Sen Gittiğinde Eğer Yaşarsam (If I Stay) Serisi 2

7,2/10  (71 Oy) · 
166 okunma  · 
45 beğeni  · 
1.736 gösterim
Her şey bitti derken... Sadece bir tesadüf yetebilir...

"Ben bir nehrin akıntısına kapılmıştım, o ise kıyıda kalmıştı." Adam'ın, Mia'yı aşkıyla hayata döndürmesinin ve Mia'nın, onun hayatından çıkmasının üzerinden üç yıl geçmiştir...

Artık ülkenin bir ucunda yaşayan Mia'nın Juilliard'da yıldızı gittikçe parlamaktadır. Adam ise Mia'nın gidişinin ardından onun için yazdığı şarkılarla grubunun dünya çapında ünlenmesini sağlamıştır. Fakat elde ettiği başarılar, içindeki boşluğu doldurmaya yetmez.

Sonunda şans, sadece bir geceliğine yollarını kesiştirir. Mia'nın, evi gibi gördüğü New York'u gezerlerken birlikte geçmişe gidip kalplerini geleceğe... ve birbirlerine açacaklardır.

"Unutulmaz." 
-Romantic Times-

"Olağanüstü... Eğer Yaşarsam'ın hayranları bu kitabı da ellerinden düşüremeyecek." 
-SLJ-

"Terk edilmenin ve yeniden alevlenen aşkın muhteşem bir tasviri." 
-USA Today-

"Yeniden hayat bulan karakterlerin acı dolu geçmişleri ve şimdiki yaşamları hikâyeye derinlik katıyor; okuyucular bu kitabı bir çırpıda bitirecek."
-Kirkus Reviews-

"Yürek sızlatacak kadar güzel." 
-Family Circle-

H"Forman, çoksatan Eğer Yaşarsam'ı aynı derecede, hatta daha güçlü bir hikâyeyle sonlandırıyor."
-Publishers Weekly-

"Sürükleyici, acıklı ve romantik." 
-Bookpage-

"Yürek burkan bir hikâye... iki gencin aşkındaki olgun derinliği ve yoğunluğu yakalamayı başarmış." 
-Booklist-

"Buram buram aşk kokuyor." 
-The Horn Book-

"Mükemmel." 
-VOYA-

"Gerçek duygular güzeldir... ve bu kitapta onlardan çokça var." 
-MTV.com, Hollywood Crush-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786053431336
 • Orijinal Adı:
  Where She Went
 • Çeviri:
  Müge Kocaman Özçelik
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bikotti 
14 May 22:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eğer yaşarsamda hepimiz Mia'nın acısını kendi acımız gibi yaşamış, kaybına ortak olmuş ve tüm zorluklara rağmen yaşamasını ummuştuk. Serinin ilk romanı belkide en merak uyandıran kafanızda bir sürü soru işareti bırakacak şekilde sonlanmıştı.

Sen gittiğinde de ise Gayle Forman bunu affetirecek bir başlangıç yapmış. Aşkları ile farklı iki dünyanın insanı olan adam ve Mia'yı olaydan üç yıl sonraki yeni hayatlarında görüyoruz. Ama bu kez olayları bize Adam anlatıyor. Hala Mia'nin onu neden terk ettiğini bile bilmiyor.Eskiye göre hayatı fazla görkemli ikinci albümüyle aranan adam haline geliyor. Ünlü bir oyuncu ile birlikte Los Angeles'da yaşıyor, listeleri kasıp kavuran şarkılar yazmış olsa bile müzik artık onu mutlu etmiyor.

Aslında hikâyemiz Adamın bir röportajda Mia'nin adını duyup agresiflesmesi ile başlıyor. Menajerininde onayı ile gününü New York'da kafa dağıtmaya karar veriyor. Buradaki cümlelerine bakınca yalnızlığını mutsuzlugunu ve özlemini yakından görüyoruz ve inanin bu kalp kırıcı. Bizim gördüğümüz sert görüntünün yeni imajın altında yatanları okuyunca tüm duygular içinize işliyor.

Tesadüf budur ya Mia'nin konser afişine görüyor ve ama bunun kötü bir fikir olduğuna kendini inandıracak fırsatı olmadan kendini bilet gişesinde buluyor. Oradaki giseci kıza söylediği basit gibi gelen cümlenin derinliğinde kurtulmak da kolay olmuyor. İşte o an geçmişe Mia'nin en kötü günlerine dönüyoruz. Tüm acıları zihninde yeniden canlandırıyor ve acılar şu yüzüne çıkıyor. Konser bitimi Adam gidecekken Mia onu yanına çağırın olayların rengi değişiyor. Mia Adam'a New York'a veda gezisinde eşlik etmesini istediğinde tüm yolculuk boyunca her şeyi bir kenara bırakıp sonunda gerçekten konuşuyorlar ve burada merakımızı dindiren duygu yüklü cevaplar alıyoruz. Mia'nin değişiminin ve sürprizinin beni oldukça şaşırttığını da eklemeliyim.

Kitabın sonu aslında umduğum harika finali bana veremedi. Ama yinede bu hikayenin de sonunu gereksiz uzatmalara gerek görülmeden sade bir şekilde bitmesiyle yetiniyorum.

Sen Gittiğinde kitabından geriye bolca gözyaşı derin bir nefes ve onlarca alıntı kalıyor....

Katre-i Matem 
25 Mar 21:43 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

'Eğer Yaşarsam' bir mucizeyi anlatmak için yazılmışsa eğer 'Sen Gittiğinde' de bir çöküşü anlatmak için yazılmış; Mia'sız Adam neler yaşadı, neler yaptı.. Fakat bir devam kitabı olmasına rağmen zoraki olarak yazılmış hissini verdi bana bu kitap. Sondan sonra olanları anlatmak mecburiyetindeymiş gibi. 200'lü sayfalara gelene kadar kitabın yazılma amacını sorguladım, bunun gerekli olup olmadığını. Sona yaklaşınca biraz anlam kazanmaya başladı ve hikayenin iki muhatabından da olayları okuyunca 'hmm demek büyük acılar yaşayan insanlar çok sevdikleri insanları kendilerine olan öfkelerini dindirmek ya da kendilerinden kaçmak için arkalarında bırakalabiliyorlar' hissini verebildi. Yani 'bir duyguyu' bana yaşatabildi.

Sen Gittiğinde benim için tamamen hayal kırıklığı oldu.. Bu, kitapla ilgili beklentimin yüksek olmasından kaynaklı bir hayal kırıklığı değil. Yani ilk kitabı okuduğumda bana birçok duyguyu yaşatabilmişti, karakterleri hissetmiştim ama ikinci kitap çok boş geldi. Tek başına bu kitabı ele aldığımda kötü yazılmadığını, akıcı olduğunu söyleyebilirim ama kesinlikle bir devam kitabı için beklediğim ölçüde yazılmamış.

elif bayram 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 66 günde · Beğendi · 6/10 puan

Birinci kitap zaten dramla doluydu, ikinci kitabın da adından anlaşılıyor zaten dram olacağı ama yine de sanki dozu fazla kaçmış. Neden derseniz? Yani Mia karakteri açısından çok zor geçmiş yıllar ama yinede ayakları üzerinde durabilmiş buna karşılık daha rahat bir hayat geçirip sadece terkedilmişlikle başa çıkamayan Adam karakteri biraz fazla hırpalanmış, öyle ki bir yerden sonra gerçekciliğini kaybediyor. Olsun yinede kitap güzelliğinden bir şey kaybetmemiş sadece beklentisi yüksek olanlar ufak çaplı bir hayal kırıklığı yaşayabilir zira mutlu son biraz geç geliyor.

Duygu Demir 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir kitaptı bu sefer aşk üzerinde durulmuştu ama olsun yine de vıcık vıcık bir aşk yoktu o Yüzden beni sıkmadı

Yasmin 
02 Oca 09:14 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk kitaba göre 'dram' kısmında fazlasıyla geride kalmış ve daha az dram içeriyor olması okuyabilmem açısından daha rahat oldu. İçinde gerçekleşen olaylar açısından, okura psikolojik açıdan inceleme fırsatı vermesi kitabı sadece basit bir aşk romanı olmaktan çıkarmış ve daha kaliteli bir okuma keyfi sağladığı için okunabilir kitaplar arasında yer alıyor. keyifli okumalar :)

Kitabı tam olarak anlayamadım dersem doğru olur. İlk 100 sayfa harikaydı baya umutluydum ama sonrasında öyle bir sıkıldım ki kitaptan bitse artık dedirtti bana. İlk kitap ile ALAKASI YOK. 1. Kitaba hayran kalmıştım. 3. Kitabını da büyük ihtimalle almayacağım. Kısacası Hayal kırıklığına uğradım, çok umutluydum bu kitaptan :(

Yıldız Yılmaz 
 30 Oca 00:15 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Spoti Bulunabilir! Böylelikle #kitapserisi yorumum gelmiş bulunmakta! İki kitapdan oluşan bu serinin ikinci kitabı olan Sen Gittiğinde, bu sefer birinci kitabın aksine oğlan karakterden anlatılıyor. Adam 'ın Mia'dan sonra ki 3 yılı hayallerinde ki gibi geçmesi üzerine müzik gurubu ününe kavuşur ve Adam hayalini kurduğu yerlere gelir. Yalnız bir tek eksik bütün güzel şeyleri sönük bir hal almasına yetiyordu. Mia 'nın olmayışı Adam'ı baya yıpratmıştı. Okurken bu yönden dolayı sıkıldım. Bir de şu var Adam'ın tam da istediği yere gelmesini anladım da, Mia'nın da hayalini kurduğu yere gelmesi biraz fazla "pembe bulut" etkisi oluşturdu bende. Gerçekçiliği biraz yok gibiydi. Tamam tabi ki istedikleri yerlere gelebilirler, eğer yeterince çaba gösterirlerse. Ama ne bileyim...en azından hayallerini kurdukları şeylerde biraz fark olabilirdi.
Mia'nın komadan çıkmasından sonra Adam'ı bırakması da nankörlük gibi geldi bana. Biraz okuyunca hak verebilirsiniz Mia'ya da, muhakkak hak verenleriniz olmuştur.
Ah! Uzattım da uzattım. Sonuç olarak ben Sen Gittiğinde 'yi beğenmedim, sevmedim dostlar!

Corpus 
20 Kas 2014 · Kitabı okudu · 2/10 puan

İtiraf etmeliyim ki ilk kitaba nazaran Sen Gittiğinde daha güzeldi. Adam'ın çelişkili ve duygusal ruh halini çok iyi yansıttığını düşünüyorum yazarın. Yine de bazı yönleriyle -bu da yazardan kaynaklı- hikayeyi tamamen sevemedim. Belki başka bir yazar, daha derinlikli bir kalemle çok daha iyi bir boyuta taşınabilirdi bu öykü.
Kitap bittiğinde en büyük hayal kırıklığım Adam'ın şarkılarını dinleyememek oldu. Keşke hayali bir grup olmasaymış...

Gülşen Yalçınkaya 
03 Ara 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İlk kitaba göre yazar dilini geliştirmiş diye düşünüyorum. Adam'ın yaşadığı psikolojik durumları gayet iyi yansıttı okurken keyif aldım ama kitabın bazı yerlerinde sıkıldım. Ayrıca bana Before Sunset filmini hatırlattı izleyenler bilir. Hmm sonuç olarak dil olarak 1. kitaptan daha iyi ama konu olarak iyi diyemeyeceğim. 3. kitabın geleceğini buradaki yorumlardan öğrendim oysaki ben bitti hikaye diyordum. 3. kitapta evli mutlu çocukluya bağlarsa birden klişe haline gelecektir umarım yazar bu hatayı yapmaz.

İrem 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Öylesine yazılmış bir kitap gibi gelmişti, pek hatırlamıyorum şuan kitabı, hatırladığım tek şey beni tatmin etmediği. Zaman kaybı asla değil fakat ilk kitaptan sonra okumaya fazla gerek yok bence, üzüyor biraz.

Kitaptan 35 Alıntı

Nisa Nur 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Biliyorum birilerinden nefret etmem gerekiyordu ve hayatta en çok sevdiğim kişi sen olduğun için kabak senin başına patladı. ''

Sen Gittiğinde, Gayle FormanSen Gittiğinde, Gayle Forman
Nisa Nur 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Ama şimdi boş bir odada yalnızım,
Tertemiz geleceğe dönüştü yazgım. ''

Sen Gittiğinde, Gayle FormanSen Gittiğinde, Gayle Forman
Aycan Güven 
13 Nis 18:09 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Benden nefret ettiğini söylemiştin."
"Biliyorum. Birilerinden nefret etmem gerekiyordu ve hayatta en çok sevdiğim kişi sen olduğun için kabak senin başına patladı."

Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 236 - Pegasus Yayınları)Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 236 - Pegasus Yayınları)
Meryem Hoşoğlu 
02 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yolunu şaşıran kader, Mia'yı geçmişimizin bir parçası yapmıştı ve biz, ondan kalan küçük birer kırıntıydık sadece.

Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 98)Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 98)
Meryem Hoşoğlu 
02 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Geçmişin asla kaybolmadığını söyleyen her kimse, bu sözü yanlış söylemişti. Asıl kaybolan, heyecanı yitirilen şey gelecekti. Bu gece baştan sona yanlıştı.

Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 151)Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 151)
Sefanur Aktaş 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben bir nehrin akıntısına kapılmıştım, o ise kıyıda kalmıştı.

Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 63)Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 63)
Aycan Güven 
13 Nis 18:02 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Ömrünü arabaların peşinden koşarak geçiren ve nihayet birini yakaladığında onunla ne yapacağını bilemeyen köpeğin hikayesini duymuş muydunuz?

İşte o köpek bendim.

Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 99 - Pegasus Yayınları)Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 99 - Pegasus Yayınları)
Aycan Güven 
13 Nis 18:00 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Olgunluk dönemi ilişkileri böyledir. Gençlikte bir kaç yara aldıktan sonra, aşk bu hale gelir.

Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 96 - Pegasus Yayınları)Sen Gittiğinde, Gayle Forman (Sayfa 96 - Pegasus Yayınları)
4 /