı Funda Danışman ve Rojin Canan Akın'ın, 90'lı yıllarda çocukluğu Güneydoğu'da geçmiş gençlerle yaptıkları on dokuz söyleşinin röportaj tadında bir araya getirilmesiyle oluşmuş; okurken, okumaktan çok okutma isteği uyandıran bir eserdir.

Kitapta en ufak ajitasyon yok, propaganda yok. Burnumuzun dibinde, aynı toprakları paylaştığımız ama birbirimize bir türlü sahip çık(a)madığımız insanların hikayeleri var.

Okurken, yaşananları bir kez de o insanların ağzından dinlerken, utançtan yerin dibine girme hissi uyandırıyor ve içerisinde son derece etkili hayat hikayeleri barındırıyor. Okumamın üzerinden seneler geçmiş olmasına rağmen hala etkisini hayatımda hissedebiliyorum. Öyle çarpıcı bir eser ve hayata bakışınızı değiştiriyor.

Bu sitede bile, bu çarpıcı kitabın ne kadar az okunduğunu gördüğümde hayretler içerisinde kaldım. Bu kadar mı geçmişimize sırtımızı döndük, anlamıyorum...

90'lı yıllarda Güneydoğu'da nelerin yaşandığını siz de merak ediyorsanız, tarafsız bir dille yazılan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Yok, ben gözümü kulağımı kaparım İstanbul'daki yaşamıma bakarım diyorsanız, hiç kendinizi yormayın.
312 syf.
·Puan vermedi
Kitap için hiç inceleme olmaması beni bir inceleme oluşturmaya itti. Her ne kadar söylemek istediklerimin tümünü söyleyemeyeceksem de kitaptan izlenimlerimi aktarayım.
Kitap, 90'lı yıllarda resmen bir iç savaşın hüküm sürdüğü ortamda, çocuk olmak gibi bir talihsizlik yaşayan çocukların röportajlarını içeriyor. Yaşadıklarını, o zamanki psikolojilerini, pek farklı olmayan şu anki psikolojilerini ve dileklerini kanlı canlı karşılarındaymışçasına dinliyorsunuz. Dinlemek yetmez, empati kurmak, anlamak lazım. Tüm bildiklerinizi bir kenara çekip , kitapta anlatılanların bir an bile olsa gerçek olduğuna ihtimal vermeniz gerek görüşünüz ne olursa olsun. Evet bu kitabın en çok kazandıracaklarından biri olarak değerlendiriyorum empatiyi. Empati kurun; ama yıkmaktan korkmayacağınız tabularınızı yıkarak, fikirlerinizin değiştirilmesine cesaret ederek.
312 syf.
·Puan vermedi
Dili akıcı, uslup doğal, sıkmıyor okutuyor kendini. Keşke ilk sayfada yazıldığı gibi tarafsız anlatılsaydı herşey. Uygulananlar her zaman eleştirilebilir, çok acılar çekildi, büyüklerin hatalarının bedelini maalesef çocuklar da ödedi.
Okurken o yıllara gittim, o yıllarda ben de oradaydım ancak anlatanların karşı tarafındaydım. 90-95 yılları arasında ben de yaşadıklarımı anlatsam, kitabı okurken ben nasıl ağladıysam belki kitapta anlatıcı olanlar da gözyaşlarını tutamaz.
Asker, polis çocuğu olmak zaten zordur ancak Doğu ve Güneydoğu’da daha zordur...sınıfta seninle kimsenin konuşmamasının ne demek olduğunu yaşamayan bilemez, okuldan çıkıp oturduğun lojmana gidene kadar taşlarla sopalarla kovalanmanın ne demek olduğunu da... ben yaşadıkkarımın hiçbirini unutmadım, unutamam.
Daha fazlasını da burada anlatamam...Acılar silinmeyecek ancak hiçbir insan hele ki hiçbir çocuk korkuyla yaşamayı haketmiyor. Bu ülke hepimizin. Okumaktan ve anlamaya çalışmaktan korkmayın lütfen. O yıllardan geçip şimdi kocaman insanlar olduk yarınlarımızın da bizim yaşadıklarımızı yaşamaması için herkes empati yapmak zorunda. Bu ülkede büyüklerin hatalarını çocuklar ödememeli artık.
312 syf.
·9/10
1990'lı yılları tüm çıplaklığıyla, dönemin tanıkları ve fotoğraflarıyla söyleşilerine yer verilmiş. O dönemdeki ohal ve uygulamalarına ışık tutuyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Funda Danışman
Tam adı:
Funda Danışman
Unvan:
yazmaya çalışıyor
Doğum:
Erzincan, 1983
Gazetecilik okudu. Halen gazetecilik yapıyor.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.