Gayle Forman

Gayle Forman

Yazar
7.6/10
571 Kişi
·
1.790
Okunma
·
72
Beğeni
·
4622
Gösterim
Adı:
Gayle Forman
Unvan:
Amerikalı Gazeteci, Yazar
Doğum:
Los Angeles, 5 Haziran 1970
Gayle Forman, Sadece Bir gün, Sadece bir yıl, Sen gittiğinde gibi bir çok kitabın ödüllü yazarıdır. Önce Gazetecilik ile kariyerine başladığını belirten yazar, Seventeen dergisinde çalışmaktaydı.
Seyahat etmeyi çok sevdiğini bildiren yazar, bugüne kadar 64 ülkeye gittiğini dile getirmiştir. Seyahatinde en beğendiği ülkenin, Hindistan olduğunu, en az beğendiğinin ise özür dileyerek Tonga olduğunu ifade etmiştir.
İsteklerin, arzuların, planların vardır ama bir gün, bir anda her şeyin kontrolünün dışında kaldığını görürsün.
''Biliyorum birilerinden nefret etmem gerekiyordu ve hayatta en çok sevdiğim kişi sen olduğun için kabak senin başına patladı. ''
'Sence insanlar iyi bir insan olarak doğup sonradan ırkçılık gibi hasta bir fikre saplanarak mı kötü oldular, yoksa zaten doğuştan kötü olup sadece iyi olabilmek için fazlasıyla çaba mı harcadılar?'
256 syf.
Bir insanın hayatının bir günde nasıl yıkılabileceğini anlatan duygu yüklü bir romandı. Kitaba başlayacak olan arkadaşlara tavsiyem toplu taşıma araçlarında okumamaları, çünkü okurken ne göz yaşlarınıza hakim olabileceksiniz nede kitabı elinizden bırakabileceksiniz.

Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak, on yedi yaşındaki kızımız Mia, sevgi dolu bir aileye, eğlenceli bir arkadaşa ve kendisi gibi gelecek vadeden müzisyen bir erkek arkadaşa sahiptir; Ama mükemmele yakın hayatı yaşadığı bir kaza ile bir günde paramparça olur. Mia, yaşam ile ölüm arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

If I Say serisi oldukça sürükleyici ve yalın bir dili ile yormayan bir seriydi. Özellikle ikinci kitabını elime aldığım andan itibaren bırakamadım. Reading slump sendromu yaşayanlar için güzel bir ara kitabı. İlk kitabında ara ara sıkılabilirsiniz ama ikinci kitabında roman Mia'nın ağzından değil de Adam'ın ağzından devam ettiği için, yazarı anılara daha az yer verdiği için daha çok seveceksiniz.
256 syf.
·10/10
Fazlasıyla dokunaklı, içinizi ısıtacak, samimi ve hüzünlü bir roman... Hüzünlü olmasına rağmen huzur veren ve okuduğunuz ilk satırdan itibaren sizi etkisi altına alan bir anlatımı var. Kelimeleri sade ve süsten uzak ama içten. Aile kavramının sadece kan bağıyla olmadığını tekrardan hatırlatıyor ve gerçek dostluğun hayatınızda nasıl bir etki yaratabilceğini güzel bir şekilde gösteriyor yazar. Eğer Yaşarsam'ı okuduktan sonra isminin neden böyle olduğunu ve hikayenin ardındaki hikayeyi anlamış oluyorsunuz. Kitap bittiğinde geriye size hissettirdiği duygular ve kendinizi sorgulama isteği kalıyor. Etrafınızda sevdiğiniz insanların her zaman yanınızda olamayacağını ve bu yüzden henüz vakit varken, pişman olmamak için bu fırsatı güzel değerlendirmemizle ilgili bir sorgulama. Okumanızı isterim. Size kesinlikle birşeyler kazandıracaktır.
256 syf.
·Beğendi·6/10
Bir genç kızın yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgide verdiği mücadelenin acıklı hikayesi..Düşündüren ve aynı zamanda insanın içine dokunan güzel bir roman.
256 syf.
·2 günde·7/10
Bu kitabı çok duygusal sanıyordum, okurken pek de öyle olmadığını gördüm. Yine de dokunaklı bölümler vardı tabi. Kitabın dilini basit buldum, açıkcası kitap biraz hayal kırılığı oldu benim için. Ben çok daha başka hayal etmiştim.
Mia sevdiğim bir karakter oldu, ikinci kitapta Mia'yı neler bekliyor merak ediyorum. Umarım Eğer yaşarsam da yaşadığım hayal kırıklığını onda yaşamam.
Kitap kötüydü demiyorum, aksine güzeldi. Fakat ben çok çok başka hayal ettiğim için bana basit geldi.
256 syf.
·11 günde·3/10
Şimdi kimse gücenmesin kızmasın ama ben bu kitaba biraz giydiricem! Bu kadar şişirilip abartılmış kitapları okumam normalde ama ev taşırken kolay okunabilsin diye başladım. Olay duygusaldı evet, ama bir geçmiş bir şimdiki andan bahsetmesi sizi olaydan koparıyor, hele ki işler en kötüye gittiğinde bir anda saçma sapan eski mangal günlerine dönmesi cinnet geçirtti. Kitap bitmedi yahu. Okumaktan soğuttu. 2. Kitabı da yanımda ama hiç içimden gelmiyor. Pohpoh kitaplar ölsün artık!
280 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Sen Gittiğinde

Eğer Yaşarsam benim çok sevdiğim, filmine bayıldığım bir kitap olmuştu. Sen Gittiğinde de ise kazadan 3 yıl sonrasına gidiyoruz ve Adam'ın bakış açısıyla okuyoruz. Merak etmeyin, ilk kitaptaki gibi yine geçmişten kesitler vardı.

Bu kitap diğerine göre daha yavaştı. Sayfa; 120'den sonra kitap benim için çok hızlandı. Ama öncesi ise felaketti.

Kitapta en sevdiğim şey; Adam'ın cümlelerinin kırgınlık dolu olmasıydı. Duygu çok güzel yansıtılmıştı. Ve keşke Shooting Star gerçek bir grup olsaydı.

Mia'yı ilk başta yargılarken sonradan empati kurdum. Kazada tüm sevdiklerini kaybediyorsun. Herkes üstüne titriyor. Fazla şefkat insanı üzer.

Kitabın sonunu çok sevdim. Alınan karar çok tatlı ve mantıklıydı...

Kitap hakkında diyebileceğim çok fazla şey yok. Tavsiye ederim...
280 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Adam ve Mia'nın lisede başalayan ve Mia'nın başına gelen korkunç kaza sayesinde ilişkilerindeki unutulmaz hikayeyi konu alan bir kitap, kitabın başından itibaren sizi içine alan duygusu sanki daha önce filmi varmış ve siz sahneleri gözünüz de canlandırıyormuşsunuz, gibi bir havası vardı. Adam'ın hayranlık uyandıran aşkı başta hayatını mahvetse de kalbinden sökemeyeceğine karar verdiği Mia ile olan aşkını akıcı bir kalemle anlatılması da okuyucuyu kitaba çeken bir unsur olmuş.
("Hayatta bazı fırsatlar vardır ve biz bunları yakalayıp devam edersek güzel şeyler de bizi bulabilir."G.N)
256 syf.
·59 günde·Beğendi·5/10
Kitabın daha iyi olmasını beklemiştim ama bana o kadar da iyi gelmedi. Sonları kitabın geneline göre daha iyiydi tabii. Fakat maalesef kitap elimde süründü.
256 syf.
·1 günde·9/10
"İsteklerin, arzuların, planların vardır ama bir gün, bir anda her şeyin kontrolünün dışında kaldığını görürsün."

Öncelikle kitap kısa ve akıcıydı. Bir günde bitirdim. Ama güzeldi. Bazı yerleri gerçekten duygusaldı. Yaşamak istemeyeceğim türden diyebilirim. Ama önerir miyim? Evet öneririm. Kitabı sevebileceğinizi düşünüyorum.

Kitaptan kısacık bahsedeyim. Öncelikle kitabımız tamamen müzik üzerine kurulmuş diyebilirim. Kitapta herkes bir müzik aleti çalıyor. Neyse baş karakterimiz Mia. Mia on yedi yaşındadır. Birgün kar yağar ve bu nedenle Mia ve kardeşinin okulları tatil olur. Ailesi bu tatili değerlendirmek için bir gezintiye çıkar ve o gezinti Mia' nın hayatını tamamen değiştirir.

Fazla ayrıntıya gitip size spoiler vermek istemiyorum. Eğer müzikle ilginiz varsa kendinizi kitabın herhangi bir yerinde bulabilirsiniz. Bazı yorumlar okumuştum kitapla ilgili. Yorumlarda ''Duygudan yoksun bir kitap'' diyorlardı. Ama beni ağlatan kısımları vardı. (Sanırım ben fazla duygusalım.) Eğer kitabı almayı düşünüyorsanız almanızı öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gayle Forman
Unvan:
Amerikalı Gazeteci, Yazar
Doğum:
Los Angeles, 5 Haziran 1970
Gayle Forman, Sadece Bir gün, Sadece bir yıl, Sen gittiğinde gibi bir çok kitabın ödüllü yazarıdır. Önce Gazetecilik ile kariyerine başladığını belirten yazar, Seventeen dergisinde çalışmaktaydı.
Seyahat etmeyi çok sevdiğini bildiren yazar, bugüne kadar 64 ülkeye gittiğini dile getirmiştir. Seyahatinde en beğendiği ülkenin, Hindistan olduğunu, en az beğendiğinin ise özür dileyerek Tonga olduğunu ifade etmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 72 okur beğendi.
  • 1.790 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 578 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları